Bruksela chce przyspieszyć „falę zielonej renowacji” budynków w Unii Europejskiej

6 lipca 2021, 17:30 Alert
Budynek Komisji Europejskiej w Brukseli / fot. Wojciech Jakóbik/BiznesAlert.pl
Budynek Komisji Europejskiej w Brukseli / fot. Wojciech Jakóbik/BiznesAlert.pl

Unia Europejska będzie wymagać od krajów członkowskich szybszej modernizacji energochłonnych budynków i spełnienia bardziej rygorystycznych celów w zakresie efektywności energetycznej w ramach dążenia do osiągnięcia celów związanych ze zmianami klimatu. Do projektu dokumentu dotarła agencja Reuters.

Budynki są odpowiedzialne za ponad jedną trzecią emisji CO2 w UE i odpowiadają za 40 procent zużycia energii w UE, co sprawia, że ​​sektor jest kluczowym zagrożeniem europejskiego planu redukcji emisji. Projekt propozycji Komisji Europejskiej, widziany przez Reuters, wymagałby od krajów wprowadzenia środków mających na celu zmniejszenie zużycia energii końcowej o 1,5 procent każdego roku od 2024 do 2030 roku. Byłoby to podwojenie obecnego wymogu wynoszącego 0,8 procent. UE modernizuje obecnie ok. jeden procent budynków rocznie. Bruksela ma nadzieję, że kraje UE wykorzystają 800 miliardów euro z unijnego funduszu odbudowy po koronawirusie, aby rozpocząć falę zielonej renowacji, zwiększając liczbę miejsc pracy w sektorze budowlanym.

Projekt wniosku wymagałby od krajów zwiększenia tempa modernizacji o trzy procent budynków będących własnością i zajmowanych przez instytucje publiczne każdego roku, aby stały się one „budynkami o niemal zerowym zużyciu energii”. Obejmowałoby to szpitale, budynki rządowe, szkoły i mieszkania socjalne. Na podstawie szacunków branżowych rocznie odnawianych jest ponad 700 000 budynków. Obecnie kraje są zobowiązane do renowacji trzech procent budynków administracji rządowej, ale do mniej restrykcyjnych norm. Budynki rządowe stanowią mniej niż jeden procent z około 260 milionów budynków w UE, podczas gdy budynki użyteczności publicznej stanowią około 10 procent.

Propozycja może ulec zmianie, zanim zostanie opublikowany 14 lipca. Pakiet ten obejmie również nowy system uprawień do emisji CO2 dla budynków i transportu, a także fundusz socjalny, aby pomóc słabszym gospodarstwom domowym w pokryciu kosztów. Bruksela zaproponuje jeszcze w tym roku minimalne standardy charakterystyki energetycznej budynków, które mogą zobowiązać właścicieli budynków do modernizacji nieruchomości przed wystawieniem ich na wynajem, i zaoferuje wsparcie finansowe, które im w tym pomoże. Nowa polityka musi zostać wynegocjowana przez kraje unijne i Parlament Europejski, co może potrwać około dwóch lat.

Reuters/Bartłomiej Sawicki

Guła: Dziura budżetowa w programie Czyste Powietrze to co najmniej 5 mld euro (ROZMOWA)