Energetyka liczy na start-upy. Ale droga do sukcesu nie jest łatwa

24 listopada 2017, 15:04 Alert

Sektor energetyczny stwarza wiele możliwości do rozwoju start-upów, ale droga do sukcesu nie jest oczywista – zgodzili się uczestnicy debaty na temat szans i wyzwań dla start-upów w sektorze energetycznym, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Młodzi Liderzy w Energetyce w dniu 23 listopada.

fot. mat. prasowe

Przedsiębiorstwa działające w polskim sektorze energetycznym są zainteresowane podejmowaniem współpracy ze start-upami, ale mają problem ze znalezieniem firm oferujących lub pracujących nad technologią odpowiadającą na ich potrzeby.

– Duże spółki wciąż poszukują innowacyjnych rozwiązań. My rozpoczęliśmy od współpracy z uczelniami, ale poprzez ponad trzydzieści uniwersytetów udało nam się znaleźć tylko sześć start-upów pracujących nad rozwiązaniami dopasowanymi do naszych potrzeb – powiedziała Anna Trojanowska, Dyrektor Działu Innowacji w PGNiG.

–Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie własnego akceleratora, Innvento, który oferuje nie tylko wsparcie organizacyjne i doradztwo biznesowe, ale przede wszystkim możliwość przetestowania technologii. W razie potrzeby, PGNiG jest nawet w stanie wyłączyć części maszyn czy infrastruktury z produkcji, aby umożliwić start-upom przeprowadzenie testów. Oczywiście, odbywa się to pod opieką mentora i jest przedmiotem umowy o zachowaniu poufności – dodała.

– Dużo zależy od samych start-upów oraz sprzyjającego im otoczenia biznesowego. Często produkty lub rozwiązania oferowane przez start-upy, pomimo że innowacyjne i atrakcyjne, nie znajdują zainteresowania na rynku, który woli inwestować w tańsze lub lepiej rozwinięte technologie. ‘Dużym problemem są też niepewność regulacyjna i często bardzo silne lobby ze strony ugruntowanych biznesów, którym nasza działalność nie jest na rękę – argumentował Roberto Ventura, CEO Rotoby produkującej najnowszej generacji łopaty do wiatraków.

– Zagadnienia, z którymi start-upy spotykają się w sektorze energetycznym są wyzwaniem, ale też i unikalną szansą na rozwój. ‘Problemy, z którymi zmagają się takie podmioty jak Operator Systemu Przesyłowego są ciekawe, są sexy – mówił Michał Kłos z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. ‘Jednak stworzenie technologii mogącej być rozwiązaniem tych problemów wymaga interdyscyplinarnego podejścia. Interdyscyplinarne zespoły są w stanie dużo lepiej odpowiedzieć na wyzwania współczesnej energetyki i to jest ten obszar, gdzie start-upy sprawdzają się najlepiej’.

Jedną z najdynamiczniej rozwijających się w ostatnich latach technologii jest blockchain. – Blockchain może mieć nieskończoną liczbę zastosowań w energetyce. Można go właściwie zastosować na każdym etapie łańcucha wartości – powiedział Thore Hildebrandt, Szef Społeczności w niemieckim start-upie Grid Singularity będącej liderem wykorzystania blockchain w energetyce oraz współzałożyciel Energy Web Foundation, organizacji skupiającej takich energetycznych gigantów jak Shell, Centrica czy Statoil, pracującej nad największym blockchainem otwartym dla wszystkich jej członków. – Rozwijanie tej technologii blockchain jest jednak nie tylko pracochłonne i trudne ale również kosztowne. Dlatego najlepszym sposobem jest działania w ramach większego konsorcjum – dodał.

– Jednym z nowych członków Energy Web Foundation jest polski start-up Virtual Power Plant z obszaru Demand Side Response (DSR lub inaczej odpowiedzi strony popytowej). ‘Technologia blockchain jest przyszłością. Nasza firma specjalizuje się w zarządzaniu zużyciem energii elektrycznej i widzimy wiele możliwości do jej wykorzystania w naszej działalności – powiedział Grzegorz Nowaczeski, CEO Virtual Power Plant.

Uczestnicy debaty zgodnie stwierdzili, że rozwiązania dostarczane przez start-up’y mogą pomóc dużym przedsiębiorstwom energetycznym w rozwijaniu innowacyjnych rozwiązań, które będą miały wpływ na transformację polskiego sektora energetycznego.