Energa wyprzedza harmonogram prac przy elektrowni w Ostrołęce (RELACJA)

9 sierpnia 2017, 11:30 Atom
energa-gdansk-16
fot. Energa

Energa chwali się dobrymi wynikami spółkami za pierwsze półrocze. Podkreślono także, prace nad rozbudową elektrowni w Ostrołęce wyprzedzają harmonogram. Spółka nie widzi także potrzeby kolejnych zmian na rynku zielonych certyfikatów.

Wyniki Energi

W pierwszej połowie roku Energa osiągnęła 5,2 mld zł przychodów – o 5 proc. więcej niż rok wcześniej – i wypracowała zysk netto w wysokości 488 mln zł, o 34 proc. wyższy od oczyszczonego z odpisów wyniku z 2016 roku. EBITDA wyniosła 1 143 mln zł i była wyższa o 53 mln zł.

Podczas konferencji wynikowej prezes Energi Daniel Obajtek powiedział, że wyniki są „imponujące”, a zyski sięgają 488 mln zł. Spółka chce zmniejszyć liczbę spółek do 22, czyli o jedną trzecią. Część spółek jest łączona bezpośrednio z główną spółką lub z innymi dużymi spółkami. Został także przyspieszony proces podejmowania decyzji oraz uszczelniania systemu.

Inwestycje

Do 2025 roki inwestycje Energi mają sięgnąć 20 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na modernizację sieci.

– Chcemy skorzystać że środków UE, by inwestycje nie obciążały zbytnio spółki. Na zaawansowanym etapie jest projekt budowy nowego bloku Elektrowni Ostrołęka, jesteśmy przed wyborem wykonawcy. Mogę powiedzieć, że wyprzedzamy harmonogram. Prace trwają także na etapie budowy drugiego stopnia na Wiśle – powiedział prezes Energi. Obajtek dodał, że inwestycja musi być ekonomicznie uzasadniona.

– Jesteśmy w stanie zrealizować ten projekt. Trwają rozmowy z resortami środowiska i żeglugi morskiej. Chcemy, aby przetarg został uruchomiony w 2018 roku – dodał Obajtek.

Innowacje

Jak powiedział, innowacje w Grupie były często rozproszone i oderwane od biznesu.

– Nauka musi być połączone z biznesem. Scentralizowaliśmy i stworzyliśmy centrum innowacji na politechnice. Rocznie wydatki na innowacje mają sięgnąć 40 mln zł rocznie. Badania dotyczą inteligentnych sieci i liczników. To ważne, zwłaszcza w kontekście rozwoju elektromobilności. Grupa chce uruchomić badania nad bateriami energii – powiedział Obajtek. Prezes Energi dodał, że środki są przeznaczane m.in. na rozwój startupów oraz współpracę z jednostkami naukowymi.

– Mamy nadzieje, że przełoży się to na naszą podstawową działalność – dodał. Prace nad baterią mają być powiązane z działaniami na rzecz  rozwoju elektromobilności. Dodał, że prace trwają od dwóch miesięcy, a teraz nabiorą przyspieszenia. – Sądzimy, że proces badawczy trwa ok. dwóch lat – podkreślił Obajtek. Powiedział także, że Energa jest liderem wdrażania tego projektu.

– Chcemy do 2022 roku wybudować ładowarki na terenie Wybrzeża, gdzie jest już osiem stacji. Dobrze, by miasta, które kupują autobusy elektryczne, kupowały energię od nas – dodał. Listy intencyjnie w tej sprawie podpisano z władzami Tczewa, Torunia, a wkrótce ma zostać podpisany list intencyjny z przedstawicielami Kołobrzegu.

Jak dodał, błędem było zostawienie w grupie obsługi systemu informatycznego. – To była zła decyzja, a w efekcie były problemy z bilingowaniem, co hamowało grupę i obrót – powiedział Obajtek. Dodał jednak, że ten problem rozwiązano siedem miesięcy temu, a więc przed terminem.

Elektrownia Ostrołęka

Dodał, że spółka nie czeka na ustawę o rynku mocy i realizuje projekt budowy bloku w Ostrołęce niezależnie od prac legislacyjnych. Wybór wykonawcy ma nastąpić w I kw. 2018 roku.

Jacek Kościelniak, wiceprezes Energi, powiedział także o inwestycjach w PGG oraz w Polimeks. – Z naszej inicjatywy spotkaliśmy się z PGG w kopalni w Bielszowice, gdzie zobaczyliśmy, jak odbywa się wydobycie węgla – powiedział Kościelniak. Pytany, czy PGG sprosta zakładanemu poziomowi wydobycia, Kościelniak powiedział, że Energa jest zadowolona ze współpracy biznesowej, a dotychczasowy plan spółki przekracza wcześniejszy biznesplan. Kościelniak przypomniał także słowa ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który zapewnił, że wcześniejsze deklarowane poziomy wydobycia zostaną dotrzymane, a być może będą wyższe od zakładanych.

Wytwarzanie

Jak powiedział Kościelniak, segment wytwarzania osiągnął lepszy wynik przy utrzymujących się niskich cenach praw majątkowych, wyższych kosztach paliw oraz wzroście podatku od nieruchomości dla farm wiatrowych. W pierwszym półroczu spółka wypracowało EBITDA na poziomie 177 mln zł, o 9 mln zł więcej niż rok wcześniej. Wzrost EBITDA o 5 proc. w głównej mierze wynikał ze wzrostu przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej oraz regulacyjnych usług systemowych.

– Segment wyprodukował w całym I półroczu o ponad 14 proc. energii więcej niż rok temu. Przyczyniło się do tego m.in. zakończenie modernizacji bloku energetycznego nr 1 w Elektrowni Ostrołęka B, co przekłada się na wyższą efektywność wytwarzania energii elektrycznej. Więcej energii wyprodukowały wszystkie (poza fotowoltaiką) aktywa wytwórcze, w tym także farmy wiatrowe.

OZE

Jacek Kościelniak, przypomniał, że trwające prace nad zmianą opodatkowania wiatraków. Powiedział, że w sprawie podatku od nieruchomości trwają prace nad nowelizacją OZE. – Mamy nadzieje, że zmiany te odbiją się na naszych wynikach w II połowie roku – dodał Kościelniak.

Obajtek powiedział, że ws. małej noweli OZE trwa proces legislacji. Dopiero później spółka odniesienie się do jej wpływu wyniki. Pytany o tzw. dużą nowelę OZE Jacek Kościelniak powiedział, że trwają nad nią prace w Ministerstwie Energii, a spółka ma prawo i możliwość uczestniczenia w konsultacjach.

Spółka posiada ponad kilkaset kontraktów na zakup zielonych certyfikatów, a długoterminowych umów 22. Prezes Energa Obrót Jarosław Dybowski powiedział, że spółka nie widzi potrzeb kolejnych zmian ws. zielonych certyfikatów.

-Czy zmiany w ustawie o OZE będą podstawą do działań w stosunku do tych kontraktów? Nie mamy takich planów. Nie uważamy, by to było podstawą, by zwracać się z jakąś propozycją do kontrahentów – dodał.

Pozwiedzał, że w sprawie obliga giełdowego związana jest z płynnością na giełdzie, która jest dla firmy podstawową wartością, więc jeśli obligo zapewni tą płynność to spółka jest skłonna rozważyć tę sprawę.

Energa nie planuje udziału w projekcie jądrowym w Polsce

Przedstawiciele Energi stwierdzili, że firma nie planuje wzięcia udziału w budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Prezes Obajtek powiedział, że spółka jest obecnie zainteresowana realizacją projektów, które są już rozpoczęte i na tym się skupia. Pod koniec tego roku Ministerstwo Energii ma podjąć ostateczną decyzję w sprawie budowy elektrowni jądrowej.

AKTUALIZACJA 9.08.2017 godz. 14.00