Emiraty zapaliły zielone światło dla energii z atomu

26 lipca 2018, 15:30 Alert

Departament energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich wydał pozwolenie dla Barakah One Company na produkcję energii elektrycznej w elektrowni jądrowej Barakah. Jest to zasadniczy wymóg prawny przed rozpoczęciem pracy pierwszej elektrowni jądrowej w ZEA. Jednocześnie krajowy operator energetyczny Nawah i dozór jądrowy podejmują dalsze kroki w celu rozwoju zasobu kadr i personelu dla energetyki jądrowej.

Elektrownia jądrowa
Elektrownia jądrowa

Budowę pierwszego z czterech reaktorów konstrukcji koreańskiej APR-1400 w Barakah rozpoczęto w 2012 roku i został on oficjalnie uznany za ukończony w marcu br. Przed załadunkiem paliwa i uruchomieniem blok musi otrzymać zgodę federalnego urzędu regulacji jądrowych (Federal Authority for Nuclear Regulation – FANR). Zgoda Departamentu energii jest jednym z wymogów formalnych, które muszą być spełnione, zanim FANR może wydać pozwolenie na użytkowanie elektrowni.

Awaidha Murshed Al Marar – Dyrektor Departamentu energii stwierdził, że „Barakah One Company spełniła wszystkie wymagania, zgodnie z najwyższych standardami bezpieczeństwa, jakości i przejrzystości. Wydana zgoda jest pierwszym tego rodzaju dokumentem, który zezwala na pokojowe wykorzystanie energii jądrowej przez tą firmę”.

Elektrownia jądrowa Barakah będzie zarządzana i utrzymywana przez Nawah – spółkę zależną korporacji Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) i Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Barakah One Company jest spółką zależną ENEC i KEPCO założoną w 2016 roku do reprezentowania interesów handlowych i finansowych projektu Barakah.

Oprócz uzyskania niezbędnych pozwoleń, zanim blok Barakah-1 będzie mógł zostać uruchomiony, co spodziewane jest pod koniec 2019 lub na początku 2020 roku, ENEC musi przygotować wystarczającą liczbę personelu odpowiednio przeszkolonego i zdolnego do bezpiecznej eksploatacji obiektu jądrowego.

Siedmiu absolwentów przystąpiło do specjalnego programu rozwoju inżynierów, prowadzonego przez FANR, który jest częścią strategii regulatora budowania długoterminowej stabilności wśród pracowników sektora jądrowego. Przejdą oni roczny program szkolenia obejmujący zarówno nabycie umiejętności technicznych jak i zapoznanie się z funkcjami regulatora, a także staż w zagranicznych ośrodkach jądrowych.

ENEC w 2010 roku uruchomił program stypendialny Energy Pioneers dla studentów specjalizujących się w technologiach jądrowych. Ukończyli oni specjalistyczne kursy z zakresu energetyki jądrowej na Uniwersytecie Khalifa (Abu Zabi) i Politechnice Abu Dhabi oraz na uniwersytetach Pennsylvania State University, Texas A&M University i North Carolina State University w USA.

Do tej pory ponad 500 studentów ZEA uzyskało stypendium w ramach programu Energy Pioneers. Około 200 młodych słuchaczy jest obecnie szkolonych w celu uzyskania uprawnień operatora i starszego operatora reaktora jądrowego.

World Nuclear News/CIRE.PL