Amerykanie znów ostrzegają przed Huawei

6 listopada 2019, 06:30 Alert
5G komunikacja cyfryzacja
fot. Pixabay

Prezes Federalnej Komisji Komunikacji (FCC) Ajit Pai ostrzegł, że Huawei nie jest zaufanym dostawcą technologii 5G.

Podczas wydarzenia zorganizowanego przez Council on Foreign Relations przyznał, ze chiński Huawei jest największym globalnym dostawcą technologii telekomunikacyjnych piątej generacji. – Jeśli chodzi o bezpieczeństwo Ameryki, nie możemy sobie pozwolić na ryzyko i liczyć na najlepsze rozstrzygnięcie – ostrzegł.

– Rząd chiński subsydiuje Huawei pozwalając mu pokonywać konkurentów ceną, nawet, jeśli jest problem z jakością – mówił Pai. – Zostawię prawnikom rozstrzygnięcie, czy jest to naruszenie regulacji Światowej Organizacji Handlu, ale ta praktyka pokazuje strategiczną determinację Chin, które chcą uczynić z Huawei narodowego czempiona i kluczowy element Inicjatywy Pasa i Szlaku (Nowy Jedwabny Szlak – przyp. red.), a potem zmiażdżyć konkurencję z wykorzystaniem wszelkich dostępnych środków.

Mówił o powiązaniach Huawei z Partią Komunistyczną Chin oraz wojskiem, które mogą oznaczać możliwość szpiegowania z wykorzystaniem sprzętu tej firmy. Ponadto, rząd chiński wywiera jego zdaniem naciski na biznes amerykański poprzez represje podmiotów angażujących się w poparcie protestów w Hong Kongu albo relacje z Tajwanem nieuznawanym przez Pekin. Przykładem mogło być zawieszenie profesjonalnego gracza za poparcie protestujących albo usunięcie ikony z flagą Tajwanu z telefonów Apple na terytorium Hong Kongu i Makau. Z kolei telewizja państwowa w Chinach przestała transmitować mecze bejsbolowe Houston Rockets po tym, jak ich menadżer Daryl Morey wyraził poparcie dla protestów w Hong Kongu.

FCC ma podjąć w listopadzie decyzję w sprawie zastąpienia przez amerykańskie firmy telekomunikacyjne sprzętu Huawei i innej chińskiej firmy, ZTE, alternatywami uznanymi za godne zaufania.

Nikkei Asian Review/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czy Xi Jinping czyta nasze maile? Polskie 5G będzie bezpiecznikiem