Elektryczni górnicy KGHM

29 listopada 2019, 07:15 Alert
Kopalnia Polkowice-Sieroszowice górnictwo #KGHM
Kopalnia Polkowice-Sieroszowice fot. KGHM

Polska spółka miedziowa KGHM Polska Miedź zmierza do elektryfikacji floty w kopalniach. Chodzi o samochody i maszyny górnicze.

– KGHM jest obecnie na poziomie testów prototypu auta elektrycznego. Wymiana floty w kopalniach przyniosłaby korzyści finansowe oraz ekologiczne – przekonuje nas biuro prasowe spółki. – Próby praktycznego wykorzystania modelu elektrycznego auta to pierwszy etap projektu, w ramach którego planuje się testowanie różnych typów maszyn górniczych z napędami elektrycznymi i określenie ich wpływu na produkcję górniczą, infrastrukturę energetyczną czy organizację pracy w oddziałach górniczych.

Pod kątem nowego projektu Elektromobilność, KGHM rozpoczął w październiku testy Sokoła 4×4, elektrycznego auta terenowego dostarczonego przez polską firmę, znaną m.in. z przygotowania wozów do rajdu Dakar. Samochód był do tej pory sprawdzany w kopalniach odkrywkowych, straży granicznej i służbach leśnych, teraz rozpoczął jazdę po wymagającym terenie zbiornika odpadów poflotacyjnych „Żelazny Most”.

KGHM/Wojciech Jakóbik

KGHM testuje samochód elektryczny