Enea w aktualizacji strategii będzie koncentrować się na transformacji aktywów wytwórczych

30 września 2019, 14:30 Alert
oze wiatraki vestas
fot. Pixabay

Aktualizacja strategii Enei, która ma zostać opublikowana do końca 2019 roku, będzie bardzo mocno koncentrować się na transformacji aktywów wytwórczych, w kierunku wykorzystania rozwiązań gazowych, biomasy oraz energii wiatrowej i fotowoltaiki – poinformowali przedstawiciele grupy.

Spółka pracuje nad aktualizacją strategii, wyniki chce przedstawić do końca roku.

„Bardzo mocno będziemy się koncentrowali na transformacji aktywów. Poza OZE myślimy też o gazie – alternatywnym paliwie, które jest mniej emisyjne” – powiedział prezes Mirosław Kowalik podczas poniedziałkowej konferencji.

„Myślimy o energetyce wiatrowej oraz fotowoltaice, ale na dzień dzisiejszy mamy też duże doświadczenie w wykorzystaniu biomasy, w tym kierunku chcemy bardzo optymalnie wykorzystywać blok w Kozienicach i ewentualnie robić przymiarki, jak wykorzystać biomasę, tak by energia wyprodukowana w grupie była z mniejszą ekspozycją na emisję CO2” – dodał.

Grupa chce w nowej strategii odpowiedzieć na wyzwania związane z trendem klimatycznym i związaną z nim potrzebą zmiany miksu energetycznego. Jak podał prezes, wymagają tego m.in. instytucje finansowe, które postrzegają Eneę jako grupę energetyczną w duże mierze opartą o węgiel. Dodał, że grupa będzie chciała przeprowadzić transformację pamiętając jednocześnie o kowenantach zadłużenia.

Pytany o poziom planowanych nakładów inwestycyjnych, prezes odpowiedział: „Nakłady finansowe grupy Enea są dosyć stabilne patrząc długoterminowo, bez zdarzeń jednorazowych. To jest poziom zrównoważony i odpowiadający możliwościom grupy i te możliwości zwiększamy, po to żeby dokonać tej transformacji”.

Prezes podał, że grupa posiada również rezerwy finansowe przeznaczone na akwizycje w tym roku, które „mają szanse” zostać wykorzystane.

Polska Agencja Prasowa