Energetyka dała zarobić na GPW

19 grudnia 2017, 09:45 Alert

Firmy z branży energetycznej notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych przyniosły w tym roku inwestorom giełdowym spory zarobek – czytamy w “Parkiecie”.

Gazeta giełdy zwraca uwagę, że choć inwestorzy giełdowi nie mogą już liczyć na sowite dywidendy od grup energetycznych, to tylko sam wzrost kursu akcji tych spółek mógł im przynieść spory zarobek.

Jak podaje “Parkiet” jeśli chodzi wzrost ceny akcji, to na czele w tej klasyfikacji jest Energa, której walory wciągu ostatnich 12 miesięcy podrożały o prawie 38 proc. Kupując na początku roku akcje PGE można było zarobić ponad 25 proc., Enei – ponad 24 proc., a Taurona 14,5 proc.

Cześć analityków zwraca jednak uwagę, że tegoroczne zwyżki nastąpiły po znaczących spadkach, które miały miejsce w latach 2015-2016.

Zaznaczają oni również, że po dużych wzrostach ostatnich miesiącach przyszła korekta i indeksu WIG Energia stracił prawie 12 proc.

Analitycy pytani przez “Parkiet” o perspektywy spółek energetycznych na GWP oceniają, że w przyszłości można się spodziewać kolejnych zwyżek kursów ich akcji.

Jak tłumaczy Kamil Kliszcz z DM mBanku, ostania korekta to między innymi efekt rozczarowujących zapowiedzi spółek na przyszły rok, ale jak mówi, właśnie ze względu na nią należy szukać okazji do kupna. Natomiast analityk Ipopemy Securities Robert Maj uważa, że można spodziewać się zwyżek nawet rzędu 30 proc. w kolejnych miesiącach.

Parkiet