Elektryczny carsharing we Wrocławiu

7 lutego 2017, 06:30 Alert

Sąd oddalił skargę konkurenta warszawskiej firmy Enigma i tym samym otworzył samochodom elektrycznym w tym mieście drzwi do uruchomienia wypożyczalni. 

Wrocław. Fot. Pixabay
Wrocław. Fot. Pixabay

Wrocław procedurę przetargową na elektryczny carsharing rozpoczął niemal półtora roku temu, dziś wiadomo, że umowa zostanie podpisana i w ciągu roku pojawią się na wrocławskich ulicach dwa modele Nissana: osobowy Leaf i niewielki bus NV. Enigma ma dostarczyć 200 samochodów osobowych i 10 busów.

Po stronie Enigmy jest postawienie stacji ładowania, wyznaczenie miejsca do parkowania, oprogramowanie, punkt obsługi klienta i dostarczenie floty. Po stronie miasta będzie oznakowanie odpowiednich punktów. Samochody będą wyglądać identycznie w całej flocie. Pierwsze wypożyczenia będą możliwe wiosną 2018 roku.

Siatka stacji ładowania i wypożyczania ma obejmować 30 punktów. System nie będzie znacząco różnił się od tego znanego już z wypożyczalni rowerów miejskich. Dodatkowo użytkownicy miejskich aut elektrycznych będą mogli wjechać w miejsca niedostępne samochodom spalinowym np. na Ostrów Tumski. Możliwa będzie także jazda buspasami i darmowe parkowanie.

Ceny za wypożyczenie mają kształtować się na poziomie 1-1,20 zł za kilometr jazdy. Dokładne kwoty poznamy po podpisaniu umowy, a ta powinna zostać sfinalizowana niebawem.

Gazeta Wrocławska/Agata Rzędowska