BiznesAlert.pl http://biznesalert.pl Rynek Opinii Mon, 25 Sep 2017 15:01:28 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.6 BP uruchomiło produkcję gazu z łupków w Omanie. Szczelinowanie wkracza na Bliski Wschód http://biznesalert.pl/bp-uruchomilo-produkcje-gazu-lupkow-omanie-szczelinowanie-wkracza-bliski-wschod/ http://biznesalert.pl/bp-uruchomilo-produkcje-gazu-lupkow-omanie-szczelinowanie-wkracza-bliski-wschod/#respond Mon, 25 Sep 2017 15:00:16 +0000 http://biznesalert.pl/?p=111751 Firma BP rozpoczęła wydobywanie gazu z łupków z pola Khazzan w Omanie. To pierwszy na Bliskim Wschodzie projekt wykorzystujący na szeroką skalę amerykańską technologię wykonywania głębokich odwiertów – podaje “Financial Times”. Jak podaje brytyjski dziennik, omańskie pole stanowiło spore wyzwanie dla specjalistów od wydobywania gazu ze skał łupkowych. Konieczne było zastosowanie metod głębokich odwiertów, opracowanych w Stanach […]

Artykuł BP uruchomiło produkcję gazu z łupków w Omanie. Szczelinowanie wkracza na Bliski Wschód pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Firma BP rozpoczęła wydobywanie gazu z łupków z pola Khazzan w Omanie. To pierwszy na Bliskim Wschodzie projekt wykorzystujący na szeroką skalę amerykańską technologię wykonywania głębokich odwiertów – podaje “Financial Times”.

Jak podaje brytyjski dziennik, omańskie pole stanowiło spore wyzwanie dla specjalistów od wydobywania gazu ze skał łupkowych. Konieczne było zastosowanie metod głębokich odwiertów, opracowanych w Stanach Zjednoczonych. Jak podkreśla BP, rozpoczęcie wydobycia w Omanie oznacza, że rewolucja łupkowa rozszerza się o kolejne regiony świata. Według szacunków surowiec z pola Khazzan pozwoli na zaspokojenie jednej trzeciej zapotrzebowania Omanu na gaz.

Dotychczas szczelinowanie hydrauliczne było w regionie Bliskiego Wschodu raczej ciekawostką niż poważnie braną pod uwagę metodą wydobywania węglowodorów. Zasoby ropy i gazu, które można wydobywać tradycyjnymi metodami, nadal są duże. Jednak działania Amerykanów i udoskonalenie technologii wydobywania surowców ze skał łupkowych sprawiły, że stało się to ekonomicznie opłacalne.

Jak pisze “FT”, projekt w Omanie został zrealizowany wcześniej i taniej, niż zakładano.

BP Khazzam

fot. BP

Gaz zamiast ropy

Po katastrofie platform wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku – która spowodowała gigantyczne straty w środowisku naturalnym i kosztowała BP ok. 62 mld dol. – koncern postanowił inwestować w nowe technologie wydobycia. Do 2020 roku chce zwiększyć moce wydobywcze o ok. 800 tys. baryłek dziennie, czyli o jedną trzecią obecnego wolumenu.

Projekt w Omanie jest elementem tego planu. Według “FT” firma przychylnym okiem patrzy na gaz. Zapotrzebowanie na ten surowiec rośnie, w przeciwieństwie do popytu na ropę, która w przyszłości prawdopodobnie stanie się znacznie mniej dochodowym surowcem.

„Financial Times”

Artykuł BP uruchomiło produkcję gazu z łupków w Omanie. Szczelinowanie wkracza na Bliski Wschód pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/bp-uruchomilo-produkcje-gazu-lupkow-omanie-szczelinowanie-wkracza-bliski-wschod/feed/ 0
PISM: Merkel zwycięska, ale osłabiona http://biznesalert.pl/pism-merkel-zwycieska-oslabiona/ http://biznesalert.pl/pism-merkel-zwycieska-oslabiona/#respond Mon, 25 Sep 2017 13:30:48 +0000 http://biznesalert.pl/?p=111737 Wybory parlamentarne w Niemczech wygrała CDU/CSU z 32,9% głosów, wyprzedzając socjaldemokratów, którzy uzyskali jedynie 20,5%. Spośród mniejszych partii największy sukces odniosła Alternatywa dla Niemiec (AfD), na którą oddało głosy ponad 12,6% wyborców. Do grona wygranych należy zaliczyć także liberalną FDP, która wraca do Bundestagu po czteroletniej przerwie z wynikiem 10,7%. Umiarkowany sukces odnieśli także Zieloni […]

Artykuł PISM: Merkel zwycięska, ale osłabiona pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Wybory parlamentarne w Niemczech wygrała CDU/CSU z 32,9% głosów, wyprzedzając socjaldemokratów, którzy uzyskali jedynie 20,5%. Spośród mniejszych partii największy sukces odniosła Alternatywa dla Niemiec (AfD), na którą oddało głosy ponad 12,6% wyborców. Do grona wygranych należy zaliczyć także liberalną FDP, która wraca do Bundestagu po czteroletniej przerwie z wynikiem 10,7%. Umiarkowany sukces odnieśli także Zieloni i Die Linke, zdobywając odpowiednio 8,9% i 9,2% głosów – pisze Sebastian Płóciennik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Jaka koalicja jest najbardziej prawdopodobna?

Arytmetyka wskazuje na dwa koalicyjne scenariusze. Pierwszy zakłada kontynuację wielkiej koalicji CDU/CSU i SPD. Jest on jednak mało prawdopodobny, gdyż tuż po ogłoszeniu wstępnych wyników socjaldemokraci złożyli deklarację o przejściu do opozycji. Drugi scenariusz to tzw. Jamaika, czyli koalicja CDU/CSU, Zielonych oraz liberalnej FDP. Utworzenie wspólnego rządu przez te partie nie będzie jednak łatwe ze względu na znaczne różnice programowe – zwłaszcza między postulatami liberałów i Zielonych. Najbardziej spójna programowo koalicja, czyli CDU/CSU-FDP, z którą poważnie liczono się przed wyborami, nie dojdzie do skutku, głównie ze względu na słabszy, niż oczekiwano, wynik chadeków.

Czy CDU/CSU można uznać za zwycięzcę wyborów?

Partia Angeli Merkel wprawdzie zdobyła najwyższe poparcie, ale spodziewano się wyniku wyraźnie powyżej 35%. Ostrożny, pozbawiony ryzykownych pomysłów program wyborczy, sukcesy gospodarcze oraz rosnąca pozycja Niemiec w Europie nie wystarczyły, by powtórzyć znakomity wynik z 2013 r. (41,7%). CDU/CSU utraciła ok. miliona wyborców na rzecz AfD, która swój główny przekaz zbudowała na ostrej krytyce decyzji Merkel z 2015 r. o otwarciu granic dla uchodźców. Na rezultat wyborów mogła wpłynąć także opublikowana tuż przed wyborami ekspertyza Bundestagu, wskazująca, że ta decyzja mogła zostać podjęta z naruszeniem prawa. CDU/CSU rozpoczyna zatem kadencję wyraźnie osłabiona. Dodatkowym problemem dla partii będzie wewnętrzna walka o przywództwo po erze Merkel. Sygnałem do jej rozpoczęcia może stać się ewentualny słabszy wynik chadeków w wyborach do parlamentu Bawarii, które odbędą się jesienią 2018 r.

Czy AfD zmierza w kierunku jeszcze większych sukcesów?

AfD wygrała dzięki krytyce polityki imigracyjnej prowadzonej przez wielką koalicję. Przekonała do siebie także osoby rozczarowane rosnącymi – mimo niskiego bezrobocia – nierównościami dochodowymi (to wyjaśnia także słabszy, niż oczekiwano, wynik die Linke), a także zwolenników konserwatywnego modelu społecznego i obrony „niemieckiej tożsamości”. Zwiększenie poparcia wymagałoby jednak rozszerzenia programu partii i zaproponowania szczegółowych rozwiązań, co może być trudne ze względu na niewielkie doświadczenie polityczne większości przyszłych posłów oraz zróżnicowanie wewnętrzne AfD. Zrzesza ona zarówno konserwatystów, jak i skrajnych nacjonalistów: spory i walki frakcyjne mogą doprowadzić nawet do rozpadu ugrupowania. Alternatywa dla Niemiec będzie także pod presją CDU/CSU, dla której odzyskanie głosów utraconych na rzecz prawicowego konkurenta będzie jednym z głównych celów politycznych najbliższych czterech lat.

Dlaczego „efekt Schulza” nie zadziałał?

SPD poniosła w wyborach dotkliwą porażkę, zdobywając niewiele ponad 20% – blisko progu, poniżej którego partii nie uznaje się za masową (Volkspartei). Socjaldemokratom nie pomogło dziedzictwo liberalnych reform Agendy 2010, bardzo niepopularnych w lewicowym elektoracie. Krytyka obecnej sytuacji socjalnej w Niemczech zawarta w programie partii, wsparta atakami na CDU/CSU, wypadała mało wiarygodnie po całej kadencji współrządzenia z chadekami. Do przegranej SPD – a zwłaszcza Martina Schulza – przyczyniły się ponadto przegrane wiosenne wybory w landach. Partia zapewne przejdzie do opozycji, by stworzyć nowy program i – licząc na „efekt Lindnera” – wybrać nową generację liderów.

Czy polityka zagraniczna RFN ulegnie zmianie po wyborach?

Nowy układ polityczny w Bundestagu i prawdopodobne powstanie koalicji CDU/CSU z FDP i Zielonymi nie zapowiadają zasadniczej zmiany w relacjach zewnętrznych Niemiec, choć niewykluczone są nowe akcenty. W polityce europejskiej należy spodziewać się prób wypracowania kompromisu z Francją w sprawie reform w strefie euro. Niemiecki rząd zapewne poprze reformy instytucjonalne, ale nie zgodzi się na osłabienie dyscypliny fiskalnej ani na znaczące mechanizmy transferowe – nie tylko z powodu twardego stanowiska FDP, ale także ze względu na obawy przed dalszym wzmocnieniem eurosceptycznej AfD. Długo oczekiwany francusko-niemiecki tandem na rzecz reform UE będzie więc musiał się liczyć z poważnymi ograniczeniami. Nowa koalicja może również dążyć do stopniowego polepszenia relacji z Rosją. Mało prawdopodobne jest jednak zniesienie sankcji nałożonych za okupację Krymu i za rozpętanie wojny w Donbasie, jeśli władze w Moskwie nie zrealizują porozumień mińskich.

Źródło: PISM

Artykuł PISM: Merkel zwycięska, ale osłabiona pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/pism-merkel-zwycieska-oslabiona/feed/ 0
Orlen idzie w gastronomię http://biznesalert.pl/orlen-idzie-gastronomie/ http://biznesalert.pl/orlen-idzie-gastronomie/#respond Mon, 25 Sep 2017 13:15:18 +0000 http://biznesalert.pl/?p=111734 Bogata oferta gastronomiczna, w tym świeże posiłki przygotowywane na oczach klientów, a także szybkie i wygodne zakupy są już dostępne na ponad 100 stacjach ORLEN działających w nowoczesnym koncepcie stop.cafe i O!Shop. Koncern dynamicznie rozwija segment sprzedaży pozapaliwowej, zgodnie ze strategią, wychodząc naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom klientów. Obecnie w koncepcie stop.cafe i O!Shop funkcjonuje już […]

Artykuł Orlen idzie w gastronomię pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Bogata oferta gastronomiczna, w tym świeże posiłki przygotowywane na oczach klientów, a także szybkie i wygodne zakupy są już dostępne na ponad 100 stacjach ORLEN działających w nowoczesnym koncepcie stop.cafe i O!Shop. Koncern dynamicznie rozwija segment sprzedaży pozapaliwowej, zgodnie ze strategią, wychodząc naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom klientów.

Obecnie w koncepcie stop.cafe i O!Shop funkcjonuje już 108 stacji ORLEN, z czego 7 posiada ofertę restauracyjną w standardzie obiektów autostradowych, wyróżniającą się między innymi bogatą propozycją dań ciepłych. Stację nr 100 otwarto w Warszawie w al. Krakowskiej. Do końca tego roku będzie funkcjonować łącznie ok. 180 punktów zlokalizowanych we wszystkich regionach kraju. Koncept jest rozwijany również na Litwie, w Niemczech i w Czechach, gdzie do końca roku będzie funkcjonować ponad 40 nowoczesnych stop.cafe.

Stop.cafe i O!Shop jest odpowiedzią na trendy rynkowe, wśród których widać rosnące znaczenie zdrowej i świeżej oferty gastronomicznej, ale także potrzebę szybkiego i wygodnego zaspokajania potrzeb konsumenckich. Dlatego obok szerokiej gamy między innymi dań śniadaniowych czy obiadowych, przygotowanych i gotowanych w otwartej kuchni, na stacjach dostępne są również produkty typu Ready-To-Eat np. przekąski owocowe i warzywne, oraz Ready-To-Serve, czyli dania gotowe lub półprodukty przygotowane do konsumpcji w domu lub w biurze.

– Naszą pozycję konkurencyjną na rynku detalicznym konsekwentnie umacniamy poprzez dużą koncentrację na potrzebach i satysfakcji klientów. Wiemy, że one wciąż ewoluują, a odwiedzający nasze stacje coraz częściej traktują je jak miejsce gdzie mogą zaspokoić wiele potrzeb. O tym, że koncept stop.cafe i O!Shop znakomicie wpisuje się w oczekiwania konsumentów, najlepiej świadczy fakt, że przebudowane stacje generują zarówno wzrost liczby transakcji, jak i wyższą sprzedaż pozapaliwową – powiedział Zbigniew Leszczyński, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Sprzedaży.

Wraz z nową ofertą, zmianom ulega również architektura i wykończenie stacji. Punkty stop.cafe, z otwartą kuchnią typu Kitchen Box, utrzymane są w nowoczesnym, naturalnym wzornictwie z wykorzystaniem najnowszych trendów w projektowaniu graficznym. Sklepy O!Shop to elegancka kolorystyka oraz komunikacja oparta na zdjęciach świeżych produktów, wzmacniająca pozytywne skojarzenia. Kompozycja przestrzeni i użyte w niej szlachetne materiały zbliżają wystrój stacji paliw do sklepu delikatesowego.

PKN Orlen

Artykuł Orlen idzie w gastronomię pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/orlen-idzie-gastronomie/feed/ 0
WWF Polska będzie walczył na YouTube z węglem http://biznesalert.pl/wwf-polska-bedzie-walczyl-youtube-weglem/ http://biznesalert.pl/wwf-polska-bedzie-walczyl-youtube-weglem/#respond Mon, 25 Sep 2017 12:45:54 +0000 http://biznesalert.pl/?p=111718 Organizacja WWF Polska wyemituje w serwisie YouTube dziesięcioodcinkową serię filmów  „Punkt krytyczny”. Mają one opowiadać o zmianach klimatu oraz sposobach walki z nimi. Narratorem filmów jest Marcin Dorociński. Pierwszy odcinek można już obejrzeć na kanale WWF Polska na YT. Filmy mają opowiadać o problemach związanych m.in. z energetyką i ochroną środowiska. „Dzięki serii >>Punkt krytyczny<< […]

Artykuł WWF Polska będzie walczył na YouTube z węglem pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Organizacja WWF Polska wyemituje w serwisie YouTube dziesięcioodcinkową serię filmów  „Punkt krytyczny”. Mają one opowiadać o zmianach klimatu oraz sposobach walki z nimi. Narratorem filmów jest Marcin Dorociński.

Pierwszy odcinek można już obejrzeć na kanale WWF Polska na YT. Filmy mają opowiadać o problemach związanych m.in. z energetyką i ochroną środowiska. „Dzięki serii >>Punkt krytyczny<< dowiemy się co jeść, a czego nie, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, jak mniej śmiecić i skąd pochodzi ropa, którą napędzamy swoje samochody. Produkcja nie skupia się na tym, co będzie się działo w dalekiej przyszłości, ale pokazuje dzisiejszą realną i niestety złą sytuację, która, jeśli się nie zmieni, sprowadzi na nas katastrofę” – czytamy w komunikacie WWF Polska

Produkcja powstała w ramach projektu „Energia odNowa”. Za reżyserię odpowiadał Łukasz Bluszcz, twórca programów oraz filmów dokumentalnych dla Discovery, BBC czy Al Jazeera English. Producentem wykonawczym projektu jest Vision House Productions. Partnerami projektu „Energia odNowa” są: Instytut na rzecz Ekorozwoju, Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Instytut Energetyki Odnawialnej.

Więcej informacji na www.energiaodnowa.pl.

 

Artykuł WWF Polska będzie walczył na YouTube z węglem pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/wwf-polska-bedzie-walczyl-youtube-weglem/feed/ 0
Grupa Azoty uruchomiła nową wytwórnię. Prezes: Możemy być czempionem gospodarki (RELACJA) http://biznesalert.pl/grupa-azoty-poliamidy-tarnow-nowa-inwestycja/ http://biznesalert.pl/grupa-azoty-poliamidy-tarnow-nowa-inwestycja/#respond Mon, 25 Sep 2017 12:45:41 +0000 http://biznesalert.pl/?p=111727 W poniedziałek w należących do Grupy Azoty zakładach chemicznych Tarnowie odbyło się uroczyste otwarcie Wytwórni Poliamidów II, w którym udział wzięli premier Beata Szydło oraz Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty. – Dzisiaj otwieramy instalację, która jest niezwykle istotna dla zakładów w Tarnowie – powiedział prezes Wardacki. – Dzięki tej inwestycji wydłużamy nasz łańcuch produktowy […]

Artykuł Grupa Azoty uruchomiła nową wytwórnię. Prezes: Możemy być czempionem gospodarki (RELACJA) pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>

W poniedziałek w należących do Grupy Azoty zakładach chemicznych Tarnowie odbyło się uroczyste otwarcie Wytwórni Poliamidów II, w którym udział wzięli premier Beata Szydło oraz Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty.

– Dzisiaj otwieramy instalację, która jest niezwykle istotna dla zakładów w Tarnowie – powiedział prezes Wardacki.

– Dzięki tej inwestycji wydłużamy nasz łańcuch produktowy zgodnie ze strategią Grupy Azoty. Pozwoli nam zagospodarować kaprolaktam, który jest produkowany w Puławach i Tarnowie. Dzięki temu możemy uzyskać wyższe marże. Dzięki tej inwestycji mamy możliwość wejścia w nowe tworzywa, które będą mogą być wykorzystywane w nowych obszarach funkcjonowania naszej gospodarki – dodał.

W trakcie wystąpienia prezes Wardacki zwrócił uwagę na inwestycje Grupy. Podkreślił przy tym, że tylko w ciągu ostatnich dwóch lat Azoty zainwestowały w Tarnowie 800 mln zł.

– Podobne inwestycje są realizowane w innych miejscach Grupy. Tylko silna Grupa Azoty, wspólnie działająca, w dobrym otoczeniu gospodarczym, przy dobrych rozwiązaniach, które wprowadza rząd i parlament, może być rzeczywiście czempionem polskiej gospodarki – mówił prezes Wojciech Wardacki.

Azoty czempionem polskiej gospodarki

W trakcie uroczystości premier Beata Szydło podkreśliła, że Grupa Azoty może przyczynić się rozwoju gospodarczego Polski.

– To jest poważny gracz europejski. To jest firma, która się rozwija, a kolejne inwestycje w poszczególnych zakładach Grupy pokazują, że jest to firma nie tylko z wielkim potencjałem i możliwościami. Jest spółką nastawioną na zrównoważony rozwój poszczególnych zakładów Grupy tak aby przyczynić się rozwoju gospodarczego Polski, do poprawy funkcjonowania regionów, w których te zakłady się znajdują – mówiła szefowa rządu.

Zwróciła przy tym uwagę, że Grupa Azoty stawia na nowoczesne technologie, co jest także istotne z punktu widzenia polskiej gospodarki.

Premier Szydło podkreśliła jednocześnie, że Azoty są spółką, która ma szczególne znaczenie dla polskiego rządu.

– Jest to spółka przynosząca w tej chwili doskonałe rezultaty finansowe i realizująca w każdym ze swoich zakładów ambitne zadania. Przecież to nie tylko ta nowoczesna instalacja w Tarnowie. To również instalacje budowane w Policach. To jest cały szereg inwestycji w Puławach, ale także w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie wspólnie z grupą Tauron realizowany jest projekt zgazowania węgla. To jest zupełnie nowoczesna technologia, z którą wiążemy ogromne nadzieje. To pokazuje jaki jest potencjał  tej firmy – powiedziała premier.

Większe zapotrzebowanie

Spółka podkreśla, że inwestycja w nową wytwórnię to odpowiedź na potrzeby klientów.

– Po uruchomieniu Wytwórni Poliamidów II będziemy zajmować trzecie miejsce w Unii Europejskiej pod względem produkcji poliamidów. Tak skonstruowaliśmy portfel produktowy, aby móc zaspokoić bardzo różne wymagania klientów – powiedział Witold Szczypiński, wiceprezes zarządu i dyrektor generalny Grupy Azoty. – Patrząc na perspektywy wzrostu konsumpcji poliamidów jesteśmy w miarę spokojni – dodał.

– To jedna z szeregu inwestycji oddanych w Tarnowie w ciągu ostatnich lat. To  zgodne ze strategią spółki, która oprócz konsolidacji i wzmacniania pozycji lidera na rynku stawia również na innowacje – mówił Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Grupy Azoty.

Konkurencja z Chin

– Jeżeli chodzi o segment biznesowy to zakładaliśmy całkowite zbilansowanie produkcji poliamidów. Decyzje dotyczące wytwórni były podejmowane w okresie trudnych warunków rynkowych dla kaprolaktam, czyli dużej produkcji w Chinach. Wobec tego eksport z Puław do Chin stał się mało opłacalny – powiedział wiceprezes Szczypiński, zapytany przez dziennikarza BiznesAlert.pl o wpływ instalacji na realizowaną przez spółkę strategię rozwoju.

Do pytania odniósł się również wiceprezes Kądzielawski, który stwierdził, że inwestycja wpisuje się w program rozwoju innowacyjności Grupy Azoty.

– Innowacyjność jest jednym z filarów naszej strategii. Do 2022 roku na badania, rozwój oraz innowacje chcemy przeznaczyć 1 proc. zysków – mówił.

Poliamid 6

Poliamid 6, wytwarzany w Grupie Azoty S.A. pod nazwą Tarnamid i Alphalon, to tworzywo konstrukcyjne o szerokim zastosowaniu. Dzięki szczególnym cechom wytrzymałościowym, odporności cieplnej i chemicznej znajduje zastosowanie w wielu branżach m.in. w motoryzacji, przemyśle włókienniczym, elektrotechnicznym i elektronicznym czy w medycynie. W nowootwartej wytwórni w Tarnowie będzie produkowany wysokiej jakości Poliamid 6, przeznaczony do przetwórstwa metodą wtrysku oraz wtłaczania.

Wytwórnia Poliamidów II

Budowa Wytwórni Poliamidów II to konsekwencja realizowanej przez Grupę Azoty od wielu lat strategii zbilansowania zdolności produkcyjnych kaprolaktamu i Poliamidu 6. Proces ten rozpoczął się w połowie lat 90., kiedy powstała pierwsza instalacja Poliamidu 6 o zdolnościach produkcyjnych 22,7 tys. ton rocznie. Później moc instalacji została podwojona. Zwiększenie zdolności produkcyjnych Poliamidu 6 oraz zbilansowanie zdolności produkcyjnych kaprolaktamu i Poliamidu 6 zostało określone jako jeden z celów strategicznych podczas wejścia Grupy Azoty na Giełdę Papierów Wartościowych. Cel ten został osiągnięty w 2010 roku poprzez przejęcie kontroli nad spółką Unylon Polymers GmbH w Guben. W momencie włączenia do Grupy Azoty produkujących kaprolaktam Zakładów Azotowych w Puławach, proporcje te ponownie się zmieniły. Uruchomienie Wytwórni Poliamidów II w Tarnowie o zdolności produkcyjnej 80 tys. ton rocznie oznacza zbilansowanie w Grupie Azoty zdolności produkcyjnych kaprolaktamu i Poliamidu 6.

Inwestycja kosztowała 320 mln zł.

AKTUALIZACJA 25.09.2017 godz. 15.40 (dodano wypowedzi wiceprezesów Grupy Azoty, Grzegorza Kądzielawskiego i Witolda Szczypińskiego)

Artykuł Grupa Azoty uruchomiła nową wytwórnię. Prezes: Możemy być czempionem gospodarki (RELACJA) pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/grupa-azoty-poliamidy-tarnow-nowa-inwestycja/feed/ 0
Szydło: Wytwórnia Poliamidów Grupy Azoty to krok w stronę czwartej rewolucji przemysłowej http://biznesalert.pl/szydlo-wytwornia-poliamidow-grupy-azoty-krok-strone-czwartej-rewolucji-przemyslowej/ http://biznesalert.pl/szydlo-wytwornia-poliamidow-grupy-azoty-krok-strone-czwartej-rewolucji-przemyslowej/#respond Mon, 25 Sep 2017 12:29:59 +0000 http://biznesalert.pl/?p=111720 Wytwórnia Poliamidów II – taką oficjalną nazwę nosi instalacja produkująca jedno z najszerzej stosowanych tworzyw konstrukcyjnych świata – Poliamid 6. Uroczyste otwarcie odbyło się w poniedziałek, 25 września na terenie Grupy Azoty S.A. w Tarnowie. Inauguracji dokonali: Pani Premier Beata Szydło oraz dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty. – Dzisiejsze wydarzenie jest ważne nie […]

Artykuł Szydło: Wytwórnia Poliamidów Grupy Azoty to krok w stronę czwartej rewolucji przemysłowej pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Wytwórnia Poliamidów II – taką oficjalną nazwę nosi instalacja produkująca jedno z najszerzej stosowanych tworzyw konstrukcyjnych świata – Poliamid 6. Uroczyste otwarcie odbyło się w poniedziałek, 25 września na terenie Grupy Azoty S.A. w Tarnowie. Inauguracji dokonali: Pani Premier Beata Szydło oraz dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty.

– Dzisiejsze wydarzenie jest ważne nie tylko dla Grupy Azoty, regionu tarnowskiego oraz Małopolski, ale i dla całej polskiej gospodarki. Chcemy, jako rząd, wspierać polskie podmioty, aby skutecznie konkurowały na światowych rynkach, dostarczały wysoko przetworzone produkty, a dzięki temu robiły kolejny krok naprzód w trwającej 4 rewolucji przemysłowej. Grupa Azoty to także spełnienie naszych oczekiwań pod adresem spółek Skarbu Państwa, aby były kołem napędowym polskiej gospodarki, inwestowały, stawiały na innowacje, rozwijały się i stawały się coraz większymi graczami zarówno na rynkach europejskich, jak i w świecie. Tylko współpraca znakomitych fachowców, sprawnych managerów oraz klarowna wizja rozwoju może to zapewnić – powiedziała Beata Szydło, Prezes Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej.

– Uruchomienie Wytwórni Poliamidów II to kolejny dowód, że w Grupie Azoty z żelazną konsekwencją realizujemy naszą strategię rozwoju. Zakłada ona wdrażanie innowacji spełniających oczekiwania naszych klientów, a zarazem będących dźwignią rozwoju Grupy Azoty, przemysłu chemicznego i całej polskiej gospodarki. Z chwilą uruchomienia tej wytwórni przestajemy być dostawcą kaprolaktamu, a skupiamy na poliamidach oraz ich pochodnych, położonych dalej w łańcuchu i pozwalającymi na osiąganie wyższych marż. Otwarcie tej instalacji w przededniu jubileuszu 90-lecia tarnowskich zakładów nadaje wydarzeniu szczególny charakter. Wytwórnia Poliamidów II jest projektem wyjątkowym z uwagi na wysoką innowacyjność i oparcie o najnowocześniejsze światowe technologie. Instalacja pozwoli Grupie Azoty rozwijać kolejne elementy łańcucha produktowego i wzmocni integrację spółek Grupy w Tarnowie, Puławach i niemieckim Guben. To dla nas zaszczyt, że w tym ważnym dla Grupy Azoty dniu możemy gościć Panią Premier i zaprezentować efekty intensywnych prac zmieniających Grupę Azoty – podkreślił dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty S.A.

Poliamid 6, wytwarzany w Grupie Azoty S.A. pod nazwami handlowymi Tarnamid® i Alphalon™ to tworzywo konstrukcyjne o szerokim zastosowaniu. Dzięki szczególnym cechom wytrzymałościowym, odporności cieplnej i chemicznej znajduje zastosowanie w wielu branżach, m.in. motoryzacji, przemyśle włókienniczym, elektrotechnicznym i elektronicznym czy medycynie. W nowej wytwórni produkowany będzie wysokiej jakości Poliamid 6 przeznaczony do przetwórstwa metodą wtrysku oraz wytłaczania. W wytwórni zastosowano najlepszą aktualnie dostępną na świecie technologię firmy Uhde Inventa Fisher. Wcześniejsza generacja tej technologii stosowana jest w spółce Grupy Azoty – ATT Polymers GmbH w Guben. Dodatkowym atutem Wytwórni Poliamidów II jest fakt, iż została ona zlokalizowana w podstrefie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Daje to możliwość uzyskania ulg w podatku dochodowym i przekłada się na poprawę efektywności zainwestowanego kapitału.

Budowa Wytwórni Poliamidów II to konsekwencja realizowanej w Grupie Azoty od wielu lat strategii zbilansowania zdolności produkcyjnych kaprolaktamu i Poliamidu 6. Proces ten rozpoczął się w połowie lat 90., kiedy powstała pierwsza instalacja Poliamidu 6 o zdolności 22,7 tys. to/rok. Później zdolność tej instalacji została podwojona – do 45 tys. ton/rok. Zwiększenie zdolności produkcyjnych Poliamidu 6 oraz zbilansowanie zdolności produkcyjnych kaprolaktamu i Poliamidu 6 zostało określone jako jeden z celów strategicznych podczas wejścia Grupy Azoty S.A. na Giełdę Papierów Wartościowych. Cel ten został osiągnięty w 2010 r. poprzez przejęcie kontroli nad spółką Unylon Polymers GmbH w Guben. W chwili włączenia do Grupy Azoty produkujących kaprolaktam Zakładów Azotowych w Puławach proporcje te ponownie się zmieniły. Uruchomienie Wytwórni Poliamidów II w Tarnowie o zdolności produkcyjnej 80 tys. ton/rok to zbilansowanie w Grupie Azoty zdolności produkcyjnych kaprolaktamu i Poliamidu 6.

W nowej wytwórni Poliamidu 6 pracę znalazło 55 osób. Część pracowników została przeniesiona z innych jednostek produkcyjnych Grupy Azoty S.A., pozostali zostali zatrudnieni w wyniku przeprowadzonego procesu rekrutacji. Budżet inwestycji to 320 mln zł.

Ostatnie lata to czas intensywnych inwestycji Grupy Azoty w Tarnowie. Spośród kluczowych projektów poza otwieraną Wytwórnią Poliamidu II, zrealizowana została także Instalacja Granulacji Mechanicznej II o budżecie sięgającym 141 mln złotych. Grupa rozpoczęła też budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego, które ma zostać ukończone w 2018 roku (budżet 74 mln zł). Na liście inwestycji w tym i przyszłym rok znajdują się też m.in. budowa Turbozespołu upustowo-kondensacyjnego w EC oraz intensyfikacja instalacji kwasu azotowego, która zaspokoi potrzeby Grupy Azoty S.A. na ten surowiec. W trakcie rozruchu technologicznego znajdują się: instalacja odazotowania spalin z budżetem sięgającym 44.5 mln zł. oraz instalacja odsiarczania spalin z budżetem 45 mln zł. W trakcie realizacji w Jednostce Biznesowej Nawozy (JBN) jest zadanie inwestycyjne pod nazwą „Zagospodarowanie purge gazów z instalacji syntezy amoniaku” z budżetem 23 mln zł. Termin zakończenia tej inwestycji to 2018 rok. W 2017 roku zakończono natomiast w Jednostce Biznesowej Nawozów realizację zadania inwestycyjnego pod nazwą „Budowa nowego stokażu kwasu azotowego technicznego – Etap 1” z budżetem 15 mln zł. Trwają też intensywne prace nad rozpoczęciem realizacji zadania pod nazwą „Wytwórnia Tworzyw Modyfikowanych”, która pozwoli na dalsze rozszerzenie oferty w kierunku produktów bardziej przetworzonych i z wyższą marżą. Budżet tego zadania to ok. 120 mln zł. Od początku 2015 roku na inwestycje w tarnowskich zakładach Grupa Azoty przeznaczyła ponad 726 milionów złotych.

Grupa Azoty to zdecydowany lider w Polsce i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Grupa zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają równie silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W maju 2017 roku Grupa zaprezentowała zaktualizowaną strategię do roku 2020. Wśród kluczowych kierunków rozwoju znajdują się: ukończenie procesu konsolidacji Grupy Kapitałowej, wzmocnienie pozycji wśród liderów rozwiązań dla rolnictwa w Europie, umocnienie drugiego filaru operacyjnego poprzez rozwój działalności pozanawozowej oraz generowanie i wdrażanie innowacji będących dźwignią rozwoju sektora chemicznego.

Grupa Azoty

Artykuł Szydło: Wytwórnia Poliamidów Grupy Azoty to krok w stronę czwartej rewolucji przemysłowej pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/szydlo-wytwornia-poliamidow-grupy-azoty-krok-strone-czwartej-rewolucji-przemyslowej/feed/ 0
Grupa Azoty chce kupić chorwacką spółkę. Rywalizuje z Agrofertem Andreja Babiša http://biznesalert.pl/grupa-azoty-chce-kupic-petrokemija/ http://biznesalert.pl/grupa-azoty-chce-kupic-petrokemija/#respond Mon, 25 Sep 2017 12:00:36 +0000 http://biznesalert.pl/?p=111704 Chorwacka spółka chemiczna Petrokemija poszukuje strategicznego partnera, który da zastrzyk kapitału. Niewiążącą ofertę objęcia udziałów w spółce złożyło pięć firm. Wśród nich są Grupa Azoty oraz Agrofert, czeski lider branży chemicznej, należący do byłego czeskiego wicepremiera Andreja Babiša – podają chorwackie media. Petrokemija potwierdziła, że otrzymała kilka wiążących ofert od potencjalnych partnerów strategicznych. Po zakończeniu […]

Artykuł Grupa Azoty chce kupić chorwacką spółkę. Rywalizuje z Agrofertem Andreja Babiša pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Chorwacka spółka chemiczna Petrokemija poszukuje strategicznego partnera, który da zastrzyk kapitału. Niewiążącą ofertę objęcia udziałów w spółce złożyło pięć firm. Wśród nich są Grupa Azoty oraz Agrofert, czeski lider branży chemicznej, należący do byłego czeskiego wicepremiera Andreja Babiša – podają chorwackie media.

Petrokemija potwierdziła, że otrzymała kilka wiążących ofert od potencjalnych partnerów strategicznych. Po zakończeniu procedury due diligence zaproszono zainteresowanych inwestorów do składania ofert zgodnie z Programem Restrukturyzacji Petrokemiji. Termin minął 22 września 2017. Oferty zostały przekazane do centrum restrukturyzacji i sprzedaży majątku państwowego.

W poniedziałek wiceprezes Grupy Azoty Witold Szczypiński potwierdził informację o zamiarach przejęcia udziałów w chorwackiej spółce.  – Podchodzimy do tego drugi raz. Ten zasób informacji, który wstępnie uzyskaliśmy, nie pozwala na pełną ocenę wartości synergii. Stąd też nasza niewiążące oferta. Chcielibyśmy kontrolować tę firmę, nie mam mowy o pakiecie mniejszościowym – stwierdził.

Pakistan odpadł z wyścigu

Portal Seebiz podaje, że w gronie zainteresowanych są chorwackie firmy, takie jak koncern INA, kontrolowana przez węgierski MOL, operator rurociągów naftowych JANAF, petrochemiczne spółki Prvo plinarsko društvo (PPD), elektroenergetyczny koncern HEP oraz fundusze emerytalne, a także podmioty zagraniczne: polska Grupy Azoty, czeski Agrofert Andreja Babiša, austriacka firma Borealis oraz EBOR.  Z wyścigu miała natomiast zrezygnować pakistańska firma Fatima.

Ofertę polskiej spółki potwierdza także treść raportu bieżącego. Grupa Azoty napisała w nim, że 22 września 2017 roku  złożyła niewiążącą ofertę objęcia udziałów w spółce Petrokemija z siedzibą w Kutinie w Chorwacji.

Petrokemija to notowany na giełdzie w Zagrzebiu producent nawozów. Spółka opublikowała program restrukturyzacyjny „Konkretyzacja propozycji koncepcji restrukturyzacji poprzez dokapitalizowanie z udziałem prywatnego inwestora”.

W pierwszym półroczu przychody Petrokemiji spadły o około 6,7 proc. Spółka straciła 40,3 mln chorwackich kun (ok. 23 mln zł). W zeszłym roku strata Petrokemiji wyniosła 93 mln kun, rok wcześniej 87 mln kun. Od stycznia do czerwca 2017 roku przychody spółki Petrokemija sięgnęły 952 639 tysięcy kun.

Kolejne podejście

Po otrzymaniu wiążących ofert zaczną się przygotowania techniczne. Później zwołane zostanie nowe zgromadzenie, które musi potwierdzić rekapitalizację. Decyzja w sprawie dokapitalizowania spółki i sprzedaży powinna zapaść na walnym zgromadzeniu. Najbliższe jest zaplanowane na październik.

Już w 2013 r. Grupa Azoty miała być zainteresowana kupnem Petrokemij od chorwackiego rządu. Władze w Zagrzebiu dysponują  79,85 proc. udziałów w firmie.

AKTUALIZACJA 25.09.2017 godz. 14.55 (dodaliśmy wypowiedź Witolda Szczypińskiego)

Seebiz/Bartłomiej Sawicki

Artykuł Grupa Azoty chce kupić chorwacką spółkę. Rywalizuje z Agrofertem Andreja Babiša pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/grupa-azoty-chce-kupic-petrokemija/feed/ 0
Shell otworzy pierwszą w Wielkiej Brytanii stację nie-benzynową http://biznesalert.pl/shell-otworzy-pierwsza-wielkiej-brytanii-stacje-benzynowa/ http://biznesalert.pl/shell-otworzy-pierwsza-wielkiej-brytanii-stacje-benzynowa/#respond Mon, 25 Sep 2017 12:00:27 +0000 http://biznesalert.pl/?p=111715 Jak czytamy w serwisie pb.pl, koncern Royal Dutch Shell zamierza otworzyć pierwszą w Wielkiej Brytanii stację na której będzie można zatankować biopaliwa, zasilić wodorowe ogniwa paliwowe lub naładować auto elektryczne. Jak czytamy w serwisie, stacja powstanie w 2018 r. Nieoficjalnie mówi się że zlokalizowana będzie w centrum Londynu. Sama stacja będzie zasilana energią z umieszczonych […]

Artykuł Shell otworzy pierwszą w Wielkiej Brytanii stację nie-benzynową pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Jak czytamy w serwisie pb.pl, koncern Royal Dutch Shell zamierza otworzyć pierwszą w Wielkiej Brytanii stację na której będzie można zatankować biopaliwa, zasilić wodorowe ogniwa paliwowe lub naładować auto elektryczne.

Jak czytamy w serwisie, stacja powstanie w 2018 r. Nieoficjalnie mówi się że zlokalizowana będzie w centrum Londynu. Sama stacja będzie zasilana energią z umieszczonych na niej paneli słonecznych.
Puls Biznesu

Artykuł Shell otworzy pierwszą w Wielkiej Brytanii stację nie-benzynową pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/shell-otworzy-pierwsza-wielkiej-brytanii-stacje-benzynowa/feed/ 0
Pod Zgorzelcem powstaje klaster energetyczny napędzany węglem PGE http://biznesalert.pl/zgorzelcem-powstaje-klaster-energetyczny-napedzany-weglem-pge/ http://biznesalert.pl/zgorzelcem-powstaje-klaster-energetyczny-napedzany-weglem-pge/#respond Mon, 25 Sep 2017 11:45:26 +0000 http://biznesalert.pl/?p=111710 Porozumienie o ustanowieniu Południowo-Zachodniego Klastra Energii zawarli przedstawiciele samorządów lokalnych powiatu zgorzeleckiego, dwóch spółek z Grupy PGE oraz dziesięciu lokalnych przedsiębiorstw i instytucji. Głównym celem utworzenia klastra jest poprawa jakości powietrza w regionie, podniesienie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, a także wsparcie rozwoju tego obszaru. Sygnatariuszami porozumienia – Partnerami Założycielami są samorządy lokalne: Powiat Zgorzelecki, Gmina Bogatynia, […]

Artykuł Pod Zgorzelcem powstaje klaster energetyczny napędzany węglem PGE pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Porozumienie o ustanowieniu Południowo-Zachodniego Klastra Energii zawarli przedstawiciele samorządów lokalnych powiatu zgorzeleckiego, dwóch spółek z Grupy PGE oraz dziesięciu lokalnych przedsiębiorstw i instytucji. Głównym celem utworzenia klastra jest poprawa jakości powietrza w regionie, podniesienie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, a także wsparcie rozwoju tego obszaru.

Sygnatariuszami porozumienia – Partnerami Założycielami są samorządy lokalne: Powiat Zgorzelecki, Gmina Bogatynia, Gmina Węgliniec, Gmina Pieńsk, Gmina Zawidów, spółki Grupy Kapitałowej PGE – PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (Elektrownia Turów i Kopalnia Węgla Brunatnego Turów) oraz PGE Energia Odnawialna, a także lokalni przedsiębiorcy – Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne ELTUR-SERWIS, Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne TOP SERWIS, MegaSerwis, EPORE, Przedsiębiorstwo Transportowo-Sprzętowe „Betrans”, ELBEST, Polskie Pomidory, Citronex I, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Wielospecjalistyczny Szpital – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu.

Południowo-Zachodni Klaster Energii przyczyni się do poprawy lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, zapewniając uzyskanie efektywności ekonomicznej oraz poprawiając stan środowiska, w tym jakość powietrza. Projekt uwzględnienia lokalną specyfikę i potrzeby aktywizowania rozwoju regionu poprzez wykorzystanie dostępnych lokalnie zasobów energetycznych, m.in. wysokosprawnej kogeneracji i odnawialnych źródeł energii. Klaster energii to stosunkowo nowy model biznesowy, który szybko znalazł podatny grunt w polskich warunkach. To jedna z wielu inicjatyw wpływających na innowacyjność nie tylko sektora energetycznego, ale i całego regionu. Cieszymy się że taka kooperatywa powstaje na terenie powiatu zgorzeleckiego – powiedziała Urszula Ciupak, Starosta Zgorzelecki.

Południowo-Zachodni Klaster Energii to kolejna tego typu inicjatywa w Polsce. W ramach klastra podejmowane będą działania mające doprowadzić do stworzenia nowoczesnego środowiska współpracy w zakresie badań, wdrożeń i kształcenia kadr z zapewnieniem wzajemnego przekazywania wiedzy, środków oraz najnowszych, innowacyjnych technologii. Poprzez aktywizację mieszkańców powiatu klaster będzie sprzyjał także rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego w regionie.
W klastrze znajdzie się również miejsce dla wysokosprawnej kogeneracji zawodowej produkującej energię elektryczną i ciepło na rynek lokalny. Zapewni to partnerom klastra bezpieczeństwo energetyczne przy jednoczesnym utrzymaniu konkurencyjności cenowej – podkreśla Sławomir Zawada, prezes zarządu spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, z Grupy PGE.

Energetyka zawodowa wspiera społeczności lokalne w osiągnięciu najważniejszego celu, jakim jest zapewnienie ciągłości dostaw energii elektrycznej, szczególnie na obszarach mniej zurbanizowanych. Mikroistalacje OZE będą stanowić swoiste uzupełnienie energetyki zawodowej, która jest i jeszcze przez długie lata będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski – dodaje prezes Sławomir Zawada.

Jedną z kluczowych przewag Południowo-Zachodniego Klastra Energii jest zapewnienie bilansowania i współdziałania źródeł OZE z bardziej przewidywalnymi i łatwiej sterowalnymi źródłami konwencjonalnymi. Dla zapewnienia stabilności dostaw energii użytkownikom końcowym, PGE Energia Odnawialna, inna spółka z Grupy PGE, przewiduje m.in. budowę magazynu energii.

Południowo-Zachodni Klaster Energii wpisuje się w strategię działania Grupy PGE. Jest to nowy obszar biznesu wychodzący naprzeciw zmieniającemu się modelowi rynku energii elektrycznej. Zawarte porozumienie jest doskonałym przykładem budowania lokalnych partnerstw, nastawionych na rozwój i współpracę – powiedział Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

W tym samym dniu listy intencyjne w zakresie planowanej w przyszłości współpracy w ramach Południowo-Zachodniego Klastra Energii podpisały również Tauron Dystrybucja, Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie, Politechnika Warszawska, a także Narodowa Agencja Poszanowania Energii.

Południowo-Zachodni Klaster Energii

Artykuł Pod Zgorzelcem powstaje klaster energetyczny napędzany węglem PGE pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/zgorzelcem-powstaje-klaster-energetyczny-napedzany-weglem-pge/feed/ 0
Chiny rozszerzają embargo wobec Korei Północnej o węglowodory, ale tylko niektóre http://biznesalert.pl/chiny-rozszerzaja-embargo-wobec-korei-polnocnej-o-weglowodory-niektore/ http://biznesalert.pl/chiny-rozszerzaja-embargo-wobec-korei-polnocnej-o-weglowodory-niektore/#respond Mon, 25 Sep 2017 11:36:06 +0000 http://biznesalert.pl/?p=111712 Chiny wprowadzają embargo na dostawy niektórych produktów naftowych i LNG do Korei Północnej. W ten sposób odpowiadają na apel USA o stanowcze działanie w odpowiedzi na groźbę pozyskania przez reżim możliwości ataku nuklearnego na kraje zachodnie. 23 września Chiny poinformowały, że wprowadzą sankcję na dostawy części produktów naftowych do Korei Północnej, a także import tekstyliów […]

Artykuł Chiny rozszerzają embargo wobec Korei Północnej o węglowodory, ale tylko niektóre pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Chiny wprowadzają embargo na dostawy niektórych produktów naftowych i LNG do Korei Północnej. W ten sposób odpowiadają na apel USA o stanowcze działanie w odpowiedzi na groźbę pozyskania przez reżim możliwości ataku nuklearnego na kraje zachodnie.

23 września Chiny poinformowały, że wprowadzą sankcję na dostawy części produktów naftowych do Korei Północnej, a także import tekstyliów z tego kraju do Państwa Środka. Miała być to forma zachęty do wypełnienia rezolucji Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie wojskowego programu nuklearnego podjętego przez reżim.

Ministerstwo handlu Chin podało 24 września na stronie internetowej, że embargo będzie dotyczyło dostaw części produktów naftowych od 1 października tego roku oraz kondensatu ropy naftowej i LNG w momencie ogłoszenia decyzji. Natychmiastowo miał wejść w życie także zakaz importu tekstyliów z Północy.
Bloomberg podaje, że Chiny faktycznie wprowadziły zakaz dostaw kondensatu ropy naftowej i LNG do Korei Północnej oraz zakaz importu tekstyliów z tego kraju. Wcześniej Chińczycy wprowadzili już zakaz importu węgla, żelaza i ołowiu z Korei Północnej.

Ambiwalencja Chin

Chińczycy kreują się na arbitra sporu Korei Północnej z USA o program jądrowy, który może niebawem pozwolić reżimowi w Pjongjang na atak jądrowy na Stany Zjednoczone. Napięcie wokół Półwyspu Koreańskiego eskaluje wraz z kolejnymi wypowiedziami Amerykanów i Koreańczyków z Południa zawierającymi pogróżki.

Reuters/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Artykuł Chiny rozszerzają embargo wobec Korei Północnej o węglowodory, ale tylko niektóre pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/chiny-rozszerzaja-embargo-wobec-korei-polnocnej-o-weglowodory-niektore/feed/ 0