EU ETS: Parlament Europejski omówi reformę polityki klimatycznej

6 lutego 2018, 08:00 Alert

We wtorek Parlament Europejski będzie decydował o unijnym systemu handlu emisjami CO2 (EU ETS) na lata 2021-2030. Wiadomo, że darmowych uprawnień będzie mniej i mają być droższe. Ma to motywować kraje, których gospodarka opiera się na paliwach kopalnych, w tym na węglu (w Polsce produkujemy z niego ok. 85 proc. energii elektrycznej i 75 proc. cieplnej), do redukcji emisji i przebudowania energetyki na bardziej ekologiczną, na co z kolei będzie można pozyskać unijne pieniądze.

Ustawa o jakości paliw w Polsce

Podczas gdy w Strasburgu europosłowie będą się zajmować ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych polski rząd ma się zająć wyczekiwaną od roku ustawą o jakości paliw stałych. Według projektu dostępnego na stronach RCL dokument ma wejść w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia, a jego uzupełnieniem ma być rozporządzenie ministra energii, które określi dokładnie, jakie dokładnie paliwa nie będą mogły się znaleźć w obrocie.

Wiadomo m.in., że nie będzie można handlować paliwami niesortowanymi oraz nieposiadającymi świadectwa jakości.

Przedsiębiorca wprowadzający do obrotu paliwo wystawiać ma nabywcy dokument – świadectwo jakości – potwierdzający spełnienie przez nie wymagań. Znajdą się w nim m.in. dane producenta czy wartość opałowa w MJ/kg. Kontrolą jakości zajmie się Inspekcja Handlowa. Próbki pobierane będą zarówno z wagonów, statków, jak i zwałów czy opakowań jednostkowych. Kto wprowadzi do obrotu paliwa stałe niezgodne z przepisami ma podlegać grzywnie 50-500 tys zł lub karze pozbawienia wolności do lat 3.

Karolina Baca-Pogorzelska