Elektronika bardziej fair

17 kwietnia 2018, 07:15 Alert

Utworzone w 2013 roku przedsiębiorstwo społeczne Fairphone opracowało pierwszy telefon, który powstaje z poszanowaniem ludzi, surowców i środowiska. Firma zlokalizowana jest w Amsterdamie w Holandii i ma ambicje zmieniać branżę elektroniczną.

Sprawiedliwy handel

Twórcy urządzenia przyznają, że nie jest ono w 100 procentach takie jak być powinno, ale dzięki modułowości konstrukcji i innemu podejściu do projektowania osiągnięto naprawdę wiele. Firma chce wpływać na cały sektor działając od środka i pokazując, że jest to możliwe. Przesiąknięta procederami nie fair branża może stać się fair na wzór działań podejmowanych w branży spożywczej i odzieżowej. Znaczek „fair trade” zyskał w ostatnich latach wielu zwolenników, a działania organizacji pozarządowych skutecznie promują ideę sprawiedliwego handlu.

Nie jest w 100 procentach fair

Fairphone 2 powstaje po to, jak można przeczytać na stronie producenta, aby pokazać, że zmiana nie jest taka trudna. Zaangażowanie społeczne i wyróżnienie ze strony Greenpeace są ważnymi elementami projektu. Twórcy przyznają uczciwie, że ich produkt nie jest „w 100 procentach sprawiedliwy”, nie jest biodegradowalny, nie może być w całości poddany recyklingowi ani nie jest wodoodporny. Za to jest to jakościowo dobry produkt działający na bazie Androida, łatwo go zreperować ponieważ ma modułową konstrukcję, może być dostosowany, ma aparat na 12 megapikseli, powstał częściowo z materiałów odzyskany w procesie recyklingu.

Inspiracja

Firma zapewnia, że Fairphone 2 będzie działał znacznie dłużej niż dwa lata ujęte w gwarancji, jeśli się zepsuje nie będzie problemu z jego naprawą a aktualizacje będą łatwo dostępne. Firma chce wpływać na to w jakich warunkach pracują ludzie wydobywające surowce ziem rzadkich pozwalające działać nowoczesnej elektronice. Dlatego w urządzeniu wykorzystywane są odzyskane w Europie surowce z telefonów poddanych recyklingowi. Pozostałe komponenty pochodzą z kopalń, w których podjęto działania mające na celu poprawę warunków pracy robotników. Twórcy Fairphone 2 chcą poprzez dobór odpowiednich firm dostarczających surowce i wspieranie ich mieć wpływ na całą branżę.

Wpływ na warunki pracy

Już teraz inwestycje firmy mają wpływ na przemysł w Ugandzie, Ghanie i Kamerunie gdzie poddawane są recyklingowi elektroniczne odpady. Fairphone wspiera działania w wolnych od konfliktów kopalniach minerałów w Kongo i Rwandzie. Dba o poprawę warunków pracy w wybranych przedsiębiorstwach w Chinach. Można powiedzieć, że działa tam gdzie w łańcuchu dostaw dla branży elektronicznej zmiany są najbardziej potrzebne.

Media społecznościowe

Firma zachęca do podejmowania działań w mediach społecznościowych przez osoby, którym idea się podoba. Tworzy aktywną sieć użytkowników. Pokazuje w praktyce czym może być gospodarka o obiegu zamkniętym.

Dostępny w Europie

Fairphone 2 można zamówić na terenie Europy lub kupić u wybranych partnerów. Kosztuje około 2500 zł. Na stronie producenta można zamówić poszczególne części telefonu, które można w prosty sposób w razie potrzeby wymienić własnoręcznie. Przy okazji można zobaczyć co kryje w sobie smartphone. Produkt dostępny jest od ponad dwóch lat.

FairPhone/Agata Rzędowska