Halbryt: Zgłaszają się już innowatorzy stawiający na wodór w Polsce (ROZMOWA)

21 września 2020, 07:30 Energetyka

– Wodór ma wiele zastosowań: od transportu i energetyki, po nowoczesne materiały i przemysł. Już teraz zgłaszają się małe firmy i innowatorzy, którzy mają pomysły i prototypy urządzeń wykorzystujących wodór – mówi Sławomir Halbryt, Prezydent Rady Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza*.

BiznesAlert.pl: Zbliża się międzynarodowa konferencja PCHET. Czym wyróżnia się tegoroczna edycja?

Będzie to już 3 edycja Polskiej Konferencji Energii i Technologii Wodorowej PCHET, (Polish Conference of Hydrogen and Energy Technology) którą organizuje Klaster Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych.

Ta międzynarodowa konferencja ukazuje postęp w rozwoju i wdrażaniu technologii wodorowej w Europie i w Polsce na przestrzeni kolejnych lat.

Tym razem także zaobserwujemy istotne zmiany w przygotowaniu instytucji europejskich, polskich oraz kluczowych przedsiębiorstw do realizacji przełomowej transformacji światowej gospodarki z energetyki i transportu opartych o paliwa kopalne na źródła odnawialne i wodór. Dowiemy się jaka jest propozycja odpowiedzi na najważniejsze wyzwania trzeciej dekady 21 wieku, takie jak ochrona klimatu oraz kryzys COVID19.

Oprócz poziomu gotowości instrumentów finansowych i regulacji prawnych, służących transformacji wodorowej, poznamy również kontekst społeczny wprowadzania wodoru do przestrzeni publicznej oraz biznesowej. Paneliści podejmą dyskusję na temat roli i znaczenia dialogu społecznego w procesie transformacji.

Zapoznamy się z pierwszymi dobrymi przykładami wdrożeń w Europie oraz projektami realizowanymi w Polsce, w tym wskazówki jak przygotować przedsiębiorstwa i samorządy do współpracy na rzecz paliwa wodorowego w transporcie. Nie zabraknie również wymiany informacji na tematy techniczne. Poznamy plany wdrożenia wodoru do transportu kolejowego oraz plany gmin w zakresie wprowadzenia komunikacji publicznej zasilanej wodorem.

W tym roku podjęliśmy decyzję o przeniesieniu konferencji PCHET do Internetu aby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne uczestnikom wydarzenia, z uwagi na rozwijającą się sytuację epidemiologiczną. Udało nam się znaleźć taką formułę, która zapewni korzyści z uczestnictwa w imprezie zarówno gościom, jak i partnerom. Zapraszamy do rejestracji. Bądźcie z nami z każdego miejsca na świecie.

Czy na mapie wodorowej jest miejsce dla polskich innowatorów (HGAAS)?

Dla innowatorów jest bardzo dużo miejsca na polskiej scenie technologii wodorowych. W ramach Klastra Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych opracowaliśmy strategię, w której planujemy budowę ekosystemu firm technologicznych. Duże zainteresowanie naszą inicjatywą wykazują fundusze kapitałowe Bridge Alfa oraz Venture Capital. Wodór ma wiele zastosowań: od transportu i energetyki, po nowoczesne materiały i przemysł. Już teraz zgłaszają się małe firmy i innowatorzy, którzy mają pomysły i prototypy urządzeń wykorzystujących wodór. Spodziewamy się także innowacji akademickiej, która stwarza doskonałe warunki do prac badawczych z udziałem wodoru.

Przykłady komercjalizacji wyników prac badawczo – rozwojowych dot. technologii wodorowych, które zostaną poruszone podczas PCHET

Podczas konferencji PCHET prowadzone będą prezentacje i debaty poświęcone wdrożeniu technologii wodorowych oraz sesje naukowo – techniczne połączone z dyskusją ekspertów nad sposobem wdrażania nowych technologii.

W pierwszym dniu – 28 września prelegenci będą zastanawiać się – jaki rodzaj napędu będzie przeważał w przyszłości przy wdrażaniu transportu zero emisyjnego? Czy będą to silniki elektryczne zasilane bateriami czy ogniwami paliwowymi A może silniki spalinowe na czysty wodór? Eksperci z firm Ballard (producent ogniw paliwowych) czy Keyou (silniki spalinowe na wodór) opowiedzą o zaletach i wadach każdego z rozwiązań.

Podczas drugiego dnia konferencji, Siemens Mobility podzieli się doświadczeniami z wdrażania ogniw paliwowych w pojazdach kolejowych.

Tego samego dnia przewidziana jest sesja – dobre praktyki w Europie – w całości poświęcona przykładom wdrażania technologii wodorowych. Poznamy szczegóły projektu Big HIT – projektu na wyspach Orklandach (Szkocja) o modelowym połączeniu wytwarzania wodoru z farm wiatrowych, jego magazynowaniu, transporcie i wykorzystaniu do celów grzewczych, produkcji energii elektrycznej i oczywiście zastosowań transportowych.

Będziemy mieli również okazję dowiedzieć się, jak w porcie Emden – projekt „WASh2emden”, możemy wykorzystać energię odnawialną do produkcji wodoru i jego wykorzystanie podczas operacji w porcie. O swoim rozwiązaniu Solhub – zdecentralizowany sposób produkcji zielonego wodoru i jego zastosowanie, opowie firma Fronius. Nowatorskie rozwiązania  modułowych elektrolizerów z anionową membraną przedstawi firma Enapter.

Z niecierpliwością oczekuję również wystąpienia przedstawiciela organizacji niemieckiej NOW Gmbh na temat ich doświadczeń przy wdrażaniu technologii wodorowych w Niemczech.

 

*Sławomir Halbryt

Wieloletni Prezes Zarządu, a obecnie Prezydent Rady Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza. W ramach działań  Izby koordynuje działalność Klastra Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych.

Przedsiębiorca, od początku związany z budownictwem oraz inwestycjami na rynku nieruchomości komercyjnych. Założyciel i prezes powstałej w 2008 spółki Sescom S.A. z branży Facility  Management, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w  Warszawie.

Sławomir Halbryt Pełni również funkcję Prezesa Zarządu Bałtyckiego Centrum Transferu Technologii S.A.

Absolwent Politechniki Gdańskiej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Przewodniczący Rady Uczelni Politechniki Gdańskiej.