Energa Invest i PKN Orlen chcą zwiększyć wydajność Elektrociepłowni Płock

7 lipca 2021, 12:45 Alert
Elektrociepłownia gazowo-parowa w Płocku. Fot. PKN Orlen/Siemens
Elektrociepłownia gazowo-parowa w Płocku. Fot. PKN Orlen/Siemens

Energa Invest zbuduje nowy Główny Punkt Zasilania GPZ-3 w Zakładzie Elektrociepłowni w Płocku. Będzie to największa tego typu inwestycja w Polsce i jedna z większych w Europie – podaje spółka.

Energa Invest podkreśla, że projekt ten jest przykładem synergii i możliwości wykorzystania potencjału spółek integrowanej Grupy Energa. Inwestycja umożliwi też zasilenie instalacji produkcyjnych niezbędnych do rozbudowy Zakładu Produkcyjnego w Płocku, w tym infrastruktury wchodzącej w program rozwoju petrochemii.

– Z sukcesem przechodzimy przez proces integracji z Grupą Orlen. Jest on ukierunkowany na rozwój spółki jako wyspecjalizowanego podmiotu inżynieryjnego, który będzie realizował zadania dla pozostałych spółek należących do Grupy, w szczególności w formule EPC, czyli „pod klucz”, i GRI – generalnej realizacji inwestycji. Mamy w tym zakresie już pierwsze znaczące osiągnięcia – mówi Marek Domozych, dyrektor biura projektów elektroenergetycznych w Enerdze Invest.

Energa Invest i PKN Orlen podpisały umowę dotyczącą budowy nowego GPZ-3 w Zakładzie Elektrociepłowni w Płocku. Inwestycja obejmuje zaprojektowanie, a następnie wybudowanie i rozruch 24-polowej rozdzielnicy 110 kV (GIS), 56 pól rozdzielnic 30 kV oraz układu zasilania z bloku gazowo-parowego poprzez dwa transformatory 75 MVA z przesuwnikami fazowymi.

Spółka podaje, że połączenia pomiędzy rozdzielnią 110 kV a 30 kV będą realizowane poprzez linie kablowe 110 kV oraz cztery transformatory o mocy 75 MVA 110/30 kV. Ponadto inwestycja zakłada budowę ponad pięciu kilometrów szynoprzewodów o napięciu 30 kV oraz ponad 0,6 km o napięciu 20 kV.

Inwestycja ma powstać w ciągu 23 miesięcy.

Energa/Jędrzej Stachura

Orlen i GE Power wspólnie zmodernizują Elektrociepłownię Płock