Eksperci IJ Research: Energia elektryczna osiąga rekordowe ceny w Europie

24 sierpnia 2022, 11:45 Alert

Kryzys energetyczny i panujące fale upałów istotnie wpływają na zmiany cen energii w ostatnim czasie. Odnawialne źródła energii nie są wystarczająco wydajne, aby zapewnić wystarczającą ilość prądu.

Źródło: freepik
Źródło: freepik

– Ceny energii elektrycznej na rynku spot w Europie osiągają w ostatnich dniach rekordowe poziomy. Bezpośrednią przyczyną są warunki pogodowe. Niska produkcja ze źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych oraz niski stan wód w rzekach. W związku z wysoką temperaturą zapotrzebowanie na energię wzrosło, głównie w aspekcie wykorzystywania jej do zasilania klimatyzacji – informuje Jagiellonski Research.

Francja zmaga się z niedoborem wody, który uniemożliwia wydajne działanie wodnych elektrowni, a Rosja zmniejsza dostawy gazu. Wszystkie te aspekty, a także wiele innych powodują wzbijanie się cen energii na pułap najwyższy w ciągu ostatnich dni. Sytuacja ta powoduje, że Europejczycy coraz bardziej zachęcani są do oszczędzania energii. Powyższe czynniki wpływają także na wzrosty cen paliw które również są bardzo wysokie.

– Również ceny paliw osiągają rekordowe poziomy. Powyższe czynniki działają na wzrosty cen – podają analitycy Jagiellonski Research.

Jagiellonski Research/Jakub Sadowski

Popczyk: Dotychczasowa polska transformacja energetyczna to iluzja bezpieczeństwa energetycznego (ROZMOWA)