Equinor i Polenergia chcą zbadać potencjał polskiego łańcucha dostaw dla morskich farm wiatrowych

5 października 2020, 18:00 Alert

Norweski Equinor oraz polski koncern Polenergia, partner przy rozwoju projektu morskich farm wiatrowych u wybrzeży Bałtyku, przeprowadzą serię warsztatów, których celem jest nawiązanie dialogu z potencjalnymi dostawcami elementów pod budowę farm wiatrowych. Koncerny chcą wejść rozpocząć produkcję energii elektrycznej z farm wiatrowych na Bałtyku po 2025 roku.

Offshore. Fot. PSEW
Offshore. Fot. PSEW

Wydarzenie Supplier Workshops jest organizowane przez spółki MFW BAŁTYK II oraz MFW BAŁTYK III. Firmy poprowadzą serię warsztatów, aby przedstawić polskim dostawcom, czego będą one potrzebowały na etapie budowy morskich farm wiatrowych. Firmy realizują obecnie projekty Bałtyk 2 i 3 o łącznej mocy 1440 MW u wybrzeży Polski. Warsztaty online będą okazją do zaznajomienia dostawców z łańcuchem dostaw i zaprezentowania ich wymagań. Equinor nabył 50 procent udziałów w trzech projektach morskich farm wiatrowych w Polsce. Dwa z nich posiadają już decyzję środowiskową i umowę przyłączeniową.

– Wydarzenie to jest kontynuacją naszego dialogu i okazją dla zespołu Projektów Bałtyk oraz dostawców z grupy Tier 1 do spotkania się z przedsiębiorstwami tworzącymi łańcuch dostaw w tym sektorze. Celem spotkania jest nawiązanie dobrych relacji i omówienie możliwości współpracy – podają spółki.

Dialog będzie zorganizowany w dwóch etapach, w następujących grupach warsztatowych:

  1. Turbiny wiatrowe – 21.10.2020
  2. Fundamenty – 22-23.10.2020
  3. Instalacje elektryczne łącznie z lądową stacją elektroenergetyczną – 27.10.2020
  4. Morska stacja elektroenergetyczna – 28-29.10.2020

Partnerzy zapowiedzieli, że wydarzenia będą się odbywać w języku angielskim. Zainteresowane strony mają czas do 14 października na zgłoszenie udziału w wydarzeniach.

Bartłomiej Sawicki

Kołodziejczyk: Offshore to szansa na drugie życie portów polskich (ROZMOWA)