BiznesAlert.pl http://biznesalert.pl Rynek Opinii Thu, 24 May 2018 16:02:49 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.6 Litwa nie wyklucza możliwości zaskarżenia decyzji KE o ugodzie z Gazpromem http://biznesalert.pl/litwa-gazprom-postepowanie-komisja-europejska/ http://biznesalert.pl/litwa-gazprom-postepowanie-komisja-europejska/#respond Thu, 24 May 2018 15:45:20 +0000 http://biznesalert.pl/?p=134732 Premier Litwy Saulius Skvernelis nie wyklucza, że Litwa zaskarży decyzję KE w związku z ugodą z Gazpromem. Premier wskazał, że w kwestii naruszenia konkurencyjności wobec wszystkich powinny być stosowane jednakowe kryteria. Premier Skvernelis w czwartek w rozmowie z dziennikarzami przypomniał, że w ubiegłym roku Komisja Europejska ukarała Litewskie Koleje grzywną w wysokości 28 mln euro […]

Artykuł Litwa nie wyklucza możliwości zaskarżenia decyzji KE o ugodzie z Gazpromem pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Premier Litwy Saulius Skvernelis nie wyklucza, że Litwa zaskarży decyzję KE w związku z ugodą z Gazpromem. Premier wskazał, że w kwestii naruszenia konkurencyjności wobec wszystkich powinny być stosowane jednakowe kryteria.

Premier Skvernelis w czwartek w rozmowie z dziennikarzami przypomniał, że w ubiegłym roku Komisja Europejska ukarała Litewskie Koleje grzywną w wysokości 28 mln euro za demontaż torów z Możejek do łotewskiego miasta Renge, co utrudniło funkcjonowanie rafinerii Orlen Lietuva. Litewskie Koleje decyzję KE zaskarżyły, ale grzywnę zapłaciły.”Powinny być stosowane takie same kryteria niezależnie od wielkości państwa i spółki” – powiedział szef rządu.

Skvernelis wyraził żal z powodu decyzji Komisji Europejskiej, która zatwierdziła umowę z Gazpromem, przez co rosyjski koncern uniknie kary finansowej. Ocenił jednak, że „jest to pewien krok do przodu”. „Zmusi to Gazprom do udziału w rynku z przestrzeganiem powszechnie przyjętych zasad” – powiedział.Wieloletnie postępowanie antymonopolowe KE przeciwko Gazpromowi zakończyło się bez nałożenia kar czy odszkodowań dla poszkodowanych firm.Jednocześnie KE nałożyła na Gazprom wiążące zobowiązania, które mają zapewnić swobodny przepływ gazu po konkurencyjnych cenach na rynkach gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. Jeżeli przedsiębiorstwo naruszy którekolwiek ze zobowiązań, KE może nałożyć na nie grzywnę w wysokości do 10 proc. jego światowego obrotu, bez potrzeby dowodzenia naruszenia unijnych reguł konkurencji.

Litewski minister energii Žygimantas Vaičiūnas powiedział z kolei, że jest zadowolony z tego, że Komisja Europejska wzięła pod uwagę zastrzeżenia jego kraju, które mają się przyczynić do dostosowania się Gazpromu do warunków rynkowych. – Mamy nadzieję, że Gazprom będzie przestrzegał europejskiego prawa i uczciwej konkurencji oraz zapewni korzystniejsze i bardziej elastyczne warunki dostaw – powiedział Vaičiūnas.

Dodał też, że Komisja będzie miała narzędzia, dzięki którym będzie mogła na bieżąco sprawdzać, czy Gazprom wywiązuje się z zobowiązań. – Jeśli po stronie Gazpromu będą uchybienia, rosyjska firma będzie ukarana. Od wszczęcia śledztwa siedem lat temu, litewski rynek gazu zmienił się gruntownie. Udało nam się uniezależnić od Rosji dzięki powstaniu pływającego terminala LNG w Kłajpedzie, który odebrał Gazpromowi pozycję monopolisty na Litwie – zaznaczył litewski minister energii. Litwa w tej chwili nie ma długoterminowej umowy z Gazpromem, dlatego jest ona w mniejszym stopniu zależna od poczynań rosyjskiego koncernu. – Dla Gazpromu jest to sygnał, że nie będzie już mógł dyktować nam warunków, jak to się zdarzało w przeszłości – dodał Vaičiūnas. Według ministra, pomimo decyzji w sprawie Gazpromu, sprawa kompensaty dla litewskich odbiorców gazu pozostaje nieuregulowana.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyńśki

Artykuł Litwa nie wyklucza możliwości zaskarżenia decyzji KE o ugodzie z Gazpromem pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/litwa-gazprom-postepowanie-komisja-europejska/feed/ 0
Jest decyzja o budowie gazociągu Polska – Litwa http://biznesalert.pl/gazociag-polska-litwa-dofinansowanie/ http://biznesalert.pl/gazociag-polska-litwa-dofinansowanie/#respond Thu, 24 May 2018 15:08:23 +0000 http://biznesalert.pl/?p=134724 Operatorzy gazowych systemów przesyłowych z Polski i Litwy podpisali umowę Connection Agreement regulującą prawne, biznesowe i techniczne aspekty inwestycji. Zawarcie umowy stanowi faktyczne wspólne zobowiązanie stron do budowy tego interkonektora. Uroczystość odbyła się 24 maja 2018 r. w Kopenhadze, podczas trwającego europejskiego Forum Infrastruktury Energetycznej. – Budowa interkonektora Polska – Litwa, jednego z ważniejszych projektów […]

Artykuł Jest decyzja o budowie gazociągu Polska – Litwa pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Operatorzy gazowych systemów przesyłowych z Polski i Litwy podpisali umowę Connection Agreement regulującą prawne, biznesowe i techniczne aspekty inwestycji. Zawarcie umowy stanowi faktyczne wspólne zobowiązanie stron do budowy tego interkonektora. Uroczystość odbyła się 24 maja 2018 r. w Kopenhadze, podczas trwającego europejskiego Forum Infrastruktury Energetycznej.

– Budowa interkonektora Polska – Litwa, jednego z ważniejszych projektów europejskich w obszarze gazowym, jest szansą na przerwanie dotychczasowej izolacji państw bałtyckich od europejskiego rynku gazu. Połączenie to umożliwi integrację tych krajów z konkurencyjnym rynkiem gazu UE, który chcemy wspólnie budować. Dzisiejsza uroczystość pokazuje, jak poważnie traktujemy ideę regionalnej solidarności energetycznej i budowy wspólnego rynku energetycznego w Unii Europejskiej – powiedział Tomasz Stępień, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.

– Warto podkreślić, że ta umowa w połączeniu z podpisaniem umowy o dofinansowanie (Grant Agreement) dla projektu Baltic Pipe to swoistego rodzaju krok milowy w stronę rozszerzenia europejskiego rynku gazu ziemnego na region Morza Bałtyckiego. Jest to również element realizacji planu działań BEMIP w zakresie połączeń międzystemowych na rynku energii państw bałtyckich – dodał Stępień. W uroczystości wzięli udział m.in.: Piotr Naimski – sekretarz stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Miguel Arias Cañete Komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu i energii, Michał Kurtyka – wiceminister energii, Pełnomocnik Rządu ds. Prezydencji COP 24 oraz Egidijus Purlys – wiceminister Energetyki Litwy.

Gazociąg między Polską a Litwą 

Projekt GIPL ma na celu integrację rynków gazowych państw bałtyckich z jednolitym rynkiem gazu Unii Europejskiej, dywersyfikację źródeł dostaw gazu, a także podniesienie bezpieczeństwa dostaw gazu do państw regionu. Projekt został uznany przez Komisję Europejską za jeden z kluczowych w zakresie infrastruktury, umożliwiającej wdrożenie mechanizmów solidarności energetycznej oraz zapewniającej bezpieczeństwo dostaw o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego UE.

Budowa międzysystemowego połączenia Polska – Litwa znalazła się po raz kolejny na europejskiej liście projektów w sektorze gazu ziemnego, którym przyznany został status wspólnego zainteresowania (tzw. PCI – Project of Common Interest), opublikowanej 24 listopada 2017 r. przez Komisję Europejską. Prace przygotowawcze w ramach projektu uzyskały najwyższą możliwą wysokość pomocy finansowej UE (z instrumentu CEF) dopuszczalną dla prac studialnych, czyli 50 procent. Z całkowitej kwoty ponad 10 milionów euro 2,5 miliona euro przypadło spółce Amber Grid, a 7,6 miliona euro otrzymał GAZ-SYSTEM.Natomiast na prace budowlane ze środków UE, w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF), przyznano projektowi współfinansowanie do wysokości maksymalnie 266,4 mln euro. Z całkowitej kwoty dofinansowania, spółce Amber Grid przypadło prawie 58 milionów euro, natomiast GAZ-SYSTEM otrzymał ponad 208 milionów euro.

Zgodnie z decyzją ACER z 11 sierpnia 2014 r. w sprawie transgranicznej alokacji kosztów projektu, oprócz wsparcia finansowego UE, budowa GIPL, w tym część kosztów infrastruktury GIPL na terytorium Polski, zostanie dofinansowana przez Litwę, Łotwę i Estonię (OSP – operatorzy systemów przesyłowych). Odrębna umowa regulująca praktyczne wdrożenie ww. decyzji pomiędzy OSP tych państw, a GAZ-SYSTEM została podpisana z datą 11 maja 2018 r.Zakres inwestycji obejmuje budowę 357 km gazociągu DN 700 MOP 8,4 MPa po stronie polskiej oraz 165 km gazociągu DN 700 MOP 5,4 MPa po stronie litewskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Strony umowy zobowiązują się do oddania do użytkowania obu części GIPL do 31 grudnia 2021 r.. Inwestycja jest obecnie na etapie projektowania.

Gaz-System 

Artykuł Jest decyzja o budowie gazociągu Polska – Litwa pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/gazociag-polska-litwa-dofinansowanie/feed/ 0
Umowa o dofinansowanie UE dla Baltic Pipe podpisana http://biznesalert.pl/umowa-o-dofinansowanie-dla-baltic-pipe-podpisana/ http://biznesalert.pl/umowa-o-dofinansowanie-dla-baltic-pipe-podpisana/#respond Thu, 24 May 2018 14:57:59 +0000 http://biznesalert.pl/?p=134720 Gaz-System i Energinet podpisali z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci (INEA) trójstronną umowę na dofinansowanie prac projektowych dla projektu Baltic Pipe w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF). Uroczystość podpisania umowy odbyła się 24 maja 2018 r. podczas „Energy Infrastructure Forum” w Kopenhadze. Podpisanie umowy na dofinansowanie stanowi wypełnienie podjętej […]

Artykuł Umowa o dofinansowanie UE dla Baltic Pipe podpisana pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Gaz-System i Energinet podpisali z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci (INEA) trójstronną umowę na dofinansowanie prac projektowych dla projektu Baltic Pipe w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF). Uroczystość podpisania umowy odbyła się 24 maja 2018 r. podczas „Energy Infrastructure Forum” w Kopenhadze.

Podpisanie umowy na dofinansowanie stanowi wypełnienie podjętej 25 stycznia 2018 r. decyzji państw członkowskich UE o przyznaniu pomocy finansowej dla projektu Baltic Pipe z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF). Wsparcie finansowe zostało przyznane w oparciu o przeprowadzony w 2017 r. konkurs grantowy CEF Energy na zadanie pn. „Prace przygotowawcze do Projektu Baltic Pipe aż do uzyskania niezbędnych pozwoleń na budowę w Polsce oraz w Danii”, które realizowane będzie przez polskiego i duńskiego operatora systemu przesyłowego, tj.: Gaz-System i Energinet.

Zdaniem prezesa Tomasza Stępnia uzyskane wsparcie finansowe z Unii Europejskiej potwierdza szczególne znaczenie projektu Baltic Pipe dla wzrostu bezpieczeństwa i stopnia dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego oraz budowy zintegrowanego i konkurencyjnego rynku gazu w regionie Morza Bałtyckiego i Europie Środkowo-Wschodniej. – Baltic Pipe to projekt, który pozwoli nam zdywersyfikować nie tylko kierunki, ale i źródła dostaw błękitnego paliwa – powiedział prezes zarządu Gaz-System Tomasz Stępień.

Zwrócił także uwagę, że otrzymane dofinansowanie w ramach instrumentu „Łącząc Europę” świadczy o tym, jak ważną rolę odgrywa ten projekt w UE. – Baltic Pipe wraz z rozbudową Terminalu LNG w Świnoujściu i w połączeniu z innymi realizowanymi obecnie przedsięwzięciami, w tym w szczególności z budową połączeń międzysystemowych m.in. z Litwą oraz ze Słowacją, to klucz do sprostania wyzwaniom energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej i regionu bałtyckiego. Realizacja tych inwestycji spowoduje, że europejski, konkurencyjny rynek gazu będzie wreszcie otwarty dla krajów naszego regionu – dodał prezes Stępień.

W ceremonii podpisania umowy o dofinansowanie udział wzięli również Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Michał Kurtyka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii, Pełnomocnik Rządu ds. Prezydencji COP 24, Lars Christian Lilleholt, Minister Energii, Usług Komunalnych i Klimatu Danii, Miguel Arias Cañete, Komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu i energii, Dominique Ristori, dyrektor generalny DG Energy, Klaus-Dieter Borchardt, dyrektor wewnętrznego rynku energii w DG Energy, Thomas Egebo, CEO w Energinet, Dirk Beckers, dyrektor Agencji Wykonawczej ds. Innowacyjności i Sieci (INEA).

Sawicki: Czy Baltic Pipe się opłaci? (ANALIZA)

Gaz-System

Artykuł Umowa o dofinansowanie UE dla Baltic Pipe podpisana pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/umowa-o-dofinansowanie-dla-baltic-pipe-podpisana/feed/ 0
Nowa Sól: Będzie nowa kopalnia miedzi i srebra w Polsce? http://biznesalert.pl/kopalnia-srebra-i-miedzi-nowa-sol/ http://biznesalert.pl/kopalnia-srebra-i-miedzi-nowa-sol/#respond Thu, 24 May 2018 14:30:23 +0000 http://biznesalert.pl/?p=134714 W okolicach Chełmka i Lubęcina w województwie lubuskim został dziś zainaugurowany ostatni etap prac dokumentujących złoże miedzi i srebra „Nowa Sól”. Ich efektem ma być wybudowanie w naszym kraju nowoczesnej kopalni, której koszt szacowany jest na ponad 15 mld zł. Inwestorem jest kanadyjska firma Miedzi Copper Corp. (MCC), która od 6 lat prowadzi kompleksowe badania […]

Artykuł Nowa Sól: Będzie nowa kopalnia miedzi i srebra w Polsce? pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
W okolicach Chełmka i Lubęcina w województwie lubuskim został dziś zainaugurowany ostatni etap prac dokumentujących złoże miedzi i srebra „Nowa Sól”. Ich efektem ma być wybudowanie w naszym kraju nowoczesnej kopalni, której koszt szacowany jest na ponad 15 mld zł.

Inwestorem jest kanadyjska firma Miedzi Copper Corp. (MCC), która od 6 lat prowadzi kompleksowe badania monokliny przedsudeckiej. Do tej pory w ramach programu przebadano ponad 7 130 km2 powierzchni w trzech województwach i wykonano 31 odwiertów badawczych. Koszt tego procesu wyniósł aż 350 mln zł. Dalsze 50 mln zł jest już zabudżetowane na dalsze badania. Jego zakończenie pozwoli na ubieganie się o koncesje na wydobycie, co jest podstawą do budowy w Lubuskiem kopalni miedzi i srebra. Ma ona być wyposażona w  najnowocześniejsze w technologii górniczej rozwiązania.

– W badania złóż miedzi i srebra w rejonie Nowej Soli zainwestowaliśmy dotąd około 200 mln zł. Wraz z uruchomieniem prac wiertniczych na odwiercie Nowa Sól C14B, rozpoczęliśmy ostatnią fazę przygotowań dokumentacji geologicznej złoża Nowa Sól w kategorii C1. To kategoria poziomu rozpoznania złoża pozwalająca na ubieganie się o koncesję na wydobycie. To przybliża nas do osiągnięcia głównego celu programu, tj. budowy nowego, zaawansowanego technologicznie kompleksu górniczego – powiedział Lyle Braaten, prezes Miedzi Copper Corporation.

Program badawczy Miedzi Copper Corporation należy do największych programów badań geologicznych prowadzonych w Polsce w ostatnim 40-leciu i jest jedynym tak szerokim programem, prowadzonym obecnie przez jednego inwestora. Zgodnie z przygotowanym przez EY opracowaniem, jeden tylko kompleks wydobywczy może zapewnić utworzenie 8,6 tys. miejsc pracy oraz ok. 1,3 mld  zł rocznie dodatkowych przychodów budżetowych. Jednocześnie realizacja takiej inwestycji przekłada się na wzrost polskiego PKB średnio o 3,5 mld zł każdego roku.

– Efektem naszego programu badawczego jest odkrycie trzech złóż: dwóch w województwie lubuskim i jednego w Wielkopolsce. W każdym z tych miejsc zasoby miedzi i srebra są na tyle duże, że ich wydobycie, już na etapie rozpoznania, jest ocenione jako ekonomicznie opłacalne. Ponieważ koszt kopalni liczony jest w miliardach dolarów, skoncentrowaliśmy się obecnie na rozwoju jednego, najbardziej perspektywicznego projektu, w okolicach Nowej Soli – dodaje Lyle Braaten, prezes MCC.

Władze województwa lubuskiego mają nadzieję, że planowany kompleks wydobywczy będzie jednym z czynników napędzających wzrost gospodarczy regionu.

– Szacuje się, że na tym terenie jest około 12 milionów ton rudy miedzi. Ta wielkość daje szansę uzyskanie koncesji wydobywczej – powiedział Robert Paluch Wicewojewoda Lubuski. – Kopalnia jest bardzo potrzebna na tym terenie, dawałaby ogromne odbicie dla województwa lubuskiego, ale również dla powiatu i gminy – dodaje.

Poza złożem położonym w okolicach Nowej Soli MCC rozpoznaje i dokumentuje złoże Mozów, położone w okolicach Sulechowa, także w województwie lubuskim oraz złoże Sulmierzyce, znajdujące się w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego, w województwie wielkopolskim. Miedzi Copper Corp. posiada studium wykonalności i opłacalności budowy kopalń na poszczególnych złożach, przygotowane przez firmę Runge Pincock Minarco – światowego eksperta w dziedzinie projektowania kopalń.

Głównym akcjonariuszem MiedziCopper Corp. (MCC) jest Lumina Group – kanadyjska grupa kapitałowa z siedzibą w Vancouver, która specjalizuje się w inwestowaniu w rozwój zasobów surowców mineralnych. Obecnie Grupa prowadzi kilka projektów inwestycyjnych na całym świecie.

Artykuł Nowa Sól: Będzie nowa kopalnia miedzi i srebra w Polsce? pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/kopalnia-srebra-i-miedzi-nowa-sol/feed/ 0
Azoty: Ugoda KE z Gazpromem utrudni rywalizację z rosyjskimi nawozami http://biznesalert.pl/ugoda-ke-gazprom-sledztwo-antymonopolowe-grupa-azoty/ http://biznesalert.pl/ugoda-ke-gazprom-sledztwo-antymonopolowe-grupa-azoty/#respond Thu, 24 May 2018 14:00:03 +0000 http://biznesalert.pl/?p=134707 Grupa Azoty odniosła się krytycznie do rozstrzygnięcia śledztwa antymonopolowego Komisji Europejskiej przeciwko Gazpromowi za nadużywanie pozycji monopolisty na europejskim rynku gazu.  Spółka analizuje treść informacji o warunkach ugody z rosyjskim koncernem opublikowaną przez Komisję. Według Beaty Wittmann, dyrektora korporacyjnego ds. energii w Grupie Azoty, decyzja o ugodzie bez nałożenia kar dla dominującego gracza na rynku […]

Artykuł Azoty: Ugoda KE z Gazpromem utrudni rywalizację z rosyjskimi nawozami pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Grupa Azoty odniosła się krytycznie do rozstrzygnięcia śledztwa antymonopolowego Komisji Europejskiej przeciwko Gazpromowi za nadużywanie pozycji monopolisty na europejskim rynku gazu.  Spółka analizuje treść informacji o warunkach ugody z rosyjskim koncernem opublikowaną przez Komisję.

Według Beaty Wittmann, dyrektora korporacyjnego ds. energii w Grupie Azoty, decyzja o ugodzie bez nałożenia kar dla dominującego gracza na rynku gazu, jakim jest Gazprom, nie ma charakteru dyscyplinującego i może zostać odebrana jako „cicha zgoda na kontynuowanie jego dotychczasowych nieuczciwych praktyk”. – Jako dominujący dostawca gazu do naszej części Europy, Gazprom pośrednio kontroluje koszty po jakich europejscy, w tym także polscy producenci, jak np. Grupa Azoty, wytwarzają swoje produkty, w tym nawozy – powiedziała.

Jej zdaniem Gazprom za pomocą polityki cenowej wpływa pośrednio na rentowność europejskich firm oraz możliwości plasowania produktów na rynku. – Dopóki nie zostanie zapewniona zdrowa konkurencja na rynku europejskim, a ceny gazu nie będą porównywalne z tymi, które obowiązują na rynku rosyjskim, europejski rynek nawozów będzie zachwiany, a rosyjscy eksporterzy będą korzystać z nieuczciwej konkurencji na rynku europejskim, w tym polskim. Obecnie analizujemy opublikowaną przez KE informację dotyczącą zasad ugody i jej wpływ na nasze otoczenie rynkowe. Czekamy z wydaniem opinii na publikację oficjalnych dokumentów – dodała.

Komisja Europejska ogłosiła w czwartek decyzję, która ostatecznie zatwierdza ugodę z Gazpromem w sprawie o nadużywanie pozycji w Europie Środkowej i Wschodniej. Rosyjska firma uniknie kar za monopolistyczne praktyki wykazane w toku śledztwa. Komisja nałożyła na Gazprom wiążące zobowiązanie umożliwienia swobodnego przepływu gazu po konkurencyjnych cenach na rynkach w Europie Środkowo-Wschodniej.

Artykuł Azoty: Ugoda KE z Gazpromem utrudni rywalizację z rosyjskimi nawozami pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/ugoda-ke-gazprom-sledztwo-antymonopolowe-grupa-azoty/feed/ 0
Energetyka walczy ze smogiem w węglowym sercu Polski http://biznesalert.pl/energetyka-walczy-ze-smogiem-w-weglowym-sercu-polski/ http://biznesalert.pl/energetyka-walczy-ze-smogiem-w-weglowym-sercu-polski/#respond Thu, 24 May 2018 13:45:33 +0000 http://biznesalert.pl/?p=134702 23 maja w Jaworznie odbyła się druga z serii regionalnych debat dotyczących walki ze smogiem. Wydarzenie zorganizował Polski Komitet Energii Elektrycznej, którego eksperci zaprezentowali w trakcie spotkania najważniejsze wnioski raportu „Energetyka KOCHA czyste powietrze”. W debacie udział wzięli także członkowie lokalnych władz, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i analizy […]

Artykuł Energetyka walczy ze smogiem w węglowym sercu Polski pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
23 maja w Jaworznie odbyła się druga z serii regionalnych debat dotyczących walki ze smogiem. Wydarzenie zorganizował Polski Komitet Energii Elektrycznej, którego eksperci zaprezentowali w trakcie spotkania najważniejsze wnioski raportu „Energetyka KOCHA czyste powietrze”. W debacie udział wzięli także członkowie lokalnych władz, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i analizy skutecznych metod, które pozwolą poprawić stan powietrza w naszym kraju. Partnerem wydarzenia był Tauron.

W trakcie debaty „Jaworzno KOCHA czyste powietrze” mieszkańcy miasta zapoznali się z eksperckim raportem przygotowanym przez PKEE – „Energetyka KOCHA czyste powietrze”. Przedstawia on rzetelne informacje na temat przyczyn powstawania smogu i uświadamia jak wiele w walce o czyste powietrze zależy od indywidualnych decyzji, dotyczących choćby sposobu ogrzewania gospodarstw domowych. – Niestety przeciętny mieszkaniec naszego kraju, całkowicie mylnie, winą za smog obarcza przemysł i zawodową energetykę. Tymczasem, w głównej mierze za powstawanie smogu w Polsce odpowiada niska emisja, czyli gospodarstwa domowe ogrzewające mieszkania niskiej jakości paliwami, wykorzystując do tego stare, nieefektywne piece grzewcze oraz transport– podkreślał w trakcie debaty Tomasz Kosiński, ekspert i wicedyrektor PKEE – Sektor energetyczny włącza się w walkę o czyste powietrze od wielu lat. Do tej pory podejmowane były głównie działania związane ze zwiększaniem efektywności bloków i dostosowywaniem do rygorystycznych standardów emisyjnych, ale widzimy, że konieczne jest również podniesienie świadomości społeczeństwa. Podczas serii debat regionalnych chcemy rozmawiać z Polakami o skutecznych metodach walki ze smogiem- zaznaczył Kosiński. Uczestniczący w debacie Tadeusz Sadowski, Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska mówił, że efekty tych działań są już widoczne. – Jakość powietrza powoli się poprawia. Widać, że działania w tym wymiarze są podejmowane. Mamy taryfy antysmogowe, społeczeństwo, które coraz bardziej dostrzega wagę tego problemu a także odpowiednie narzędzia. Dlatego myślę, że teraz poprawa stanu naszego powietrza to tylko kwestia czasu.

W trakcie spotkania koncern energetyczny Tauron Polska Energia zaprezentował rozwiązania, które mogą pomóc ograniczyć mieszkańcom Jaworzna emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Wśród nich wymieniono między innymi dofinansowania i akcje edukacyjne. Uwagę poświęcono też taryfom antysmogowym i zaletom, które daje kogeneracja – To bardzo dobre rozwiązanie, efektywny sposób ogrzewania i jednocześnie skuteczna metoda w walce ze smogiem. Jako Tauron mamy szereg usług, które pozwalają Polakom nie tylko ogrzać mieszkania ale też zadbać o domowy budżet. Proponujemy między innymi dogodny system ratalny dla klientów myślących o modernizacji domowego systemu ogrzewania. Nasza bogata oferta to korzyść zarówno dla portfela naszych klientów jak i, co dla nas bardzo ważne, dla środowiska naturalnego – mówił Maciej Solicki z Tauron S.A. Uczestnicy debaty „Jaworzno KOCHA czyste powietrze” byli zgodni co do tego, że do walki ze smogiem muszą zaangażować się wszyscy. Dlatego im więcej zachęt do modernizacji domowych systemów grzewczych, tym lepiej – Promujemy rozwiązania systemowe. Od kilkunastu lat prowadzony jest program ograniczenia niskiej emisji. Oferujemy dofinansowania dla mieszkańców na zakup nowoczesnych urządzeń grzewczych. Widzimy potencjał w kogeneracji i chcemy współpracować z Tauronem, by źródła niskoemisyjne zniwelować jeszcze bardziej – mówił Paweł Silbert, Prezydent Jaworzna.

Wśród uczestników debaty, w tym również mieszkańców Jaworzna, którzy licznie przybyli na spotkanie, przeważało przekonanie, że tylko zintegrowane podejście jest w stanie wpłynąć na jakość powietrza w regionie – W tej walce jest miejsce dla każdego. Dla władz lokalnych, organizacji pozarządowych i sektora energetycznego. Jako PKEE chcemy być źródłem rzetelnej wiedzy na temat smogu i zanieczyszczeń powietrza. Problem smogu to problem społeczny i dlatego powinniśmy połączyć siły – podsumował Tomasz Kosiński z PKEE.

Konferencja w Jaworznie była już drugim spotkaniem przedstawicieli PKEE z lokalnymi władzami i społecznościami regionów, które mają problem ze smogiem. W ramach lokalnych debat PKEE, zaproszeni goście przedstawiają rozwiązania, dzięki którym możemy ogrzać nasze mieszkania i ograniczyć niską emisję. Punktem wyjścia do każdego spotkania jest przygotowany przez ekspertów Komitetu raport „Energetyka KOCHA czyste powietrze”. Kolejne spotkania planowane są między innymi w Poznaniu i Bełchatowie.

PKEE

Artykuł Energetyka walczy ze smogiem w węglowym sercu Polski pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/energetyka-walczy-ze-smogiem-w-weglowym-sercu-polski/feed/ 0
Bogdanka nadrobi zaległości w kolejnych kwartałach http://biznesalert.pl/bogdanka-nadrobi-zaleglosci-w-kolejnych-kwartalach/ http://biznesalert.pl/bogdanka-nadrobi-zaleglosci-w-kolejnych-kwartalach/#respond Thu, 24 May 2018 13:30:31 +0000 http://biznesalert.pl/?p=134699 Spadek produkcji węgla i pogorszenie wyników spółki to wydarzenie związane z geologią i jednorazowe. Zaległości z pierwszego kwartału będą nadrobione – powiedział w czwartek na konferencji prezes LW Bogdanka Artur Wasil. W pierwszym kwartale 2018 r. produkcja węgla handlowego w Bogdance wyniosła blisko 2,1 mln ton wobec 2,4 mln ton rok wcześniej. Sprzedaż węgla wyniosła […]

Artykuł Bogdanka nadrobi zaległości w kolejnych kwartałach pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Spadek produkcji węgla i pogorszenie wyników spółki to wydarzenie związane z geologią i jednorazowe. Zaległości z pierwszego kwartału będą nadrobione – powiedział w czwartek na konferencji prezes LW Bogdanka Artur Wasil.

W pierwszym kwartale 2018 r. produkcja węgla handlowego w Bogdance wyniosła blisko 2,1 mln ton wobec 2,4 mln ton rok wcześniej. Sprzedaż węgla wyniosła 2 mln ton, wobec 2,4 mln ton rok wcześniej.

Jak podkreślił prezes Bogdanki Artur Wasil, 96 proc. przychodów spółki pochodzi ze sprzedaży węgla.

Bogdanka tłumaczy, że na spadek produkcji, a w konsekwencji pogorszenie wyników w ujęciu rocznym, wpływ miały czynniki natury geologicznej i hydrogeologicznej w ścianach; problemami związanymi z utrzymaniem stropu i wypływami wody.

„W efekcie wydajność ściany była niższa niż w normalnych warunkach. Problem był przejściowy i już w marcu produkcja odbywała się zgodnie z planem. Zaległości z pierwszego kwartału będą nadrobione w kolejnych okresach” – przekonuje zarząd i podtrzymuje tegoroczny plan wydobycia na poziomie nie mniejszym niż 9 mln ton.

Jak zapewnił w czwartek Wasil, spółka wie, „gdzie mogą powstać okoliczności utrudniające wydobycie”.

Bogdanka to najnowocześniejsza kopalnia węgla kamiennego w Polsce. Jest częścią grupy Enea. Jej udział w produkcji węgla energetycznego w Polsce w pierwszym kwartale 2018 r. wyniósł 16,5 proc. Udział w dostawach dla energetyki to 22,7 proc.

W pierwszym kwartale 2018 r. Bogdanka zanotowała 23,2 mln zł skonsolidowanego zysku netto i 23 mln zł zysku netto jednostki dominującej.

Zysk operacyjny grupy wyniósł w I kwartale 2018 r. 28,5 mln zł wobec 89,7 mln zł zysku rok wcześniej. Spółka podała w czwartek, że EBITDA grupy wyniosła 127,5 mln zł, co oznacza spadek o 29,1 proc. w ujęciu rocznym. Przychody wyniosły 398,7 mln zł wobec 465,2 mln zł w I kwartale 2017 roku (spadek o 14,3 proc. rdr).

Jak zaznaczył Wasil, pozytywnie na wynik finansowy grupy wpłynęła ugoda zawarta z konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Infrastructures. Wpływ tej ugody na zysk operacyjny i EBIDT spółka wyliczyła na ok 28,7 mln zł.

Na koniec I kwartału 2018 r. stan zapasów węgla wynosił 152 tys. ton, co oznacza wzrost o 128 tys. ton w stosunku do stanu na koniec grudnia 2017 r. Spółka podała, że poziom zapasu węgla odpowiada w przybliżeniu pięciodniowej produkcji węgla handlowego. Spółka podała też, że na koniec marca 2018 r. całkowite zadłużenie grupy wynosiło 244,5 mln zł, w tym jednostki dominującej 225 mln zł wobec zadłużenia 322,5 mln zł na koniec marca 2017 r.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Bogdanka nadrobi zaległości w kolejnych kwartałach pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/bogdanka-nadrobi-zaleglosci-w-kolejnych-kwartalach/feed/ 0
Szymański: Polska jest rozczarowana wynikiem śledztwa antymonopolowego przeciwko Gazpromowi http://biznesalert.pl/szymanski-polska-jest-rozczarowana-wynikiem-postepowania-ke-przeciwko-gazpromowi/ http://biznesalert.pl/szymanski-polska-jest-rozczarowana-wynikiem-postepowania-ke-przeciwko-gazpromowi/#respond Thu, 24 May 2018 12:45:46 +0000 http://biznesalert.pl/?p=134692 Jesteśmy rozczarowani, że wieloletnie postępowanie antymonopolowe KE przeciwko Gazpromowi zakończyło się bez nałożenia kar czy odszkodowań dla poszkodowanych firm i jedynie marginalnymi ustępstwami ze strony rosyjskiego monopolisty – powiedział w czwartek PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański. Wiceszef MSZ ds. europejskich odniósł się w ten sposób do ogłoszonej w czwartek decyzji Komisji Europejskiej, która ostatecznie zatwierdza […]

Artykuł Szymański: Polska jest rozczarowana wynikiem śledztwa antymonopolowego przeciwko Gazpromowi pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Jesteśmy rozczarowani, że wieloletnie postępowanie antymonopolowe KE przeciwko Gazpromowi zakończyło się bez nałożenia kar czy odszkodowań dla poszkodowanych firm i jedynie marginalnymi ustępstwami ze strony rosyjskiego monopolisty – powiedział w czwartek PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Wiceszef MSZ ds. europejskich odniósł się w ten sposób do ogłoszonej w czwartek decyzji Komisji Europejskiej, która ostatecznie zatwierdza jej ugodę z Gazpromem w sprawie o nadużywanie przez niego pozycji w Europie Środkowej i Wschodniej. Rosyjski koncern uniknie tym samym kar za monopolistyczne praktyki.

Jednocześnie KE nałożyła na Gazprom wiążące zobowiązania, które mają zapewnić swobodny przepływ gazu po konkurencyjnych cenach na rynkach gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. Jeżeli przedsiębiorstwo naruszy którekolwiek zobowiązań, KE może nałożyć na nie grzywnę w wysokości do 10 proc. jego światowego obrotu, bez potrzeby dowodzenia naruszenia unijnych reguł konkurencji.

Według Szymańskiego KE „ma jasny obowiązek egzekwowania zasad wspólnego rynku i zdecydowanej walki z nieuczciwymi praktykami handlowymi, które są szkodliwe dla konsumentów w UE”. „Dlatego jesteśmy rozczarowani, że wieloletnie postępowanie antymonopolowe przeciwko Gazpromowi zakończyło się bez nałożenia kar, brakiem odszkodowań dla poszkodowanych firm i jedynie marginalnymi ustępstwami ze strony rosyjskiego monopolisty” – oświadczył wiceminister ds. europejskich.

Jak ocenił, decyzja KE jest szczególnie niepokojąca „w kontekście agresywnej polityki rosyjskiej wobec UE i jej państw członkowskich”, dając „sygnał, że UE godzi się na wieloletnią rosyjską praktykę wykorzystywania Gazpromu, jako narzędzia polityki zewnętrznej wobec państw członkowskich Europy Środkowo-Wschodniej”.

Zdaniem wiceministra Komisja „nie powinna wahać się co do zastosowania wszystkich możliwych środków prawnych, jak w przeszłości miało to miejsce w innych prowadzonych postępowaniach”. „Biorąc pod uwagę naruszenia rynku popełnione przez Gazprom, które zostały zidentyfikowane podczas postępowania, decyzja znacznie surowsza, włącznie z karą finansową, byłaby sprawiedliwsza i w pełni uzasadniona” – przekonywał Szymański w rozmowie z PAP.

Wiceszef MSZ stwierdził ponadto, że „zobowiązania uzgodnione między Komisją a Gazpromem mogą nie być wystarczające, aby zagwarantować z całą pewnością, że od teraz Gazprom będzie przestrzegał zasad rynkowych”. „W szczególności zwracamy uwagę, że postulaty polskie, zgłoszone w 2017 r. w ramach procedury +testu rynkowego+ nie zostały uwzględnione” – dodał.

Zastrzegł jednocześnie, że „podporządkowanie Gazpromu mechanizmom rynkowym UE jest pozytywnym elementem”. „Oczekujemy tej samej postawy ze strony KE w sprawie gazociągu Nord Stream 2” – podkreślił Szymański.

Zadowolenie z decyzji KE wyraził tymczasem Gazprom. „Zawsze potwierdzaliśmy chęć rzetelnego współdziałania w celu poszukiwania decyzji konstruktywnej i możliwej do przyjęcia przez obie strony” – oświadczył wiceprezes koncernu Aleksandr Miedwiediew w komunikacie prasowym.

Gazprom zapewnił zarazem, że zawsze przestrzegał stosownych przepisów prawa konkurencyjnego UE i zadeklarował, że będzie przestrzegał ich także w przyszłości.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Szymański: Polska jest rozczarowana wynikiem śledztwa antymonopolowego przeciwko Gazpromowi pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/szymanski-polska-jest-rozczarowana-wynikiem-postepowania-ke-przeciwko-gazpromowi/feed/ 0
Kowalik: Enea wytwarza coraz więcej energii http://biznesalert.pl/kowalik-enea-wytwarza-coraz-wiecej-energii/ http://biznesalert.pl/kowalik-enea-wytwarza-coraz-wiecej-energii/#respond Thu, 24 May 2018 11:33:57 +0000 http://biznesalert.pl/?p=134675 – Wynik za pierwszy kwartał 2018 roku jest zgodny z założeniami. Cieszy wzrost produkcji i EBIDTA – powiedział prezes Enei Mirosław Kowalik. W tym kontekście wskazał na znaczący wzrost wytwarzania energii elektrycznej o blisko 70 procent, czyli o 2,6 TWh w stosunku rok do roku. – Jesteśmy drugim co do wielkości producentem energii. Cieszy również […]

Artykuł Kowalik: Enea wytwarza coraz więcej energii pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
– Wynik za pierwszy kwartał 2018 roku jest zgodny z założeniami. Cieszy wzrost produkcji i EBIDTA – powiedział prezes Enei Mirosław Kowalik.

W tym kontekście wskazał na znaczący wzrost wytwarzania energii elektrycznej o blisko 70 procent, czyli o 2,6 TWh w stosunku rok do roku. – Jesteśmy drugim co do wielkości producentem energii. Cieszy również wzrost produkcji energii z OZE – stwierdził.

Mówiąc o osiągnięciach spółki w ostatnim czasie wskazał m.in. uruchomienie bloku nr 11 w Kozienicach. – Nie tylko wzmocnił pozycję spółki na rynku ale jest również istotnym elementem polskiego systemu elektroenergetycznego – powiedział prezes Kowalik.

Podkreślił również, że spółka koncentruje się na innowacjach i rozwoju elektromobilości. Ponadto rozwija ofertę produktową i wspieranie walki ze smogiem.

Zaznaczył jednak, że w porównaniu z pierwszym kwartałem 2017 w ciągu pierwszych trzech miesięcy zysk netto spadł z 321 do 254 zł – Wpłynęły na to czynniki zewnętrzne, na które nie mieliśmy wpływu np. kwestie geologiczne w Bogdance, ceny emisji CO2 czy zielonych certyfikatów.

Artykuł Kowalik: Enea wytwarza coraz więcej energii pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/kowalik-enea-wytwarza-coraz-wiecej-energii/feed/ 0
Enea przygotowuje rozbudowę Elektrowni Ostrołęka i czeka na decyzję o atomie http://biznesalert.pl/enea-elektrownia-ostroleka-atom/ http://biznesalert.pl/enea-elektrownia-ostroleka-atom/#respond Thu, 24 May 2018 11:30:50 +0000 http://biznesalert.pl/?p=134682 Enea przygotowuje się do rozbudowy Elektrowni Ostrołęka. Trwają przygotowania modelu finansowego. – Został wybrany generalny wykonawca. Jesteśmy w trakcie rozmów i dopinania model finansowania. Rozmawiamy z generalną wykonawca. Myślę, że niedługo ogłosimy kolejne kroki jakie zmierzamy podjąć – odpowiedział prezes Enei Mirosław Kowalik na pytanie BiznesAlert.pl o to kiedy może ruszyć budowa bloku w Ostrołęce. […]

Artykuł Enea przygotowuje rozbudowę Elektrowni Ostrołęka i czeka na decyzję o atomie pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Enea przygotowuje się do rozbudowy Elektrowni Ostrołęka. Trwają przygotowania modelu finansowego.

– Został wybrany generalny wykonawca. Jesteśmy w trakcie rozmów i dopinania model finansowania. Rozmawiamy z generalną wykonawca. Myślę, że niedługo ogłosimy kolejne kroki jakie zmierzamy podjąć – odpowiedział prezes Enei Mirosław Kowalik na pytanie BiznesAlert.pl o to kiedy może ruszyć budowa bloku w Ostrołęce.

Dopytywany przez dziennikarzy o szczegóły stwierdził, że założeniem jest, aby model finansowy i biznesplan były gotowe tak, aby spółka mogła przystąpić do wsparcia z rynku mocy. – Powołaliśmy spółkę celową do realizacji tej inwestycji. Przygotowujemy dokumentację na temat uzyskania zgód korporacyjnych. Projekt jest kompleksowy, o wartości ponad 6 mld złotych. To wymaga dużej rzetelności i bankowalności inwestycji. Te rozmowy są zaawansowane – zapewnił prezes.

Jego zdaniem elektrownia w Ostrołęce to inwestycja strategiczna. – Zarówno z punktu widzenae państwa, jak i zaangażowanych spółek, przy tego typu inwestycjach mamy dwa kluczowe kamienie milowe. To podpisanie kontraktu oraz wydanie polecenia rozpoczęcia prac. Wszystkie te elementy modelujemy, aby właściwie je zaadresować w finansowaniu. To będzie raczej w funkcji zamknięcia finansowania. Podpisanie, wydaje się, że nastąpi wcześniej. Jednym z narzędzi wspierających może być rynek mocy – mówił prezes Enei.

Dodał jednak, że Enea pozostaje spółką dywidendową. – W tym roku ze względu na czynniki zewnętrzne zdecydowaliśmy się zarekomendować zatrzymanie na kapitale rezerwowym pod potencjalne inwestycje. Jesteśmy odpowiedzialni za stabilne realizowanie zadań – dodał.

– Enea jest 10-procentowym udziałowcem spółki odpowiedzialnej za budowę elektrowni jądrowej. PGE pełni funkcje jej lidera. Tak, jak wiadomo, są wypracowywane nowe warunki realizacji tej inwestycji i opcje w tym zakresie, również ze zmianą zaangażowania innych pomiotów. Jest za wcześnie, aby podejmować decyzję o wchodzeniu bądź wychodzeniu ze spółki PGE EJ – odpowiedział prezes Enei Mirosław Kowalik na pytanie BiznesAlert.pl o zaangażowanie spółki w realizację projektu elektrowni jądrowej.

Piotr Stępiński

Artykuł Enea przygotowuje rozbudowę Elektrowni Ostrołęka i czeka na decyzję o atomie pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/enea-elektrownia-ostroleka-atom/feed/ 0