Tchórzewski: Fabryka samochodów elektrycznych w Polsce do 2030 roku

6 września 2017, 11:08 Alert

Podczas 27. Forum Ekonomicznego w Krynicy minister energii zakreślił perspektywy rozwoju alternatywnego transportu w Polsce.

BMW na impact'17, fot. BiznesAlert.pl

W panelu wziął udział minister energii RP Krzysztof Tchórzewski.

– W perspektywie 2030 roku, Komisja Europejska zakłada, że zużycie energii w starej piętnastce UE spadnie o około 15 procent, ale w nowej części Europy ma wzrosnąć. Z tym nie do końca się zgadzam. Trendy klimatyczne przyjęte przez KE spowodują, że musi nastąpić przewartościowanie w zakresie paliw. Medialnie najbardziej szkodliwy jest węgiel. W rzeczywistości najbardziej szkodliwa zdrowotnie jest emisja z transportu. To się zmienia. Widzę większą nadzieję na zmiany w transporcie. Zakładam, że w UE nie spadnie zużycie energii i może nawet nieco wzrosnąć. W zakresie transportu alternatywnego, zarówno gazowego, wodorowego i elektrycznego, mamy zamiar iść szybko – powiedział.

– W Polsce do 2025 roku będzie 6000 punktów ładowania do 2025 roku i 500 szybkich sfinansowanych przez rząd. Idą w tym kierunku także samorządy. W perspektywie 2030 roku powinna w Polsce funkcjonować fabryka samochodów elektrycznych i szeroko dostępny transport elektryczny – powiedział minister.

BiznesAlert.pl / Wojciech Jakóbik