Europejskie firmy rozmawiają o współpracy z irańskim NIGC

15 maja 2015, 08:10 Alert

(Shana/Piotr Stępiński)

Złoża gazu ziemnego w Iranie

Jak poinformowała agencja Shana zdaniem dyrektora zarządzającego spółki NIGC Hamidreza Araqi, podczas zakończonego ostatnio w Teheranie 20th International Oil Show irańska spółka prowadziła negocjacje z europejskimi firmami. Ponadto Araqi dodał, że dalsze rozmowy z pozostałymi spółkami odbędą się w przyszłym miesiącu.

– Kontynuujemy rozmowy jednakże nie podpisaliśmy żadnej umowy – powiedział przedstawiciel NIGC. Jego zdaniem główny temat rozmów dotyczył finansowania irańskich projektów oraz inwestycji w tamtejsze gazociągi. Araqi podkreślił, że irańskie ministerstwo ropy naftowej określiła projekty, które wymagają inwestycji.

Teheran posiada zdolność wydobycia 220 mld m3 gazu ziemnego rocznie i oczekuje, że w przeciągu następnych trzech lat wzrośnie ona do 330 mld a w 2020 roku osiągnie poziom 400 mld m3.

Potrzeby inwestycyjne irańskiej spółki wynoszą odpowiednio 4,7 mld dolarów, 1,8 mld dolarów oraz 2,5 mld dolarów na zwiększenie miejskich oraz wiejskich rurociągowych sieci przesyłu gazu, rozszerzenie sieci gazowej w prowincji Sistan-Baluchestan oraz na ukończenie budowy Szóstego Narodowego Rurociągu.

Pod koniec minionego miesiąca ministerstwo ropy naftowej poinformowały, że w porównaniu w z danymi z analogicznego okresu sprzed roku w ciągu jedenastu miesięcy do 19 lutego eksport gazu ziemnego zwiększył się o ponad 1 mln m3.

Średnia wielkość eksportu irańskiego gazu od 2011 do 2013 roku wyniosła odpowiednio 25, 4 mln m3, 25,5 mln m3 oraz 26 mln m3 i oczekuje się, że do połowy marca przyszłego roku jego wielkość się zwiększy.

Obecnie Teheran eksportuje gaz do Turcji a od maja rozpoczęła dostawy surowca do swojego zachodniego sąsiada – Iraku.

W kwietniu Araqi powiedział, że Iran jest gotów eksportować gaz ziemny do Kuwejtu poprzez budowany między Iranem a Irakiem rurociąg.

Teheran , zajmujący drugie miejsce na świecie pod względem wielkości rezerw gazu ziemnego, zamierza podnieść wydobycie błękitnego paliwa poprzez zwiększenie inwestycji własnych oraz zagranicznych w szczególności w regionie złoża gazu  South Pars w Zatoce Perskiej.