font_preload
PL / EN
24 lipca, 2018 godz. 20:47
IV Kongres Energetyczny
IV Kongres Energetyczny

Szczegóły wydarzenia

Czy Polska faktycznie staje się bezpieczna w zakresie dostaw gazu? Czy można już mówić, że polska energetyka nabiera „nowego oblicza”? Czy elektromobilność to rzeczywiście szansa i przyszłość dla polskiej gospodarki? Czy energetyka atomowa ma w Polsce w ogóle sens? Na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy IV Kongresu Energetycznego, który odbędzie się w dniach 19-20 września we Wrocławiu.

To tylko cztery pytania z długiej listy nasuwających się zagadnień obserwującym szybkie zmiany w polskiej, europejskiej i światowej branży energetycznej. Warto sobie na nie odpowiedzieć, by wkrótce nie zderzyć się z nową rzeczywistością. Na szczęście jest miejsce, gdzie będzie można to skutecznie zrobić. Już wkrótce jedno z najważniejszych wydarzeń dla branży energetycznej, wydobywczej i paliwowej: IV Kongres Energetyczny we Wrocławiu „Nowe oblicze polskiej energetyki”, który odbędzie się w dniach 19-20 września 2018 r. – miejsce od kilku lat gromadzące naukowców, ekspertów, decydentów z największych spółek w branży i najważniejszych przedstawicieli administracji rządowej. Jest też bardzo prawdopodobne, że udział w IV Kongresie Energetycznym weźmie premier Mateusz Morawiecki, którego zaprosiliśmy jako gościa honorowego i liczymy, że podzieli się z uczestnikami refleksją na temat miejsca energetyki w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.

– Zależy nam bardzo, aby tak dobrać tematykę oraz zaproszonych panelistów i prelegentów, aby uczestnicy IV Kongresu Energetycznego, mieli możliwość zderzając prezentowane poglądy, znaleźć odpowiedzi na kluczowe, nurtujące ich pytania – mówi współorganizator Kongresu, wiceprezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych Remigiusz Nowakowski. – Kwestią fundamentalną, która będzie przedmiotem dyskusji jest to czy Polska energetyka zmienia się zgodnie z nurtem globalnych zmian zachodzących w tym sektorze, czy może płyniemy pod prąd i powinniśmy dokonać korekty tego kursu? A jeśli tak, to w jaki sposób i co trzeba zmienić? Odpowiedź na to pytanie ma wymiar strategiczny i taki też będzie charakter IV Kongresu DISE – dodaje Nowakowski.

Kongres Energetyczny jest cyklicznym przedsięwzięciem organizowanym przez DISE od 2015 roku, koncentrującym się na problematyce bezpieczeństwa energetycznego, efektywności, rozwoju rynków energii i gazu. Ze wstępnych zapowiedzi wynika, że w tym roku, o zagadnieniach tych, będzie można porozmawiać w gronie najważniejszych osób w państwie oraz szefów kluczowych spółek z branży energetycznej.

– Tematyka tegorocznej konferencji będzie koncentrować się wokół zagadnień, o które budzą żywe zainteresowanie branży: nowe oblicze polskiej energetyki w doktrynie energetycznej państwa oraz strategiach przedsiębiorstw energetycznych; narodowy program budowy elektrowni atomowej – kluczowe założenia, perspektywa czasowa, możliwe modele finansowania; elektromobilność – budowa nowego przemysłu, szansa wykorzystania potencjału dla elektryfikacji transportu w Polsce; nowe modele biznesowe w energetyce – przegląd trendów globalnych oraz potencjał trendu elektryfikacji w Polsce; finansowanie innowacji w energetyce – jakie technologie będą dominować i w jaki sposób będą finansowane; potencjał rynków gazu w Polsce i krajach Trójmorza – pozycja Regionu na globalnym rynku LNG oraz wielkoskalowa energetyka OZE – farmy wiatrowe na morzu, fotowoltaika, magazyny energii – opowiada dr Piotr Paszko, współorganizator Kongresu, wiceprezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych.

Swoje wystąpienie, jako pełnomocnik ds. organizacji COP 24 (Szczytu Klimatycznego ONZ w Polsce), zapowiedział Minister Michał Kurtyka. Ważnym wydarzeniem konferencji będzie także wystąpienie gościa zagranicznego – Marion Labaut, Director Policy Issues w EURELECTRIC, która po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje raport „Decarbonization pathways”.

Poziom merytoryczny Kongresu został doceniony przez ministra energii – Krzysztofa Tchórzewskiego, który ponownie udzielił Kongresowi Energetycznemu swojego honorowego patronatu. IV Kongres Energetyczny został objęty także patronatem honorowym przez cztery ważne instytucje: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polska Agencja inwestycji i Handlu, Urząd Regulacji Energetyki oraz Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

IV Kongres Energetyczny będzie miał także w tym roku znamienitych partnerów. Partnerem Tytularnym Kongresu został PKN Orlen, Partnerem Strategicznym PGE, Partnerami Złotymi: Rafako Grupa PBG i Asseco Poland, Partnerami Srebrnymi: Enea, Domański Zakrzewski Palinka sp. k. i Dentons Europe Dąbrowski i Wspólnicy sp. k., a Partnerem Brązowym: Volvo Polska Sp.z.o.o , Gaz-System. Tak silni Partnerzy, to oczywiście potwierdzenie dla organizatorów z Dolnośląskiego Instytut Studiów Energetycznych znaczenia ich Kongresu dla branży energetycznej.

Rejestracji online można dokonać za pośrednictwem strony internetowej www.dise.org.pl lub aplikacji mobilnej DISE Kongres Energetyczny. Zachęcamy także do odwiedzania strony internetowej Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych www.dise.org.pl, oraz profili w mediach społecznościowych (Twitter, Facebook, LinkedIn), gdzie można znaleźć wszelkie aktualności dotyczące 4DKE.

BiznesAlert.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Program wydarzenia oraz lista prelegentów IV Kongresu Energetycznego: