BiznesAlert.pl http://biznesalert.pl Rynek Opinii Thu, 18 Oct 2018 09:40:52 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.8 Udziały PGNiG w złożu Equinor dadzą 0,5 mld m sześć. gazu rocznie dla Baltic Pipe http://biznesalert.pl/pgnig-equinor-gaz-baltic-pipe/ http://biznesalert.pl/pgnig-equinor-gaz-baltic-pipe/#respond Thu, 18 Oct 2018 09:40:52 +0000 http://biznesalert.pl/?p=145841 PGNiG ma umowę zakupu za 220 mln USD udziałów w koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym od Equinor Energy AS – podała spółka w komunikacie. „Umowa obejmuje zakup 30 proc. udziałów w koncesji PL044 od Equinor Energy AS, co jest równoznaczne z przejęciem 42,38 proc. udziałów w złożu Tommeliten Alpha. Operatorem złoża jest ConocoPhillips Norway AS […]

Artykuł Udziały PGNiG w złożu Equinor dadzą 0,5 mld m sześć. gazu rocznie dla Baltic Pipe pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
PGNiG ma umowę zakupu za 220 mln USD udziałów w koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym od Equinor Energy AS – podała spółka w komunikacie.

„Umowa obejmuje zakup 30 proc. udziałów w koncesji PL044 od Equinor Energy AS, co jest równoznaczne z przejęciem 42,38 proc. udziałów w złożu Tommeliten Alpha. Operatorem złoża jest ConocoPhillips Norway AS (udział 28,26 proc.), a pozostałymi partnerami na koncesji są Total (udział 20,23 proc.) oraz Eni Norge (udział 9,13 proc.)” – napisano w komunikacie.

„Tommeliten Alpha jest złożem gazowo-kondensatowym zlokalizowanym na Morzu Północnym w bezpośrednim sąsiedztwie złoża Ekofisk. Zgodnie z danymi Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego jego udokumentowane zasoby wydobywalne to: 12,8 mld m sześc. gazu ziemnego, 5,9 mln m sześc. ropy naftowej (około 5 mln ton) i 0,5 mln ton NGL. Zgodnie z tymi danymi łączne zasoby odpowiadające udziałom zakupionym przez PUN od Equinor Energy AS wynoszą ok. 52 mln boe. Złoże Tommeliten Alpha charakteryzuje się możliwością dalszego zwiększenia zasobów, a koncesja PL044 posiada znaczny potencjał do prowadzenia dalszych poszukiwań złóż” – dodano.

Spółka przewiduje, że złoże pozwoli zwiększyć produkcję gazu ziemnego Grupy PGNiG o ponad 0,5 mld m sześc. rocznie w ciągu pierwszych 6 lat produkcji, a w ciągu następnych lat średnio o 0,3 mld m sześc. Ponadto złoże Tommeliten Alpha pozwoli PGNiG wydobyć około 500 tys. ton ropy naftowej i NGL w szczytowym roku produkcji. Zgodnie z danymi operatora, produkcja będzie kontynuowana przez okres ponad 20 lat. Zakłada się, że wyprodukowany gaz zostanie skierowany do gazociągu Baltic Pipe, gdzie PGNiG dokonało długoterminowej rezerwacji przepustowości.

Zgodnie z obecnymi planami rozpoczęcie produkcji zakładane jest w 2024 roku poprzez podłączenie złoża do istniejącej infrastruktury produkcyjnej złoża Ekofisk.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Udziały PGNiG w złożu Equinor dadzą 0,5 mld m sześć. gazu rocznie dla Baltic Pipe pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/pgnig-equinor-gaz-baltic-pipe/feed/ 0
Naimski: Utrzymamy węgiel i zbudujemy sieć pod offshore http://biznesalert.pl/naimski-wegiel-offshore-osg2018/ http://biznesalert.pl/naimski-wegiel-offshore-osg2018/#respond Thu, 18 Oct 2018 09:30:48 +0000 http://biznesalert.pl/?p=145834 Podczas IV Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach pod patronatem BiznesAlert.pl pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski mówił o strategii energetycznej Polski. Węgiel co najmniej na 30 lat – Bezpieczeństwo kosztuje. Za bezpieczeństwo trzeba zapłacić. To dodatkowy element w kosztach naszych przedsiębiorstw, szerzej naszej gospodarki, kosztach każdego z nas. Ważne jest, aby te koszty […]

Artykuł Naimski: Utrzymamy węgiel i zbudujemy sieć pod offshore pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Podczas IV Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach pod patronatem BiznesAlert.pl pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski mówił o strategii energetycznej Polski.

Węgiel co najmniej na 30 lat

– Bezpieczeństwo kosztuje. Za bezpieczeństwo trzeba zapłacić. To dodatkowy element w kosztach naszych przedsiębiorstw, szerzej naszej gospodarki, kosztach każdego z nas. Ważne jest, aby te koszty były sprawiedliwie rozkładane, a równocześnie żebyśmy wszyscy rozumieli, że jest to koszt inwestycji i warunek rozwoju, czyli zysku – mówił. – Chcemy utrzymać węgiel, bo daje bezpieczeństwo państwa. To nie tylko bezpieczeństwo pracy górników na Śląska, ale także państwa, bo oparte na bezpiecznych dostawach surowca. Tak będzie przez co najmniej 30 lat, a potem zobaczymy.

– Musimy mieć dostęp do najnowszych technologii. W sektorze mamy konkurencję o surowce, co pokazuje Gazprom, Nord Stream 2 czy nasz Baltic Pipe, ale ważny jest też dostęp do technologii. Najnowsze technologie są zazdrośnie chronione. Na tym polu powinniśmy konkurować pozytywnie i z sukcesem – przekonywał Naimski. – Przekształcenie sektora energetycznego, które dzieje się na naszych oczach, w dużej mierze polega na tym, że wprowadzane są nowe technologie wytwarzania energii i stają się one coraz lepiej dostępne.

Sieć pod offshore na Bałtyku

– Niezbędna jest infrastruktura, bo energia musi być dostępna – wskazał minister. – Sieci energetyczne i sieci gazowe w Polsce podlegają głębokiej modernizacji i rozbudowie. Większości obserwatorów z zewnątrz się wydaje, że Baltic Pipe to wielkie przedsięwzięcie i tak rzeczywiście jest, ale to, co robimy w Polsce pomiędzy Bałtykiem a południową granicą Polski jest większym przedsięwzięciem niż położenie rury na Bałtyku – powiedział minister.

– Główny problem polega na tym, że musimy organizować wykonawców. Jest za mało firm. Podobnie jest z energią elektryczną. Jeżeli chcemy dostarczyć energię z wiatru, to będzie wiatr na morzu – przypomniał Naimski. – Jeśli mają to być farmy na morzu, a będzie się to zaczynało w 2020 roku, to musimy mieć infrastrukturę. Chcemy, aby nasze sieci elektroenergetyczne wyszły na Bałtyk i w pewnym sensie były analogiczne do tego, co stało się na Morzu Północnym, ale bez popełnianych tam błędów.

Artykuł Naimski: Utrzymamy węgiel i zbudujemy sieć pod offshore pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/naimski-wegiel-offshore-osg2018/feed/ 0
USA i UE wesprą rozwój infrastruktury energetycznej. Polska się włączy http://biznesalert.pl/usa-ue-polska-infrastruktura-energetyczna-osg2018/ http://biznesalert.pl/usa-ue-polska-infrastruktura-energetyczna-osg2018/#respond Thu, 18 Oct 2018 09:20:00 +0000 http://biznesalert.pl/?p=145836 Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zdradził, że USA i Unia Europejska szykują wsparcie rozbudowy i modernizacji sieci energetycznej w regionie, w którym znajduje się Polska. Jego kraj zamierza się w nią włączyć. – Potrzebna jest nam współpraca z sojusznikami – powiedział Piotr Naimski. – Jest projekt, który chcemy podjąć. To projekt współpracy […]

Artykuł USA i UE wesprą rozwój infrastruktury energetycznej. Polska się włączy pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zdradził, że USA i Unia Europejska szykują wsparcie rozbudowy i modernizacji sieci energetycznej w regionie, w którym znajduje się Polska. Jego kraj zamierza się w nią włączyć.

– Potrzebna jest nam współpraca z sojusznikami – powiedział Piotr Naimski. – Jest projekt, który chcemy podjąć. To projekt współpracy transatlantyckiej w zakresie rozbudowy i modernizacji sieci energetycznej w naszej części Europy przy współpracy Stanów Zjednoczonych i Komisji Europejskiej – powiedział Naimski.

Jego zdaniem Waszyngton i Bruksela są zdeterminowane, aby zapewnić środki na rozbudowę infrastruktury energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Przykładem tego wsparcia ma być wpisanie projektu gazociągu Baltic Pipe na listę Projektów Wspólnego Zainteresowania Unii Europejskiej.

Wojciech Jakóbik

Artykuł USA i UE wesprą rozwój infrastruktury energetycznej. Polska się włączy pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/usa-ue-polska-infrastruktura-energetyczna-osg2018/feed/ 0
ME chce kolejnych specustaw dla energetyki http://biznesalert.pl/ministerstwo-energii-energetyka-specustawy/ http://biznesalert.pl/ministerstwo-energii-energetyka-specustawy/#respond Thu, 18 Oct 2018 09:15:37 +0000 http://biznesalert.pl/?p=145832 Minister energii zapowiedział przygotowanie kolejnych specustaw ułatwiających rozbudowę infrastruktury energetycznej. – Będziemy się zwracali do parlamentu, aby zwiększyć możliwość inwestycji korytarzowych – zdradził minister energii Krzysztof Tchórzewski w dyskusji o przyszłości energetyki na IV Ogólnopolskim Szczycie Gospodarczym w Siedlcach pod patronatem BiznesAlert.pl. Budowa infrastruktury przesyłowej w sektorze gazowym i elektroenergetycznym jest regulowana specustawami ułatwiającymi pozyskiwanie […]

Artykuł ME chce kolejnych specustaw dla energetyki pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Minister energii zapowiedział przygotowanie kolejnych specustaw ułatwiających rozbudowę infrastruktury energetycznej.

– Będziemy się zwracali do parlamentu, aby zwiększyć możliwość inwestycji korytarzowych – zdradził minister energii Krzysztof Tchórzewski w dyskusji o przyszłości energetyki na IV Ogólnopolskim Szczycie Gospodarczym w Siedlcach pod patronatem BiznesAlert.pl.

Budowa infrastruktury przesyłowej w sektorze gazowym i elektroenergetycznym jest regulowana specustawami ułatwiającymi pozyskiwanie pozwoleń. Takiej ustawy nie ma ciepłownictwo ani sektor naftowy, choć te branże się o to upominają.

Wojciech Jakóbik

Artykuł ME chce kolejnych specustaw dla energetyki pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/ministerstwo-energii-energetyka-specustawy/feed/ 0
ME: Energetykę stać na inwestycję rzędu 50 mld zł http://biznesalert.pl/me-energetyka-inwestycje-osg2018/ http://biznesalert.pl/me-energetyka-inwestycje-osg2018/#respond Thu, 18 Oct 2018 09:00:02 +0000 http://biznesalert.pl/?p=145830 Minister energii Krzysztof Tchórzewski wystąpił podczas IV Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach pod patronatem BiznesAlert.pl. Poinformował, że oszczędności spółek na dywidendach nie zniechęciły inwestorów, ale dały środki w wysokości 20 mld zł na inwestycje w energetyce. – Bez dostępności energii rozwój gospodarczy jest niemożliwy. Energetyka musi wyprzedzać i przewidywać działania innych. Jeżeli spojrzymy na potrzeby […]

Artykuł ME: Energetykę stać na inwestycję rzędu 50 mld zł pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Minister energii Krzysztof Tchórzewski wystąpił podczas IV Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach pod patronatem BiznesAlert.pl. Poinformował, że oszczędności spółek na dywidendach nie zniechęciły inwestorów, ale dały środki w wysokości 20 mld zł na inwestycje w energetyce.

– Bez dostępności energii rozwój gospodarczy jest niemożliwy. Energetyka musi wyprzedzać i przewidywać działania innych. Jeżeli spojrzymy na potrzeby energetyczne, to podpisana umowa i rozpoczęcie budowy bloku energetycznego w Ostrołęce to cykl inwestycyjny założony na 56 miesięcy.

Minister przypomniał, że budowa potrwa tak krótko tylko dlatego, bo wcześniej odbyły się zakupy terenu, oczyszczanie i pozostałe czynności trwały trzy lata. Ma to wynikać z wyższych standardów środowiskowych.
– Przewidywanie do przodu musi mieć dłuższą perspektywę. Na poziomie 2030 roku będzie nam potrzeba o jedną czwartą więcej energii by nadążyć za potrzebami i to są wydatki rzędu kilkunastu miliardów złotych – powiedział. Jego zdaniem za to, że rząd szuka sposobów na zrealizowanie tego zapotrzebowania, „zbiera obecnie cięgi”. Aby pozyskać środki rząd zmniejszył o jedną czwartą dywidendy spółek energetycznych.

– Wydawało się, że mogą się spełnić czarne scenariusze odnośnie akcjonariatu. Mamy coraz więcej funduszy inwestycyjnych, które interesuje zasobność firmy – powiedział Tchórzewski. – Za rok 2015 wypłacono dywidendy na poziomie jednej czwartej i na tym samym za 2016 i 2017. Z samych dywidend mamy zaoszczędzone dwadzieścia kilka mld zł. Bez problemu stać te spółki na inwestycje na poziomie 50 mld – wyliczał.

Wojciech Jakóbik

Artykuł ME: Energetykę stać na inwestycję rzędu 50 mld zł pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/me-energetyka-inwestycje-osg2018/feed/ 0
Tchórzewski: Czyste powietrze jest ważne, ale Polska potrzebuje też coraz więcej energii http://biznesalert.pl/ministerstwo-energii-wzrost-zuzycia-energii-polska/ http://biznesalert.pl/ministerstwo-energii-wzrost-zuzycia-energii-polska/#respond Thu, 18 Oct 2018 08:30:17 +0000 http://biznesalert.pl/?p=145827 Minister energii Krzysztof Tchórzewski otworzył obrady IV Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach pod patronatem BiznesAlert.pl. Mówił o tym, że Polska musi pogodzić rozwój gospodarczy warunkujący wzrost zużycia energii z koniecznością walki o czyste powietrze. Temat przewodni konferencji to państwo, gospodarka, bezpieczeństwo jako filary przyszłości rozwoju Polski. W tym kontekście minister podkreślił wagę rozważań o bezpieczeństwie […]

Artykuł Tchórzewski: Czyste powietrze jest ważne, ale Polska potrzebuje też coraz więcej energii pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Minister energii Krzysztof Tchórzewski otworzył obrady IV Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach pod patronatem BiznesAlert.pl. Mówił o tym, że Polska musi pogodzić rozwój gospodarczy warunkujący wzrost zużycia energii z koniecznością walki o czyste powietrze.

Temat przewodni konferencji to państwo, gospodarka, bezpieczeństwo jako filary przyszłości rozwoju Polski. W tym kontekście minister podkreślił wagę rozważań o bezpieczeństwie energetycznym, elektromobilności, ochronie środowiska i samorządzie lokalnym.

– W oddali od metropolii i dużych ośrodków lepiej widać problemy lokalne – wskazał minister. Jego zdaniem w Siedlcach, miejscu organizacji konferencji, widać codzienne problemy polskich przedsiębiorców i społeczności lokalnych. – Rząd skutecznie realizuje program zrównoważonego rozwoju gospodarczego w naszym kraju. Chodzi nam o to, aby ośrodki mniejsze miały zrównoważone szanse z największymi – przekonywał szef resortu energii.

– Wyjście z energetyki węglowej w tempie szybszym od założonego mogłoby się skończyć dużymi problemami gospodarczymi – ostrzegł. – Musimy te wszystkie rzeczy zważyć, a jednocześnie osiągnąć jakość powietrza nie gorszą niż w innych miastach Europy. – Ważne jest czyste powietrze, ale i dostarczenie stabilnych dostaw energii naszym obywatelom. Tego oczekują od nas wyborcy – przypomniał Tchórzewski. Jego zdaniem realizację tego celu utrudnia odczuwalny wzrost cen energii i paliw w sytuacji „stałego ciśnienia” ze strony czynników zewnętrznych.

– Ceny energii powinny być na poziomie akceptowalnym dla społeczeństwa. Za 12 lat będzie nam potrzeba o jedną czwartą energii więcej niż obecnie. Inne państwa planują zmniejszenie zużycia energii. My mimo walki o zwiększenie efektywności energetycznej będziemy mieli zwiększone zużycie energii i wszystkich paliw kopalnych – zapowiedział minister powołując się na analizy ministerstwa energii. – Będziemy musieli się zdobyć na wielki wysiłek, aby elektromobilnością pokryć przynajmniej połowę zapotrzebowania na energię – ocenił.

Artykuł Tchórzewski: Czyste powietrze jest ważne, ale Polska potrzebuje też coraz więcej energii pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/ministerstwo-energii-wzrost-zuzycia-energii-polska/feed/ 0
Ceny ropy wróciły do poziomu sprzed miesiąca http://biznesalert.pl/ceny-ropy-usa-zapasy/ http://biznesalert.pl/ceny-ropy-usa-zapasy/#respond Thu, 18 Oct 2018 08:00:48 +0000 http://biznesalert.pl/?p=145817 Ropa w USA jest wyceniana najniżej od niemal miesiąca, po spadku ceny w środę o 3 proc. Mocno wzrosły amerykańskie zapasy ropy, o prawie 6,5 mln baryłek – podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 69,83 USD za baryłkę, po zwyżce […]

Artykuł Ceny ropy wróciły do poziomu sprzed miesiąca pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Ropa w USA jest wyceniana najniżej od niemal miesiąca, po spadku ceny w środę o 3 proc. Mocno wzrosły amerykańskie zapasy ropy, o prawie 6,5 mln baryłek – podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 69,83 USD za baryłkę, po zwyżce o 8 centów. Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 80,10 USD za baryłkę. We wtorek niezależny Amerykański Instytut Paliw (API) podał, że zapasy ropy w USA w ub. tygodniu spadły o 2,13 mln baryłek.

Tymczasem w środę amerykański Departament Energii (DoE) poinformował, że zapasy ropy wzrosły o 6,49 mln baryłek, czyli o 1,58 proc., do 416,44 mln baryłek. Rynek oczekiwał wzrostu zapasów o 2,89 mln b. Zapasy ropy wzrosły już 4. tydzień z rzędu – to najdłuższa seria ich wzrostu od początków 2017 r. Zapasy ropy w hubie Cushing zwyżkowały w ub. tygodniu o 1,8 mln baryłek i przekroczyły poziom ponad 28 mln baryłek, najwyższy od prawie 4 miesięcy.

Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 2,02 mln baryłek, czyli o 0,85 proc., do 234,16 mln baryłek.
Na dalszy plan schodzi zainteresowanie inwestorów rozwojem wypadków w relacjach USA-Arabia Saudyjska, związanych z zaginięciem saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Sprawa zaginięcia Chaszodżdżiego poróżniła prezydenta Trumpa z republikanami w Kongresie. Ustawodawcy z GOP domagają się ukarania władz w Rijadzie, podczas gdy zdaniem Trumpa, krok taki, w pierwszej kolejności, zaszkodziłby amerykańskiej gospodarce.

Prezydent Trump w środę po raz kolejny przestrzegł przed podejmowaniem pochopnych posunięć wobec rządzącej w Arabii Saudyjskiej rodziny królewskiej w reakcji na zaginięcie i – zdaniem większości amerykańskich mediów – zamordowanie saudyjskiego komentatora politycznego i opozycjonisty Dżamala Chaszodżdżiego. Trump sprzeciwił się wprowadzeniu embarga na sprzedaż amerykańskiej broni dla „pustynnego królestwa” i argumentował, że jeśli Stany Zjednoczone wycofają się z zawartego w ub. roku kontraktu o sprzedaży Arabii Saudyjskiej broni i sprzętu militarnego wartości 110 mld dolarów, to zastąpią je Rosja i Chiny.

Zbliża się 4 listopada – wówczas wejdą w życie restrykcje USA na irańską ropę. Dostawy surowca z Iranu wyniosły we wrześniu 1,72 mln baryłek dziennie, o 260 tys. b/d mniej niż w sierpniu. To ich najniższy poziom od lutego 2016 r. Na rynki dociera też mniej ropy z Wenezueli, z powodu nękającego ten kraj kryzysu gospodarczego. Ropa w USA staniała podczas poprzedniej sesji o 2,17 USD, czyli 3 proc., do 69,75 USD za baryłkę.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Ceny ropy wróciły do poziomu sprzed miesiąca pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/ceny-ropy-usa-zapasy/feed/ 0
Chorwaci wybierają wykonawcę terminalu LNG. Norwegowie są w grze http://biznesalert.pl/fsru-hrvatska-lng-norwegia-golar/ http://biznesalert.pl/fsru-hrvatska-lng-norwegia-golar/#respond Thu, 18 Oct 2018 08:00:05 +0000 http://biznesalert.pl/?p=145555 W przetargu na budowę pływającego terminalu LNG w  Chorwacji oraz zarządzanie nim i jego konserwację zgłosiły się trzy firmy. Możliwe, że wśród nich są Norwegowie. Przetarg na budowę terminalu na wyspie Krk W przetargu rozpisanym przez spółkę realizującą projekt LNG Hrvatska, który zakończył się 5 października, trzy firmy zgłosiły zainteresowanie realizacją projektu. Oferty są analizowane […]

Artykuł Chorwaci wybierają wykonawcę terminalu LNG. Norwegowie są w grze pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
W przetargu na budowę pływającego terminalu LNG w  Chorwacji oraz zarządzanie nim i jego konserwację zgłosiły się trzy firmy. Możliwe, że wśród nich są Norwegowie.

Przetarg na budowę terminalu na wyspie Krk

W przetargu rozpisanym przez spółkę realizującą projekt LNG Hrvatska, który zakończył się 5 października, trzy firmy zgłosiły zainteresowanie realizacją projektu. Oferty są analizowane i spółka nie podaje więcej informacji na ten temat – pisze chorwacki dziennik Jutarnji List.

W poprzednim przetargu trwającym do końca sierpnia, który został unieważniony ze względów formalnych, zgłosiły się dwie firmy. Jutarnij List informował, że pochodziły z Norwegii, a jedną z nich jest Golar. – Czy Norwegowie są nadal zainteresowani? Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że Golar to jedna z czterech firm, które mogą sprostać wymaganiom i dostawy – pisze chorwacki dziennik.

LNG Hrvatska ogłosiła 2 października przetarg na zakup i budowę instalacji pomocniczych i rurociągu wysokiego ciśnienia dla terminalu. Termin składania ofert upływa 5 listopada, na miesiąc przed ofertą wiążącą w sprawie najmu przyszłego terminalu.

Przetarg na przepustowość

LNG Hrvatska po raz kolejny w tym roku przedłużyła termin składania ofert na rezerwację przepustowości obiektu mającego powstać na chorwackiej wyspie do 2020 roku. Procedura Open Season uruchomiona w czerwcu tego roku miała zakończyć się na początku sierpnia. Wówczas jednak została przedłużona do końca września. Ostatnio termin przedłużono kolejny raz. Chętni mogą zgłaszać zainteresowanie przepustowością do 20 grudnia tego roku.

Bez potencjalnych nabywców spółka nie zamierza realizować projektu, czyli dzierżawić ani kupować pływającego obiektu do regazyfikacji. Składanie ofert na to zamówienie także zostało odłożone w czasie, mimo że pierwotnie miało zakończyć się 14 września.

Jutarnji List/Bartłomiej Sawicki

Węgry i Chorwacja zwrócą się do KE ws. taryf na dostawy gazu

Artykuł Chorwaci wybierają wykonawcę terminalu LNG. Norwegowie są w grze pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/fsru-hrvatska-lng-norwegia-golar/feed/ 0
PB: RWE pozwie niemiecki rząd, jeśli każe zamknąć elektrownie węglowe http://biznesalert.pl/rwe-elektrownie-weglowe-odszkodowanie/ http://biznesalert.pl/rwe-elektrownie-weglowe-odszkodowanie/#respond Thu, 18 Oct 2018 07:45:49 +0000 http://biznesalert.pl/?p=145804 Prezes RWE Rolf Martin Schmitz ostrzegł, że jego firma pozwie niemiecki rząd Niemiec, jeżeli ten postanowi on o nagłym zamknięciu elektrowni węglowych – poinformował Reuters, na który powołuje się „Puls Biznesu”. Reuters przypomina, że do końca roku ma pracować komisja, której rząd Niemiec zlecił opracowanie harmonogramu odchodzenia od energetyki węglowej. Podobna sytuacja miała miejsce po […]

Artykuł PB: RWE pozwie niemiecki rząd, jeśli każe zamknąć elektrownie węglowe pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Prezes RWE Rolf Martin Schmitz ostrzegł, że jego firma pozwie niemiecki rząd Niemiec, jeżeli ten postanowi on o nagłym zamknięciu elektrowni węglowych – poinformował Reuters, na który powołuje się „Puls Biznesu”.

Reuters przypomina, że do końca roku ma pracować komisja, której rząd Niemiec zlecił opracowanie harmonogramu odchodzenia od energetyki węglowej. Podobna sytuacja miała miejsce po podjęciu decyzji o rezygnacji z energetyki jądrowej.

– Jeśli rząd zdecyduje o gwałtownym wyjściu zażądam zwrotu tego, co nam zabierze. Spółki zostaną wywłaszczone, tak jak było z energią nuklearną. Muszą otrzymać za to rekompensatę – powiedział cytowany przez „Puls Biznesu” prezes RWE Rolf Martin w wywiadzie dla „Die Zeit”.

Jednocześnie Reuters przypomina, że po pozwaniu rządu za nagłe wycofanie się Niemiec w 2011 r. z energetyki jądrowej, tamtejsze spółki energetyczne, między innymi RWE, otrzymały do 1 mld EUR odszkodowania.

Puls Biznesu

Artykuł PB: RWE pozwie niemiecki rząd, jeśli każe zamknąć elektrownie węglowe pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/rwe-elektrownie-weglowe-odszkodowanie/feed/ 0
ING: Podwyżka cen energii o 5 proc. podniesie roczną dynamikę CPI o 0,2 pp http://biznesalert.pl/ing-podwyzka-cen-energii/ http://biznesalert.pl/ing-podwyzka-cen-energii/#respond Thu, 18 Oct 2018 07:30:06 +0000 http://biznesalert.pl/?p=145802 Zasygnalizowana w środę przez ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego możliwość podwyżki przez URE taryfy G energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2019 roku o maksymalnie 5 proc. oznaczać będzie podniesienie rocznej dynamiki CPI o 0,2 pp. – uważają ekonomiści ING. „Według Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego podwyżka taryfy G energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2019 wyniesie […]

Artykuł ING: Podwyżka cen energii o 5 proc. podniesie roczną dynamikę CPI o 0,2 pp pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Zasygnalizowana w środę przez ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego możliwość podwyżki przez URE taryfy G energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2019 roku o maksymalnie 5 proc. oznaczać będzie podniesienie rocznej dynamiki CPI o 0,2 pp. – uważają ekonomiści ING.

„Według Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego podwyżka taryfy G energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2019 wyniesie najwyżej 5 proc. Taka skala podwyżki przez URE oznaczać będzie to podniesienie rocznej dynamiki CPI o 0,2 pp” – napisał w komentarzu Jakub Rybacki, ekonomista ING. „Prognozujemy, że w takim wypadku inflacja w 2019 osiągnie szczyt na poziomie 3 proc. r/r w czerwcu” – dodał.

Jeśli doszłoby do zatwierdzenia podwyżki taryf dla gospodarstw domowych w grudniu, to zacznie ona obowiązywać od stycznia 2019 roku. Od dłuższego czasu pojawiają się spekulacje o możliwej podwyżce taryf dla gospodarstw domowych na 2019 rok z powodu rosnących kosztów i cen uprawnień do emisji CO2. Mówił o tym m.in. niedawno prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando, który zwracał uwagę na konieczność zrównoważenia interesów przedsiębiorstw energetycznych i osób indywidualnych. Do tej pory Ministerstwo Energii odrzucało jednak możliwość podwyżki cen dla tej grupy odbiorców.

Minister Tchórzewski w rozmowie PAP zapowiedział ponadto, że w przypadku gdyby rachunek za energię elektryczną miał wzrosnąć powyżej 5 proc. w 2019 r., resort energii przedstawi projekt ustawy łagodzącej skutki społeczne polityki klimatycznej Unii Europejskiej. W resorcie energii trwają prace nad ustawą o rekompensowaniu skutków polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Rozwiązania mają osłonić odbiorców – w tym gospodarstwa domowe – w przypadku zaistnienia konieczności podwyżki cen energii związanej z rosnącymi kosztami uprawnień do emisji CO2.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł ING: Podwyżka cen energii o 5 proc. podniesie roczną dynamikę CPI o 0,2 pp pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/ing-podwyzka-cen-energii/feed/ 0