Do budżetu wpłynęło ponad 100 mln euro z pierwszej aukcji do uprawnień emisji CO2

16 stycznia 2019, 13:15 Alert

W środę giełda European Energy Exchange przeprowadziła pierwszą w tym roku aukcję uprawnień do emisji dwutlenku węgla w imieniu Polski.

Podczas dzisiejszej aukcji na sprzedaż było wystawionych prawie 4,3 mln uprawnień, a uczestnicy aukcji zapłacili za jednostkę EUA 22,72 euro. Przychody z aukcji przekroczyły 100,6 mln euro. W aukcji wzięło udział 29 uczestników, spośród których 18 zrealizowało transakcje. Zapotrzebowanie zgłoszone podczas aukcji przekroczyło ilość oferowanych jednostek EUA ponad dwukrotnie (2,33).

– Pierwsza aukcja w imieniu Polski rozliczyła się silne w stosunku do rynku wtórnego i popchnęła ceny uprawnień do emisji CO2 powyżej 23 EUR/EUA. Z analizy technicznej wynika, że silny próg oporu na poziomie 23.03 EUR/EUA(30DMA) został przełamany, kolejnymi progami są 23.30 oraz 23.89(20DMA) – komentuje Tomasz Bujacz, z działającej na rynku uprawnień do emisji firmy Vertis.

– Handlowany wolumen na najbardziej płynnym kontrakcie terminowym DEC19 po godzinie 11:00 wynosił już blisko 15 mln ton, co świadczy o aktywnym tradingu – dodaje.

Według niego kluczowym wydarzeniem dla rynku w tym tygodniu było wczorajsze głosowanie w sprawie Brexit, kolejne rozmowy zaplanowane są na najbliższy poniedziałek. Zwraca również uwagę, że harmonogramu aukcji w imieniu Wielkiej Brytanii nadal nie ma w związku z toczącymi się rozmowami w sprawie Brexitu. Natomiast aukcje w imieniu Niemiec ruszą dopiero z początkiem lutego.

W tym roku polski rząd zamierza sprzedać na aukcjach na EEX prawie 117 mln uprawnień do emisji CO2, co przy dzisiejszej cenie przyniosłoby do budżetu wpływ na poziomie prawie 2,8 mld euro. W ubiegłym roku polski rząd sprzedał na aukcjach ponad 78 mln jednostek EUA uzyskując z tego tytułu przychody na poziomie ok. 1,2 mld euro.

Przypominamy, że zgodnie z uchwalonymi z końcem ubiegłego roku przepisami, które maja na celu utrzymanie ceny energii elektrycznej na dotychczasowym poziomie, koszty tej operacji mają być sfinansowane między innymi z przychodów ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2.

Aukcje EUA w imieniu Polski będą w tym roku przeprowadzane, podobnie jak dotychczas, w co drugą środę. Kolejną aukcję zaplanowano na 30 stycznia.

CIRE.pl