font_preload
PL / EN
Alert PAP 11 stycznia, 2019 godz. 16:15   
REDAKCJA

Energa: Nie ma tematu zaangażowania JSW w rozbudowę Elektrowni Ostrołęka

Plac budowy Elektrownia Ostrołęka Plac budowy Elektrowni Ostrołęka. Fot. BiznesAlert.pl

W modelu finansowania budowy bloku Ostrołęka C nie było i nie jest rozważane zaangażowanie w jakikolwiek sposób funduszu stabilizacyjnego Jastrzębskiej Spółki Węglowej – poinformowała w piątek Energa, współinwestor Ostrołęki C.

Energa dementuje 

-Aktualne informacje na temat inwestycji Elektrownia Ostrołęka C przekazywane są w raportach bieżących spółki Energa SA. Na tym etapie precyzowania szczegółów, w strukturze finansowania inwestycji są zaangażowane różne podmioty. Jednakże Zarząd Energi SA informuje, że w modelu finansowania inwestycji Elektrowni Ostrołęka C nie było i nie jest rozważane zaangażowanie w jakikolwiek sposób Funduszu Stabilizacyjnego Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Szczegóły dotyczące struktury finansowania realizacji projektu budowy elektrowni w Ostrołęce zostaną przekazane po opublikowaniu raportu spółki Energa SA na ten temat. – podała w piątek spółka w komunikacie.

W środę „Dziennik Gazeta Prawna” napisał, że ministerstwo energii ma planować użycie 1,5 mld zł z Funduszu Stabilizacyjnego JSW do sfinansowania budowy bloku Ostrołęka C.

Również w środę minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział PAP, że ewentualne zaangażowanie tego funduszu jest niemożliwe, gdyż zatwierdzona przez Radę Nadzorczą spółki polityka wyklucza inwestowanie w instrumenty udziałowe i pożyczki. Podkreślił, że zgodnie z tą polityką, „środki JSW są lokowane w bezpieczne papiery wartościowe i docelowo mają zapewnić płynność spółki”.

Elektrownia Ostrołęka C

Ostrołęka C to 1000 MW blok na węgiel kamienny, którego budowa – zgodnie z rozstrzygniętym przetargiem – ma kosztować ok. 6 mld zł brutto. Minister energii wielokrotnie deklarował, że ma to być ostatni nowy blok węglowy w Polsce.

Inwestorem jest spółka Elektrownia Ostrołęka, w której po połowie udziałów mają Energa i Enea. Deklarowane zaangażowanie finansowe to 1 mld zł w przypadku Enei i nie mniej niż 1 mld zł w przypadku Energi. We wrześniu 2018 r. obie spółki podpisały porozumienie z FIZAN Energia w sprawie jego potencjalnego zaangażowania kapitałowego w projekt w wysokości do 1 mld zł. W styczniu 2019 r. największa polska spółka energetyczna PGE poinformowała, że na zaproszenie Energi i Enei rozpoczęła „rozmowy mogące skutkować zaangażowaniem PGE” w projekt.

Harmonogram oraz warunki zaangażowania finansowego poszczególnych podmiotów w projekt mają być uzgodnione do 28 stycznia 2019 roku.

Polska Agencja Prasowa/Energa