Białoruś będzie informować w razie problemów atomu w Ostrowcu. Litwa nadal ma zastrzeżenia

26 maja 2020, 06:00 Alert

Białoruś i Litwa zawarły umowę o wczesnym powiadamianiu o ewentualnej usterce nuklearnej oraz wymianie informacji na temat funkcjonowania obiektów i instalacji jądrowych. Na terytorium białoruskim powstaje Elektrownia Ostrowiec budowana przez rosyjski Rosatom.

Jest umowa…

Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Energii Atomowej (VATESI) reprezentowała stronę litewską, a ministerstwo sytuacji nadzwyczajnych – stronę białoruską. Zobowiązały się do „bezzwłocznej wymiany informacji w razie awarii jądrowej”. – Porozumienie to jest ważne, bo odpowiednie instytucje będą wymieniały informacje na temat bezpieczeństwa jądrowego i radiacyjnego obiektów energetyki jądrowej na Białorusi i Litwie – podaje VATESI.

Rząd w Wilnie wyrażał od lat zaniepokojenie w związku z budową Elektrowni Ostrowiec powstającej w pobliżu Wilna. Litwini uważają, że ten obiekt jądrowy zagraża ich bezpieczeństwu narodowemu.

…ale zastrzeżenia Wilna pozostały

Litewski urząd zaznacza, że pomimo zawarcia porozumienia zastrzeżenia Litwy odnośnie do Ostrowca z punktu widzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa jądrowego pozostają nierozstrzygnięte. Litwa nadal dąży do tego, by elektrownia białoruska nie została uruchomiona, dopóki nie zostaną spełnione wszystkie międzynarodowe wymogi bezpieczeństwa – podała litewska agencja.

Przed kilkoma tygodniami białoruskie ministerstwo energetyki poinformowało, że pierwszy ładunek paliwa jądrowego został już dostarczony do budowanej elektrowni jądrowej. Litwini przekonują, że sam transport stworzył zagrożenie wypadku jądrowego lub  radiologicznego.

Elektrownia jądrowa w Ostrowcu

Elektrownia jądrowa w Ostrowcu, znajdująca się 50 km od Wilna, ma się składać z dwóch bloków energetycznych w rosyjskiej technologii WWER. Ich łączna moc ma wynieść 2,4 tys. MW. Woda do systemów chłodzenia będzie pochodzić z rzeki Wilii, która płynie przez stolicę litewską. Elektrownia Ostrowiec ma rozpocząć pracę w tym roku.

VATESI/BNS/Bartłomiej Sawicki

Jakóbik: Oferta białoruska może podzielić Polskę i Litwę