Energa i Enea podjęły decyzję o zawieszeniu finansowania projektu Ostrołęka C

13 lutego 2020, 20:30 Alert
Teren budowy Bloku C Elektrowni Ostrołęka / fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
Teren budowy Bloku C Elektrowni Ostrołęka / fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Enea SA i Energa SA podjęły wspólną decyzję o zawieszeniu finansowania inwestycji. Zarząd spółki celowej – Elektrownia Ostrołęka – poinformuje o tej decyzji generalnego wykonawcę bloku elektrowni – konsorcjum spółek GE Power i Alstom Power Systems oraz konsorcjum firm Torpol i Zakładów Automatyki Kombud – realizujących przebudowę infrastruktury kolejowej dla obsługi Elektrowni Ostrołęka C.

Zawieszenie finansowania 

Strony porozumienia postanowiły zawiesić finansowanie budowy Ostrołęki C z uwagi na wystąpienie ważnych czynników otoczenia rynkowego w połączeniu z trudnością pozyskania zewnętrznego finansowania. – Zmienne warunki wymagają przeprowadzenia szeregu dalszych analiz w tym parametrów technicznych oraz ekonomicznych – podaje Energa w komunikacie.

Energa podaje, że istotnymi okolicznościami znacząco wpływającymi na decyzję o zawieszeniu finansowania projektu są planowane zmiany polityki Unii Europejskiej w odniesieniu do sektora energii elektrycznej, w tym wprowadzenie tzw. Zielonego Ładu, nowa polityka kredytowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) wobec sektora elektroenergetycznego oraz publiczne wezwanie PKN Orlen na sprzedaż 100% akcji Energi.

Możliwe czasowe zawieszenie budowy

– Decyzja o zawieszeniu finansowania projektu może skutkować także zawieszeniem prac przy budowie Ostrołęki C. Kontrakt zawarty przez spółkę celową – Elektrownia Ostrołęka – z GE Power oraz Alstom Power Systems przewiduje możliwość czasowego zawieszenia wykonywania, części lub całości, wynikających z niego obowiązków – podaje spółka. Maksymalny łączny okres zawieszeń w trakcie realizacji projektu wynosi 90 dni.

Zgodnie z kontraktem, termin zakończenia realizacji projektu wynosi 56 miesięcy, liczony od dnia wydania polecenia rozpoczęcia prac. Przewidziany w umowie okres zawieszenia nie oznacza automatycznie zmiany terminu ukończenia inwestycji przez generalnego wykonawcę.

Zaawansowanie realizacji inwestycji w ujęciu procentowym na 31 stycznia 2020 r. wynosi 5% i jest to mierzone relacją zrealizowanych i opłaconych zadań w stosunku do łącznej wartości projektu.

Podpisane porozumienie nie ma wpływu na obowiązywanie dotychczasowych porozumień w sprawie finansowania projektu, o których spółki wcześniej informowały.

Stanowisko prezesa PKN Orlen

Stanowisko w tej sprawie zajął także prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.  Od 31 stycznia trwa wezwanie na akcje Energi ogłoszone przez PKN Orlen. Zakończenie wezwania zaplanowano na 9 kwietnia. – Energa i Enea podjęły dobrą decyzję biznesową. Przyjmujemy ją z zadowoleniem. Jako podmiot, który ogłosił wezwanie na zakup akcji Energi mamy pewność, że inwestycja w Ostrołęce będzie realizowana. Analizujemy różne warianty projektu,by wpisywały się w strategię PKN Orlen – zapowiedział prezes Obajtek.

Energa/Twitter/Bartłomiej Sawicki

Sawicki: Czy dywagacje o paliwie dla Ostrołęki to gra o większy zysk?