EURACOAL ma wiceprezydenta z PGE GiEK

11 kwietnia 2018, 12:00 Alert

Radosław Rasała, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółki z Grupy PGE, został wiceprezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL.

Wiceprezes PGE GiEK Radosław Rasała. Fot. PGE

EURACOAL to międzynarodowa organizacja przemysłu węglowego z siedzibą w Brukseli, która powstała w 2002 roku. Zajmuje się wzmacnianiem pozycji paliw stałych wobec konkurencji innych źródeł energii, a także reprezentowaniem przemysłu węglowego na różnych forach europejskich. Obecnie zrzesza 26 podmiotów z 16 krajów: Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Republiki Czeskiej, Niemiec, Grecji, Węgier, Włoch, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Turcji, Ukrainy oraz Wielkiej Brytanii. Są to producenci i importerzy węgla, stowarzyszenia, organizacje oraz instytuty naukowo-badawcze.

Misją EURACOAL jest podkreślanie znaczenia węgla w Unii Europejskiej w zakresie zabezpieczenia dostaw energii z zachowaniem stabilności ceny, a także ochrony środowiska. Bez górnictwa i energetyki konwencjonalnej trudno byłoby zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne całej Europy. EURACOAL – jest podstawową organizacją w Europie, która w świetle promowanej polityki dekarbonizacji przez inne organizacje europejskie (takie jak np. Eurelectric) oraz samą UE, stoi na stanowisku wzmacniania pozycji węgla jako nośnika energii pierwotnej oraz obrony jego niezaprzeczalnego miejsca w miksie energetycznym Europy, teraz również ze szczególnym uwzględnieniem Polski. Patrząc na mapę Europy – od Polski i Niemiec – czyli idąc na południe Europy od Morza Bałtyckiego poprzez Czechy i Słowację, a także Bułgarię i Rumunię – dochodzimy do Grecji – a więc na południe Europejskiego Kontynentu, gdzie także wydobywa się węgiel brunatny i to w niemałych ilościach. Dla przykładu obecnie w Niemczech wydobywa się ok. 170 mln ton węgla brunatnego na rok, a w Czechach, Rumunii, Bułgarii i Grecji odpowiednio: 39, 30, 30,3 i 35 mln ton rocznie. – mówi Radosław Rasała.

Radosław Rasała jest Wiceprezesem Zarządu ds. Finansowych PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna od 2015 roku. Jest też członkiem Komitetu Monitorującego i Inwestorów Polskiej Grupy Górniczej (PGG), największego producenta węgla kamiennego w Europie. Radosław Rasała jest absolwentem studiów magisterskich i doktoranckich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz studiów menedżerskich MBA (specjalizacja: finanse) w Londynie i legitymuje się tytułem MBA nadanym przez Imperial College oraz University of London. W karierze zawodowej pracował zarówno dla zagranicznych (np. Eastern Power & Energy Trading Ltd, z Wielkiej Brytanii, Entergy – trzecie co do wielkości przedsiębiorstwo energetyczne w USA), jak i dla polskich przedsiębiorstw energetycznych, m.in. jako wiceprzewodniczący rady nadzorczej w ZEC Sp. z o.o. w Katowicach. W latach 2004-2007 pracował dla BOT Górnictwo i Energetyka (BOT GiE SA), gdzie wraz z ówczesnym zarządem holdingu – organizował i rozwijał działalność BOT GiE SA od strony powiązań finansowo-handlowych pomiędzy spółkami wchodzącymi w skład holdingu (trzema elektrowniami systemowymi Bełchatów, Opole, Turów), a spółką dominującą BOT GiE SA. Autor publikacji z obszaru rachunkowości zarządczej i controllingu. Posiada kwalifikacje zawodowe do prowadzenia rachunkowości, a przed objęciem stanowiska Wiceprezesa Zarządu w PGE GiEK pracował jako dyrektor finansowy polskiego przedsiębiorstwa o profilu produkcyjnym Wkręt-Met.

PGE