IX Konferencja Bezpieczeństwo Energetyczne – filary i perspektywa rozwoju pod patronatem BiznesAlert.pl

24 czerwca, 2024 godz. 13:58
Jeden z ubiegłorocznych paneli Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i polityka rozwoju”. Fot. Arkadiusz Surowiec/IPE. Jeden z ubiegłorocznych paneli Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i polityka rozwoju”. Fot. Arkadiusz Surowiec/IPE.

Szczegóły wydarzenia


W Polsce trwają przygotowania do objęcia do nasz kraj drugiej w historii prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Aspekt energetyczny prezydencji będzie tematem wystąpień podczas IX Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i polityka rozwoju”, która odbędzie się w dniach 9 i 10 września w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej.

Jeden z ubiegłorocznych paneli Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i polityka rozwoju”. Fot. Arkadiusz Surowiec/IPE.
Jeden z ubiegłorocznych paneli Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i polityka rozwoju”. Fot. Arkadiusz Surowiec/IPE.

Od 1 stycznia 2025 roku Polska przejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej i będzie miała możliwość określania agendy polityk unijnych przez kolejne 6 miesięcy. Będzie to szczególny czas kiedy do prac przystąpi nowa Komisja Europejska, która będzie odpowiadała za wdrażanie dotychczas przyjętej legislacji m.in. pakietu Gotowi na 55 (Fit for 55), ale też przedstawi nowe priorytety i kierunki na kolejne 5 lat.

W Polsce trwają przygotowania do objęcia do nasz kraj drugiej w historii prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Aspekt energetyczny prezydencji będzie tematem wystąpień podczas IX Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i polityka rozwoju”, która odbędzie się w dniach 9 i 10 września w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej.

– W debacie publicznej ten temat występuje rzadko, odnoszę wręcz wrażenie, że rzadziej niż przed poprzednią prezydencją, która przypadała w roku 2011 – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej, prezes Instytutu Polityki Energetycznej i główny organizator konferencji. – Wizja polskiego przewodnictwa powinna być wypracowana i skonsultowana w możliwie najszerszym gronie przez polityków, administrację, naukowców i ekspertów, przedstawicieli biznesu i organizacji społecznych. Debata na rzeszowskiej konferencji będzie z okazji ku temu.

Polska prezydencja przypadnie na czas trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz na czas eskalującej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Być może zbiegnie się również z objęciem urzędu przez nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, co i ewentualnie może skutkować koniecznością ułożenia od nowa stosunków transatlantyckich.

W samej Unii także nie braknie spraw do rozwiązania, przede wszystkim projekt Europejskiego Zielonego Ładu przechodzi i pewnie przechodził będzie przez erę zawirowań, co pokazują protesty rolników, ale też obawy społeczeństw przed rosnącymi kosztami i obniżeniem poziomu życia.

– Społeczny wymiar transformacji przybiera na znaczeniu i konieczne jest znalezienie dobrze dobranych rozwiązań, które będą łagodziły nadchodzące zmiany i rozwiewały obawy – mówi Maciej Jakubik z Forum Energii. – Istotnym elementem jest też prowadzenie odpowiedniej polityki przemysłowej i wsparcie przedsiębiorstw, aby w jak największym stopniu produkowały nowe technologie w UE. To dobra okazja dla Polski, aby zyskać pozycję aktywnego gracza na arenie europejskiej, proponującego rozwiązania, które przygotują Unię na wyzwania przyszłości oraz zaprezentowania priorytetów Polski i wizji rozwoju wspólnoty na następne kilka lat.

Maciej Jakubik wspólnie z Marcinem Korolcem przygotowali na wrześniową konferencję panel, na którym mowa będzie o tym, co powinno być priorytetem dla Polskiej prezydencji w dziedzinie energii i klimatu oraz jakie tematy polski rząd powinien wnieść do unijnej agendy energetycznoklimatycznej, a które obszary zaproponować do reformy czy rewizji?

Ponadto uczestnicy zastanowią się, jakie wydarzenia i procesy będą wpływały na przebieg polskiej prezydencji, a takowych jak pokazują najnowsze wydarzenia nie zabraknie.

Wśród dyskutantów będą wspomniani Maciej Jakubik z Forum Energii i Marcin Korolec z Instytutu Zielonej Gospodarki (były minister środowiska), a także przedstawiciele rządu, np. Kancelarii Prezesa Rady Ministrów lub Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz oczywiście reprezentanci biznesu energetycznego.

Ponadto wśród gości i uczestników rzeszowskiej konferencji będą m.in. dr hab. Marzena Czarnecka, minister przemysłu; Philippe Van Exem, współprzewodniczący Koimitetu Naftowego NATO; Dominik P. Jankowski, zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy NATO; dr Michał Kurtyka, były minister klimatu i środowiska, a obecnie współprzewodniczący Grupy Roboczej, która ma wypracować strategię odbudowy ukraińskiej energetyki ze zniszczeń wojennych; Dawid Cycoń, prezes giełdowej spółki ML System S.A.; Maciej Kołaczkowski ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos; Wojciech Jakóbik z Ośrodka Bezpieczeństwa Energetycznego; Michał Niewiadomski, założyciel Klubu Energetycznego, znany publicysta energetyczno-klimatyczny; dr Szymon Kardaś z Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych; Maciej Kluczyński, prezes Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego; prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik – rektor Politechniki Rzeszowskiej oraz prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prezes Podkarpackiej Doliny Wodorowej i równocześnie prorektor Politechniki Rzeszowskiej. Ponadto przedstawiciele krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych i eksperckich, przedstawiciele biznesu, administracji państwowej i samorządu.