Ministerstwo rozwoju: Ceny energii nie wpływają na konkurencyjność polskiej gospodarki

10 marca 2020, 14:00 Alert

Udział kosztów energii w całkowitych wydatkach przedsiębiorców nie stanowią aż tak dużego udziału, dlatego pewne podwyżki cen prądu po akceptacji nowych taryf przez prezesa URE, nie powinny być przeszkodą dla konkurencyjności przedsiębiorstw – powiedział Marek Niedużak, podsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju.

Żarówka. Grafika: images.pexels.com
Żarówka. Grafika: images.pexels.com

Rekompensaty dla przedsiębiorców

Wiceminister wskazał, że może to być jednak wyzwaniem dla firm, które można określić jako przedsiębiorstwa energochłonne, np. cementownie.

– Tutaj polski rząd, starając się wychodzić naprzeciw wyzwaniom, w zeszłej kadencji zaproponował szereg przepisów o rekompensatach dla sektorów energochłonnych. W ramach tych przepisów, przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o rekompensaty. Na ten cel zostanie przeznaczone 890 mln złotych – powiedział Niedużak.

Rekompensaty cen energii zgodne z normami UE

– Należy pamiętać, ze ta ustawa została przygotowana w ścisłym oparciu o wytyczne Komisji Europejskiej. Jest to bez wątpienia forma pomocy publicznej i musi się mieścić w formacie pomocy dozwolonej. Dlatego też to podejście komisji będzie wyznaczało nam pole działania jeśli chodzi o pomoc państwa dla tych przedsiębiorstw – skonkludował wiceminister.

Mariusz Marszałkowski

MAP: Wprowadzimy zmiany w ustawie o rekompensatach za ceny energii