Europa wciąż jest głównym odbiorcą rosyjskich węglowodorów

8 września 2022, 12:30 Alert

Według raportu Centrum Badawczego Energii i Czystego Powietrza (CREA) Europa po sześciu miesiącach inwazji na Ukrainę nadal pozostaje głównym odbiorcą rosyjskiej ropy i gazu. 

Gazowiec Christoph de Margerie realizujący dostawy Novateku. Fot. Novatek
Gazowiec Christoph de Margerie realizujący dostawy Novateku. Fot. Novatek

Od lutego 2022 roku do sierpnia Europa kupiła surowce energetyczne o wartości 85 mld euro. W tym samym czasie Chiny, przedstawiane jako alternatywa wobec starego kontynentu, zaimportowały surowce o wartości 35 mld euro. Na trzecim miejscu znalazła się Turcja z bilansem 11 mld euro, Indie z 7 miliardami euro oraz Korea Południowa, która sprowadziła z Rosji surowce o wartości 2 mld euro.

Wśród krajów europejskich liderami importu stały się Niemcy, Holandia, Włochy i Polska. Szacuje się, że wpływy z dostaw za granicę wniosły do ​​rosyjskiego budżetu federalnego około 43 mld euro. Według raportu od wybuchu działań wojennych na Ukrainie pod koniec lutego Rosja zarobiła 158 mld euro (9,6 bln rubli) na eksporcie paliw kopalnych. W publikacji napisano, że kwota ta pozwala pokryć koszty działań wojennych, które według ekspertów wyniosły dotychczas około 100 miliardów euro. 

Oilexp/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Embargo na ropę rosyjską będzie niczym uderzenie jądrowe