Eni rozpoczęło wydobycie ropy na Morzu Barentsa

16 marca 2016, 07:15 Alert

(RIA Novosti/Piotr Stępiński)

Platforma wiertnicza na Morzu Północnym

Włoski koncern energetyczny Eni rozpoczął wydobycie ropy w norweskiej części Morza Barentsa na złożu Goliat.Koszt realizacji projektu zwiększyły się jednak o blisko połowę w stosunku do pierwotnych planów. 

Operatorem projektu z 65 procentami udziałów jest Eni natomiast pozostałe 35 procent są w posiadaniu norweskiego Statoila. Platforma wydobywcza znajduje się w odległości 85 km na północny-zachód od miejscowości Hammerfest.

Dzienne wydobycie wynosi 100 tys. baryłek ekwiwalentu ropy. Przy czym według szacunków rezerwy złoża wynoszą ok. 180 mln baryłek. Wydobycie będzie trwało z 22 odwiertów na polu gazowym.

W październiku 2014 roku agencja Reuters informowała, że kilka kluczowych naftowo-gazowych projektów, które są realizowane w Norwegii mogą kosztować więcej niż pierwotnie szacowano. W przypadku złoża Goliat koszty miały wynieść 46,7 mld koron norweskich (ok. 7,2 mld dolarów) co oznacza kwotę o blisko 49 procent wyższą od tej zakładanej w 2009 roku. W maju były one szacowane na 45 mld koron.