Emilewicz: Do końca roku po polskich drogach będzie jeździć ponad trzysta e-busów

9 października 2019, 12:30 Innowacje

– Czekamy na kolejną rewolucję w elektromobilności, aby pojazdy te były coraz bardziej powszechne. Prawdziwa rewolucja odbywa się w transporcie zbiorowym – powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, podczas konferencji ImpactMobility 2019, która odbywa się Katowicach.

Jadwifa Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii podczas Impact Mobility 19. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
Jadwifa Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii podczas Impact Mobility 19. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Pod względem prawnym wszystko gotowe

Przy rozwoju elektromobilności ważny jest rozwój infrastruktury. – Potrzebujemy kolejnego przełomu technologicznego, aby elektromobilność była bardziej powszechna, także w Polsce. Pod względem prawnym zrobiliśmy wszystko: ustawa o rozwoju elektromobilności, przywileje w ruchu miejskim, korzystanie z buspasów, zerowa stawka podatku i strefy zeroemisyjne – wyliczała Jadwiga Emilewicz.

Dodała, że ważny jest rozwój baterii, dlatego też Polska działa w sojuszu European Battery Alliance. To w Polsce powstanie także kolejna fabryka baterii na potrzeby elektromobilności, tym razem producenta z Belgii.

– Zgodnie z przewidywaniami, do 2030 roku ok. 80 procent pojazdów będzie współdzielonych, a nie własnych. Do przełomu doszło w Warszawie, tam na popularności zyskuje carsharnig pojazdów elektrycznych. W ciągu czterech lat w transporcie zbiorowym doszło do przełomu. W 2015 roku były 22 autobusy elektryczne, a do końca bieżącego roku będzie ich ponad trzysta. Pod względem elektromobilności transport publiczny rozwija się najszybciej – podkreśliła.

Polska będzie stawiać na odnawialne źródła energii (WIDEO)