Energetyka jądrowa “kluczowa dla bezpieczeństwa USA”

22 sierpnia 2017, 06:30 Alert
atom energetyka jądrowa

Konieczne jest wsparcie amerykańskiego przemysłu związanego z energetyką jądrową oraz zabezpieczenie łańcucha dostaw paliwa i technologii – wynika z raportu przygotowanego przez ośrodek analityczny Energy Future Initiatives (EFI). W ocenie autorów energetyka jądrowa jest kluczowa dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

EFI to ośrodek założony przez Ernesta Moniza, byłego amerykańskiego sekretarza energetyki. Według autorów raportu Stany Zjednoczone powinny utrzymać “silną pozycję sektora energetyki jądrowej w kraju”, by móc “wyznaczać światowe standardy”.

W raporcie podkreślono znaczenie odpowiedniego łańcucha dostaw paliwa do elektrowni oraz dla marynarki. Szczególne znaczenie ma także zapewnienie krajowych źródeł technologii dla przemysłu atomowego. W raporcie zwrócono uwagę, że obecnie część urządzeń musi być sprowadzana z zagranicy. Problemem może być także odpowiednio wykwalifikowanych pracowników – problemy branży przekładają się na mniejsze zainteresowanie studentów kierunkami związanymi z energetyką atomową.

Energetyka jądrowa w USA

W raporcie skrytykowano brak umów dwustronnych z Egiptem, Jordanem i Arabią Saudyjską w sprawie energetyki jądrowej. Skorzystała na tym Rosja, która podpisała takie porozumienia.

Autorzy raportu zarekomendowali władzom federalnym wykorzystanie narzędzi takich jak ulgi podatkowe oraz wsparcie kredytowe. Sugerują także możliwość zmiany prawa w taki sposób, by było ono bardziej przychylne dla branży energetyki jądrowej.

Pełna treść raportu jest dostępna na stronie EFI.

World Nuclear News