Facebook pokaże reklamy kupowane przez Rosjan w czasie wyborów w USA

2 października 2017, 11:30 Alert

Serwis społecznościowy Facebook ma ujawnić treść reklam, które w czasie kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych wykupiono za pomocą powiązanych z Moskwą kont – informuje AP. Dokumenty w tej sprawie mają trafić do Kongresu.

Facebook
Pixabay.com

Przedstawiciele Facebooka zapowiedzieli, że spotkają się z członkami komisji wywiadu w Senacie i Kongresie.

We wrześniu Facebook poinformował, że wykrył tysiące reklam, które zostały wykupione w czasie kampanii prezydenckiej w 2016 roku. Dotyczyły kontrowersyjnych tematów społecznych i zostały wykupione przez powiązane z Rosją konta. Ich wartość przekraczała 100 tys. dolarów.

Rosjanie i wybory w USA

Amerykanie nadal zbierają dowody na próby wpływania Rosjan na przebieg wyborów w Stanach Zjednoczonych. Dlatego władze domagają się od firm takich jak Facebook, Twitter czy Google danych na temat podejrzanych aktywności, w tym rozpowszechnianiem fałszywych informacji albo propagandy.

Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu, Twitter przekazał już dane na temat rosyjskiej aktywności w czasie wyborów. Władze uznały je jednak za niewystarczające. Senator Demokratów Mark Warner powiedział, że jest “głęboko zawiedziony” przekazanymi przez Twittera danymi. Wcześniej administracja popularnego serwisu społecznościowego informowała, że zamknęła ok. 200 kont, które były wykorzystywane w rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej.  Portal zapewnił, że usunął już te profile.

AP/BBC