BiznesAlert.pl http://biznesalert.pl Rynek Opinii Fri, 23 Mar 2018 08:52:50 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.4 Korupcja przy rozbudowie Elektrowni Jaworzno. Kolejne zatrzymanie http://biznesalert.pl/korupcja-elektrownia-jaworzno-cba/ http://biznesalert.pl/korupcja-elektrownia-jaworzno-cba/#respond Fri, 23 Mar 2018 08:52:50 +0000 http://biznesalert.pl/?p=129738 Agenci z katowickiej delegatury CBA wpadli na trop korupcji przy budowie bloku węglowego 910MW w Jaworznie. Kontrakt na wykonanie inwestycji o wartości ponad 5,4 mld zł został podpisany w 2014 roku z konsorcjum, którego głównym wykonawcą jest Rafako SA. Ta spółka z branży energetycznej powołała spółkę w 100% zależną, celową o nazwie E003B7 z siedzibą […]

Artykuł Korupcja przy rozbudowie Elektrowni Jaworzno. Kolejne zatrzymanie pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Agenci z katowickiej delegatury CBA wpadli na trop korupcji przy budowie bloku węglowego 910MW w Jaworznie. Kontrakt na wykonanie inwestycji o wartości ponad 5,4 mld zł został podpisany w 2014 roku z konsorcjum, którego głównym wykonawcą jest Rafako SA. Ta spółka z branży energetycznej powołała spółkę w 100% zależną, celową o nazwie E003B7 z siedzibą w Raciborzu, która realizuje inwestycję.

Agenci CBA zatrzymali Sławomira W., współpracownika rzeszowskiej firmy budowlanej, której właściciel został zatrzymany wcześniej.

W prokuraturze krajowej zostały mu przedstawione zarzuty popełnienia przestępstw korupcyjnych – wręczania łapówek, pomocy w przekazywaniu gotówki inżynierowi ze spółki E003B7.

Korupcja przy elektrowni Jaworzno

16 stycznia br. agenci CBA zatrzymali na gorącym uczynku przyjęcia 50 tys. zł łapówki Marcina Sz. – kierownika z tej spółki zajmującej się budową elektrowni Jaworzno III w imieniu Rafako SA. Wręczającym pieniądze był rzeszowski biznesmen z branży budowalnej. Pieniądze dla inżyniera ze spółki E003B7 miały być korupcyjną zapłatą za samo zlecenie rzeszowskiej firmie udziału w wykonaniu jednego z etapów budowy elektrowni Jaworzno III oraz ułatwienia w dalszym rozliczaniu.

Śledztwo, prowadzone od początku przez Delegaturę CBA w Katowicach nadzoruje Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Śledczy z CBA nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów.

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Artykuł Korupcja przy rozbudowie Elektrowni Jaworzno. Kolejne zatrzymanie pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/korupcja-elektrownia-jaworzno-cba/feed/ 0
Czy węgiel brunatny ma przyszłość. Dyskusja pod patronatem premiera http://biznesalert.pl/czy-wegiel-brunatny-ma-przyszlosc-dyskusja-pod-patronatem-premiera/ http://biznesalert.pl/czy-wegiel-brunatny-ma-przyszlosc-dyskusja-pod-patronatem-premiera/#respond Fri, 23 Mar 2018 08:45:35 +0000 http://biznesalert.pl/?p=129732 „Węgiel brunatny – dziś i w przyszłości” – pod takim hasłem w dniach 16–18 kwietnia 2018 roku odbędzie się w Bełchatowie X Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego. Patronem honorowym wydarzenia został Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Trzydniowe obrady odbędą się tradycyjnie w bełchatowskiej hali widowiskowo – sportowej. Przewidziane jest uczestnictwo kilkuset osób, w tym […]

Artykuł Czy węgiel brunatny ma przyszłość. Dyskusja pod patronatem premiera pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
„Węgiel brunatny – dziś i w przyszłości” – pod takim hasłem w dniach 16–18 kwietnia 2018 roku odbędzie się w Bełchatowie X Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego. Patronem honorowym wydarzenia został Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Trzydniowe obrady odbędą się tradycyjnie w bełchatowskiej hali widowiskowo – sportowej. Przewidziane jest uczestnictwo kilkuset osób, w tym przedstawicieli prestiżowych ośrodków naukowych oraz osób związanych z branżą górniczą i energetyczną z kraju i zagranicy, m.in. z Kanady, Japonii, Niemiec, Austrii, Belgii, Bułgarii.

W trakcie kongresu podjęte zostaną tematy ważne dla gospodarki, związane z przyszłością najtańszego źródła energii, jakim jest węgiel brunatny. Omówiona zostanie m.in. rola węgla brunatnego w krajach europejskich i na świecie, inwestycje w nowe złoża, czy wykorzystanie węgla brunatnego w sposób niekonwencjonalny.

Tradycyjnie jednym z elementów kongresu będzie wielobranżowa sesja wystawiennicza, podczas której swoje produkty i osiągnięcia zaprezentują firmy sektora wydobywczego i elektroenergetycznego.

Organizatorem kongresu jest spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział w Bełchatowie.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna

Artykuł Czy węgiel brunatny ma przyszłość. Dyskusja pod patronatem premiera pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/czy-wegiel-brunatny-ma-przyszlosc-dyskusja-pod-patronatem-premiera/feed/ 0
Ropa w USA drożeje po decyzjach personalnych Donalda Trumpa http://biznesalert.pl/ropa-ceny-ropy-usa-23-03-bolton/ http://biznesalert.pl/ropa-ceny-ropy-usa-23-03-bolton/#respond Fri, 23 Mar 2018 08:30:34 +0000 http://biznesalert.pl/?p=129720 Ropa w USA mocno drożeje w piątek w reakcji na spekulacje, że mianowanie przez prezydenta USA Donalda Trumpa nowego doradcy ds. Bezpieczeństwa Narodowego Johna Boltona może wpłynąć na wzrost napięcia geopolitycznego – podają maklerzy. Stan na piątek Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana […]

Artykuł Ropa w USA drożeje po decyzjach personalnych Donalda Trumpa pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Ropa w USA mocno drożeje w piątek w reakcji na spekulacje, że mianowanie przez prezydenta USA Donalda Trumpa nowego doradcy ds. Bezpieczeństwa Narodowego Johna Boltona może wpłynąć na wzrost napięcia geopolitycznego – podają maklerzy.

Stan na piątek

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 65,42 USD, po zwyżce o 1,12 USD, czyli 1,7 proc. Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 66 centów do 69,57 USD za baryłkę.

John Bolton – źródło napięć?

John Robert Bolton, były ambasador USA przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, od 9 kwietnia 2018 r. będzie doradcą ds. Bezpieczeństwa Narodowego prezydenta Donalda Trumpa. Bolton zastąpi na tym stanowisku generała Herberta Raymonda McMastera.

Bolton, dyplomata i prawnik, uznawany jest za bardzo konserwatywnego polityka. Będzie już trzecim z kolei doradcą ds. Bezpieczeństwa Narodowego od momentu zaprzysiężenia 20 stycznia 2017 r. Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Nominacja Boltona następuje w czasie podejmowania przez prezydenta Donalda Trumpa kluczowych decyzji w sprawie porozumienia dotyczącego programu nuklearnego Iranu. Ewentualne wycofanie się USA z tego porozumienia podwyższy ryzyko nałożenia sankcji na Iran – członka OPEC, i na eksport ropy z tego kraju – wskazują analitycy.

Trump chce uderzyć w Iran

„Trump zwolnił tych ludzi ze swojej administracji, którzy opowiadali się za utrzymaniem irańskiego porozumienia nuklearnego, i zastępuje ich ludźmi, którzy są przeciwnikami Iranu” – mówi Takayuki Nogami, główny ekonomista Japan Oil, Gas & metals National Corp. w Tokio. „Na rynkach są coraz większe obawy, że Trump zerwie porozumienie nuklearne, a to podbija ceny ropy” – dodaje. W czwartek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 87 centów do 64,30 USD za baryłkę. W tym tygodniu surowiec w USA zyskał do tej pory 4,3 proc.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Ropa w USA drożeje po decyzjach personalnych Donalda Trumpa pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/ropa-ceny-ropy-usa-23-03-bolton/feed/ 0
NIK: Program Polskiej Energetyki Jądrowej jest nierealny http://biznesalert.pl/nik-atom-program-polskiej-energetyki-jadrowej/ http://biznesalert.pl/nik-atom-program-polskiej-energetyki-jadrowej/#respond Fri, 23 Mar 2018 08:20:04 +0000 http://biznesalert.pl/?p=129719 Planowane w Programie zakończenie budowy i uruchomienie pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce do końca 2024 r. jest nierealne. Zaawansowanie prac wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo uruchomienia jej dopiero po 2030 r. NIK wskazuje na brak realizacji zasadniczych zadań określonych w PPEJ, związanych z przygotowaniem budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Ministrowie Gospodarki, a następnie Energii […]

Artykuł NIK: Program Polskiej Energetyki Jądrowej jest nierealny pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Planowane w Programie zakończenie budowy i uruchomienie pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce do końca 2024 r. jest nierealne. Zaawansowanie prac wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo uruchomienia jej dopiero po 2030 r.

NIK wskazuje na brak realizacji zasadniczych zadań określonych w PPEJ, związanych z przygotowaniem budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Ministrowie Gospodarki, a następnie Energii (w latach 2014-2017) posiadając wystarczające argumenty za rozwojem energetyki jądrowej nie kierowali wniosków do Rady Ministrów o podjęcie strategicznych decyzji w sprawie uruchomienia inwestycji budowy elektrowni jądrowej. Co więcej wskutek sygnalizowanych przez Ministerstwo Energii zmian w koncepcji budowy elektrowni jądrowej, Inwestor ograniczył realizację zadań do badań środowiskowych związanych z wyborem lokalizacji dla elektrowni jądrowej. Konsekwencją ponad pięcioletniego opóźnienia w budowie i uruchomieniu elektrowni jądrowej mogą być duże koszty dla gospodarki naszego kraju związane z koniecznością zakupu uprawnień do emisji CO2. W zależności od scenariusza szacowane są one na 1,5 mld zł do nawet 2,6 mld zł.

Konieczność zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa energetycznego Polski, a także sprostania wymogom ochrony środowiska w kontekście polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej, stały się podstawą opracowania Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). W styczniu 2009 r. rząd zdecydował o rozpoczęciu prac nad PPEJ, których celem było uruchomienie elektrowni jądrowej w 2020 r. Przygotowany przez Ministra Gospodarki Program (trzy lata po terminie) rząd przyjął uchwałą z dnia 28 stycznia 2014 r. Okres realizacji PPEJ ustalono na lata 2014-2030.

Według danych Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w 30 krajach świata funkcjonuje 448 reaktorów atomowych o łącznej mocy 391 744 MW, w tym w 17 krajach Europy pracuje 183 reaktory o łącznej mocy 162 229 MW (41,4 proc.).

Sześć spośród 17 krajów europejskich dysponujących 139 reaktorami, tj.: Francja (58 reaktorów), Rosja (35), Ukraina i Wielka Brytania (po 15) oraz Niemcy i Szwecja (po 8), wytwarza łącznie ponad 80 proc. energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni jądrowych. Liderem w Europie pod względem poziomu pozyskiwania energii z reaktorów atomowych jest Francja, w której 72,3 proc. całej energii elektrycznej wytwarzanej w kraju produkowana jest w EJ. W czterech krajach (Węgry, Słowacja, Ukraina i Belgia) udział energetyki jądrowej w zabezpieczeniu zapotrzebowania na energię elektryczną wynosi ponad 50 proc., a w pięciu ponad 1/3, przy średniej wynoszącej 34,2 proc.

Na świecie w budowie znajduje się 58 reaktorów o planowanej mocy 59 286 MW, w tym w Europie w sześciu krajach (Białoruś, Finlandia, Francja, Rosja, Słowacja i Ukraina) budowane jest kolejnych 13 reaktorów o łącznej mocy 14 513 MW oraz planowana jest budowa kolejnych trzech o łącznej mocy 2 550MW.

Poza ograniczonym oddziaływaniem na środowisko oraz możliwością wypełniania  zobowiązań unijnych w zakresie zmniejszania poziomu zanieczyszczeń, rozwój energetyki jądrowej oznacza postęp techniczny i stanowi impuls dla sektora naukowo-badawczego. Należy też pamiętać, że koszty wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni jądrowej, przy obowiązkowym zakupie uprawnień do emisji CO2, będą niższe od tej wytwarzanej w elektrowniach opalanych węglem.

NIK kontrolą objęła Ministerstwo Energii (ME), Państwową Agencję Atomistyki (PAA), Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (GDOŚ), PGE Polską Grupę Energetyczną SA (PGE SA) oraz jej spółką zależną PGE EJ1 sp. z o.o. (PGE EJ1).

Najważniejsze ustalenia kontroli

Według szacunków NIK, wydatki na realizację Programu polskiej energetyki jądrowej w latach 2014-2017 (III kwartał) wyniosły łącznie 776 mln zł, z czego 552,5 mln zł stanowiły wydatki poniesione przez podmioty administracji publicznej, zaś 223,5 mln zł wydatki poniesione przez PGE SA i jej spółkę zależną PGE EJ1. Natomiast w okresie prac przygotowawczych nad opracowaniem PPEJ w latach 2010-2013 PGE EJ1 poniosła wydatki w wysokości 133,2 mln zł.

Żaden z kolejnych ministrów, właściwych ds. gospodarki, a następnie energii – nie skierował do Rady Ministrów wniosku o podjęcie strategicznych decyzji dotyczących uruchomienia inwestycji budowy elektrowni jądrowej. Należy zaznaczyć, że ministrowie dysponowali prognozami zapotrzebowania na paliwa i energię oraz analizami ekonomicznych aspektów budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, a także jej oddziaływaniem na środowisko.

Dysponowano także pozytywnymi wynikami badań opinii społecznej odnośnie wstępnie wytypowanych lokalizacji pod budowę elektrowni jądrowej (Lubiatowo Kopalino, Żarnowiec) oraz społeczną akceptacją tego projektu. Brak decyzji dotyczących wyboru technologii dla elektrowni jądrowej, wykonawcy tej inwestycji oraz modelu jej finansowania spowodował kilkuletnie opóźnienie, a de facto dezaktualizację Programu polskiej energetyki jądrowej.

Choć właściwym podmiotem do pełnienia roli koordynatora Programu był Minister Gospodarki, a następnie Minister Energii, to poszczególni ministrowie nie zagwarantowali sobie narzędzi umożliwiających im realne wykonywanie tego zadania. W konsekwencji koordynacja Programu została ograniczona do sporządzania co dwa lata sprawozdania z realizacji PPEJ. NIK zwróciła uwagę na brak formalnych narzędzi oddziaływania i powiązania realizacji zadań pomiędzy Ministrem Gospodarki/Energii, a spółką kapitałową (PGE), której cele nie zawsze mogą być zgodnie z wypełnieniem wyznaczonej jej roli Inwestora realizującego program rządowy. Tym samym bez zapisania stosownych uprawnień w programie rządowym, Ministrowie Gospodarki/Energii mieli ograniczony wpływ na terminowość wykonywania działań ujętych w Programie polskiej energetyki jądrowej, a także podejmowanie innych działań organizacyjnych, stymulujących sprawną realizację Programu.

Działania wymienione w I Etapie PPEJ, przypisane administracji rządowej do wykonania do końca 2016 r. zostały zrealizowane w stopniu umożliwiającym rozpoczęcie przygotowań do zasadniczej części Programu, tj. wyboru technologii i wykonawcy budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Spośród dziewięciu działań zdefiniowanych w PPEJ, do końca 2016 r. pięć zostało zrealizowanych, zaś jedno nie zostało wykonane (chodzi o wybór lokalizacji składowiska nisko- i średnioaktywnych odpadów promieniotwórczych). Pozostałe trzy działania, określone jako zadania ciągłe, były w trakcie realizacji.

Spółka PGE EJ1 (70 proc. udziałów ma w niej PGE, a po 10 proc. Tauron, Enea i KGHM) odpowiedzialna za realizację zadań związanych z przygotowaniem i budową pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, nie wykonała do końca września 2017 r. żadnego z działań przewidzianych w I Etapie PPEJ (dla których termin realizacji upływał w dniu 31 grudnia 2016 r.). PGE SA, wraz ze swoją spółką zależną PGE EJ1 realizowały do końca I połowy 2016 r. – wprawdzie z dużym opóźnieniem – lecz pełny zakres działań przypisanych Inwestorowi. Sygnalizowana przez Ministerstwo Energii od początku 2016 r. możliwość zmiany podejścia do koncepcji budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej spowodowała we wrześniu 2016 r. zmiany w strategii Grupy Kapitałowej PGE w zakresie priorytetów inwestycyjnych. Doprowadziło to w konsekwencji do zaniechania przez tego Inwestora realizacji działań określonych w PPEJ, za wyjątkiem zadań lokalizacyjnych i środowiskowych dla przyszłej elektrowni jądrowej.

Zmiana strategii Grupy Kapitałowej PGE stanowiła kolejną konsekwencję braku w PPEJ również istotnego i niezbędnego elementu dla wykonywania roli koordynatora, a mianowicie nałożenia na niego obowiązku nawiązania ścisłej współpracy z Inwestorem. Skutkiem tego Inwestor dokonał zmiany strategii działania w odniesieniu do Programu, zaś Minister Energii pominął Inwestora w realizacji zadania dotyczącego przygotowania modelu finansowego i trybu wyboru technologii dla elektrowni jądrowej.

Zdaniem NIK nie można, bez uszczerbku dla powodzenia Projektu, pomijać Inwestora w konstruowaniu modelu finansowego i wyboru technologii w sytuacji, w której to właśnie Inwestor ponosi największe ryzyko ekonomiczno-finansowe tej inwestycji. Braku takiej współpracy nie tłumaczy rozważana przez Ministerstwo Energetyki zmiana inwestora, któremu ma być powierzona budowa elektrownia jądrowa (w październiku 2017 r. informował o tym publicznie przedstawiciel administracji rządowej). Ewentualna zmiana inwestora to kolejne wysokie ryzyko dalszego opóźnienia budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Należy bowiem pamiętać, iż koszt budowy elektrowni jądrowej to kilkadziesiąt miliardów złotych (70 – 75 mld zł, według ostatnich wypowiedzi Ministra Energii). Zgromadzenie takiej kwoty przez podmiot gospodarczy wymaga więc wieloletniego kumulowania środków lub uzyskania środków z zewnątrz.

W efekcie planowane w Programie zakończenie budowy i uruchomienie pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce do końca 2024 r. stało się nierealne. Stopień zaawansowania realizacji działań w sferze techniczno-finansowej, związanych z budową elektrowni jądrowej, wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo uruchomienia pierwszej elektrowni jądrowej dopiero po 2030 r. Na tę datę, jako optymistyczny termin uruchomienia pierwszej w Polsce EJ wskazywał także Minister Energii w marcu 2017 r.

Według szacunków NIK, wskutek ponad pięcioletniego opóźnienia w budowie i uruchomieniu elektrowni jądrowej, polska gospodarka może ponosić w latach 2024 – 2030 dodatkowe roczne koszty z tytułu konieczności zakupu uprawnień do emisji CO2 rzędu od 1,5 mld zł do ponad 2,6 mld zł, w zależności od scenariusza.

Zdaniem NIK, Państwowa Agencja Atomistyki była właściwie przygotowana do pełnienia funkcji dozoru jądrowego w zakresie zgodnym ze stanem realizacji PPEJ. Również realizowane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska zadania nie stanowiły zagrożenia dla terminowej realizacji PPEJ.

Wnioski

Do Ministra Energii o:

  • wprowadzenie uprawnienia dla Ministra Energii, w ramach przygotowywanej aktualizacji PPEJ, umożliwiającego realne wypełnianie funkcji koordynatora tego Programu;
  • nawiązanie ścisłej współpracy z Inwestorem przy opracowaniu propozycji wyboru modelu finansowania budowy, eksploatacji i likwidacji elektrowni jądrowej, przed przedstawieniem tego modelu do zatwierdzenia przez Radę Ministrów;
  • opracowanie zmian harmonogramu realizowanych zadań PPEJ w uzgodnieniu z Inwestorem.

Do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o:

wyeliminowanie przypadków nieterminowego wszczynania postępowań w sprawie transgranicznego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Najwyższa Izba Kontroli 

Artykuł NIK: Program Polskiej Energetyki Jądrowej jest nierealny pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/nik-atom-program-polskiej-energetyki-jadrowej/feed/ 0
Bieliszczuk: Energetyka i bezpieczeństwo na Bałtyku zbliżają Polskę i Norwegię (ROZMOWA) http://biznesalert.pl/baltic-pipe-nato-rosja-raport-pism-norwegia-polska/ http://biznesalert.pl/baltic-pipe-nato-rosja-raport-pism-norwegia-polska/#respond Fri, 23 Mar 2018 06:31:10 +0000 http://biznesalert.pl/?p=129504 Raport Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Norweskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych „Energia i obronność w regionie nordycko-bałtyckim” opisuje, w jaki sposób bezpieczeństwo energetyczne łączy się z bezpieczeństwem militarnym. – Interesy energetyczne Polski i Norwegii są komplementarne: stabilność i bezpieczeństwo regionu jest ważne dla Polski jako importera gazu i ropy, a Norwegii – jako eksportera. W naszym […]

Artykuł Bieliszczuk: Energetyka i bezpieczeństwo na Bałtyku zbliżają Polskę i Norwegię (ROZMOWA) pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Raport Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Norweskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych „Energia i obronność w regionie nordycko-bałtyckim” opisuje, w jaki sposób bezpieczeństwo energetyczne łączy się z bezpieczeństwem militarnym. – Interesy energetyczne Polski i Norwegii są komplementarne: stabilność i bezpieczeństwo regionu jest ważne dla Polski jako importera gazu i ropy, a Norwegii – jako eksportera. W naszym interesie leży zatem wzmocnienie bezpieczeństwa regionu – mówi w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl, jeden z autorów raportu, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Bartosz Bieliszczuk.

BiznesAlert.pl: Co łączy Polskę i Norwegię w obszarze bezpieczeństwa?

Bartosz Bieliszczuk: W kwestiach bezpieczeństwa, mówimy tu o dwóch członkach NATO, do tego „flankowych”: leżących na wschodniej i północnej flance Sojuszu. Przy polskiej granicy znajduje się m.in. silnie zmilitaryzowany przez Rosję obwód kaliningradzki, natomiast przy granicy norwesko-rosyjskiej Półwysep Kolski ze strategiczną bazą rosyjskiej marynarki wojennej, gdzie stacjonują m.in. okręty podwodne przenoszące broń jądrową. Pomimo odległości geograficznej, Polskę i Norwegię w razie ewentualnego konfliktu z Rosją łączą nie tylko zobowiązania sojusznicze w ramach NATO, ale także mechanizm tzw. horyzontalnej eskalacji. Na czym polega wspomniany mechanizm? W przypadku konfliktu Rosja-NATO na Morzu Bałtyckim, Kreml zakłada (wskazują na to rosyjskie manewry w regionie) możliwość eskalacji konfliktu także na Morze Barentsa i/lub Norweskie (i vice versa) …

… a w obszarze energetycznym?

Jeśli chodzi o energetykę, mówimy tu o relacjach państwa-eksportera gazu i ropy oraz państwa-importera, ten obszar współpracy wydaje się więc jasny. Dostawy norweskiego gazu ziemnego pozwolą Polsce zdywersyfikować dostawy, a Norwegia jest wiarygodnym, pewnym partnerem, którzy nie wykorzystuje energetyki dla osiągania celów politycznych. Warto pamiętać, że oprócz budowy gazociągu Baltic Pipe, który pozwoli Polsce importować gaz z Norwegii, Norwegowie eksportują także gaz skroplony (LNG), który trafia m.in. do Polski czy Litwy (notabene Litwini leasingują swój pływający terminal LNG w Kłajpedzie od norweskiej spółki Höegh LNG).

Polskie koncerny, Lotos i PGNiG są od lat obecne na norweskim szelfie kontynentalnym. Co istotne, są to spółki energetyczne, które zainteresowane są wydobyciem ropy i gazu oraz długoterminową obecnością na szelfie, w przeciwieństwie np. do inwestorów kapitałowych, których priorytetem jest szybki zwrot inwestycji (czyli np. zdobycie licencji i jej sprzedaż w odpowiednim momencie).

Warto też odnotować zaangażowanie norweskiego Statoilu w energetykę odnawialną, w tym ostatnie wejście w farmy wiatrowe na polskim Bałtyku. Obszarów współpracy gospodarczej jest zatem dużo, co wpływa także na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa w regionie.

W jaki sposób można zatem ochronić interesy energetyczne obu krajów na Bałtyku?

Interesy energetyczne Polski i Norwegii są komplementarne: stabilność i bezpieczeństwo regionu jest ważne dla Polski jako importera gazu i ropy, a Norwegii – jako eksportera. W naszym interesie leży zatem wzmocnienie bezpieczeństwa regionu, np. poprzez odstraszanie potencjalnych agresorów, mówiąc wprost – Rosji. W regionie znajduje się, lub będzie znajdować kluczowa infrastruktura energetyczna państw NATO: polski i litewski terminal LNG, Baltic Pipe, Balticconnector etc. Rosyjska agresja na Ukrainę, manewry wojskowe gdzie przeciwnikiem jest NATO czy prowokacyjne loty myśliwców stanowią dla Sojuszu wyzwanie. Rosja musi wiedzieć, że nie opłaca jej się atakować państw NATO, bo spotka się to ze zdecydowaną odpowiedzią.

Czy, a jeśli tak, to w jaki sposób można wykorzystać członkostwo Polski, Norwegii, Danii i krajów bałtyckich w NATO?

Jeśli chodzi o „twarde”, militarne bezpieczeństwo w regionie bałtyckim, kwestia jest dość jasna: jesteśmy członkami NATO, współtworzymy wschodnią flankę Sojuszu, patrolujemy przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii w ramach Baltic Air Policing, a w przypadku ataku na jednego z członków Sojuszu, musimy udzielić mu wsparcia. Warto przy tym zaznaczyć jednak jedną rzecz: o ile percepcja zagrożenia ze strony Rosji jest dla Polski, Danii czy Litwy w zasadzie taka sama, to Norwegia przez lata była znaczne bardziej wstrzemięźliwa w określaniu Rosji jako potencjalnego zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Czy agresywna polityka Rosji na Bałtyku pomaga integracji i współpracy Polski, Danii, krajów bałtyckich w dziedzinie bezpieczeństwa, czy jednak obawy i strach przed Rosją nie skłaniają do konsolidacji bezpieczeństwa?

Szerzej – skłaniają nie tylko wymienione państwa ale także Norwegię. Od jakiegoś czasu, głównie ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę i nielegalną aneksję Krymu, percepcja Rosji w Norwegii ulega ewolucji. Norwescy decydenci zaczynają także dostrzegać znaczenie energetyki w relacjach międzynarodowych. Nie ma tu oczywiście mowy o upolitycznianiu tych kwestii przez Oslo, ale raczej dostrzeżenie stanowiska państw takich jak Polska, które od lat konsekwentnie twierdzą, że uzależnienie energetyczne od Rosji ma konsekwencje dla bezpieczeństwa i polityki zagranicznej. Nasi partnerzy dostrzegają także niebezpieczeństwo związane z możliwymi cyberatakami na infrastrukturę energetyczną.

W jaki sposób Bałtyk może połączyć interesy Polski i Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa i energetycznego?

Opracowany przez analityków PISM i norweskiego NUPI raport dotyczył regionu bałtycko-nordyckiego, jednak ma to swoje implikacje także dla bezpieczeństwa Ukrainy. Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że przyszłość ukraińskiej energetyki rozgrywa się także na Bałtyku – mam na myśli oczywiście budowę Nord Stream 2, który pozbawi Ukrainę większości tranzytu rosyjskiego gazu a w przyszłości pomoże całkowicie ominąć tranzyt przez ten kraj.

Ma to znaczenie nie tylko gospodarcze, ale też militarne – zniknięcie tej współzależności (obecnie Rosja musi przesyłać znaczne ilości gazu dla Europy właśnie przez Ukrainę) zwiększa ryzyko dalszej agresji militarnej Rosji na Ukrainę. Warto także dodać, że Ukraina nie raz była ofiarą wykorzystania przez Rosję energetyki dla realizacji polityki zagranicznej, o czym zresztą piszemy w raporcie: umowy gazowe powiązane z umową na stacjonowanie wojsk czy (z ostatnich przykładów) dostawy gazu do Donbasu, wbrew Ukrainie.

Rozmawiał Bartłomiej Sawicki

Artykuł Bieliszczuk: Energetyka i bezpieczeństwo na Bałtyku zbliżają Polskę i Norwegię (ROZMOWA) pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/baltic-pipe-nato-rosja-raport-pism-norwegia-polska/feed/ 0
Stępiński: Skripalem w krytyków Nord Stream 2 http://biznesalert.pl/nord-stream-2-skripal-rosja-wielka-brytania/ http://biznesalert.pl/nord-stream-2-skripal-rosja-wielka-brytania/#respond Fri, 23 Mar 2018 06:30:42 +0000 http://biznesalert.pl/?p=129697 Wbrew faktom rosyjskie media próbują przekonać opinię publiczną, że sprawa otrucia byłego pułkownika GRU oraz byłego agenta brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala jest prowokacją wymierzoną we współpracę Rosji z Europą, zwłaszcza w energetyce – pisze Piotr Stępiński, redaktor BiznesAlert.pl. Wszystkie środki dozwolone Według cytowanego przez agencję RIA Novosti Dmitrija Lekucha ostatnie informacyjne wzmocnienie politycznego ataku na […]

Artykuł Stępiński: Skripalem w krytyków Nord Stream 2 pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Wbrew faktom rosyjskie media próbują przekonać opinię publiczną, że sprawa otrucia byłego pułkownika GRU oraz byłego agenta brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala jest prowokacją wymierzoną we współpracę Rosji z Europą, zwłaszcza w energetyce – pisze Piotr Stępiński, redaktor BiznesAlert.pl.

Wszystkie środki dozwolone

Według cytowanego przez agencję RIA Novosti Dmitrija Lekucha ostatnie informacyjne wzmocnienie politycznego ataku na Nord Stream 2 i Gazprom nie jest przypadkowe. Mimo, że podczas ostatniej wizyty szef niemieckiej dyplomacji zaznaczył, że nie należy łączyć kwestii planowanego gazociągu ze sprawą Skripala.

W artykule opublikowanym na stronach RIA Lekuch przekonuje, że w przestrzeni medialnej pojawiają się informacje o tym, iż Gazprom powoli wycofuje się z Turkish Stream, ponieważ nie może porozumieć się z Turcją. Stwierdził, że kolejna sensacja dotyczy lądowej odnogi Nord Stream 2, a więc gazociągu EUGAL, który nie będzie gotowy w momencie uruchomienia nowego rurociągu bałtyckiego. – Tutaj pojawia się wniosek, że Gazprom będzie musiał podpisać z Ukrainą umowę na tranzyt gazu po 2020 roku, aby wypełnić zobowiązania w ramach kontraktów długoterminowych z europejskimi odbiorcami. Oczywiście Kijów wykręci ręce Gazpromowi i doprowadzi do anulowania Nord Stream 2 – napisał.

Ekspert chce przekonać czytelników, że mimo, iż Gazprom chce wypowiedzieć umowę tranzytową, tranzyt gazu przez Ukrainę nie zostanie zatrzymany. – Gazprom wielokrotnie informował Komisję Europejską, że jest gotów utrzymać tranzyt gazu przez Ukrainę na poziomie 15-30 mld m sześc. rocznie. Przy czym powinien być realizowany na komercyjnych warunkach i nie powinien być sprawą o znaczeniu krytycznym dla Gazpromu i jego klientów w Europie – uważa Lekuch. Jego zdaniem Kijów nie powinien mieć wpływu na formułę cenową, określoną w kontrakcie tranzytowym.

Uderzenie w Ukrainę i USA

Jak wielokrotnie wskazywaliśmy w BiznesAlert.pl, uruchomienie forsowanego przez Rosjan Nord Stream 2 pozbawiłoby Ukrainę roli państwa tranzytowego i przychodów sięgających ok. 3 proc. PKB. Kijów znajduje się na długiej drodze trudnych i kosztownych reform. Pozbawienie go tych środków i tranzytu może doprowadzić do pogłębienia niestabilności naszych wschodnich sąsiadów. Ukraina przekonuje, że jest w stanie zapewnić nieprzerwany tranzyt gazu do Europy. Rosjanie próbują natomiast za wszelką cenę zdyskredytować Ukrainę jako państwo tranzytowe, oskarżając ją o bezprawny odbiór surowca przeznaczonego dla europejskich klientów. Stosują w tym celu m.in. manipulowanie ciśnieniem w rurociągu tranzytowym, aby Kijów musiał wykorzystywać własne rezerwy gazu do zapewnienia odpowiedniego przesyłu paliw do Europy. Jest to element szerszej strategii Rosji, mającej na celu pozbawienie Ukrainy statusu państwa tranzytowego. Dzięki temu Gazprom mógłby słać gaz głównie poprzez planowany gazociąg Nord Stream 2 i bardziej uzależnić Stary Kontynent od swojego surowca.

Zdaniem Dmitrija Lekucha Stany Zjednoczone miały bardzo dobry plan. – Jeżeli Nord Stream 2 nie zostałby zaplanowany, a tranzyt nadal byłby realizowany przez ukraińskie gazociągi, w które trzeba zainwestować 5 mld dolarów, a takich środków Ukraina nie ma, to surowiec ten byłby zastępowany przez LNG z USA – mówił Lekuch dodając, że dlatego Waszyngtonowi nie podoba się realizacja wspomnianego projektu. Według eksperta trwa walka o europejski rynek gazu, na którym miejsca wystarczy zarówno dla surowca dostarczanego rurociągami z Rosji i LNG ze Stanów Zjednoczonych. – Właśnie ze względu na tę walkę, narasta ilość fake newsów – zakończył.

Takie wypowiedzi wpisują się w podejmowane przez Rosjan próby dyskredytacji dostaw amerykańskiego LNG. W tym kontekście należy jednak zaznaczyć, że LNG, m.in. z USA, stanowi szansę na zmniejszenie zależności Europy od rosyjskiego paliwa. Dlatego też Moskwa stara się promować budowę gazociągu Nord Stream 2 i dyskredytować działania państw Europy Środkowo-Wschodniej na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw, obawiając się utraty swoich udziałów na tym rynku.

Artykuł Stępiński: Skripalem w krytyków Nord Stream 2 pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/nord-stream-2-skripal-rosja-wielka-brytania/feed/ 0
Tchórzewski: Rewizja dyrektywy gazowej ochroni rynek przed nadużyciami http://biznesalert.pl/dyrektywa-gazowa-nord-stream-2-konkurencyjnosc/ http://biznesalert.pl/dyrektywa-gazowa-nord-stream-2-konkurencyjnosc/#respond Fri, 23 Mar 2018 06:30:20 +0000 http://biznesalert.pl/?p=129664 – Objęcie wszystkich gazociągów importowych prawem unijnym ograniczy możliwość zachowań antyrynkowych i zwiększy poziom przejrzystości w dostawach gazu do UE. Rosyjskie gazociągi nie mogą funkcjonować poza tymi regulacjami i cieszę się, że instytucje unijne również mają takie stanowisko – komentuje minister energii Krzysztof Tchórzewski ustalenia Parlamentu Europejskiego (PE) ws. dyrektywy gazowej. Komisja PE ds. Przemysłu, […]

Artykuł Tchórzewski: Rewizja dyrektywy gazowej ochroni rynek przed nadużyciami pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
– Objęcie wszystkich gazociągów importowych prawem unijnym ograniczy możliwość zachowań antyrynkowych i zwiększy poziom przejrzystości w dostawach gazu do UE. Rosyjskie gazociągi nie mogą funkcjonować poza tymi regulacjami i cieszę się, że instytucje unijne również mają takie stanowisko – komentuje minister energii Krzysztof Tchórzewski ustalenia Parlamentu Europejskiego (PE) ws. dyrektywy gazowej.

Komisja PE ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) przyjęła 21 marca 2018 r. sprawozdanie europosła Jerzego Buzka (EPP) w zakresie usunięcia luk prawnych w dyrektywie dot. wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego. Dokument zawiera przepisy mówiące o tym, że wszystkie gazociągi, które wchodzą w obszar Unii Europejskiej, również z państw trzecich m.in. z Rosji będą musiały w pełni podlegać prawu UE. Za przyjęciem tych regulacji opowiedziało się 41 eurodeputowanych, 13 głosowało przeciw, 9 wstrzymało się od głosu.

– Stanowisko Komisji Parlamentu Europejskiego to ważny głos w dyskusji z przeciwnikami rewizji dyrektywy gazowej. Mam nadzieję, że będzie to także sygnał dla państw członkowskich debatujących nad swoim stanowiskiem w tej sprawie w Radzie UE. Polska od początku prac popiera propozycję Komisji Europejskiej, aby wszystkie gazociągi wchodzące na terytorium UE musiały stosować jej prawo. To warunek wstępny dla tworzenia wspólnotowego rynku gazu ziemnego – podkreśla minister Krzysztof Tchórzewski.

Ministerstwo Energii

Komisja Buzka za rewizją dyrektywy gazowej

Artykuł Tchórzewski: Rewizja dyrektywy gazowej ochroni rynek przed nadużyciami pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/dyrektywa-gazowa-nord-stream-2-konkurencyjnosc/feed/ 0
Baca-Pogorzelska: To nieprawda, że kłócimy się ze wszystkimi http://biznesalert.pl/polska-litwa-nowe-otwarcie-synchronizacja-gaz/ http://biznesalert.pl/polska-litwa-nowe-otwarcie-synchronizacja-gaz/#respond Fri, 23 Mar 2018 06:30:07 +0000 http://biznesalert.pl/?p=129689 Podczas gdy rząd w ogniu krytyki tłumaczy się z dyplomatycznych wtop z coraz to nowymi państwami w tle, trochę niezauważona, pozostaje poprawa niektórych stosunków. Tak, wiem, to wyjątki potwierdzające regułę, ale warto je odnotować. Takim przykładem jest Litwa – pisze Karolina Baca-Pogorzelska z Dziennika Gazety Prawnej. Szorstka przyjaźń Nasze sąsiedzkie stosunki z Litwinami można zwykle […]

Artykuł Baca-Pogorzelska: To nieprawda, że kłócimy się ze wszystkimi pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Podczas gdy rząd w ogniu krytyki tłumaczy się z dyplomatycznych wtop z coraz to nowymi państwami w tle, trochę niezauważona, pozostaje poprawa niektórych stosunków. Tak, wiem, to wyjątki potwierdzające regułę, ale warto je odnotować. Takim przykładem jest Litwa – pisze Karolina Baca-Pogorzelska z Dziennika Gazety Prawnej.

Szorstka przyjaźń

Nasze sąsiedzkie stosunki z Litwinami można zwykle określać mianem szorstkiej przyjaźni (i to czasem w wersji optymistycznej). Jednak odnoszę wrażenie, że ostatnio Warszawa znalazła z Wilnem – przynajmniej w kwestiach gospodarczych – wspólny język, choć litewski i polski nijak nie są do siebie podobne. A potwierdzeniem tego wydaje się czwartkowe spotkanie w Brukseli dotyczące synchronizacji sieci państw bałtyckich z sieciami europejskimi (Bałtowie chcą desynchronizacji z systemem rosyjskim, zresztą Rosja i tak grozi im szybszym odcięciem kabla).

„Unia energetyczna: synchronizacja sieci elektroenergetycznej państw bałtyckich z systemem europejskim wzmocni solidarność oraz regionalne bezpieczeństwo dostaw energii” – mogliśmy przeczytać w czwartkowym komunikacie Komisji Europejskiej.

Głowy państw i rządów krajów bałtyckich i Polski spotkały się z przewodniczącym KE Jean-Claude’em Junckerem, aby potwierdzić zaangażowanie na rzecz synchronizacji sieci energetycznych państw bałtyckich z europejskim systemem kontynentalnym do roku 2025. Głowy państw i rządów wezwały do podjęcia wszelkich starań, żeby dotrzymać uzgodnionego harmonogramu dla ministrów, dla operatorów systemów oraz dla ekspertów. Ustaliły, że spotkają się ponownie latem w celu zawarcia porozumienia politycznego w sprawie optymalnego sposobu synchronizacji sieci państw bałtyckich z europejską siecią kontynentalną.

„22 marca 2018 r., podczas spotkania odbywającego się w siedzibie Komisji Europejskiej, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker wraz z prezydent Litwy Dalią Grybauskaitė, premierem Estonii Jürim Ratasem, premierem Łotwy Mārisem Kučinskisem oraz premierem Polski Mateuszem Morawieckim podkreślili znaczenie procesu synchronizacji jako elementu kluczowego dla fizycznej integracji państw bałtyckich z europejskim kontynentalnym systemem energetycznym, który stanowi ogromny wkład w jedność i bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej. Podkreślili również, że jest to jeden z najbardziej symbolicznych projektów unii energetycznej oraz konkretny wyraz solidarności w ramach bezpieczeństwa energetycznego” – czytamy dalej w komunikacie KE.

Lepszy klimat

Gdy wraz z moim redakcyjnym kolegą Michałem Potockim byłam na rozmowach w Wilnie w listopadzie 2017 r. oraz na przełomie lutego i marca 2018 r. byłam zaskoczona coraz lepszym klimatem – czy to podczas rozmów oficjalnych, czy tych nie oficjalnych. Żeby nie było: litewscy politycy wytykali błędy naszej dyplomacji, spierali się o stan praworządności nad Wisłą etc. Ale gdy przechodziliśmy na tematy gospodarcze, a przede wszystkim właśnie energetyczne sytuacja była zgoła odmienna – nawet off the record, gdy na krytykę łatwiej się zdobyć. Žygimantas Vaičiunas, minister energii Litwy najpierw dziękował ministrowi Piotrowi Naimskiemu za jasne i mocne „nie” dla zakupu prądu z białoruskiej elektrowni atomowej, która powstaje przy litewskiej granicy ok. 40 km od stolicy tego kraju, potem pochwalił współpracę z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim w sprawie synchronizacji. A wszyscy przecież doskonale pamiętamy, że jeszcze rok temu wydawało się, że będziemy mieć tu sytuację patową.

Nie dość, że Bałtowie nie mogli się dogadać ze sobą w tej sprawie, to osią sporu okazywała się druga nitka LitPolLink, czyli polsko-litewskiego mostu energetycznego. Nie wiem, czy to groźba blackoutu dla Litwy ze strony Rosji szybsza niż się spodziewano poprawiła klimat rozmów, czy może okazało się, że potrafimy się jednak z Litwinami w kwestiach energetycznych dogadać. Chciałabym wierzyć, że to ten drugi powód. Zwłaszcza, że coraz sensowniej brzmi nasz wspólny projekt gazowego połączenia Polska-Litwa, o którym pozytywnie wypowiadają się obie strony. Minister energii Krzysztof Tchórzewski uważa, że warta 558 mln zł budowa rury Polska-Litwa (GIPL) może ruszyć w przyszłym roku. Jak już wspominałam w DGP –  w przyszłym tygodniu możliwa jest na Litwie wizyta w tej sprawie ministra Piotra Naimskiego.

– Mamy niedawną obietnicę wiceministra Piotra Naimskiego, że wkrótce podobne pozwolenia zostaną wydane dla terytorium Polski. Kolejny krok to porozumienia regionalne, nie tylko dwustronne polsko-litewskie, ale też z udziałem Łotwy i Estonii. Pracujemy nad tym. Kolejne miesiące będą pod tym względem bardzo ważne – mówił nam niedawno Žygimantas Vaičiunas. Rolę synchronizacji sieci energetycznych przez Polskę potwierdził nam także Daivis Virbickas, prezes LitGridu, litewskiego operatora sieci energetycznych (rozmowa z nim w poniedziałkowym wydaniu DGP).

Nie bez znaczenia zresztą była też niedawna wizyta premiera Morawieckiego w Wilnie. Dobrze by było, gdyby te pierwsze jaskółki, które może wiosny nie czynią, udało się przetransponować na poprawę relacji z tymi krajami, z którymi dzisiaj mamy problem.

Artykuł Baca-Pogorzelska: To nieprawda, że kłócimy się ze wszystkimi pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/polska-litwa-nowe-otwarcie-synchronizacja-gaz/feed/ 0
Woźniak: PGNiG chętnie dostarczy więcej gazu na Ukrainę http://biznesalert.pl/pgnig-ukraina-gaz/ http://biznesalert.pl/pgnig-ukraina-gaz/#respond Fri, 23 Mar 2018 06:30:04 +0000 http://biznesalert.pl/?p=129704 PGNiG jest gotowe świadczyć dostawy na Ukrainę przez cały rok – powiedział Maciej Woźniak, wiceprezes spółki do spraw handlowych, w rozmowie z agencją Ukrinform. – Biorąc pod uwagę dynamiczną sytuację na rynku gazu i ostrą zimę, PGNiG uważnie śledzi zapotrzebowanie i utrzymuje stały kontakt z partnerami kontraktowymi na Ukrainie odnośnie potencjalnych dodatkowych dostaw gazu. Możemy […]

Artykuł Woźniak: PGNiG chętnie dostarczy więcej gazu na Ukrainę pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
PGNiG jest gotowe świadczyć dostawy na Ukrainę przez cały rok – powiedział Maciej Woźniak, wiceprezes spółki do spraw handlowych, w rozmowie z agencją Ukrinform.

– Biorąc pod uwagę dynamiczną sytuację na rynku gazu i ostrą zimę, PGNiG uważnie śledzi zapotrzebowanie i utrzymuje stały kontakt z partnerami kontraktowymi na Ukrainie odnośnie potencjalnych dodatkowych dostaw gazu. Możemy zapewnić je przez cały rok dzięki sprawnej pracy ukraińskich gazociągów i korzystnych warunkom transakcji – zapewnił Woźniak.

Przypomniał, że w punkcie w Hermanowicach istnieje możliwość dostarczania zimą do 6 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie w kierunku Ukrainy. PGNiG podpisał z Naftogazem kontrakt interwencyjny na dostawy w marcu sięgające 60 mln m sześc. W zeszłym roku spółka dostarczyła nad Dniepr prawie miliard metrów sześc. gazu dzięki umowie z firmą ERU Trading i dostawom spotowym do innych odbiorców. Liczy na kolejne kontrakty.

Jakóbik: Ukraina ujawnia. Gazprom celowo wywołał kryzys dostaw

Artykuł Woźniak: PGNiG chętnie dostarczy więcej gazu na Ukrainę pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/pgnig-ukraina-gaz/feed/ 0
Enea zwiększa zyski i przychody ze sprzedaży http://biznesalert.pl/enea-zwieksza-zyski-i-przychody-ze-sprzedazy/ http://biznesalert.pl/enea-zwieksza-zyski-i-przychody-ze-sprzedazy/#respond Fri, 23 Mar 2018 06:15:46 +0000 http://biznesalert.pl/?p=129707 Wyniki Enei za 2017 r. są zgodne z przedstawionymi wcześniej szacunkami spółki. Zysk netto wyniósł 1.165 mln zł, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 1.070 mln zł. W 2016 roku zysk netto grupy wynosił 848,9 mln zł, a zysk przypisany jednostce dominującej 784,4 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł w 2017 roku 1.487,7 mln zł […]

Artykuł Enea zwiększa zyski i przychody ze sprzedaży pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Wyniki Enei za 2017 r. są zgodne z przedstawionymi wcześniej szacunkami spółki. Zysk netto wyniósł 1.165 mln zł, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 1.070 mln zł.

W 2016 roku zysk netto grupy wynosił 848,9 mln zł, a zysk przypisany jednostce dominującej 784,4 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł w 2017 roku 1.487,7 mln zł wobec 1.119,3 mln zł zysku rok wcześniej. EBITDA grupy wyniosła w 2017 roku 2.684 mln zł. Przychody ze sprzedaży netto wyniosły 11,4 mld zł wobec 11,3 mld zł przed rokiem.

Pod koniec lutego Enea podała wstępne szacunki wyników. Ostateczne rezultaty okazały się z nimi zgodne.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Enea zwiększa zyski i przychody ze sprzedaży pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/enea-zwieksza-zyski-i-przychody-ze-sprzedazy/feed/ 0