Tchórzewski: Elektrownia Ostrołęka C miała sens przy energetyce węglowej do 2060 roku

12 marca 2021, 11:15 Energetyka
tchórzewski, górnicy
Krzysztof Tchórzewski / fot. Ministerstwo Energii

– Nie mogę się upierać przy swoich decyzjach, szybciej odchodzimy od węgla – mówi były minister energii Krzysztof Tchórzewski w rozmowie z RMF24.pl.

Plany i finanse

Portal zwrócił uwagę, że nieco ponad rok temu została wstrzymana inwestycja, która miała być ostatnią nową elektrownią węglową w Polsce, a w ostatnim czasie ruszyła rozbiórka betonowej konstrukcji. Ma to związek z nowymi planami państwowych spółek, które zdecydowały, że blok nie będzie węglowy, a gazowo-parowy. – To była inwestycja zaplanowana w ramach rynku mocy, praktycznie uzgodniona z Komisją Europejską, zaakceptowana do pomocy publicznej – powiedział Tchórzewski.

– Trzeba wziąć pod uwagę, że podejmowałem decyzję przy założeniu, że energetyka węglowa będzie w Polsce funkcjonowała do 2060 roku – dodał.

Według Tchórzewskiego decyzja o szybszej transformacji powoduje, że Polska zyskuje dużo więcej pieniędzy. – To nie pora na dyskusje, bo te decyzje zapadły, dzisiaj trzeba iść takim krokiem, żebyśmy zdążyli na czas przeprowadzić naszą transformację. Żebyśmy nie musieli zwracać środków Unii Europejskiej – powiedział.

RMF24/Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Ruszyła rozbiórka konstrukcji w Elektrowni Ostrołęka C