Energia z wyspy

25 stycznia 2019, 08:15 Alert

Niemcy, Holandia i Dania mają w planach zbudować wyspę, na której zostanie utworzona farma wiatrowa, produkująca energię dla 80 milionów osób.

Morskie farmy wiatrowe. Fot. Wikimedia Commons
Morskie farmy wiatrowe. Fot. Wikimedia Commons

 Ponadto jej wytworzony naddatek będzie tam magazynowany i będzie ona mogła być dostarczana do krajów Europy, leżących na północnym wschodzie. Wyspa będzie miała połączenie z Wielką Brytania, Norwegią, Niemcami, Holandią i Belgią. Jej lokalizacja to Morze Północne na terenie Ławicy Dogger. Ma powstać na niej także elektrownia słoneczna. Wszystko po to, by w jednym miejscu zgromadzić jak najwięcej energii z odnawialnych źródeł.

Czy tak się stanie czas pokaże. Na stronie projektu, northseawindport.com można śledzić postępy w przygotowaniach do budowy. Na razie konsorcjum realizujące projekt podejmuje szereg działań mających na celu zbudowanie dla niego poparcia i przygotowuje się do wyzwań związanych z jego opłacalnością, a także kwestiami technicznymi i prawnymi. We wrześniu 2018 roku w Amsterdamie w trakcie konferencji WindEurope odbyły się konsultacje oraz dyskusje na jego temat. Następnie w październiku przedstawiciele konsorcjum rozmawiali w Belgii z interesariuszami oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych z Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii, działających na rzecz środowiska. Operatorem hubu energetycznego na Morzu Północnym miałby być Tennet – koncern działający w obszarze przesyłu energii oraz Gasunie, Port od Rotterdam i EnergiNet.

North Sea Wind Power Hub/Agata Rzędowska