Enea zbuduje elektrownię gazową na węgiel

6 września 2017, 11:49 Alert

Podczas panelu na 27. Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju poświęconemu energetyce przyszłości starły się dwie wizje polityki energetycznej. Polacy zademonstrowali podejście polityczne, a Czesi rynkowe. Różnice wynikają z tego, że polski rynek energii jest pod silnym wpływem państwa, a czeski został sprywatyzowany.

Elektrownia Ostrołęka

– W polityce energetycznej chcemy doprowadzić do pewnego miksu energetycznego i równego wykorzystania energii przez całą dobę. Do tego potrzebny jest nam jak zdrowie samochód elektryczny – ocenił Tchórzewski. Powiedział, że w obliczu rosnącej presji regulacji klimatycznych, jak pakiet zimowy, będzie to niezbędne narzędzie do zmniejszania emisji.

– Natomiast nie możemy zrezygnować w całości z inwestycji węglowych. Niedługo ruszy blok w Kozienicach, mamy Opole i Jaworzno. Za kilka lat powstanie Elektrownia w Ostrołęce. Następne inwestycje muszą być duże, ale już nie węglowe – ocenił Tchórzewski. – To dlatego rozważamy budowę elektrowni jądrowej, trzyblokowej na 4500 MW. To wyzwanie cywilizacyjne i klimatyczne, aby spełnić limity emisji.

Dziennikarz BiznesAlert.pl zapytał panelistów o to, czy inwestycje w nowe elektrownie węglowe w Europie są jeszcze możliwe.

– Nie zamykamy inwestycji w węgiel w Polsce. W ostatnich latach mieliśmy znaczący kryzys wydobycia przy niskich cenach węgla. Potrzebujemy inwestycji podnoszących wydajność pracy – powiedział minister. – Jeśli zaś chodzi o energetykę, to w tej chwili jest przygotowywana w zakresie planistycznym wstępnie przez Eneę nowa inwestycja w nowy blok energetyczny, najnowocześniejszy w Europie. Ma być zasilany węglem, ale w drodze zgazowania. Będzie napędzany gazem, ale źródłem pierwotnym będzie węgiel. To nowatorska technologia. Taki blok na poziomie 200 MW funkcjonuje w Japonii. My chcemy bloku o mocy 500 MW, w pełni przemysłowy. Zobaczymy, czy w takiej metodzie, która zapewnia znaczącą redukcję emisji będziemy w stanie ekonomicznie tego typu inwestycję spłacić. To będzie pilotaż na skalę europejską lub światową.