Projekt ustawy o sankcjach USA wobec Nord Stream 2 i LNG dla NATO

19 lipca 2018, 08:15 Read in english Alert
Załadunek w Sabine Pass LNG. Fot. Cheniere Energy
Załadunek w Sabine Pass LNG. Fot. Cheniere Energy

Senatorzy republikańscy Cory Gardner i Steve Daines zaproponowali ustawę, która wprowadziłaby sankcje USA wobec projektu Nord Stream 2. ESCAPE Act ma także wesprzeć sojuszników z NATO, którzy podlegają naciskom Rosji z wykorzystaniem energetyki.

Ustawa o Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Energetycznego z Sojuszniczymi Partnerami w Europie (ESCAPE Act) wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne sojuszników NATO poprzez godne zaufania dostawy surowców z USA. Wprowadza także sankcje wobec projektu Nord Stream 2, który miałby dostarczać gaz z Rosji do Niemiec ze szkodą dla Europy Środkowo-Wschodniej.

– Surowce, które produkujemy, są bezpośrednio związane z naszym bezpieczeństwem energetycznym. Nie powinniśmy jedynie dążyć do niezależności energetycznej, ale musimy dominować na całym globie. ESCAPE Act zabierze Rosjanom broń przeciwko naszym sojusznikom, jaką jest gaz ziemny. USA może użyć swych surowców na korzyść sojuszników – stwierdził Daines.

ESCAPE Act:

  • Tworzy permanentne przedstawicielstwo USA w NATO, które ma wspierać współpracę na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Sojuszników
  • Wzywa do stworzenia całościowej transatlantyckiej strategii energetycznej USA skupionej na bezpieczeństwie energetycznym sojuszników w NATO i zwiększaniu eksportu surowców amerykańskich do tych krajów.
  • Wzywa sekretarza energii do przyznania pozwoleń na eksport gazu ziemnego do sojuszników NATO, Japonii i innych krajów, do których eksport będzie wspierać interesy bezpieczeństwa USA.
  • Autoryzuje obowiązkowe sankcje przeciwko projektom energetycznym Rosji, jak Nord Stream 2.

Zgodnie z zapisami proponowanej zmiany w innej ustawie (CAATSA), która daje możliwość objęcia projektów jak Nord Stream 2 sankcjami, prezydent miałby możliwość wyłączenia spod sankcji pod warunkiem przedstawienia pisemnego uzasadnienia komisjom obu izb parlamentu ds. stosunków zagranicznych na 15 dni przed ewentualnym wyłączeniem.

Wojciech Jakóbik

AKTUALIZACJA 19 lipca 2018 godz. 9.00 – informacja o wyłączeniu

Jakóbik: NATO jest ważniejsze od Nord Stream 2