Wójcik: Szansa na węgiel bez emisji

4 marca 2020, 07:31 Energetyka

4 marca w Rudzie Śląskiej po raz drugi odbędzie się konferencja Silesia 2030. Pierwsza konferencja odbyła się w listopadzie 2019 roku. Podczas konferencji Angelos Kokkinos wysoki funkcjonariusz oraz specjalista energetyki z Departamentu Energii USA ma przedstawić polskim politykom i ekspertom bezemisyjną technologię spalania węgla – pisze Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl.

Węgiel. Fot. Flickr
Węgiel. Fot. Flickr

Technologia czystego węgla

Hasłem konferencji jest „Polska na drodze do niezależności energetycznej w dobie Europejskiego Zielonego Ładu.” Technologia bezemisyjnego spalania węgla jest prezentowana w Polsce po raz pierwszy, a w opinii Angelosa Kokkinosa może być poważną szansą dla polskiej energetyki, wciąż opartej głównie na węglu. Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, powiedział BiznesAlert.pl, że bezemisyjna technologia spalania węgla jest na Zachodzie znana od dawna, nie jest jednak popularna ponieważ dotychczas była dość droga.

Dlatego w Polsce dotychczas nie była brana pod uwagę. Jednak obecnie, ze względu na politykę klimatyczną Unii Europejskiej i konieczność dalszej redukcji emisji CO2 każda czysta i bezpieczna technologia węglowa może być atrakcyjna. Mamy w Polsce technologie pozwalające spalać węgiel bezpiecznie. Jednakże są to głównie konstrukcje małych kotłów. Amerykańska technologia może być natomiast rozwiązaniem dla energetyki zawodowej przy eliminacji emisji dwutlenku węgla.

Szansa dla węgla?

W ocenie europosła Grzegorza Tobiszowskiego byłoby to bardzo ważne dla polskiej elektroenergetyki, ponieważ w kraju wciąż mamy duże i dostępne zasoby węgla kamiennego i brunatnego. Jeśli uda się w praktyce zastosować amerykańską technologię bezemisyjnego spalania węgla – byłby to duży sukces dla całej naszej gospodarki. Górnictwo węglowe będzie mieć ponownie realne perspektywy rozwojowe dzięki „powrotowi”  do energetyki węglowej, Polska otrzyma na długie lata samodzielność energetyczną i może stać się ważnym dostawcą energii elektrycznej na rynki europejskie wobec naturalnej niestabilności energetyki odnawialnej (wiatru i słońca).  Byłaby to także szansa dla Śląska – utrzymanie ważnej, tradycyjnej branży.

Organizatorem konferencji Silesia jest europoseł Grzegorz Tobiszowski, były sekretarz stanu w rozwiązanym ministerstwie energii. Oprócz Angelosa Kokkinosa jako przedstawiciela administracji USA, na konferencję do Polski przybyli przedstawiciele UNECE – komisji gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jej szef Scott Foster, podkreśla, że istnieje potrzeba stworzenia międzynarodowego porozumienia na rzecz bezpieczeństwa energetycznego państw, w których paliwa kopalne stanowią podstawę miksu energetycznego. Wśród prelegentów są ministrowie odpowiedzialni za energetykę: Piotr Naimski oraz Zbigniew Gryglas, eurodeputowani z komisji przemysłowej ITRE: Jessica Stegrud (Szwecja), Evzen Tosenovsky (Czechy) oraz eksperci i przedstawiciele świata nauki.

Węgiel do końca stulecia?

BiznesAlert.pl informował w przeszłości, że sektor węglowy zamierza walczyć o utrzymanie się w gospodarce Unii Europejskiej z wykorzystaniem czystych technologii węglowych. Górnictwo węglowe obu rodzajów surowca w Polsce przestanie prawdopodobnie istnieć z końcem naszego stulecia – stwierdził wiceprezes EuraCoal Vladimir Budinsky cytowany przez BiznesAlert.pl. – Dla Polski jest to racjonalne rozwiązanie. Przedłużenie okresu aktywności górnictwa nie jest podyktowane oporem przeciw polityce klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej – podkreślał wiceprezes Budinsky. – Sektor węgla kamiennego i brunatnego w państwach członkowskich UE przestrzega obowiązujących norm redukcji emisji. Jednym z postulatów raportu jest, że UE musi brać pod uwagę specyficzne warunki i możliwości sektora energetyki każdego z państw.

Wójcik: Era węgla w Europie potrwa dzięki czystym technologiom