BiznesAlert.pl http://biznesalert.pl Profesjonalny portal o energetyce, infrastrukturze i bezpieczeństwie Sat, 17 Aug 2019 05:31:00 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.10 http://biznesalert.pl/wp-content/cache/thumbnails/2019/08/Logo-BA-SM-32x32.png BiznesAlert.pl http://biznesalert.pl 32 32 RAPORT: Kamień milowy na drodze do budowy Baltic Pipe http://biznesalert.pl/raport-baltic-pipe-gaz-system-solar-turbines-energetyka/ http://biznesalert.pl/raport-baltic-pipe-gaz-system-solar-turbines-energetyka/#respond Sat, 17 Aug 2019 05:31:00 +0000 http://biznesalert.pl/?p=171740 Gaz-System podpisał umowę z amerykańską firmą Solar Turbines na dostawę i serwis kompletu agregatów sprężarkowych do trzech tłoczni gazu wchodzących w skład Programu Baltic Pipe zlokalizowanych w Polsce. Z tej okazji w warszawskiej siedzibie Gaz-Systemu odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli polskiego rządu, strony amerykańskiej i samych zainteresowanych firm. W jej trakcie padły ważne informacje i […]

Artykuł RAPORT: Kamień milowy na drodze do budowy Baltic Pipe pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Gaz-System podpisał umowę z amerykańską firmą Solar Turbines na dostawę i serwis kompletu agregatów sprężarkowych do trzech tłoczni gazu wchodzących w skład Programu Baltic Pipe zlokalizowanych w Polsce. Z tej okazji w warszawskiej siedzibie Gaz-Systemu odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli polskiego rządu, strony amerykańskiej i samych zainteresowanych firm. W jej trakcie padły ważne informacje i deklaracje – według zebranych był to prawdziwy kamień milowy w pracach nad gazociągiem, który ma pomóc uniezależnić Polskę od dostaw gazu z Rosji.

Umowa Gaz-System – Solar Turbines

Dostawa obejmuje łącznie 10 agregatów sprężarkowych o mocy od 5 do 10 MW, które trafią odpowiednio w ilościach 3 szt. do Tłoczni Gazu Goleniów, 3 szt. do Tłoczni Gazu Gustorzyn i 4 szt. do Tłoczni Gazu Odolanów. Dostawa będzie zrealizowana w okresie od 18 do 20 miesięcy od dnia podpisania umowy. Równolegle z umową na dostawę agregatów Gaz-System zapewnił sobie długoterminową, obejmującą okres dziesięciu lat, umowę serwisową. 

Polskie tłocznie Baltic Pipe ze sprzętem amerykańskim

Umożliwi to sprawne funkcjonowanie agregatów sprężarkowych, bezpieczną pracę tłoczni gazu oraz ciągłość realizacji usługi przesyłowej tego surowca.

Zakup agregatów odbył się w ramach dostawy inwestorskiej, a proces zakupowy został zrealizowany w formule dialogu konkurencyjnego, który umożliwił Gaz-System rozpoznanie światowego rynku producentów agregatów. Zapewniło to również elastyczność przy tworzeniu dokumentacji przetargowej, uwzględniającej wysokie standardy technologiczne, specyfikę producentów oraz wymagania stawiane przez spółkę tj. m.in.: parametry pracy, konfiguracja, optymalizacja procesu odbiorowego i dostaw.

W konferencji prasowej wzięli udział ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz prezes Gaz-System Tomasz Stępień, a także wiceprezes Solar Turbines Europe Walter Berre.

Większe moce tłoczni

– Gaz-System wchodzi w okres zakupowy i kontraktowania wykonawców oraz dostawców projektu. Na podobnym etapie jest spółka Energinet.dk z Danii. Cieszy mnie, że pierwszy taki kontrakt podpisujemy z partnerami ze Stanów Zjednoczonych – powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-System. Zdradził, że sprzęt od Solar Turbines pozwoli zwiększyć o 50 procent moc tłoczni zainstalowanych w Polsce. Pozwoli rozprowadzać gaz z Baltic Pipe oraz FSRU w Gdańsku po całej Polsce. – Pozwoli dostarczyć gaz z tych nowych kierunków do Polski, ale także do krajów Europy Środkowo-Wschodniej, gdyż realizujemy gazociągi z Litwą i Słowacją, a na deskach kreślarskich mamy połączenia z Czechami i Ukrainą – podsumował prezes.

Stępień: Tłocznie od Amerykanów pozwolą rozprowadzić gaz po Polsce

– Baltic Pipe to najbardziej skomplikowany projekt w historii polskiego gazownictwa. Trzy lata temu zaczynaliśmy od zera. Trzy lata później mamy pierwszy kontrakt. To bardzo szybka ścieżka na skalę europejską i światową. Z sukcesem realizujemy tę inwestycję zgodnie z harmonogramem – przekonywał Stępień, dziękując pracownikom Gaz-Systemu, którzy w „być może kilkudziesięcioosobowym” zespole pracującą na te osiągnięcia. – To biznes, który mam nadzieję zapoczątkuje dalszą, owocną współpracę z firmą Solar – zakończył Stępień.

Baltic Pipe to konkurencja dla Nord Stream 2

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher z kolei oceniła, że Baltic Pipe stanie się konkurencyjną alternatywą dla spornego gazociągu Nord Stream 2. Według ambasador Mosbacher Baltic Pipe pozwoli dostarczać gaz nie tylko do Polski, ale także do sąsiadów. Jej zdaniem rynkowa współpraca Gaz-System i Solar Turbines przełoży się na wzmocnienie współpracy między USA i Polską.

– W najbliższych latach gaz z USA będzie dostarczany do polskich domów i przedsiębiorstw. Projekt Baltic Pipe przekształci obecny rynek. Dale on alternatywę wobec takich projektów, jak Nord Stream 2. Daje on możliwość dostaw gazu w sposób przejrzysty i konkurencyjny – oceniła ambasador na konferencji prasowej.

Mosbacher: Baltic Pipe da alternatywę do Nord Stream 2

Kontrakt na pół miliarda złotych

– To rzeczywisty kamień milowy na drodze do zbudowania Baltic Pipe – mówił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Zapewnił on, że inwestycja jest realizowana zgodnie z harmonogramem „co do tygodnia” a termin realizacji inwestycji zostanie dotrzymany bez zagrożeń. – Niektórym się wydaje, że to gazociąg pod Bałtykiem i to jest najważniejsze. Nie, najważniejsze jest, by płynął gaz. Aby mógł płynąć, muszą powstać stacje kompresorowe a turbiny dostarczone. Amerykańska firma, która wygrała przetarg jest firmą globalną, najlepszy dowód to fakt, że jest u nas. Te urządzenia będą funkcjonował przez wiele lat. Kontrakt jest wart ponad pół miliarda złotych. To jeden z największych kontraktów podpisanych dotąd w sektorze gazowym budującym infrastrukturę w Polsce. Wydaje się, że ten kontrakt to nie tylko istotna rzecz dla budowy Baltic Pipe. Jest istotny dla współpracy bezpieczeństwa energetycznego między Stanami Zjednoczonymi z Polską. To wypełnienie tego, o czym rozmawiamy z sekretarzem energii Rickiem Perrym w ramach dialogu energetycznego. Dziękujemy Pani Ambasador Georgette Mosbacher za obecność tutaj – powiedział.

Naimski: Kamień milowy ku budowie Baltic Pipe. Kontrakt na pół miliarda złotych

– W tej chwili trwa budowa całego szlaku transportowego. Pod tym względem Polska jest wielkim placem budowy; buduje się nowe gazociągi przesyłowe, od wybrzeża Bałtyku do Przemyśla. To już się dzieje – często jesteśmy pytani kiedy rzeczywiście rozpocznie się budowa Baltic Pipe, można powiedzieć, że już się rozpoczęła, natomiast część podmorska będzie układana od maja przyszłego roku – powiedział Naimski

Zdaniem Naimskiego współpraca Polska-USA „gruntowana” kolejnymi umowami pozwoli, by ten sojusz miał „twarde podstawy”. – Rząd Prawa i Sprawiedliwości uznaje tę inwestycję za jedną z najważniejszych dla bezpieczeństwa kraju – zakończył minister Naimski.

Polska nie przedłuży kontraktu jamalskiego

Po konferencji prasowej minister Naimski rozmawiał z dziennikarzami, którzy pytali go o przyszłość kontraktu jamalskiego, który wygasa w 2022 roku. Zarząd PGNiG wielokrotnie podkreślał, że jest on skrajnie niekorzystny.

– Po pierwsze, trzeba powiedzieć, że kontrakty realizuje PGNiG, są one w tej chwili podpisane, następne będą podpisywane. Portfolio, czyli seria kontraktów na dostawy LNG do Świnoujścia, które PGNiG już podpisało jest imponująca. Pierwszy statek z długoterminowego kontraktu był już przyjęty w Świnoujściu. To sytuacja, w której po 2022 roku PGNiG będzie w stanie zapewnić dostawy wystarczającej ilości gazu do Polski – powiedział Piotr Naimski. Dodał, że Kontrakty PGNiG dotyczą albo dostawy do Świnoujścia, albo tzw. FOB, które pozwolą PGNiG stać się sprzedawcą LNG w sensie globalnym. – To nowy etap w działaniach tej firmy. Można powiedzieć, że od strony kontraktowej jesteśmy całkowicie pewni i zabezpieczeni, zarówno jeśli chodzi o LNG, jak i dostawy dla gazu z szelfu norweskiego, tam PGNiG zwiększa produkcję, uzyskuje nowe koncesje. Nie musimy się martwić o gaz i kontrakty i nie przewidujemy przedłużenia długoterminowego z Gazpromem, który wygasa w 2022 roku – oświadczył polityk.

Naimski: Polska nie przedłuży kontraktu jamalskiego

Co dalej z tranzytem gazu?

Minister Naimski odniósł się też do przyszłości tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Polski na zachód. – Nic wspólnego nie ma tranzyt gazu przez polski odcinek Gazociągu Jamalskiego na zachód do Niemiec z kontraktem zakupowym PGNiG. My z Gazociągu Jamalskiego realizujemy mniej więcej jedną trzecią kontraktu jamalskiego, czyli niecałe trzy miliardy metrów sześciennych gazu, a prawie 30 mld m sześc. gazu przesyłane jest przez Gazprom do Niemiec i ten przesył jest oczywiście możliwy w długim terminie w przyszłości, jest to kwestia biznesowa – powiedział Piotr Naimski.

Naimski: Polska może przesyłać dalej gaz rosyjski, ale nie za darmo

– Będziemy starali się doprowadzić do tego, by nie odbywało się to za darmo, jak w tej chwili – teraz olbrzymia ilość gazu przesyłana jest przez Polskę faktycznie rzecz biorąc za darmo, tak się nie powinno dziać. 21 milionów złotych dochodu rocznie wobec miliardów metrów sześciennych przesyłanych na zachód na odcinku 660 kilometrów to jest nic – dodał.

Rusofobia?

Wypowiedź Piotra Naimskiego nie przeszła bez echa w Rosji. Senator Siergiej Cekow skomentował te słowa dla propagandowego kanału Russia Today. – Polska to kraj prowadzący stałą i długofalową politykę antyrosyjską, będący zakładnikiem poglądów rusofobicznych – ocenił polityk. Jego zdaniem podwyżka opłaty przesyłowej w Polsce skończy się podwyżkami cen gazu w Europie. Wyraził nadzieję, że Polakom nie uda się jej uzyskać, ani wykorzystać do tego celu narzędzi Unii Europejskiej. Tymczasem Polacy planują po zakończeniu kontraktu przesyłowego z Gazpromem udostępnić moce przesyłowe ich odcinka Gazociągu Jamalskiego w aukcjach zgodnie z przepisami europejskimi. Szefowa Gazprom Exportu Elena Burmistrowa powiedziała mediom rosyjskim, że trwają rozmowy o ewentualnym przedłużeniu kontraktu, ale pozostają bezowocne.

http://biznesalert.pl/kontrakt-jamalski-przesylowy-cenakomentarz-rosja-rusofobia-energetyka-gaz/

Dwa ptaki jednym kamieniem

Umowę Gaz-System z Solar Turbines skomentował również redaktor naczelny BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik, który używając powiedzenia amerykańskiego, porównał to wydarzenie do uderzenia dwóch ptaków jednym kamieniem. – Wpisanie jak największej części infrastruktury w Plan Baltic Pipe pozwoli być może uzyskać dalsze dofinansowanie (unijne, itp.) prac, które normalnie służyłyby tylko potrzebom krajowym. Tak było również w przypadku Gazociągu Polska-Litwa, którego infrastruktura towarzysząca dofinansowana z Unii pozwoliła przyspieszyć gazyfikację Polski północno-wschodniej – pisał.

Jakóbik: Amerykańskie serca będą pompować gaz Bramy Północnej w krwioobieg regionu

Artykuł RAPORT: Kamień milowy na drodze do budowy Baltic Pipe pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/raport-baltic-pipe-gaz-system-solar-turbines-energetyka/feed/ 0
TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia http://biznesalert.pl/top-tygodnia-biznesalert-pl-zobacz-najpopularniejsze-teksty-mijajacego-tygodnia-6/ http://biznesalert.pl/top-tygodnia-biznesalert-pl-zobacz-najpopularniejsze-teksty-mijajacego-tygodnia-6/#respond Sat, 17 Aug 2019 05:30:51 +0000 http://biznesalert.pl/?p=171721 Polecamy Państwu zastawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (12-16.08.2019) 1. Naimski: Polska może przesyłać dalej gaz rosyjski, ale nie za darmo – Teraz olbrzymia ilość gazu przesyłana jest przez Polskę faktycznie rzecz biorąc za darmo, tak się nie powinno dziać. 21 milionów złotych dochodu rocznie wobec miliardów metrów sześciennych przesyłanych na zachód na odcinku 660 kilometrów […]

Artykuł TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Polecamy Państwu zastawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (12-16.08.2019)

1. Naimski: Polska może przesyłać dalej gaz rosyjski, ale nie za darmo

– Teraz olbrzymia ilość gazu przesyłana jest przez Polskę faktycznie rzecz biorąc za darmo, tak się nie powinno dziać. 21 milionów złotych dochodu rocznie wobec miliardów metrów sześciennych przesyłanych na zachód na odcinku 660 kilometrów to jest nic – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski w rozmowie dziennikarzami.

2. Naimski: Polska nie przedłuży kontraktu jamalskiego

– Od strony kontraktowej jesteśmy całkowicie pewni i zabezpieczeni, zarówno jeśli chodzi o LNG, jak i dostawy dla gazu z szelfu norweskiego, tam PGNiG zwiększa produkcję, uzyskuje nowe koncesje. Nie musimy się martwić o gaz i kontrakty i nie przewidujemy przedłużenia długoterminowego z Gazpromem, który wygasa w 2022 roku – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski w rozmowie z dziennikarzami.

3. Sawicki: Fuzja Orlen-Lotos może potencjalnie zwiększyć konkurencję

– Hurtowy rynek dostaw paliw, detaliczny rynek dostaw paliw silnikowych i paliw lotniczych, rynki produktów ubocznych procesu rafinacji, czy powiązane usługi jak np. utrzymywania zapasów obowiązkowych: to obszary działalności PKN Orlen oraz Grupy Lotos, wobec których Komisja Europejska ma najwięcej zastrzeżeń przed rozważeniem zgody na połączenie tych firm. Paradoksalnie, proces fuzji może przyczynić się do zwiększenia konkurencji na rynku. Warunkiem może być sprzedaż części aktywów przez nowo powstały podmiot. Orlen ma tego świadomość – pisze Bartłomiej Sawicki, redaktor BiznesAlert.pl.

4. Rajewski: Eksplozja w Rosji nie zagraża Polsce

Na poligonie w obwodzie archangielskim na północy Rosji podczas testu rakietowego doszło do wypadku. Wydaje się coraz bardziej jasne, że eksplozja dotyczyła układu napędowego pocisku. W pobliżu wypadku stwierdzono podwyższony poziom promieniowania. – W związku z wypadkiem, w Polsce nie mamy się czego bać, a zaobserwowane zjawiska radiacyjne nie mogą stanowić dla nas zagrożenia – napisał Adam Rajewski z Politechniki Warszawskiej.

5. Jakóbik: Mniej mięsa na zdrowie człowieka i klimatu

Organizacja Narodów Zjednoczonych apeluje do zmiany przyzwyczajeń żywieniowych w celu ochrony klimatu. Czy to przesada? – zastanawia się Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

 

Artykuł TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/top-tygodnia-biznesalert-pl-zobacz-najpopularniejsze-teksty-mijajacego-tygodnia-6/feed/ 0
Spięcie BiznesAlert.pl: Czy polski atom czeka przełom? http://biznesalert.pl/spiecie-biznesalert-pl-czy-polski-atom-czeka-przelom/ http://biznesalert.pl/spiecie-biznesalert-pl-czy-polski-atom-czeka-przelom/#respond Fri, 16 Aug 2019 13:00:06 +0000 http://biznesalert.pl/?p=171746 Donald Trump przyjeżdża do Polski na obchody 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Będzie to okazja, by porozmawiać na temat współpracy energetycznej. Czy ruszy sprawa polskiej elektrowni jądrowej? Wojciech Jakóbik zaprasza na cotygodniowy podcast Spięcie BiznesAlert.pl. Do Warszawy przyjeżdża też amerykański sekretarz ds. energii Rick Perry, a pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski […]

Artykuł Spięcie BiznesAlert.pl: Czy polski atom czeka przełom? pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Donald Trump przyjeżdża do Polski na obchody 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Będzie to okazja, by porozmawiać na temat współpracy energetycznej. Czy ruszy sprawa polskiej elektrowni jądrowej? Wojciech Jakóbik zaprasza na cotygodniowy podcast Spięcie BiznesAlert.pl.

Do Warszawy przyjeżdża też amerykański sekretarz ds. energii Rick Perry, a pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski twierdzi jednak, że w sprawie atomu nie należy spodziewać się przełomu. Trzeba jednak zaznaczyć, że w grze o polski projekt jądrowy są również inni zawodnicy.

Jak ewentualna polska elektrownia jądrowa będzie się prezentować pod względem kosztowym? Czy będzie tańsza od rozbudowy źródeł odnawialnych? O tym w dzisiejszym Spięciu BiznesAlert opowiada Wojciech Jakóbik.

Zapraszamy do wysłuchania podcastu:

Artykuł Spięcie BiznesAlert.pl: Czy polski atom czeka przełom? pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/spiecie-biznesalert-pl-czy-polski-atom-czeka-przelom/feed/ 0
W Graz rozpoczyna się okres testowy autobusów napędzanych wodorem http://biznesalert.pl/graz-austria-autobusy-wodorowe-solaris-skme-innowacje/ http://biznesalert.pl/graz-austria-autobusy-wodorowe-solaris-skme-innowacje/#respond Fri, 16 Aug 2019 11:30:17 +0000 http://biznesalert.pl/?p=171711 Okres testowy nowego środka transportu rozpoczął się 14 sierpnia i będzie trwał około tygodnia. Testy będzie przeprowadzać ÖBB-Postbus GmbH i Graz Linien, a autobus został udostępniony przez polską firmę Solaris. Technologia napędu wodorowego jest bardzo obiecująca, ponieważ w trakcie jazdy nie powstają żadne szkodliwe dla środowiska substancje, a pojazd zapewnia niski poziom hałasu. Graz to […]

Artykuł W Graz rozpoczyna się okres testowy autobusów napędzanych wodorem pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Okres testowy nowego środka transportu rozpoczął się 14 sierpnia i będzie trwał około tygodnia. Testy będzie przeprowadzać ÖBB-Postbus GmbH i Graz Linien, a autobus został udostępniony przez polską firmę Solaris. Technologia napędu wodorowego jest bardzo obiecująca, ponieważ w trakcie jazdy nie powstają żadne szkodliwe dla środowiska substancje, a pojazd zapewnia niski poziom hałasu.

Graz to miasto leżące w południowo-zachodniej Austrii, będące stolicą kraju związkowego Styria. Postbus jest największą firmą autobusową w kraju, której nowym celem jest spełniać założenia Unii Europejskiej związane z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Podobne testy miały miejsce rok temu w październiku. Miastem testowym był wtedy Wiedeń. Teraz do współpracy została zaproszona również grupa HyCentA Research GmbH, eksploatująca jedyną na terenie Austrii stację napełniania wodorem.

Autobusy napędzane wodorem firmy Solaris zostały zaprezentowane podczas Światowego Szczytu Transportu Publicznego UITP w Sztokholmie w 2019 roku. Noszą nazwę Urbino 12 hydrogen. Wodór jest magazynowany w postaci gazowej pod ciśnieniem 250 atmosfer w pięciu pojemnikach ustawionych wzdłuż dachu. Nowe, kompozytowe zbiorniki gazu są około 20 procent lżejsze od swoich poprzedników i mogą pomieścić 36,8 kg wodoru. Dodatkowo w pojeździe zainstalowana jest pompa ciepła dwutlenku węgla wykorzystująca ciepło odpadowe z ogniwa paliwowego, 
co zwiększa efektywność energetyczną całego obiegu. Wszystko to pozwala osiągnąć zasięg na poziomie 350 kilometrów. Zdaniem dr inż. Dariusza Michalaka, wiceprezesa zarządu Solarisa, umożliwia to pokonanie całodniowego dystansu na jednym tankowaniu. Całkowite napełnienie zbiorników gazu trwa zaledwie kilka minut. Jedynym produktem reakcji chemicznej wodoru w ogniwach paliwowych jest woda, więc autobusy te są zeroemisyjne. Wpływa na to również sposób pozyskiwania wodoru. Energia potrzebna do jego produkcji pochodzi z odnawialnych źródeł energii, takich jak słońce, wiatr i woda. Źródła te wytwarzają w pewnych okresach nadwyżkę mocy, która służy do produkcji tego ekologicznego paliwa. Wodór jest więc sam w sobie magazynem energii.

Firma Solaris pierwsze doświadczenia w dziedzinie napędów wodorowych zdobyła podczas opracowywania autobusów z akumulatorami oraz ogniwami paliwowymi służącymi do zwiększania zasięgu. W ramach projektu JIVE Solaris dostarczył dwa Urbino 18.75 do Hamburga i 10 trolejbusów do Rygi. Oba typy pojazdów posiadały ogniwa paliwowe powiększające ich zasięg. Po fazie opracowywania samodzielnych projektów teraz następuje pierwsza seria modeli. Pierwszym klientem polskiej spółki był operator transportu publicznego SASA Bolzano z Południowego Tyrolu. Na początku czerwca zakupiła ona 12 autobusów Urbino 12 hydrogen razem z ośmioletnim pakietem serwisowo-konserwacyjnym. Dodatkowo przedstawiciele Solaris i Régie Autonome des Transports Parisiens (RATP) podpisali umowę na testowanie pojazdów napędzanych wodorem w ramach regularnej obsługi pasażerów w Paryżu przed 10 tygodni (od kwietnia do czerwca 2020 roku).

Solaris/Electrive/FuelCellsWorks/Dominik Dziekan

Partner BiznesAlert.pl SKME LogoBA + MEiL

Artykuł W Graz rozpoczyna się okres testowy autobusów napędzanych wodorem pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/graz-austria-autobusy-wodorowe-solaris-skme-innowacje/feed/ 0
Baca-Pogorzelska: Brytyjska lekcja energetyki http://biznesalert.pl/baca-pogorzelska-wielka-brytania-blackout-energetyka/ http://biznesalert.pl/baca-pogorzelska-wielka-brytania-blackout-energetyka/#respond Fri, 16 Aug 2019 11:00:54 +0000 http://biznesalert.pl/?p=171700 To nie było angielskie wyjście. To było potężne huknięcie drzwiami, które powinno dać do myślenia wszystkim. 1,5 godzinne ograniczenie dostaw prądu w Wielkiej Brytanii powinno być przeanalizowane przez wszystkie kraje UE, ale przez Polskę szczególnie – pisze Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarka Dziennika Gazety Prawnej. Blackout nam nie grozi – takie zapewnienia słyszymy od krajowego operatora, czyli […]

Artykuł Baca-Pogorzelska: Brytyjska lekcja energetyki pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
To nie było angielskie wyjście. To było potężne huknięcie drzwiami, które powinno dać do myślenia wszystkim. 1,5 godzinne ograniczenie dostaw prądu w Wielkiej Brytanii powinno być przeanalizowane przez wszystkie kraje UE, ale przez Polskę szczególnie – pisze Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarka Dziennika Gazety Prawnej.

Blackout nam nie grozi – takie zapewnienia słyszymy od krajowego operatora, czyli PSE oraz od rządu. Ale czy na pewno? Tropikalne upały tego lata mamy już za sobą, ale to nie znaczy, że można odetchnąć z ulgą. Ministerstwo Energii zresztą przy każdej możliwej okazji podkreśla, że zużycie prądu rośnie i będzie rosnąć. Ale skądś go trzeba brać. Brytyjczycy postawili na mariaż gazu i odnawialnych źródeł energii, co jak pokazały wydarzenia ostatnich dni nie okazało się stuprocentowym pewniakiem. Przy czym warto jednak podkreślić, że nie doszło tam do blackoutu, czyli nagłego odcięcia dostaw prądu na danym terenie, a do ograniczenia dostaw, co przecież my w Polsce znamy z niedalekiej przeszłości, czyli roku 2015, gdy w sierpniu mieliśmy do czynienia z 21. stopniem zasilania. Przy czym warto przypomnieć, że energetyczne problemy kilka razy mieli już w tym roku Niemcy, którzy w swej transformacji energetycznej (Energiewende) tak bardzo poszli w OZE, w tym przede wszystkim energię słoneczną. Gdyby nie dobre interkonektory umożliwiające import, to nasi zachodni sąsiedzi mieliby ten sam problem, co niedawno Brytyjczycy. Zresztą nas przy czerwcowym rekordzie zapotrzebowania na moc też uratował import, w tym między nowe, otwarte z początkiem tego roku połączenie właśnie z Niemcami.

Jaka lekcja z tych wydarzeń płynie dla Polski? Taka, że czekanie z uchwaleniem PEP2040, czyli Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. jest kompletnie nieuzasadnione. Pisałam niedawno w DGP, że przed wyborami dokumentu, do którego zgłoszono 1800 uwag nie zobaczymy. Czemu? Po pierwsze trzeba by uciąć gdybanie o atomie i podjąć decyzję kierunkową mówiąc jasno budujemy (albo nie), a tego nikt w kampanii nie zaryzykuje. Po drugie trzeba by określić przyszłość węgla brunatnego, w tym odkrywki Złoczew, której przecież PGE budować nie chce, ale jak wiemy to oczko w głowie Antoniego Macierewicza. Po trzecie 17 sierpnia 2021 r. wchodzą w życie konkluzje BAT do dyrektywy o emisjach przemysłowych. Energetyka od lat dostosowuje się do nich kosztem wielomiliardowych inwestycji. Albo rezygnacji z nich (Adamów, ZE PAK). Nowe prawo wyłączy w Polsce ok. 3 GW mocy. Jednak w 2025 r. będzie aktualizowane, co najprawdopodobniej będzie oznaczało jeszcze większe zaciskanie pasa. Wyłączenia mogą grozić nawet 5-7 GW mocy węglowych. A przecież nie wiadomo, czy osławione 1000 MW w Ostrołęce tak naprawdę w końcu powstanie.

Po czwarte w końcu należałoby wyjąć z szuflady specustawę dla wiatraków na morzu, a do tego chyba też mało kto się pali.

A zegar tyka…

Mielczarski: Blackout w Anglii. Energia bez gwarancji

Artykuł Baca-Pogorzelska: Brytyjska lekcja energetyki pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/baca-pogorzelska-wielka-brytania-blackout-energetyka/feed/ 0
Putin blokuje rozwój sieci 5G w Rosji http://biznesalert.pl/putin-blokada-5g-rosja/ http://biznesalert.pl/putin-blokada-5g-rosja/#respond Fri, 16 Aug 2019 10:45:36 +0000 http://biznesalert.pl/?p=171715 Prezydent Rosji Władimir Putin nie poparł pomysłu zwolnienia popularnych częstotliwości 3,4-3,8 GHz na potrzeby rozwoju sieci 5G w Rosji – poinformowały Wiedomosti. To pasmo częstotliwości obecnie wykorzystywane jest przez resort obrony oraz Roskosmos. Według źródeł gazety, wykorzystywanie tego pasma przez wspomniane instytucje i jednoczesny rozwój 5G nie jest możliwe. Wiedomosti przypominają, że wiosną wicepremier Maksim […]

Artykuł Putin blokuje rozwój sieci 5G w Rosji pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Prezydent Rosji Władimir Putin nie poparł pomysłu zwolnienia popularnych częstotliwości 3,4-3,8 GHz na potrzeby rozwoju sieci 5G w Rosji – poinformowały Wiedomosti.

To pasmo częstotliwości obecnie wykorzystywane jest przez resort obrony oraz Roskosmos. Według źródeł gazety, wykorzystywanie tego pasma przez wspomniane instytucje i jednoczesny rozwój 5G nie jest możliwe. Wiedomosti przypominają, że wiosną wicepremier Maksim Akimow zwrócił się do Władimira Putina z prośbą o zwolnienie wspomnianych częstotliwości. Ostatecznie ministerstwo komunikacji rekomendowało wykorzystanie częstotliwości 4,4-4,99 GHz.

Gazeta wyjaśnia, że dla rozwoju sieci 5G zakres częstotliwości nie ma znaczenia. Przy czym, im większy zakres, tym mniejszy jest promień zasięgu. W większości państw na świecie najbardziej popularnym jest zakres 3,4-3,8 GWh, który zapewnia możliwie najszybszy transfer danych. Prędkość przesyłu danych w internecie mobilnym w sieci 5G będzie przekraczała 1 Gb/sekundę, podczas gdy sieci czwartej generacji umożliwiają transfer nieprzekraczający 150 Mb/sekundę.

Wiedomosti/Piotr Stępiński

Artykuł Putin blokuje rozwój sieci 5G w Rosji pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/putin-blokada-5g-rosja/feed/ 0
Czy Rosja jest w stanie zatrzymać Gazociąg Transkaspijski? http://biznesalert.pl/kaspijskie-forum-ekonomiczne-gazociag-transkaspijski-tcp-rosja-energetyka/ http://biznesalert.pl/kaspijskie-forum-ekonomiczne-gazociag-transkaspijski-tcp-rosja-energetyka/#respond Fri, 16 Aug 2019 09:30:55 +0000 http://biznesalert.pl/?p=171708 Kaspijskie Forum Ekonomiczne odbyło się właśnie w kurorcie Avaza w Turkmenistanie 12 sierpnia, dokładnie rok po dniu, w którym podpisano Konwencję w sprawie statusu prawnego Morza Kaspijskiego na szczycie przywódców państw Morza Kaspijskiego w Aqtau w Kazachstanie. Dokument podpisany w Akahu miał ostatecznie wyjaśnić wszystkim pięciu państwom kaspijskim – Azerbejdżanowi, Kazachstanowi, Iranowi, Rosji i Turkmenistanowi […]

Artykuł Czy Rosja jest w stanie zatrzymać Gazociąg Transkaspijski? pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Kaspijskie Forum Ekonomiczne odbyło się właśnie w kurorcie Avaza w Turkmenistanie 12 sierpnia, dokładnie rok po dniu, w którym podpisano Konwencję w sprawie statusu prawnego Morza Kaspijskiego na szczycie przywódców państw Morza Kaspijskiego w Aqtau w Kazachstanie. Dokument podpisany w Akahu miał ostatecznie wyjaśnić wszystkim pięciu państwom kaspijskim – Azerbejdżanowi, Kazachstanowi, Iranowi, Rosji i Turkmenistanowi – w jaki sposób należy wykorzystać wodę i, co ważniejsze, dno morskie.

Gazociąg TCP

Wykorzystanie dna morskiego obejmowało budowę rurociągów podmorskich, takich jak Gazociąg Transkaspijski (TCP), projekt mający na celu doprowadzenie gazu ziemnego z Turkmenistanu do Europy, który jest obecny na desce kreślarskiej od połowy lat 90. Temat projektu TCP dotyczącego transportu gazu z Turkmenistanu przez Morze Kaspijskie do Azerbejdżanu spotkało się z zainteresowaniem na forum Avaza. Plany budowy rurociągu przez Morze Kaspijskie są na desce kreślarskiej od około ćwierć wieku, a przez większość tego czasu Moskwa i Teheran wykazały, że nie zamierzają wspierać projektu.

Z prawnego punktu widzenia Turkmenistan i Azerbejdżan nigdy nie powinny mieć problemu z porozumieniem w sprawie budowy gazociągu, który miałby prowadzić turkmeński gaz przez Morze Kaspijskie do Azerbejdżanu, skąd mógłby on być pompowany do azerskich rurociągów kierowanych do Europy, ale polityka Turkmenistanu polega na udostępnianiu gazu na granicy każdemu, kto łączy gazociąg z Turkmenistanem. Z wyjątkiem rurociągu Turkmenistan-Afganistan-Pakistan-Indie (TAPI), którym zarządza Turkmengaz, Turkmenistan nie buduje rurociągów poza swoimi granicami.

Turkmenistan jest jednak w trakcie najgłębszego kryzysu gospodarczego w prawie 28-letniej historii tego kraju jako niepodległego państwa. Aszchabadowi trudno byłoby znaleźć pieniądze na TCP, gdyby rząd nie był przygotowany na skorzystanie z rzekomo dużego funduszu rezerwowego, który ma w Niemczech i innych zagranicznych bankach.

Obawy Rosji i Iranu

Warto jednak zwrócić uwagę na obawy Rosji i Iranu o bezpieczeństwo środowisko w regionie Morza Kaspijskiego. Moskwa i Teheran mówią, że martwią się możliwymi szkodami ekologicznymi spowodowanymi przez podmorskie rurociągi. Ale już istnieją podmorskie rurociągi na Morzu Kaspijskim, które biegną od kaspijskich złóż ropy i gazu do Azerbejdżanu i Kazachstanu. Bliźniacze rurociągi – jeden na ropę, a drugi na gaz – z kazachskiego morskiego złoża Kashagan zaczęły przeciekać ze względu na wpływ gazu siarkowego na rury we wrześniu 2013 roku, wkrótce po tym, jak ostatecznie rozpoczęto wydobycie.

Rosja i Iran nigdy nie narzekali na rurociągi biegnące z pola Shah Deniz 2 około 85 kilometrów do wybrzeża Azerbejdżanu lub z pola Kashagan około 95 kilometrów do wybrzeża Kazachstanu. Nigdy też nie narzekali na szkody, które powstały w wyniku uszkodzenia rurociągów Kazachstanu w 2013 roku. Najwyraźniej tylko rurociągi łączące dwa kraje kaspijskie, w tym przypadku Azerbejdżan i Turkmenistan, wzbudzają sprzeciw Moskwy i Teheranu. Kazachstan i Azerbejdżan z kolei chcą wszcząć dziesięcioletni plan budowy podmorskiego rurociągu naftowego, który doprowadzi kazachską ropę do Azerbejdżanu, gdzie zostanie załadowany do rurociągów zmierzających na zachód w kierunku Europy.

Ponadto Rosja zbudowała gazociągi – Blue Stream i TurkStream – od brzegów przez dno Morza Czarnego do Turcji, Nord Stream 1 i pracuje nad gazociągami Nord Stream 2 po dnie Morza Bałtyckiego do Niemiec. Wszystkie te rurociągi są technicznie trudniejsze do zbudowania niż proponowany projekt TCP. Rosyjscy eksperci powinni już wiedzieć, że TCP nie stanowi większego ryzyka ekologicznego niż rurociągi Blue Stream, TurkStream lub Nord Stream. Jednak to Moskwa będzie miała w regionie ostatnie słowo, dopóki rosyjska marynarka wojenna będzie kontrolowała region Morza Kaspijskiego.

Radio Wolna Europa/Michał Perzyński

Jakóbik: Gra o Turkmenistan. Gra o gaz dla Europy

Artykuł Czy Rosja jest w stanie zatrzymać Gazociąg Transkaspijski? pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/kaspijskie-forum-ekonomiczne-gazociag-transkaspijski-tcp-rosja-energetyka/feed/ 0
Gaz-System rozpoczął konsultacje projektu strategii rozwoju sieci przesyłu gazu http://biznesalert.pl/gaz-system-konsultacje-strategia-rozwoju-sieci-przesylu-gazu/ http://biznesalert.pl/gaz-system-konsultacje-strategia-rozwoju-sieci-przesylu-gazu/#respond Fri, 16 Aug 2019 08:15:35 +0000 http://biznesalert.pl/?p=171706 Gaz-System, operator sieci przesyłu gazu poinformował, że spółka przystąpiła do opracowania aktualizacji Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju na lata 2020-2029 w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na paliwa gazowe. Obowiązek na operatora nakłada Prawo Energetyczne. Konsultacje potrwają do 5 września br. Ewentualne uwagi należy zgłaszać w ciągu 21 dni tj. do 5 września 2019 roku, […]

Artykuł Gaz-System rozpoczął konsultacje projektu strategii rozwoju sieci przesyłu gazu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Gaz-System, operator sieci przesyłu gazu poinformował, że spółka przystąpiła do opracowania aktualizacji Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju na lata 2020-2029 w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na paliwa gazowe. Obowiązek na operatora nakłada Prawo Energetyczne.

Konsultacje potrwają do 5 września br. Ewentualne uwagi należy zgłaszać w ciągu 21 dni tj. do 5 września 2019 roku, przesyłając wypełniony formularz na adres e-mailowy: planrozwoju@gaz-system.pl. Kolejnym etapem opracowywania Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju będzie przeanalizowanie uwag, sugestii i oczekiwań oraz przedstawienie Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju.

Gaz-System

Artykuł Gaz-System rozpoczął konsultacje projektu strategii rozwoju sieci przesyłu gazu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/gaz-system-konsultacje-strategia-rozwoju-sieci-przesylu-gazu/feed/ 0
Naftogaz chce wyegzekwować trzy miliardy dolarów od Gazpromu http://biznesalert.pl/naftogaz-gazprom-arbitraz-3-mld-dolarow/ http://biznesalert.pl/naftogaz-gazprom-arbitraz-3-mld-dolarow/#respond Fri, 16 Aug 2019 07:45:23 +0000 http://biznesalert.pl/?p=171690 Naftogaz oczekuje, że do końca 2020 roku uda mu się wyegzekwować od Gazpromu 3 mld dolarów należności, które zasądził ukraińskiemu koncernowi trybunał arbitrażowy w Sztokholmie. – Moja prognoza jest następująca: do końca przyszłego roku odzyskamy całą sumę, czyli ok. 3 mld dolarów (2,6 mld dolarów wraz z odsetkami – przyp. red.). Odzyskiwanie należności rozpoczniemy w […]

Artykuł Naftogaz chce wyegzekwować trzy miliardy dolarów od Gazpromu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Naftogaz oczekuje, że do końca 2020 roku uda mu się wyegzekwować od Gazpromu 3 mld dolarów należności, które zasądził ukraińskiemu koncernowi trybunał arbitrażowy w Sztokholmie.

– Moja prognoza jest następująca: do końca przyszłego roku odzyskamy całą sumę, czyli ok. 3 mld dolarów (2,6 mld dolarów wraz z odsetkami – przyp. red.). Odzyskiwanie należności rozpoczniemy w połowie, a zakończymy do końca 2020 roku – stwierdził Jurij Witrenko, dyrektor Naftogazu ds. handlowych, w rozmowie z Ekonomiczeską Prawdą.

Przypomniał, że ukraińskiemu koncernowi udało się zamrozić aktywa Gazpromu w Wielkiej Brytanii oraz Holandii, a także nałożyć ograniczenia na te znajdujące się w Szwajcarii oraz Luksemburgu. Zaznaczył, że Naftogaz próbuje uzyskać osobną decyzję sądu, która umożliwi sprzedaż zamrożonych aktywów.

Kolejne zwycięstwo Naftogazu w sporze z Gazpromem

– Prawo w Wielkiej Brytanii jest skonstruowane tak, że jeżeli wartość zamrożonych aktywów jest współmierna do wysokości roszczeń to z ostatecznym werdyktem sądy czekają do zakończenia apelacji. W Holandii aktywa mogą być sprzedane przez apelacją, ale Gazprom wykorzystał wszystkie prawdy oraz kłamstwa i poinformował, że nie otrzymał powiadomienia o procesie. W rezultacie proces został opóźniony. Wysłuchania rozpoczną się dopiero w grudniu – powiedział Witrenko dodając, że łączna wartość zamrożonych aktywów przekracza wartość 3 mld dolarów.

Zgodnie z tym Gazprom powinien zapłacić Naftogazowi 4,63 miliarda dolarów za dostawy gazu poniżej wolumenu zapisanego w umowie tranzytowej. Z tej kwoty ukraińskiemu koncernowi udało się fizycznie otrzymać 2,1 mld dolarów, które zgodnie z rozstrzygnięciem w sprawie umowy tranzytowej zostało policzone jako zapłata za gaz dostarczony Naftogazowi przez Gazprom w latach 2014-2015.

W grudniu 2017 roku i lutym 2018 roku Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie podjął decyzję w sprawie sporów między Gazpromem i Naftogazem, dotyczących dostaw gazu na Ukrainę i jego dalszego tranzytu, orzekając na rzecz ukraińskiej spółki. Zobowiązał rosyjski koncern do wypłaty Naftogazowi łącznie 4,63 miliarda dolarów za dostawy gazu, poniżej wolumenu zapisanego w umowie tranzytowej. Z tej kwoty ukraińskiemu koncernowi udało się fizycznie odzyskać 2,1 mld dolarów, które zgodnie z rozstrzygnięciem w sprawie umowy tranzytowej zostały policzone jako zapłata za gaz dostarczony Naftogazowi przez Gazprom w latach 2014-2015. W ramach egzekucji pozostałej zasądzonej kwoty, Naftogazowi udało się zająć nie tylko wspomniane wcześniej aktywa Gazpromu w Wielkiej Brytanii oraz Holandii, ale również szwajcarskie aktywa rosyjskiego monopolisty w spółkach Nord Stream AG i Nord Stream 2 AG. Według Kommiersanta, Naftogaz chciał również doprowadzić do zamrożenia akcji South Stream Transport B.V. (operator gazociągu Turkish Stream), Gazprom Achim B.V., Gazprom EP International B.V., Gazprom Finance B.V., Gazprom Sakhalin Holdings B.V., Blue Stream Pipeline Co. B.V. (operator gazociągu Blue Stream) oraz Gazprom Holding Cooperatie U.A. Obecnie Naftogaz próbuje zająć aktywa Gazpromu w Stanach Zjednoczonych.

Ekonomiczeskaja Prawda/Piotr Stępiński

Artykuł Naftogaz chce wyegzekwować trzy miliardy dolarów od Gazpromu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/naftogaz-gazprom-arbitraz-3-mld-dolarow/feed/ 0
Mikulska: Sankcje USA wobec Nord Stream 2 przyniosą więcej dobrego czy złego? http://biznesalert.pl/mikulska-baker-insitute-sankcje-usa-nord-stream-2-energetyka/ http://biznesalert.pl/mikulska-baker-insitute-sankcje-usa-nord-stream-2-energetyka/#respond Fri, 16 Aug 2019 07:30:48 +0000 http://biznesalert.pl/?p=171687 31 lipca amerykańska Komisja Spraw Zagranicznych w Senacie przedstawiła projekt ustawy nakładającej sankcje na gazociąg Nord Stream 2, który będzie przesyłać do 55 miliardów metrów sześciennych rosyjskiego gazu bezpośrednio do Niemiec. Uzasadnienie sankcji (poza zemstą USA za wtrącanie się Rosji w wybory w USA): obawy europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i ochrona stabilności Ukrainy. Jest jeszcze wiele […]

Artykuł Mikulska: Sankcje USA wobec Nord Stream 2 przyniosą więcej dobrego czy złego? pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
31 lipca amerykańska Komisja Spraw Zagranicznych w Senacie przedstawiła projekt ustawy nakładającej sankcje na gazociąg Nord Stream 2, który będzie przesyłać do 55 miliardów metrów sześciennych rosyjskiego gazu bezpośrednio do Niemiec. Uzasadnienie sankcji (poza zemstą USA za wtrącanie się Rosji w wybory w USA): obawy europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i ochrona stabilności Ukrainy. Jest jeszcze wiele do zrobienia, aby ustawa stała się prawem. Dlatego dobrym pomysłem może być rozważenie potencjalnych skutków proponowanych sankcji – pisze dr Anna Mikulska z Instytutu Bakera dla amerykańskiego Forbesa.

Nord Stream 2 pozwoliłby Gazpromowi obejść tradycyjny szlak tranzytowy przez Ukrainę. Rurociąg był jednym z najbardziej – jeśli nie najbardziej – spornych projektów gazowych w najnowszej historii Europy. W UE istnieje wyraźna rozbieżność, czy rurociąg jest projektem zorientowanym wyłącznie na rynek (perspektywa większości Europy Zachodniej), czy też ma na celu zwiększenie dominacji Rosji jako europejskiego dostawcy gazu ziemnego i może być wykorzystywany do celów geopolitycznych (perspektywa większości Europy Środkowo-Wschodniej. W końcu Rosja znana jest z wykorzystywania swojej dominującej pozycji do wywierania wpływu na ten region.

Jeśli amerykańskie sankcje wejdą w życie, byłyby mile widziane przez wiele krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jednak jest mało prawdopodobne, aby sankcje powstrzymały budowę Nord Stream 2. Biorąc to pod uwagę, taka taktyka może opóźnić budowę i zwiększyć koszt rurociągu, a w rezultacie zmniejszyć dochody, które rosyjski reżim mógłby uzyskać ze sprzedaży gazu do Europy.

Ponieważ jednak wpływ amerykańskich sankcji na Nord Stream 2 byłby w praktyce znacznie bardziej ograniczony niż pierwotnie planowano, wady mogłyby przeważyć korzyści.

Sankcje mogą:

1) nadwyrężyć obecne relacje USA z Europą Zachodnią. Podczas gdy kraje Europy Środkowo-Wschodniej byłyby zadowolone z nałożenia amerykańskich sankcji na Nord Stream 2, ich zachodni partnerzy byliby znacznie mniej zadowoleni. W szczególności sankcje mogą pogłębić rozdźwięk między USA a krajami zaangażowanymi w projekt Nord Stream 2, w tym Niemcami, Francją, Włochami, Austrią, Holandią i Szwajcarią.

2) podzielić Unię Europejską. Sankcje mogą jeszcze bardziej pogłębić różnice między krajami UE i potencjalnie narazić na nieufność w czasami trudnych stosunkach między Wschodem i Zachodem Europy.

3) okazać się nieodpowiednie. Spory z niektórymi europejskimi sojusznikami USA mogą przynieść odwrotny skutek, gdy USA a) prowadzą wojnę handlową z Chinami; b) nałożyły sankcje na Wenezuelę i Iran; c) borykają się z problemami imigracyjnymi na swojej południowej granicy i grożą sankcjami wobec Meksyku, jeśli nie pomoże to powstrzymać kryzysu; oraz d) uczestniczyły w trudnych renegocjacjach handlowych z Kanadą i Meksykiem.

Według słów byłego dyrektora ds. Komunikacji w Białym Domu, Anthony’ego Scaramucciego: „sankcje miały pod pewnymi względami odwrotny skutek z powodu kultury rosyjskiej. Myślę, że Rosjanie zjadaliby śnieg, gdyby musieli przeżyć”.

Owszem, nałożenie sankcji byłoby bardzo dobrze przyjęte w Europie Środkowej i Wschodniej. Ale ze strategicznego punktu widzenia, brak sankcji nie sprawiłby, że kraje takie jak Polska czy Litwa byłyby mniej zaangażowane w sojusz z USA. Tymczasem sankcje mogą sprawić, że i tak napięte stosunki między USA i ich sojusznikami z Europy Zachodniej, takimi jak Niemcy czy Francja, będą jeszcze trudniejsze.

Co ważniejsze, USA nie potrzebują sankcji, aby sprzedaż rosyjskiego gazu do Europy była mniej opłacalna. Dzięki rosnącemu eksportowi LNG i pogłębieniu rynku gazu ziemnego jest mało prawdopodobne, aby Gazprom utrzymał pozycję dominującą w Europie. Tak długo, jak alternatywne dostawy będą miały dostęp do rynku europejskiego, będą stanowić „wiarygodne zagrożenie” i pułap cenowy dla rosyjskiego gazu.

Kluczowym elementem jest dostęp, który obejmuje zarówno wystarczającą infrastrukturę, jak i rynki otwarte na konkurencję. I właśnie tutaj USA mogą wywrzeć największy wpływ.

Źródło: Forbes

Jakóbik: Czy Trump ogłosi sankcje wobec Nord Stream 2 w Warszawie?

Artykuł Mikulska: Sankcje USA wobec Nord Stream 2 przyniosą więcej dobrego czy złego? pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/mikulska-baker-insitute-sankcje-usa-nord-stream-2-energetyka/feed/ 0