Energa Obrót: Umowy z wytwórcami OZE są nieważne

11 września 2017, 11:15 Alert

Zarząd Energi-Obrót zdecydował o wszczęciu postępowań sądowych i arbitrażowych, których przedmiotem ma być ustalenie nieistnienia stosunków prawnych, jakie miały powstać wskutek zawarcia przez spółkę z wytwórcami energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii dwudziestu dwóch ramowych umów sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia – podała Energa w komunikacie.

Wiatraki na morzu
Dania inwestuje przede wszystkim w energetykę wiatrową (fot. Flickr/CC/Andreas Klinke Johannsen)
Z informacji Energi wynika, że zarząd Energi-Obrót podjął decyzję o zaprzestaniu realizacji umów i o wszczęciu postępowań sądowych i arbitrażowych przeciwko kontrahentom, tj. podmiotom wytwarzającym energię elektryczną i sprzedającym spółce prawa majątkowe, oraz bankom – cesjonariuszom.
Jak informuje Energa przedmiotem tych postępowań ma być ustalenie nieistnienia stosunków prawnych, które miały powstać wskutek zawarcia umów.

Z komunikatu wynika, że zarząd Energi-Obrót stanął na stanowisku, że umowy są nieważne z uwagi na okoliczność, że zobowiązywały one do zawierania umów sprzedaży praw majątkowych z pominięciem trybu przetargowego określonego przepisami Prawo zamówień publicznych. W ocenie zarządu Energi – Obrót zaprzestanie realizacji umów jest konsekwencją ich nieważności, jako zobowiązujących do dokonania czynności z naruszeniem prawa (trybu przetargowego).

Energa szacuje pozytywny wpływ zaprzestania wykonywania Umów na ok. 110 mln zł w 2018 roku. Z kolei wskutek wejścia w życie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz w związku z podjęciem działań opisanych w niniejszym raporcie bieżącym, pozytywny wpływ na Emitenta w pozostałym okresie obowiązywania Umów jest szacowany na ok. 2,1 mld zł.

Jak wyjaśnia Energa wyliczenia te opierają się na założeniu wolumenu sprzedaży detalicznej na poziomie roku 2016 (19 TWh) oraz poziomu jednostkowej opłaty zastępczej w całym okresie obowiązywania Umów w wysokości 43 zł/MWh.