Energa zapowiada kolejny przetarg na magazyny energii

11 października 2018, 14:00 Alert

Energa chce zbudować kolejny magazyn energii. Tym razem przy fotowoltaice.

Mieczysław Wrocławski, Energa Operator. Fot. BiznesAlert.pl/Agata Rzędowska
Mieczysław Wrocławski, Energa Operator. Fot. BiznesAlert.pl/Agata Rzędowska

Nowy magazyn energii 

Mieczysław Wrocławski z Energa Operator podczas III Kongresu Magazynowania Energii zdradził, że w przyszłym tygodniu jego firma ma ogłosić kolejny przetarg na budowę magazynu energii przy największej w Polsce farmie fotowoltaicznej Czernikowo pod Toruniem.

– Projekt w Pucku realizowany z japońskim Hitachi i PSE to nie jest projekt magazynowania energii, a projekt systemu japońskiego do pracy bezpieczeństwa sieci, który badamy. To nie my kupiliśmy magazyn energii. Odpowiednik japońskiego NCBiR dostarcza baterię i to ona dostarcza magazyn. To nie jest nasz magazyn. My jako operator nigdy nie będziemy go posiadać. Magazyn zostanie przekazany do PSE. Jest on na naszym terenie, naszej sieci przyłączonej. W zakresie innych magazynów, które powstały z innymi firmami, podstawą wyboru był publiczny przetarg – powiedział.

– Musimy to zrobić na zasadzie konkurencyjnej – zadeklarował Mieczysław Wrocławski.Farma Czernikowo dysponuje 4 MW mocy, a kolejny 1 MW będzie dobudowany. Moc magazynu ma wynieść 1 -2 MW. Inwestycja ta realizowana jest w ramach projektu przebudowy sieci i dostosowania infrastruktury w ramach inteligentnych sieci.

Czym powinny być magazyny energii?

Jak powiedział, celem projektu jest budowa systemu ochrony sieci energetycznej, który umożliwi odpowiednie zarządzanie produkcją dużej ilości niestabilnych źródeł energii, np. wiatrowych. – System, który proponuje strona japońska ma zabezpieczać krajowe sieci elektroenergetyczne i w możliwie najefektywniejszy sposób korzystać z pracy źródeł wiatrowych – podkreślił Wrocławski.

W swojej wypowiedzi dyrektor Wrocławski podkreślił również, że Energa Operator ma ponad 1000 MW zainstalowanych źródeł na SN i nn i ponad 2000 MW w sieci powyżej 110 kV w fotowoltaice i źródłach wiatrowych. – Nie ma możliwość w sposób stabilny dostarczać energię pochodzącą z tych źródeł – powiedział. – Na tym właśnie poziomie powinny powstawać zasobniki energii – dodał. Zdaniem przedstawiciela Energii, magazyny energii są elementem służącym do zapewnienia bezpieczeństwa sieci, odpowiedniego bilansowania energii oraz sterowania urządzeniami tak, by maksymalnie wykorzystać zdolności magazynowe.

Bartłomiej Sawicki/CIRE.pl

AKTUALIZACJA: Dodano śródtytuł  „Czym powinny być magazyny energii?”,  20:45, 11.10. 2018