Europa bierze przykład z Polski i wprowadzi obowiązkowe zapasy gazu

3 marca 2022, 08:15 Alert

EurActiv.com dotarł do szkicu pomysłów Komisji Europejskiej na uniezależnienie się od surowców z Rosji. Jeden z nich to obowiązkowe zapasy gazu.

Magazyn gazu w Kosakowie. Fot. PGNIG
Magazyn gazu w Kosakowie. Fot. PGNIG

Komisja zamierza sprawić, że zapasy gazu obowiązkowo sięgną co najmniej 80 procent pojemności magazynowych do 30 września 2022 roku. Gazprom ograniczył podaż od wakacji 2021 roku i sprawił, że tam gdzie nie było obowiązku magazynowania gazu poziom zapasów sięgnął historycznego minimum, rodząc podejrzenia, że to działanie było elementem przygotowań do ataku na Ukrainę w celu sparaliżowania odpowiedzi europejskiej.

Dodatkowo Komisja chce zapewnić do 35 mld m sześc. produkcji biogazu oraz importu 10 mln ton zielonego wodoru do 2030 roku, czyli gazów odnawialnych uniezależniających Europejczyków od gazu ziemnego.

W szkicu widzianym przez EurActiv.com brakuje zapisów o wspólnych zakupach gazu proponowanych w przeszłości przez Polskę. Polacy mają zaś ustawę o zapasach surowców strategicznych dzięki którym weszli w sezon grzewczy 2021/2022 z pełnymi magazynami gazu.

EurActiv.com/Wojciech Jakóbik