font_preload
PL / EN
Atom Energetyka 17 czerwca, 2019 godz. 7:30   
KOMENTUJE: Aleksandra Fedorska

Fedorska: Atom wraca do łask…w Szwajcarii

Szwajcaria atom fot. Pixabay

Likwidacja szwajcarskich elektrowni jądrowych powinna zostać pierwotnie zakończona do 2034 roku. Tak zdecydowała Rada Federalna 25 maja 2011 roku. Jednak kryzys klimatyczny i spowolniona rozbudowa sektora energii OZE  sprzyja energii jądrowej. Politycy federalni wspominają nawet o budowie nowych elektrowni jądrowych – pisze Aleksandra Fedorska, współpracownik BiznesAlert.pl.

Szwajcarskie elektrownie atomowe w Beznau, Gösgen, Leibstadt i Mühleberg miały zostać wygaszone po upływie 50 lat od uruchomienia produkcji. Reaktor w Mühlenberg miał planowo zakończyć produkcje energii już w grudniu 2019 roku.

Rzeczniczka rządu szwajcarskiego Marianne Zünd relacjonując obrady Rady Federalnej, nazwała wygaszanie szwajcarskich elektrowni atomowych, po upływie 50 lat funkcjonowania, myśleniem życzeniowym. Prognozy zapotrzebowania energii w Szwajcarii nie pozwalają na takie złudzenia. Zużycie energii pierwotnej wynosiło w 2017 roku 849 790 (TJ). Z tego 57 327 (TJ) to energia elektryczna wytwarzana w 60% przez elektrownie wodne i w 40 procentach przez elektrownie jądrowe.

Federalny Urząd ds Energii (BfE) w Szwajcarii jest głównym motorem inicjatywy mającej na celu przedłużenie czasu funkcjonowania elektrowni o kolejne 10 lat, tak by ostateczne wygaszenie elektrowni jądrowych w Szwajcarii miało miejsce w 2044 roku, a nie jak docelowo zdecydowano w 2034 r.

Szwajcarscy zieloni skrytykowali inicjatywę BfE. Michael Töngi, który zasiada w Radzie Narodowej z ramienia Zielonych jest przeciwny zaleceniom BfE głównie ze względu na bezpieczeństwo. Kontynuacja funkcjonowania elektrowni atomowych byłaby także decyzją wbrew woli obywateli Szwajcarii – powiedział Töngi.

Prawicowo-populistyczna Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) popiera natomiast plan przedłużenia produkcji energii w szwajcarskich elektrowniach atomowych. „Szwajcarskie elektrownie atomowe są bezpieczne i nie emitują CO2, co jest ważne dla klimatu” – stwierdził Christian Imark z SVP.