Enea buduje prototypowe magazyny energii w pięciu lokalizacjach

6 maja 2021, 11:00 Alert

Enea Operator instaluje prototypowe magazyny energii w Bydgoszczy, Zielonej Górze, Gubinie, Pogorzelicy i Opalenicy. Spółka podkreśla, że pozwolą one lepiej wykorzystywać odnawialne źródła energii oraz wzmocnią bezpieczeństwo i jakość dostaw prądu. Pierwszy magazyn w Bydgoszczy przeszedł już odbiór techniczny.

Energa Operator-magazyn energii; fot. Energa

Pięć magazynów energii

Pięć prototypowych magazynów energii Enei Operator zostanie zainstalowanych na terenie stacji transformatorowych średniego i niskiego napięcia. Rozpoczną one działanie jeszcze w tym kwartale. Opracowanie innowacyjnego i efektywnego sposobu magazynowania energii na poziomie niskiego napięcia jest szczególnie ważne w dobie dynamicznego rozwoju mikroinstalacji prosumenckich – czytamy w komunikacie Enei.

– Rozwój magazynów energii jest ważnym elementem transformacji energetycznej i wsparciem w efektywnym wykorzystaniu OZE. Energetyka odnawialna, także rozproszona, będzie odgrywała coraz większą rolę w miksie energetycznym. Zainteresowanie mikroinstalacjami fotowoltaicznymi pokazało, że częścią tej przyszłości są prosumenci i energetyka obywatelska, dlatego ważny jest rozwój lokalnych magazynów energii w sieciach niskiego napięcia. Projekt badawczo-rozwojowy realizowany przez Eneę Operator pozwoli sprawdzić jak obecnie dostępne technologie sprawdzają się w codziennej pracy sieci dystrybucyjnej – powiedział Paweł Szczeszek, prezes Enei.

Enea zaznacza, że zastosowanie pięciu różnych technologii pozwoli na uzyskanie wyników, które wskażą optymalny rodzaj magazynu energii lub najlepszą możliwą konfigurację magazynów energii dla specyfiki sieci na danym obszarze. Magazyn energii w Gubinie wyposażony będzie w elektryczne kondensatory dwuwarstwowe (EDLC), w Pogorzelicy – w litowo-jonowe (LIC), w Opalenicy – w baterie litowo-żelazowo-fosforowe (LFP), w Zielonej Górze – w baterie litowo-tytanowe (LTO), a w Bydgoszczy – w baterie ołowiowo-kwasowe typu VRLA. Po instalacji magazynów rozpocznie się etap gromadzenia i opracowywania wyników badań oraz analiza ich wpływu na sieć. Przetestowanie w warunkach rzeczywistych poszczególnych technologii wskaże te, które w największym stopniu spełniają oczekiwania operatora sieci podnosząc jakość i efektywność wykorzystania energii elektrycznej pochodzącej m.in. z odnawialnych źródeł energii.

– Transformacja energetyczna, której Enea Operator jest aktywnym uczestnikiem, podąża w kierunku lokalnej samowystarczalności energetycznej, rozwoju OZE oraz zwiększenia roli aktywnego odbiorcy, a także wielokierunkowości przepływów w sieci. Najbardziej popularne technologie wytwarzania energii w generacji rozproszonej, czyli wykorzystujące promieniowanie słoneczne i wiatr, charakteryzują się niestabilnością poziomu produkcji, który determinowany jest przez warunki pogodowe – zauważa Andrzej Kojro, prezes Enei Operator.

Spółka podkreśla, że zastosowanie magazynów energii na sieciach niskiego napięcia w konsekwencji przełoży się na poprawę jakości i bezpieczeństwa usług.

Współpraca

Prezes Enei Paweł Szczeszek podczas Kongresu 590 stwierdził, że Enea, Polska Grupa Energetyczna i Tauron mogą wspólnie budować nie tylko farmy wiatrowe na Bałtyku, ale także magazyny energii. – Wspólna budowa magazynów energii jest możliwa. W tej chwili testujemy pięć rozwiązań przechowywania energii – powiedział.

Zdaniem prezesa Enei, bez tego trudno będzie rozwijać produkcję energii ze źródeł odnawialnych.

Enea/ISBNews/Jędrzej Stachura

PEP2040: Między dekarbonizacją a bezpieczeństwem energetycznym (RELACJA)