Eugene Kaspersky chce zeznawać przed amerykańskim Kongresem

15 września 2017, 07:30 Alert

 

Eugene Kaspersky
Eugene Kaspersky od dawna jest oskarżany o związki z rosyjskim wywiadem (fot. Kaspersky Lab)

Twórca rosyjskiej firmy Kaspersky Lab Eugene Kaspersky ogłosił, że zgodził się na wystąpienie przed amerykańskim Kongresem. Ma złożyć wyjaśnienia dotyczące bezpieczeństwa swoich produktów.

Działalność firmy od dawna budzi kontrowersje. Kaspersky Lab jest oskarżany o związki z rosyjskimi służbami. W ostatnim czasie oprogramowanie antywirusowe tej firmy zostało wycofane z dużej sieci sklepów Best Buy. W tym tygodniu amerykański resort bezpieczeństwa narodowego ogłosił z kolei, że systemy Kaspersky Lab nie mogą być stosowane przez krajową administrację.

 Twórca firmy Eugene Kaspersky – a właściwie Jewgienij Kaspierski – odrzuca oskarżenia o związki z wywiadem. Proponował nawet pokazanie Amerykanom kodu źródłowego swoich programów, dzięki czemu możliwe byłoby stwierdzenie, do jakich danych mają dostęp i czy mogą przekazywać informacje stronom trzecim.

Teraz Kaspersky zadeklarował, że jest gotowy złożyć wyjaśnienia przed Kongresem. Jak dodał, jego firma padła ofiarą napięć w relacjach między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Zapowiedział, że jeżeli otrzyma wizę, 27 września pojawi się przed Komitetem Nauki, Przestrzeni Kosmicznej i Technologii i wyjaśni wątpliwości dotyczące dzałalności swojej firmy.

Kaspersky: Nie pracujemy dla Kremla. Możemy pokazać kody źródłowe

Reuters/BiznesAlert.pl