Ciąg dalszy przesłuchań w sprawie kontraktu jamalskiego

27 listopada 2019, 07:00 Alert
gaz-system gaz
Zawór gazociągu. Fot. Gaz-System

Przesłuchania zatrzymanych we wtorek b. członków zarządu spółki EuRoPol Gaz – Michała Sz., Zdzisława J. oraz Mirosława D. będą kontynuowane w środę – poinformował PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Łodzi Krzysztof Bukowiecki.

Trzech byłych członków zarządu EuRoPol Gazu, zatrzymanych we wtorek przez Wydział Zamiejscowy Delegatury ABW w Katowicach, ma usłyszeć zarzuty wyrządzenia spółce szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, za co może im grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności – podała wcześniej Prokuratura Krajowa.

„Przesłuchania zatrzymanych we wtorek byłych członków zarządu spółki EuRoPol Gaz wciąż trwają. Zarzuty usłyszał dopiero jeden z nich – Zdzisław J., planujemy też rozpoczęcie czynności z drugim z mężczyzn, natomiast przesłuchanie trzeciego trzeba będzie przełożyć na następny dzień” – poinformował PAP we wtorek po godz. 17 rzecznik Prokuratury Regionalnej w Łodzi Krzysztof Bukowiecki.

Według Prokuratury Regionalnej w Łodzi, która prowadzi postępowanie przygotowawcze w sprawie umów gazowych zawartych z Federacją Rosyjską, Michał Sz., Zdzisław J. oraz Mirosław D. od 20 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2010 r. wchodzili w skład zarządu spółki EuRoPol Gaz. Postępowanie, w toku którego zostali zatrzymani, dotyczy okoliczności zawarcia niekorzystnej dla Polski i sprzecznej z prawem UE umowy międzyrządowej o dostawach rosyjskiego gazu do Polski.

Z informacji przekazanych przez PK wynika, że zatrzymani mają usłyszeć zarzuty wyrządzenia EuRoPol Gaz szkody majątkowej w wielkich rozmiarach przez nadużycia udzielonych uprawnień lub niedopełnienie obowiązków. Szkodę tę oszacowano łącznie na ponad 848 mln złotych.

Wcześniej, w tym samym śledztwie zarzuty usłyszała b. wiceminister gospodarki Grażyna H. Podejrzana poświadczyła nieprawdę w rządowej dokumentacji, co do rzekomo pozytywnego zaopiniowana przez szereg instytucji rządowych, w tym MSZ, wniosku dotyczącego wprowadzenia niekorzystnych dla Polski zmian w umowie między Polską a Rosją dotyczącej transferu gazu.

Polska Agencja Prasowa