BiznesAlert.pl http://biznesalert.pl Rynek Opinii Sat, 17 Nov 2018 06:30:11 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.8 RAPORT: Powrót atomu http://biznesalert.pl/raport-powrot-atomu/ http://biznesalert.pl/raport-powrot-atomu/#respond Sat, 17 Nov 2018 06:30:11 +0000 http://biznesalert.pl/?p=147966 Dyskusja na Kongresie 590 poświęcona energetyce i polityce środowiskowej była okazją do nowej deklaracji ministra energii na temat atomu. Z jego wypowiedzi wynika, że energetyka jądrowa znajdzie się w strategii energetycznej RP. Deklaracja ministra energii Polska jest gotowa na transformację energetyki tak, aby spełnić rosnące ambicje polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Jednak zmiany muszą następować ewolucyjnie, […]

Artykuł RAPORT: Powrót atomu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Dyskusja na Kongresie 590 poświęcona energetyce i polityce środowiskowej była okazją do nowej deklaracji ministra energii na temat atomu. Z jego wypowiedzi wynika, że energetyka jądrowa znajdzie się w strategii energetycznej RP.

Deklaracja ministra energii

Polska jest gotowa na transformację energetyki tak, aby spełnić rosnące ambicje polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Jednak zmiany muszą następować ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie – podkreślali uczestnicy odbywającego się w ramach Kongresu 590 panelu ,,Unijna polityka klimatyczna i jej wpływ na Polskę”. Patronem medialnym wydarzenia był BiznesAlert.pl. W trakcie debaty minister energii Krzysztof Tchórzewski dopytywany przez moderatora Wojciecha Jakóbika o decyzję w sprawie energetyki jądrowej nie chciał udzielić jasnej odpowiedzi. Jednak, kiedy został zapytany o to, czy Komisja Europejska wie już, że atom znajdzie się w miksie, odparł krótko: tak. – Nie robimy niczego bez rozmów z Komisją Europejską – mówił minister Tchórzewski. Dodał przy tym, że podczas dyskusji z Komisją o ograniczaniu emisji została ona poinformowana, że w strategii energetycznej w Polsce będzie atom.

Polska transformacja energetyczna między ewolucją a rewolucją (RELACJA)

Minister został dodatkowo zapytany o atom przez Polską Agencję Prasową. „Nieformalna decyzja o budowie elektrowni atomowej zapadła, formalna – jeszcze nie” – poinformował PAP Biznes minister energii Krzysztof Tchórzewski w kuluarach Kongresu 590. W rozmowie z Wirtualnym Nowym Przemysłem przekonywał, że sekretarz energii USA Rick Perry zadeklarował gotowość jego kraju do partycypowania finansowego w budowie polskiej elektrowni jądrowej.

PAP przypomina, że z opublikowanego w czwartek stanowiska Ministerstwa Energii na grudniową konferencję COP 24 wynika, że minister energii chce ewolucyjnej transformacji elektroenergetyki, zamiast „drastycznych ograniczeń” w wykorzystaniu paliw kopalnych. Popiera rozwój energetyki jądrowej i uznanie gazu ziemnego za źródło niskoemisyjne.

Tchórzewski: Jest nieformalna decyzja o budowie elektrowni atomowej. Czekamy na formalną

Transformacja energetyczna – tak, ale jaka?

Podczas panelu pojawił się także stanowczy apel o dostosowanie polityki klimatycznej do uwarunkowań zewnętrznych. – To, czego nam brakuje, to zrozumienia, że na rynku jesteśmy w trakcie pewnego procesu. Nie trwa to od dzisiaj czy od trzech lat. To pewien kierunek, który był już wcześniej wytyczony. Możemy się na to obrażać albo się do niego dostosować – powiedział prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski. Przypomniał, że Polska w systemie handlu emisjami EU ETS emituje 120-130 mln ton. – To koszt 10-12 mld złotych. To są koszty polityki energetycznej – powiedział.

Zwolennicy energetyki jądrowej chcą wpisania do strategii energetycznej 6-9 GW energii z atomu. Zwolennicy Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) chcą przyspieszenia transformacji energetycznej poprzez inwestycje w farmy wiatrowe – uwaga, na lądzie też – oraz pozostawienie atomu tylko w ramach technologii małych reaktorów modularnych (SMR), która dopiero się rozwija.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej ma zostać zaktualizowany po przyjęciu strategii energetycznej, która ma zostać ogłoszona podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Spółki elektroenergetyczne uczestniczące w debacie na Kongresie 590 nie mówiły nic na jego temat. Apelowały jednak o ewolucyjną transformację energetyczną. Prezes Tauronu Filip Grzegorczyk uznał, że ważne jest, aby transformacja była sprawiedliwa, ale będzie ona kosztowna – Transformacja naszej energetyki w kierunku OZE to koszt 60 mld złotych, jeśli nie więcej. Musimy się dostosowywać do zmian. Zwrot w kierunku OZE to racjonalnych decyzji biznesowych. Chcemy inwestować nie tylko wiatraki ale fotowoltaikę – powiedział.

Jakóbik: Ostatnia bitwa o strategię energetyczną na Kongresie 590

Artykuł RAPORT: Powrót atomu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/raport-powrot-atomu/feed/ 0
KOBIZE: Na załamanie cen uprawnień do emisji CO2 wpływ miały spadki cen surowców http://biznesalert.pl/kobize-na-zalamanie-cen-uprawnien-do-emisji-co2-wplyw-mialy-spadki-cen-surowcow/ http://biznesalert.pl/kobize-na-zalamanie-cen-uprawnien-do-emisji-co2-wplyw-mialy-spadki-cen-surowcow/#respond Fri, 16 Nov 2018 13:30:28 +0000 http://biznesalert.pl/?p=147955 Na załamanie cen uprawnień EUA w październiku wpływ miały spadki cen surowców – ocenia Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Październik 2018 roku był pierwszym miesiącem od kwietnia 2017 r., w którym uprawnienia EUA zanotowały spadek wartości. „Niewątpliwie wpływ na załamanie się cen (w sumie aż o 27,5 proc. licząc od wartości maksymalnej i minimalnej […]

Artykuł KOBIZE: Na załamanie cen uprawnień do emisji CO2 wpływ miały spadki cen surowców pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Na załamanie cen uprawnień EUA w październiku wpływ miały spadki cen surowców – ocenia Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

Październik 2018 roku był pierwszym miesiącem od kwietnia 2017 r., w którym uprawnienia EUA zanotowały spadek wartości.

„Niewątpliwie wpływ na załamanie się cen (w sumie aż o 27,5 proc. licząc od wartości maksymalnej i minimalnej miesiąca) miały znaczące spadki cen surowców: paliw, węgla, gazu oraz energii elektrycznej. Dodatkowo również czynnikiem prospadkowym mogły być niższe ceny uprawnień osiągane na aukcjach oraz realizacja zysków przez inwestorów” – napisano w raporcie.

W ostatnim dniu notowań w październiku cena uprawnienia EUA wyniosła 16,37 euro.

W sumie w październiku uprawnienia EUA zanotowały spadek wartości o 22,64 proc. licząc od dnia 28 września.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł KOBIZE: Na załamanie cen uprawnień do emisji CO2 wpływ miały spadki cen surowców pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/kobize-na-zalamanie-cen-uprawnien-do-emisji-co2-wplyw-mialy-spadki-cen-surowcow/feed/ 0
Tauron dostarczy energię dla największej grupy zakupowej w Polsce http://biznesalert.pl/tauron-dostarczy-energie-dla-najwiekszej-grupy-zakupowej-w-polsce/ http://biznesalert.pl/tauron-dostarczy-energie-dla-najwiekszej-grupy-zakupowej-w-polsce/#respond Fri, 16 Nov 2018 13:15:52 +0000 http://biznesalert.pl/?p=147959 TAURON wygrał przetarg na dostawę energii dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przez najbliższy rok TAURON sprzeda podmiotom zrzeszonym w największej grupie zakupowej w kraju ponad 468 GWh energii elektrycznej. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to grupa zakupowa złożona z 289 jednostek. O wielkości grupy świadczy również wolumen zamówionej energii elektrycznej – 468 GWh oraz blisko 15 tys. punktów poboru, do […]

Artykuł Tauron dostarczy energię dla największej grupy zakupowej w Polsce pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
TAURON wygrał przetarg na dostawę energii dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przez najbliższy rok TAURON sprzeda podmiotom zrzeszonym w największej grupie zakupowej w kraju ponad 468 GWh energii elektrycznej.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to grupa zakupowa złożona z 289 jednostek. O wielkości grupy świadczy również wolumen zamówionej energii elektrycznej – 468 GWh oraz blisko 15 tys. punktów poboru, do których TAURON dostarczał będzie prąd.

W przetargu uczestniczyły dwie firmy. Najkorzystniejszą ofertę, o wartości 192,4 mln zł brutto, złożył TAURON. Spółka podkreśla, że w obecnej sytuacji, gdy rosnące ceny na giełdzie powodują wzrost kosztów energii elektrycznej, oferta TAURONA jest korzystna dla zamawiającego. Świadczy o tym fakt, że druga oferta przetargowa była wyższa od tej, którą przedstawił TAURON, o ponad 15 mln zł.

– Sukces osiągnięty przez TAURON w największym przetargu komunalnym na sprzedaż energii to efekt między innymi naszego sprawnego modelu biznesowego i proponowania naszym klientom optymalnej ceny energii elektrycznej w trudnym otoczeniu rynkowym – mówi Filip Grzegorczyk prezes zarządu TAURON Polska Energia.

TAURON sprzedaje energię elektryczną największej grupie zakupowej w Polsce od 2012 r., kiedy to gminy z Górnego Śląska ogłosiły pierwszy tego typu przetarg. Z każdym kolejnym postępowaniem GZM zwiększał wolumen zamawianej energii elektrycznej oraz liczbę punktów poboru, które z niej korzystały. I tak, w pierwszym postępowaniu dla grupy – ogłoszonym w 2012 r. przez Gminę Świętochłowice – było 6,5 tys. punktów poboru. W roku 2013 blisko 10 tys., a w piątym przetargu grupowym, który odbył się w 2016 r., liczba punktów poboru energii wzrosła do ok. 13 tys. Systematycznie rósł także wolumen zamawianej energii elektrycznej. W 2012 r. wynosił blisko 200 GWh, rok później prawie 300 GWh, a w roku 2016, gdy GZM rozpisał postępowanie na lata 2017- 2018, zamówienie dotyczyło ponad 900 GWh energii elektrycznej.

Każde z dotychczasowych postępowań ogłaszanych przez tę największą grupę zakupową w Polsce wygrywał TAURON. Spółka wyraża zadowolenie, że i tym razem przedstawiła najkorzystniejszą ofertę i że grupa zakupowa Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zdecydowała się na zawarcie kontraktu z TAURONEM.

W tym roku TAURON wygrał również inne, duże postępowania przetargowe na dostawę energii elektrycznej na 2019 r. Gmina Miejska Lubin zamówiła 206 GWh dla ponad 14 tysięcy punktów poboru energii elektrycznej, grupa zakupowa zorganizowana przez Politechnikę Wrocławską 180 GWh, a Gmina Wrocław 138 GWh. Wśród dużych grup zakupowych, do których w 2019 r. energię elektryczną dostarczy TAURON, jest również Zakład Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Szczecinie. Wśród podmiotów objętych tym zamówieniem znajdują się m.in. porty w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu.

TAURON wygrał również przetargi na dostawy energii elektrycznej na lata 2019-2020, m.in. dla Powiatu Piotrkowskiego, Gminy Sandomierz oraz Gminy Skarżysko-Kamienna.

Tauron

Artykuł Tauron dostarczy energię dla największej grupy zakupowej w Polsce pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/tauron-dostarczy-energie-dla-najwiekszej-grupy-zakupowej-w-polsce/feed/ 0
Analitycy: Dostawcy energii mogą uznać wyniki pierwszej aukcji rynku mocy za sukces http://biznesalert.pl/rynek-mocy-ceny-energia/ http://biznesalert.pl/rynek-mocy-ceny-energia/#respond Fri, 16 Nov 2018 13:15:47 +0000 http://biznesalert.pl/?p=147956 Pierwsza aukcja główna na rynku mocy, na rok dostaw 2021, zakończyła się z ceną w przedziale 218,56 do 240,40 zł/kW/rok. Analitycy oceniają, że ta cena jest wyższa od oczekiwań i pozytywnie wpływa na spółki wytwórcze. Biorąc pod uwagę wielkość spółek i ich wyniki, najbardziej skorzystają Enea i Tauron. W czwartek odbyła się pierwsza aukcja główna […]

Artykuł Analitycy: Dostawcy energii mogą uznać wyniki pierwszej aukcji rynku mocy za sukces pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Pierwsza aukcja główna na rynku mocy, na rok dostaw 2021, zakończyła się z ceną w przedziale 218,56 do 240,40 zł/kW/rok. Analitycy oceniają, że ta cena jest wyższa od oczekiwań i pozytywnie wpływa na spółki wytwórcze. Biorąc pod uwagę wielkość spółek i ich wyniki, najbardziej skorzystają Enea i Tauron.

W czwartek odbyła się pierwsza aukcja główna na rynku mocy, na rok dostaw 2021. Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że została zakończona w 5. rundzie. Wstępne wyniki aukcji zostaną opublikowane w terminie 3 dni roboczych od dnia jej zakończenia, ale już wiadomo, że cena zamknięcia aukcji mieści się w przedziale 218,56 do 240,40 zł/kW/rok. Zgodnie z parametrami dla aukcji zapotrzebowanie na moc w aukcji głównej na rok dostaw 2021 wynosiło 22.732 MW. Cena maksymalna aukcji wynosiła 327,80 zł/kW/rok.

Analitycy wskazują, że osiągnięta w aukcji cena jest wyższa niż można się było spodziewać. „Przy przedziale cenowym 218,56-240,4 zł/kW/rok budżet rynku mocy na 2021 wynosi 5-5,5 mld zł. Dotychczasowe oczekiwania mieściły się w granicach 3-4 mld zł (w OSR do ustawy o rynku mocy z 08.12.2017 budżet szacowano na 3,7 mld zł rocznie)” – napisano w piątkowym raporcie BDM. „Wysoka cena jest pozytywna dla spółek wytwórczych, nie spodziewaliśmy się alokacji aż tak dużego budżetu” – powiedział PAP Biznes Paweł Puchalski, analityk Santander BM.

Analitycy BDM zauważają, że po wynikach pierwszej aukcji głównej rynku mocy najwięcej wsparcia w relacji do swoich aktywów otrzyma PGE (73 proc. zainstalowanej mocy), niemniej będzie to wsparcie głównie dla starych bloków, tylko na 1 rok. Najwięcej wsparcia dla bloków nowych (na 15 lat) i modernizowanych (na 5 lat) otrzymały Enea i Tauron. „W rezultacie porównując NPV uzyskanego wsparcia do aktualnej kapitalizacji największymi beneficjentami wczorajszej aukcji wydają się być właśnie Enea i Tauron” – napisano w raporcie BDM. Na Eneę i Tauron wskazuje też Robert Maj, analityk Ipopema Securities.

„Aukcje pomagają wszystkim, całemu sektorowi. PGE dostanie najwięcej środków, ale patrząc na wyniki i wielkość spółek, to Enea i Tauron wygrywają, dla nich znaczenie tych pieniędzy będzie większe” – powiedział PAP Biznes Maj. Kolejna aukcja, na 2022 rok, odbędzie się 5 grudnia, a na 2023 rok – 21 grudnia. „Te aukcje będą też bardzo ciekawe, bo cena może się ukształtować zupełnie inaczej” – powiedział Puchalski.

Rynek mocy jest w założeniu mechanizmem wsparcia dla elektrowni i firm energetycznych, dla których ceny energii na rynku hurtowym w długim okresie nie gwarantują spłaty inwestycji w nowe, konwencjonalne jednostki wytwórcze, potrzebne dla utrzymania bezpiecznego funkcjonowania systemu energetycznego i zapewnienia dostaw energii elektrycznej. Jego koszty poniosą końcowi odbiorcy prądu, w postaci tzw. opłaty mocowej.

Jednostki wyłaniane podczas aukcji do pełnienia tzw. obowiązku mocowego, który polega na gotowości do dostarczania mocy elektrycznej do systemu oraz zobowiązaniu do faktycznej dostawy mocy w okresie zagrożenia, będą wynagradzane. Zwycięzcami aukcji zostaną jednostki o najniższym koszcie dostawy, przy czym zachowana będzie neutralność technologiczna. Jednostki nowe otrzymują umowę mocową na 15 lat, modernizowane na 5 lat, a jednostki istniejące na 1 rok.

Wyniki pierwszej aukcji rynku mocy (na 2021 rok w MW)

Spółka Ogółem W tym nowe
15 lat
W tym modernizowane
5 lat
W tym stare
1 rok
PGE 11 652 1 944 2 698 7 009
Tauron 2 672 773 1 228 672
Enea 3 473 915 2 521 37
Energa 977 585 392
ZE PAK 587 587
Polenergia 114 114
pozostali 3 257

Źródło: raport BDM, spółki, PSE. Dla Tauronu moc obliczona wg podanego wsparcia w mln zł

Ok. godz. 12.00 kurs PGE zyskuje 1,8 proc., a Tauronu 1 proc. Papiery Enei drożeją 1,1 proc., a akcje Energi zyskują 0,5 proc.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Analitycy: Dostawcy energii mogą uznać wyniki pierwszej aukcji rynku mocy za sukces pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/rynek-mocy-ceny-energia/feed/ 0
Energa dobrze ocenia rezultaty aukcji mocowej http://biznesalert.pl/energa-dobrze-ocenia-rezultaty-aukcji-mocowej/ http://biznesalert.pl/energa-dobrze-ocenia-rezultaty-aukcji-mocowej/#respond Fri, 16 Nov 2018 12:45:39 +0000 http://biznesalert.pl/?p=147950 Energa pozytywnie ocenia wyniki pierwszej aukcji mocowej. Jego zdaniem cena jest „obiecująca” – poinformował PAP Biznes Jacek Kościelniak, wiceprezes Energi. „Wyniki aukcji oceniamy bardzo dobrze” – powiedział PAP Biznes Kościelniak, pytany o ocenę aukcji w kontekście planowanego bloku Ostrołęka C. „Cena w przedziale 218,56-240,4 zł jest obiecująca. Mamy nadzieję, że kolejna aukcja, 21 grudnia, nie […]

Artykuł Energa dobrze ocenia rezultaty aukcji mocowej pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Energa pozytywnie ocenia wyniki pierwszej aukcji mocowej. Jego zdaniem cena jest „obiecująca” – poinformował PAP Biznes Jacek Kościelniak, wiceprezes Energi.

„Wyniki aukcji oceniamy bardzo dobrze” – powiedział PAP Biznes Kościelniak, pytany o ocenę aukcji w kontekście planowanego bloku Ostrołęka C.

„Cena w przedziale 218,56-240,4 zł jest obiecująca. Mamy nadzieję, że kolejna aukcja, 21 grudnia, nie będzie gorsza, a może nawet lepsza” – dodał wiceprezes w kuluarach Kongresu 590.

Wskazał, że mamy do czynienia z nową sytuacją pod względem rynkowym, prawnym i administracyjnym.

„Ten rynek się układa. Niektóre jednostki energetyczne są zakontraktowane tylko na rok, być może już za chwilę będą odstawienia. To będzie możliwe po 2-3 latach funkcjonowania, a nasze jednostki są już w tym momencie zakontraktowane na 5 lat” – powiedział Kościelniak.

W czwartek odbyła się pierwsza aukcja główna na rynku mocy, na rok dostaw 2021. Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że została zakończona w 5. rundzie.

Wstępne wyniki aukcji zostaną opublikowane w terminie 3 dni roboczych od dnia jej zakończenia, ale już wiadomo, że cena zamknięcia aukcji mieści się w przedziale 218,56 do 240,40 zł/kW/rok.

Energa podała w czwartek, że w aukcji zakontraktowanych zostało łącznie 977 MW obowiązku mocowego dla jednostek grupy. Łączny obowiązek mocowy obejmuje 585 MW dla jednostek modernizowanych (z umową mocową na 5 lat) oraz 392 MW dla jednostek istniejących i jednostek redukcji zapotrzebowania (z umową mocową na 1 rok).

Przedstawiciele Energi informowali wcześniej, że w grudniowej aukcji rynku mocy na 2023 rok udział ma brać projekt Ostrołęka C, prowadzony przez spółkę Elektrownia Ostrołęka, w której po 50 proc. udziałów mają Enea i Energa.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Energa dobrze ocenia rezultaty aukcji mocowej pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/energa-dobrze-ocenia-rezultaty-aukcji-mocowej/feed/ 0
Litwini dostarczą LNG do Polski http://biznesalert.pl/litwini-dostarcza-lng-do-polski/ http://biznesalert.pl/litwini-dostarcza-lng-do-polski/#respond Fri, 16 Nov 2018 12:30:55 +0000 http://biznesalert.pl/?p=147946 Litewska spółka gazowa Litgas podpisała nowe umowy i będzie nadal sprzedawać gaz ziemny klientom w Polsce i w Estonii. Surowiec będzie dostarczany z zarządzanej przez koncern Klaipedos Nafta stacji dystrybucyjnej w terminalu w Kłajpedzie. Litgas poinformował, że jesienią podpisał cztery umowy – dwie z polskimi i dwie z estońskimi firmami. Do końca roku ma do […]

Artykuł Litwini dostarczą LNG do Polski pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Litewska spółka gazowa Litgas podpisała nowe umowy i będzie nadal sprzedawać gaz ziemny klientom w Polsce i w Estonii. Surowiec będzie dostarczany z zarządzanej przez koncern Klaipedos Nafta stacji dystrybucyjnej w terminalu w Kłajpedzie.

Litgas poinformował, że jesienią podpisał cztery umowy – dwie z polskimi i dwie z estońskimi firmami. Do końca roku ma do nich trafić 40 autocystern. – W najbliższym czasie liczymy na podpisanie kolejnych umów z innymi podmiotami z sąsiednich krajów – stwierdził dyrektor ds. rozwoju Litgas, Dovydas Palaima.

W lutym 2018 roku Litgas sfinalizował największą jak do tej pory umowę na dostawy LNG. Od grudnia ubiegłego roku do końca lutego 2018 roku spółki Litgas i Lietuvos Energijos Tiekimas (niegdyś Lietuvos Duju Tiekimas – przyp. red.) dostarczyły odbiorcom ok. 4 tys. metrów sześciennych gazu. Z kolei w ubiegłym roku Litgas sprzedał kilkaset metrów sześciennych surowca polskiej spółce Duon.

Stacja dystrybucyjna w Kłajpedzie została uruchomiona po koniec października 2018 roku. Ma pięć magazynów, każdy o pojemności tysiąca metrów sześciennych. Surowiec może być z nich przeładowywany do cysterny. Wartość inwestycji wyniosła 33,3 mln euro. W przyszłości planowane jest zwiększenie możliwości przesyłowych stacji do 10 tys. m sześciennych.

The Baltic Course/Piotr Stępiński

Artykuł Litwini dostarczą LNG do Polski pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/litwini-dostarcza-lng-do-polski/feed/ 0
Gazprom: Amerykańskie sankcje nie przeszkodzą w budowie Nord Stream 2 http://biznesalert.pl/gazprom-amerykanskie-sankcje-nie-przeszkodza-w-budowie-nord-stream-2/ http://biznesalert.pl/gazprom-amerykanskie-sankcje-nie-przeszkodza-w-budowie-nord-stream-2/#respond Fri, 16 Nov 2018 12:15:34 +0000 http://biznesalert.pl/?p=147942 Rosjanie nie obawiają się amerykańskich sankcji i zapowiadają kontynuację prac nad budową gazociągu Nord Stream 2. Dalszą realizację projektu zapowiedział w rozmowie z rosyjskimi dziennikarzami prezes Gazpromu, Aleksiej Miller. – Wszyscy przecież widzicie, że już ułożyliśmy 200 km gazociągu. Pozostałą część również zbudujemy – stwierdził. We wtorek ambasador Stanów Zjednoczonych przy Unii Europejskiej Gordon Sondland […]

Artykuł Gazprom: Amerykańskie sankcje nie przeszkodzą w budowie Nord Stream 2 pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Rosjanie nie obawiają się amerykańskich sankcji i zapowiadają kontynuację prac nad budową gazociągu Nord Stream 2.

Dalszą realizację projektu zapowiedział w rozmowie z rosyjskimi dziennikarzami prezes Gazpromu, Aleksiej Miller.

– Wszyscy przecież widzicie, że już ułożyliśmy 200 km gazociągu. Pozostałą część również zbudujemy – stwierdził.

We wtorek ambasador Stanów Zjednoczonych przy Unii Europejskiej Gordon Sondland ostrzegł, że Waszyngton dysponuje odpowiednimi instrumentami, aby zahamować budowę Nord Stream 2. Chociaż w sierpniu 2017 roku amerykański prezydent Donald Trump, podpisał ustawę, na podstawie której można ukarać każdą spółkę współpracującą z Rosjanami, nadal nie skorzystał z możliwości nałożenia sankcji na podmioty zaangażowane w realizację kontrowersyjnego projektu.

RIA Novosti/Piotr Stępiński

Artykuł Gazprom: Amerykańskie sankcje nie przeszkodzą w budowie Nord Stream 2 pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/gazprom-amerykanskie-sankcje-nie-przeszkodza-w-budowie-nord-stream-2/feed/ 0
Wodorowy sojusz JSW, PKP Cargo i Cegielskiego http://biznesalert.pl/wodorowy-sojusz-jsw-pkp-cargo-i-cegielskiego/ http://biznesalert.pl/wodorowy-sojusz-jsw-pkp-cargo-i-cegielskiego/#respond Fri, 16 Nov 2018 12:00:52 +0000 http://biznesalert.pl/?p=147939 Fabryka Pojazdów Szynowych „H. Cegielski” z Poznania zawarła porozumienie z Jastrzębską Spółką Węglową i PKP Cargo w sprawie komercyjnego wykorzystania wodoru w transporcie kolejowym. List intencyjny w tej sprawie Jastrzębska Spółka Węglowa i PKP Cargo podpisały już w czerwcu 2018 roku. Teraz do inicjatywy przyłączyły się zakłady „H. Cegielski-Poznań SA” zajmujące się zaawansowanymi technologiami w […]

Artykuł Wodorowy sojusz JSW, PKP Cargo i Cegielskiego pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Fabryka Pojazdów Szynowych „H. Cegielski” z Poznania zawarła porozumienie z Jastrzębską Spółką Węglową i PKP Cargo w sprawie komercyjnego wykorzystania wodoru w transporcie kolejowym.

List intencyjny w tej sprawie Jastrzębska Spółka Węglowa i PKP Cargo podpisały już w czerwcu 2018 roku. Teraz do inicjatywy przyłączyły się zakłady „H. Cegielski-Poznań SA” zajmujące się zaawansowanymi technologiami w zakresie kolejnictwa. Porozumienie podpisano w Jasionce koło Rzeszowa podczas Kongresu 590, którego JSW była partnerem.

Porozumienie dotyczy wspólnego wypracowania innowacyjnych rozwiązań, które mają sprzyjać zmniejszeniu zużycia energii oraz emisji spalin do atmosfery, związanych z eksploatacją taboru kolejowego. Takim rozwiązaniem niewątpliwie jest wodór – czyste, ekologiczne i przyjazne środowisku paliwo. Jastrzębska Spółka Węglowa stawia na wodór jako paliwo przyszłości.

– JSW planuje zaangażować się w „wodorowy projekt”, stając się jego głównym producentem w kraju. Możemy wytwarzać wodór w bardzo konkurencyjnej cenie. Zamierzamy go pozyskiwać z gazu koksowniczego, który jest produktem ubocznym w procesie koksowania węgla w naszych koksowniach – mówi Daniel Ozon, prezes zarządu JSW SA. – W jednoznaczny sposób pokazujemy, że myślimy w nowoczesny sposób. JSW, poza produkcją niezbędnego surowca do produkcji stali, ma szansę stać się również producentem paliwa, które zmniejsza emisyjność, bo przecież efektem spalania wodoru jest niemal wyłącznie para wodna.

Oczyszczony wodór może być wykorzystywany w ogniwach wodorowych do produkcji energii elektrycznej, ciepła i chłodu, zasilania urządzeń elektrycznych i awaryjnych stacji zasilania, np. dla szpitali, szkół czy urzędów, ale też może okazać się niezwykle cenny jako ekologiczne paliwo w transporcie publicznym. Ogniwa wodorowe znajdują coraz częściej zastosowanie nie tylko w transporcie samochodowym, ale także w kolejowym. Pierwszy na świecie pociąg zasilany paliwem wodorowym pojawił się we wrześniu w Niemczech.

W podpisaniu listu intencyjnego wzięli udział przedstawiciele trzech spółek: Jastrzębskiej Spółki Węglowej, PKP Cargo oraz Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielski. Prawdopodobne jest poszerzenie listy zaangażowanych w ten wodorowy projekt instytucji.

JSW

Artykuł Wodorowy sojusz JSW, PKP Cargo i Cegielskiego pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/wodorowy-sojusz-jsw-pkp-cargo-i-cegielskiego/feed/ 0
Polska transformacja energetyczna między ewolucją a rewolucją (RELACJA) http://biznesalert.pl/polska-transformacja-energetyczna-miedzy-ewolucja-a-rewolucja-relacja/ http://biznesalert.pl/polska-transformacja-energetyczna-miedzy-ewolucja-a-rewolucja-relacja/#respond Fri, 16 Nov 2018 12:00:10 +0000 http://biznesalert.pl/?p=147934 Polska jest gotowa na transformację energetyki tak, aby spełnić rosnące ambicje polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Jednak zmiany muszą następować ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie – podkreślali uczestnicy odbywającego się w ramach Kongresu 590 panelu ,,Unijna polityka klimatyczna i jej wpływ na Polskę”. Patronem medialnym wydarzenia jest BiznesAlert.pl Polska ,,z otwartą przyłbicą” Jak zaznaczył minister energii Krzysztof […]

Artykuł Polska transformacja energetyczna między ewolucją a rewolucją (RELACJA) pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Polska jest gotowa na transformację energetyki tak, aby spełnić rosnące ambicje polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Jednak zmiany muszą następować ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie – podkreślali uczestnicy odbywającego się w ramach Kongresu 590 panelu ,,Unijna polityka klimatyczna i jej wpływ na Polskę”. Patronem medialnym wydarzenia jest BiznesAlert.pl

Polska ,,z otwartą przyłbicą”

Jak zaznaczył minister energii Krzysztof Tchórzewski, do rozmów Komisją Europejską na temat transformacji energetyki możemy siadać z ,,otwartą przyłbicą”. – Jesteśmy dobrzy. Stąd stawianie nam wymogów, abyśmy już teraz zrównali się, bądź wyprzedzili niektóre państwa w pewnych obszarach uważamy za ambitne. I tak w wielu sprawach osiągamy więcej i szybciej niż zakładano to w prognozach. Od trzech lat kiedy jestem ministrem energii, jestem zadowolony z rozmów z Komisją Europejską, podczas których spotykam się ze zrozumieniem. Jestem tam dużo mniej napiętnowany niż w Polsce – mówił.

W trakcie dyskusji szef resortu energii przypomniał również o pracach nad ustawą o wsparciu wysokosprawnej kogeneracji. – Borykamy się z kogeneracją, ponieważ jest to pewne starcie myśli, dostosowanie się do rzeczywistych wymogów. To, co uzyskaliśmy w rozmowach z Komisją Europejską musi być zadowalające, ponieważ jeżeli ktoś ma otrzymać pomoc publiczną, to otrzyma ją w sytuacji, gdy udowodni, że tej pomocy potrzebuje. Prac nad ustawą zahamowały ponieważ, wsparcie chcą uzyskać ci, którzy zdaniem Komisji Europejskiej jej nie potrzebują – powiedział.

– Chcemy wpuścić kogenerację do mniejszych miast. To element walki o czyste powietrze w Polsce. W Brukseli jest dla tego zrozumienie – dodał

Zwrócił również uwagę na przychylność Brukseli w sprawie transformacji regionów pogórniczych – Zwróciliśmy się o taką pomoc. Komisja jest przychylna. Biorąc pod uwagę system współpracy jaki obowiązuje w UE, to ten proces nie jest krótki. Wszystko wskazuje na to, że środki na transformację regionów górniczych się znajdą – mówił. Nie ujawnił jednak konkretnej kwoty. Zauważył również, że wcześniej Komisja notyfikowała pomoc dla polskiego górnictwa. – Jeżeli mówimy o kierunku inwestycyjnym, to notyfikując pomoc dla górnictwa przedstawiłem nasze zamiary. Natomiast dzięki notyfikacji rynku mocy, energetyka węglowa została zaakceptowana na najbliższe lata. Jesteśmy na finiszu rozmów, które będą dotyczyły średniej emisji w Polsce. Nie robimy niczego bez rozmów z Komisją Europejską – mówił minister Tchórzewski. Dodał przy tym, że podczas dyskusji z Komisją o ograniczaniu emisji została ona poinformowana, że w strategii energetycznej w Polsce będzie atom.

Jak zaznaczył Christian Schnell, radca prawny i główny ekspert sektora energii w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, węgiel będzie stanowił coraz większe obciążenie dla spółek energetycznych. – Obecnie najtańsza energia pochodzi z węgla brunatnego ale ta sytuacja ulegnie zmianie. To nie tylko kwestia unijnej polityki klimatycznej, ale rosnącej ceny węgla. To również efekt spadających kosztów technologii OZE. Te czynniki będą determinowały to w którym kierunku będą prowadzone inwestycje – powiedział.

Nie ma ucieczki od dekarbonizacji

– Trend dekarbonizacyjny w gospodarce jest coraz silniejszy. Nie tylko sektora energetycznego. Pytanie ile ten trend będzie kosztował pojedynczą osobę. Zamykane huty w Europie nie znikają. One migrują tam gdzie dekarbonizacji nie ma. Z globalnego punktu widzenia nadal emituje tyle ile przedtem – powiedział Henryk Baranowski, prezes PGE.

Jak zaznaczył, polska energetyka się zmienia i dekarbonizuje się w coraz większym stopniu. – Emisja CO2 jest coraz mniejsza emisja CO2. Przez ponad 20 lat polska energetyka zainwestowała wiele, aby dostosować się do trendu dekarbonizacji. Jesteśmy liderem tych zmian. Energetyka podjęła rękawice i zaczęła się zmieniać. Jednak każda redukcja emisji powoduje, że koszty transformacji są coraz większe. Cena transformacji energetycznej musi być akceptowalna społecznie – dodał.

Przypomniał, że PGE chce dywersyfikować swoje źródła wytwórcze i położyć większy nacisk na rozwój OZE. – Do 2025 roku chcemy być liderem rynku OZE w Polsce. Stawiamy na offshore. To jest ten kierunek, który wydaje się najbardziej perspektywiczny. Jednocześnie podejmujemy decyzję o tym, że kończymy rozbudowę Elektrowni Opole i Turów ponieważ są to nowoczesne i bardzo sprawne bloki – powiedział.

Zapowiedział, że do 2025 roku PGE chce obniżyć emisje CO2 o 60 mln ton. – Tyle emituje Elektrownia Bełchatów przez dwa lata. Uruchomienie niskoemisyjnych źródeł pogłębi ten trend. Tylko sama morska energetyka wiatrowa pozwoli na zmniejszenie emisji CO2 o 4 mln ton. To da 350 mln złotych oszczędności dla polskiej gospodarki – dodał.

Jak podkreślił prezes Tauronu Filip Grzegorczyk ważne jest aby transformacja była sprawiedliwa, ale będzie ona kosztowna – Transformacja naszej energetyki w kierunku OZE to koszt 60 mld złotych, jeśli nie więcej. Musimy się dostosowywać do zmian. Zwrot w kierunku OZE to racjonalnych decyzji biznesowych. Chcemy inwestować nie tylko wiatraki ale fotowoltaikę – powiedział.

Zaznaczył jednak, że sektor energetyczny potrzebuje stabilnego otoczenia regulacyjnego. W tym kontekście przypomniał, że rynek mocy pozwala na bezpieczeństwo inwestycji. – Rynek mocy nie jest tylko dla nas ale dla całego sektora. Firmy energetyczne potrzebują wsparcia aby się zmieniały w stronę OZE. Musimy mieć stabilne normy regulacyjne – dodał.

Prezes Tauronu zwrócił się również z apelem do Unii Europejskiej. – Hasłem UE brzmi ,,zjednoczeni w różnorodności”. Dajcie nam to zrobić po swojemu – powiedział.

Energetyka chce się rozwijać

Według prezesa Enei Mirosława Kowalika, sektor energetyczny funkcjonuje nie tylko po to by przetrwać, ale po to, by się rozwijać i zasilać gospodarkę, aby stawała się coraz bardziej konkurencyjna. Jego zdaniem dla transformacji sektora kluczowa jest stabilność regulacji. Jednocześnie stwierdził, że transformacja polskiej energetyki już trwa. – Jeszcze kilka lat temu moc zainstalowana w OZE wynosiła zaledwie 4 proc. Teraz wynosi już 20 proc. Jeszcze nie dawno z węgla produkowaliśmy 83-86 proc. Teraz jest to 70 proc. Transformacja się odbywa, nie tragizujmy – podkreślił.

Jak zaznaczył prezes Kowalik, spółki energetyczne są przygotowane do transformacji. – Rynek mocy zwiększy potencjał finansowy firm, aby mogły wejść w tę ewolucję w sposób właściwy, aby konkurencyjność gospodarki była zachowana. Transformacja musi się obywa ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie – mówił prezes Enei.

Potrzebna strategia

Zdaniem Artura Kopijowskiego-Gożucha, dyrektora zarządzający w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych, przejście przez zmieniający się rynek, regulacje, megatrendy muszą pozwolić nam dostosować się do zmian. – Pamiętajmy, że wszystkie duże inwestycje takie jak morskie farmy wiatrowe czy w energetyce konwencjonalnej będą wymuszały powstanie nowej generacji, a przez to konieczność jej wyprowadzenia z tych jednostek – powiedział.

Zaznaczył, że wszystkie państwa, w których OZE mają duży udział w produkcji energii wpływają na destabilizację pracy rynku bilansującego. – Nie ma co się oszukiwać. Źródła konwencjonalne są znacznie łatwiej sterowalne i bardziej przewidywalne – mówił.

Według przedstawiciela sektora OZE, przy tak zmieniającym się rynku potrzebne jest myślenie o rozwoju w perspektywie długoterminowej. – Większych inwestycji w sieci nie przeprowadzi się w dwa lata. Wyprowadzenie nowej generacji wiatrowej z morza to są dziesięcioletnie inwestycje w sieci przesyłowe. Musimy zrobić dwa kroki do przodu – powiedział.

Węgiel kosztuje

– To, czego nam brakuje, to zrozumienia, że na rynku jesteśmy w trakcie pewnego procesu. Nie trwa to od dzisiaj czy od trzech lat. To pewien kierunek, który był już wcześniej wytyczony. Możemy się na to obrażać albo się do niego dostosować – powiedział prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.

Jak zaznaczył, średnia emisyjność energetyki w Polsce wynosi 770 kg/MWh, średnia unijna to tylko około 300 kg/MWh. – To oznacza, że elementy regulacyjne dotykają nas ponad dwa razy mocniej niż innych. Musimy rozumieć gdzie znajdujemy się w tym ekosystemie. Część tej dyskusji co pewien czas się powtarza.

Przypomniał, że Polska w systemie handlu emisjami EU ETS emituje 120-130 mln ton. – To koszt 10-12 mld złotych. To są koszty polityki energetycznej – powiedział.

Artykuł Polska transformacja energetyczna między ewolucją a rewolucją (RELACJA) pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/polska-transformacja-energetyczna-miedzy-ewolucja-a-rewolucja-relacja/feed/ 0
Tchórzewski: Ceny z pierwszej aukcji rynku mocy wydają się optymalne http://biznesalert.pl/tchorzewski-rynek-mocy-aukcje/ http://biznesalert.pl/tchorzewski-rynek-mocy-aukcje/#respond Fri, 16 Nov 2018 11:15:56 +0000 http://biznesalert.pl/?p=147931 Ceny, wyłonione w pierwszej aukcji rynku mocy, wydają się optymalne; dają możliwość rozwoju i nie są zbyt wygórowane z punktu widzenia obciążenia społeczeństwa – ocenił minister energii Krzysztof Tchórzewski. Aukcję główną na dostawę mocy w 2021 r. Polskie Sieci Elektroenergetyczne przeprowadziły w środę. Towarem jest usługa pozostawania gotowości do dostarczenia określonej mocy w określonym okresie. […]

Artykuł Tchórzewski: Ceny z pierwszej aukcji rynku mocy wydają się optymalne pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Ceny, wyłonione w pierwszej aukcji rynku mocy, wydają się optymalne; dają możliwość rozwoju i nie są zbyt wygórowane z punktu widzenia obciążenia społeczeństwa – ocenił minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Aukcję główną na dostawę mocy w 2021 r. Polskie Sieci Elektroenergetyczne przeprowadziły w środę. Towarem jest usługa pozostawania gotowości do dostarczenia określonej mocy w określonym okresie. Zgodnie z rozporządzeniem ministra energii zapotrzebowanie na moc w tej aukcji to 22 732 MW. Cena maksymalna, która była ceną wywoławczą w pierwsze rundzie aukcji, to 327,80 zł/kW/rok. Jak podały PSE, ceny zwycięskich ofert mieszczą się w przedziale miedzy 218,56 a 240,40 zł/kW/rok. Szczegółowe informacje PSE ma opublikować w ciągu kilku dni.

„Jeżeli odniesiemy to do sytuacji ekonomicznej za 2-3 lata, bo opłaty mocowe wejdą w 2021 r., to z punktu widzenia ciężaru społecznego wydaje się akceptowalne” – powiedział Tchórzewski dziennikarzom w piątek na Kongresie 590 w Jasionce k. Rzeszowa. Jak mówił minister, takie ceny dają możliwość rozwoju. Z jednej strony nie są zbyt wygórowane w stosunku do możliwości społecznych. Z drugiej strony zaczną się inwestycje w modernizacje, które dadzą pewność zasilania, dostaw energii oraz pozwolą zacząć istotne modernizacje, dostosowujące znaczną część potencjału wytwórczego do konkluzji BAT (zaostrzone normy emisji) – ocenił.

Jak zaznaczył Tchórzewski, wyniki pierwszej aukcji na moc pozwalają rządowi pokazać Krajowy plan na rzecz energii i klimatu jeszcze przed wyznaczonym przez KE terminem – upływającym z końcem 2018 r. „I jednocześnie pokażemy politykę energetyczną, bo to w zasadzie będzie to samo” – dodał minister, zaznaczając, że nastąpi to wkrótce.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Tchórzewski: Ceny z pierwszej aukcji rynku mocy wydają się optymalne pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/tchorzewski-rynek-mocy-aukcje/feed/ 0