Cyberbezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym

24 października, 2017 godz. 10:15
airtraffic fot. Yokota Air Base

Szczegóły wydarzenia

  • Początek: 08 / 11 / 2017

Urząd Lotnictwa Cywilnego wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa oraz Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) organizuje międzynarodową konferencję wysokiego szczebla na temat cyberbezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym. W dniach 8-9 listopada 2017 roku w Krakowie przedstawiciele władz lotniczych, krajowych i międzynarodowych instytucji lotniczych, a także eksperci i reprezentanci firm związanych z branżą lotniczą będą rozmawiać o tym, jak przeciwdziałać cyberatakom oraz radzić sobie z cyberzagrożeniami w lotnictwie cywilnym. Patronat honorowy nad konferencją objęła Pani Premier Beata Szydło, a partnerem medialnym wydarzenia jest BiznesAlert.pl. 

Cyberzagrożenia dla systemu lotnictwa cywilnego to realny i poważny problem, który może poważnie zakłócić organizację usług w lotnictwie cywilnym, jak również stać się przyczyną katastrofalnych w skutkach zdarzeń pociągających za sobą ofiary w ludziach i zniszczenia infrastruktury krytycznej. Dotyczy to w równym stopniu linii lotniczych, lotnisk, jak i podmiotów zarządzających ruchem lotniczym.

„W czasach, gdy zwiększa się ilość ataków na sieci i systemy informatyczne bardzo ważne jest zapewnienie maksymalnej ochrony przed nimi w transporcie lotniczym. Cieszę się, że właśnie w Polsce będziemy rozmawiać o zapewnieniu bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej przed cyberatakami”– podkreślił Piotr Samson, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Konferencja w Krakowie jest kolejną wspólną konferencją EASA, Ministerstwa Infrastruktury oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Po sukcesie ubiegłorocznej konferencji w Warszawie poświęconej bezzałogowym statkom powietrznym, której gospodarzem była EASA, MIiB i ULC zdecydowano o kontunuowaniu współpracy.

– Cyberbezpieczeństwo jest zjawiskiem nowym i niezwykle ważnym, dlatego chcemy skonsolidować wiedzę na temat zagrożeń oraz sposobów zapobiegania i ochrony przed cyberatakami. Cieszę się, że drugi rok z rzędu Polska jest gospodarzem międzynarodowej konferencji o tak istotnym dla branży lotniczej znaczeniu – powiedział Samson.

Udział w Konferencji zapowiedział m.in. Dyrektor Generalny EASA Patrick Ky, Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk oraz Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson, a także Krzysztof Silicki – Podsekretarz stanu przy Ministerstwie Cyfryzacji, oraz Ingrid Cherfils – Prezes Europejskiej Konferencji Lotnictwa Cywilnego (ECAC).

Partnerem konferencji są: Kraków Airport, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Patronami medialnymi konferencji są: TVP INFO, Polska Agencja Prasowa, Gazeta Polska, BiznesAlert.pl, Cyberdefence24.pl, Gazeta Polska Codziennie, portal niezalezna.pl oraz NaszePanstwo.pl.

Więcej informacji na temat konferencji na stronie organizatora.

Urząd Lotnictwa Cywilnego ULC Logo

ULC