BiznesAlert.pl http://biznesalert.pl Rynek Opinii Tue, 18 Jun 2019 05:36:47 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.10 Jakóbik: Problemy z Iranem to argument za hubem na ropę saudyjską w Polsce http://biznesalert.pl/atak-tankowce-drony-iran-polska-hub-naftowy-usa-arabia-saudyjska-rosja-energetyka-ropa/ http://biznesalert.pl/atak-tankowce-drony-iran-polska-hub-naftowy-usa-arabia-saudyjska-rosja-energetyka-ropa/#respond Tue, 18 Jun 2019 05:30:23 +0000 http://biznesalert.pl/?p=166397 Polacy nie muszą się ich obawiać rosnącego napięcia w relacjach z Iranem, bo mają alternatywę w postaci hubu naftowego na ropę z Arabii Saudyjskiej – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. 13 czerwca doszło do ataków dronów na dwa tankowce w Cieśninie Ormuz, którą płynie prawie jedna trzecia ładunków z ropą naftową, a także gaz […]

Artykuł Jakóbik: Problemy z Iranem to argument za hubem na ropę saudyjską w Polsce pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Polacy nie muszą się ich obawiać rosnącego napięcia w relacjach z Iranem, bo mają alternatywę w postaci hubu naftowego na ropę z Arabii Saudyjskiej – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

13 czerwca doszło do ataków dronów na dwa tankowce w Cieśninie Ormuz, którą płynie prawie jedna trzecia ładunków z ropą naftową, a także gaz skroplony. USA oskarżyły o ataki Iran. To kolejny element eskalacji napięcia w relacjach między tymi krajami po tym, jak Amerykanie opuścili porozumienie nuklearne i przywrócili sankcje wobec Irańczyków. Zakładało ono wycofanie obostrzeń w zamian za porzucenie militarnego programu jądrowego przez Iran i wpuszczenie inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) do instalacji.

USA zapowiedziały już wysłanie na Bliski Wschód dodatkowego tysiąca żołnierzy. Z kolei Iran postanowił przekroczyć poziom wzbogacenia uranu w instalacjach jądrowych powyżej limitu wyznaczonego w porozumieniu nuklearnym. Irańska Organizacja Energii Jądrowej poinformowała 17 czerwca, że może to zrobić w ciągu dziesięciu dni. Wzbogacanie uranu może posłużyć do pozyskania broni jądrowej, jednak limit z porozumienia nuklearnego to 3,67 procent a do budowy głowic potrzebny jest uran wzbogacony do około 90 procent, więc droga do ich pozyskania jest nadal daleka.

USA oceniły jednak, że ten ruch to próba „szantażu nuklearnego”. Wielka Brytania zapowiedziała reakcję na ewentualne naruszenie układu, a Unia Europejska zastrzegła, że zareaguje tylko na naruszenie oficjalnie potwierdzone przez IAEA. Nowy wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie może podnieść koszty dostaw przez Cieśninę Ormuz ze względu na wzrost kosztów ubezpieczenia ładunków, jak ropa czy LNG.

Z polskiego punktu widzenia wzrost ceny dostaw przez Cieśninę Ormuz będzie miał znaczenie dla kosztów tych kontraktów, które zrzucają koszt transportu na odbiorcę, czyli z klauzulą Free on Board. Takie umowy na dostawy LNG zostały zawarte przez PGNiG z Amerykanami. Kontrakt katarski przenosi odpowiedzialność za ładunek na Katarczyków, a więc to oni poniosą ewentualne wyższe koszty dostaw przez niebezpieczny obszar.

– Nie ma żadnych przesłanek, że dostawy LNG z Kataru są zagrożone ze względu na rosnące napięcie w rejonie Zatoki Perskiej. PGNiG na bieżąco monitoruje sytuację – poinformował prezes PGNiG Piotr Woźniak. PKN Orlen i Grupa Lotos nie muszą monitorować sytuacji, bo nie sprowadzają ropy z Iranu. Firmy zrezygnowały z rozmów na ten temat po otrzymaniu informacji, że USA wycofają się z porozumienia nuklearnego. Była to ostrożna decyzja, która wydaje się słuszna w świetle ostatnich wydarzeń.

Do czasu rozstrzygnięcia sporu Iranu i USA nie będą prawdopodobnie podejmowane inwestycje w dostawy ropy irańskiej lub wydobycie węglowodorów na irańskiej ziemi. To strata dla Polski, którą częściowo rekompensuje rozwój współpracy z Amerykanami i Arabią Saudyjską, które będą dostarczać coraz więcej ropy na rynek polski. Przy sprzyjających warunkach Polska może stać się hubem lekkiej ropy z tych kierunków. Saudyjczycy chcą przerabiać coraz więcej surowca na rynki europejskie otwierające się na ten gatunek dzięki modernizacji rafinerii.

Jeszcze w maju Abdulaziz Al-Judaimi, wiceprezes do spraw downstream Saudi Aramco powiedział, że jego firma posiada już kontrakty na sprzedaż 3 mln baryłek ropy miesięcznie do Europy, w tym z PKN Orlen z Polski i Motorl Oil Hellas z Grecji. – Chcemy powiększyć tę ilość do 10 mln baryłek miesięcznie w ciągu dwóch lat. Będzie to oznaczało, że osiągniemy moc przerobu na poziomie 300 tysięcy baryłek dziennie w Europie – dodał. Być może pomogą mu w tym Polacy.

Taki rozwój wypadków może mieć kluczowe znaczenie wobec konsekwentnego spadku jakości dostaw ropy z Rosji, czego najlepszym przykładem może być problem zanieczyszczonego surowca zanotowany w kwietniu i maju tego roku. Jeszcze w 2017 roku pisałem, że rafinerie PKN Orlen i Grupy Lotos (szczególnie po fuzji) mogą posłużyć do ekspansji przerobionego surowca z Arabii Saudyjskiej w Europie Środkowo-Wschodniej. Al-Judaimi potwierdził więc jedynie scenariusz przygotowywany przez strategów z USA, Arabii Saudyjskiej i Polski od dłuższego czasu.

Jakóbik: Hub naftowy Polska? Mocne uderzenie w Rosję lekką ropą Arabii

Artykuł Jakóbik: Problemy z Iranem to argument za hubem na ropę saudyjską w Polsce pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/atak-tankowce-drony-iran-polska-hub-naftowy-usa-arabia-saudyjska-rosja-energetyka-ropa/feed/ 0
Stępiński: Balonik propagandy o LNG z USA niebawem pęknie http://biznesalert.pl/lng-usa-aneks-pgnig-venture-global-lng-ria-novosti-propaganda-energetyka-gaz/ http://biznesalert.pl/lng-usa-aneks-pgnig-venture-global-lng-ria-novosti-propaganda-energetyka-gaz/#respond Tue, 18 Jun 2019 05:30:08 +0000 http://biznesalert.pl/?p=166400 Echa wizyty Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych, rozmowy z Donaldem Trumpem i kolejny kontrakt na dostawy LNG słychać również w Moskwie. To dla Rosjan kolejna okazja do pompowania gazowego balonu dezinformacji na temat dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski – pisze Piotr Stępiński, redaktor BiznesAlert.pl. W ubiegłym tygodniu PGNiG podpisało z Venture Global LNG porozumienie, […]

Artykuł Stępiński: Balonik propagandy o LNG z USA niebawem pęknie pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Echa wizyty Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych, rozmowy z Donaldem Trumpem i kolejny kontrakt na dostawy LNG słychać również w Moskwie. To dla Rosjan kolejna okazja do pompowania gazowego balonu dezinformacji na temat dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski – pisze Piotr Stępiński, redaktor BiznesAlert.pl.

W ubiegłym tygodniu PGNiG podpisało z Venture Global LNG porozumienie, dzięki któremu polski koncern o 2 mld m sześc. zwiększy zakup LNG ze Stanów Zjednoczonych. W rezultacie od 2022 roku PGNiG będzie mogło odbierać ze Stanów Zjednoczonych ok. 9,4 mld m sześc. gazu. To prawie tyle samo, ile obecnie Polska importuje z Rosji na mocy obowiązującego do końca 2022 roku niekorzystnego kontraktu jamalskiego.

Stępiński: Zagadkowe dane Rosjan. Czy Polska zdoła porzucić Gazprom?

Fakt ten nie umknął uwadze rosyjskich mediów, które skrupulatnie go odnotowały w swoich publikacjach, ponownie atakując politykę dywersyfikacji źródeł dostaw gazu prowadzoną przez Warszawę. RIA Novosti, która postanowiła policzyć, ile nierosyjskiego paliwa będzie importowała Polska. Okazuje się, że według agencji dzięki gazociągowi Baltic Pipe i umowom z Amerykanami nasz kraj ma importować co najmniej 14,73 mld m sześc. surowca. Wynik obliczeń Rosjan może zdumiewać, ponieważ na mocy wcześniej podpisanych umów z amerykańskimi firmami PGNiG zakontraktowało ok. 7,4 mld m sześc. Jeżeli doliczymy do tego planowaną przepustowość Baltic Pipe, a więc 10 mld m sześc. to mówimy o wolumenie 17,4 mld m sześc., czyli mniej więcej o tylu, ile obecnie wynosi zużycie gazu w Polsce. Choć RIA twierdzi, że zużywamy ok. 15 mld m sześc., ale to nie pierwszy raz gdy rosyjskie kalkulatory liczą inaczej niż europejskie.

 

Nazwa firmy Wolumen dostaw Okres obowiązywania umowy
Port Arthur LNG 2,7 2023-2043
Venture Global Plaquemines LNG ok. 3,38 2023-2043
Venture Global Calcasieu Pass ok. 1,35 2022-2042
Cheniere Energy ok. 2 2023-2043
Łącznie ok. 9,4

*Dane w mld m sześc..

Jeżeli do miksu gazu norweskiego i z USA doliczymy umowę z Qatargasem i wydobyciem własnym okazuje się, że nasz kraj może dysponować 24,1 mld m sześc. surowca. Nadwyżki mogłyby być odsprzedawane i tym samym zmienić Polskę z importera w eksportera paliwa, co pozwoliłoby na realizację planów budowy nad Wisłą centrum handlu gazem, potocznie zwanego hubem. Rosnący potencjał Warszawy dostrzegają również Rosjanie. RIA Novosti przekonuje, że plany Polski są motywowane politycznie, a nie ekonomicznie, ponieważ gaz ma stanowić element realizacji koncepcji Trójmorza. Według agencji w sojusz gazowy w ramach Trójmorza jest nie do zrealizowania, a na próbach podjęcia się tego zadania straci przede wszystkim Polska, ponieważ nie znajdzie nabywcy na LNG w Europie, a poza tym będzie musiała sprzedawać gaz taniej niż Amerykanie.

Stępiński: Nowy Rok i nowe manipulacje o LNG z USA

Dlaczego miałaby nie znaleźć? Między innymi ze względu na miażdżący (sic!) cios dla napędzanej przez Polskę i Chorwacji inicjatywy, którym jest gazociąg Turkish Stream, który ma być bardziej atrakcyjny dla Bułgarii, Słowacji, Słowenii, ale również Serbii. Możemy nawet przeczytać, że dzięki temu projektowi ,,załamał się antyrosyjski pas gazowy od Bałtyku po Adriatyk”, a forsowana przez Rosjan druga nitka rurociągu ma pełnić rolę żelaznej kurtyny dla chorwackiego terminalu na wyspie Krk i dlatego decyzja o budowie gazoportu była odkładana. RIA Novosti celowo bądź nieświadomie zapomniała, że sama Rosja uzależniała przesył gazu drugą nitką Turkish Streamu od ,,żelaznych gwarancji” Unii Europejskiej na zakup surowca. Takich gwarancji nie udzieliła. Poza tym Gazprom wielokrotnie deklarował, że głównym elementem przesyłu gazu przez Grecję i Włochy miał być gazociąg Posejdon, będący częścią połączenia ITGI (Interkonektor Turcja-Grecja-Włochy), ale na razie projekt jest w powijakach.

Nie widząc belki w swoim oku rosyjska agencja próbuje znaleźć drzazgę w europejskim. Przekonuje, że nie powstają inwestycje, które miałyby pozwolić na wyprowadzenie paliwa np. ze Świnoujścia, ponieważ Amerykanie nie dali pieniędzy na infrastrukturę, a Europejczycy nie chcą płacić za jej budowę i modernizację. Czym zatem są projekty realizowane przez Gaz-System jak np. Gazociąg Polska-Litwa, który jak jeden z wielu otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych? Czym są też zapowiedzi państw regionu o chęci zakupu gazu z polskiego terminala? Przemilczenie tej kwestii w rosyjskiej publikacji nie powinno dziwić.

Podobnie jak przekonywanie, że gaz od Gazpromu jest bardziej konkurencyjny cenowo od tego oferowanego przez Amerykanów. Tym stwierdzeniom wielokrotnie kłam zadawali zarówno przedstawiciele PGNiG jak i Ministerstwa Energii. Zresztą trudno spodziewać się, że spółka działaby na swoją szkodę i zawierałyby niekorzystne kontrakty. Szacunkowe wyliczenia BiznesAlert.pl świadczą o tym, że oferta Amerykanów może być potencjalnie bardziej atrakcyjna od rosyjskiej.

To nie pierwszy raz, gdy RIA Novosti próbuje sugerować miłość Europy do gazu z Rosji i wzmacniać przekaz Gazpromu o konieczności budowy nowych gazociągów eksportowych jak Nord Stream 2. W styczniu użyła nawet stwierdzenia, że ,,rosyjski gaz cieszy oczy”. Niemniej jednak to dziwne, że na kolejną publikację RIA uderzającą w działania Polski na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw gazu trzeba było czekać blisko pół roku. Machina propagandowa pompuje balonik, który pęknie w 2022 roku, gdy Polska będzie w stanie potencjalnie zastąpić rosyjski surowiec wydobyciem własnym i importem od bardziej przewidywalnych partnerów.

Jakóbik: Trump się zdekonspirował. Zdradził, ile może kosztować LNG z USA (FELIETON)

 

Artykuł Stępiński: Balonik propagandy o LNG z USA niebawem pęknie pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/lng-usa-aneks-pgnig-venture-global-lng-ria-novosti-propaganda-energetyka-gaz/feed/ 0
Klęska urodzaju Gazpromu http://biznesalert.pl/gazprom-spadek-eksport-europa-energetyka-gaz/ http://biznesalert.pl/gazprom-spadek-eksport-europa-energetyka-gaz/#respond Tue, 18 Jun 2019 04:45:15 +0000 http://biznesalert.pl/?p=166395 Cena gazu na giełdzie europejskiej notuje dziesięcioletnie minimum. Magazyny gazu w Europie mogą zapełnić się do września. Gazprom czeka spadek eksportu. Kommiersant podaje, że 17 czerwca Gazprom ujawnił dane na temat eksportu za granicę. Jeszcze w 2018 roku firma zanotowała rekord eksportu do Europy, ale ciepła zima sprawiła, że w ciągu pięciu i pół miesiąca […]

Artykuł Klęska urodzaju Gazpromu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Cena gazu na giełdzie europejskiej notuje dziesięcioletnie minimum. Magazyny gazu w Europie mogą zapełnić się do września. Gazprom czeka spadek eksportu.

Kommiersant podaje, że 17 czerwca Gazprom ujawnił dane na temat eksportu za granicę. Jeszcze w 2018 roku firma zanotowała rekord eksportu do Europy, ale ciepła zima sprawiła, że w ciągu pięciu i pół miesiąca 2019 roku eksport spadł o 6,3 procent do 87,8 mld m sześc. Jednak od początku maja do 15 czerwca Gazprom sprzedał 23,4 mld m sześć. do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw i dorównał wynikowi z analogicznego okresu zeszłego roku.

Według Kommiersanta powodem wzrostu eksportu jest spadek cen gazu do dziesięcioletniego minimum z powodu ciepłej zimy. W magazynach europejskich zalega już 66,5 mld m sześc. gazu, czyli o 53 procent więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Mimo to niska cena surowca skłania klientów do dalszych zakupów.

Gaz na giełdzie TTF w Holandii kosztuje 11,3 euro za MWh, czyli około 138 dolarów za 1000 m sześc. Pół roku temu kosztował ponad dwa razy tyle, 26 euro za MWh. Tak niska cena daje perspektywę korzystnej sprzedaży zimą gazu kupionego teraz. Cena futures na grudzień jest wyższa o około 7,5 euro za MWh.

Kommiersant ostrzega jednak, że wobec tak szybkiego zbierania zapasów gazu w Europie, magazyny mogą zostać zapełnione nawet przed wrześniem. Wówczas Gazprom czeka spadek eksportu.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Artykuł Klęska urodzaju Gazpromu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/gazprom-spadek-eksport-europa-energetyka-gaz/feed/ 0
Gazeta Prawna: Wprowadzenie podatku od importu węgla z Rosji do UE jest mało prawdopodobne http://biznesalert.pl/podatek-wegiel-rosja-unia-europejska-energetyka/ http://biznesalert.pl/podatek-wegiel-rosja-unia-europejska-energetyka/#respond Tue, 18 Jun 2019 04:30:31 +0000 http://biznesalert.pl/?p=166393 Wprowadzenie unijnego podatku od importu produktów energetycznych spoza terytorium UE (np. węgla z Rosji) jest mało prawdopodobne – czytamy w „Gazecie Prawnej”. Gazeta przypomina, że pomysł opodatkowania importu produktów energetycznych spoza UE zgłoszony został w ubiegłym roku przez Polskę i Hiszpanię. W liście do Komisji Europejskiej Hiszpanie zwracali uwagę na to, że nieopodatkowanie importu produktów […]

Artykuł Gazeta Prawna: Wprowadzenie podatku od importu węgla z Rosji do UE jest mało prawdopodobne pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Wprowadzenie unijnego podatku od importu produktów energetycznych spoza terytorium UE (np. węgla z Rosji) jest mało prawdopodobne – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

Gazeta przypomina, że pomysł opodatkowania importu produktów energetycznych spoza UE zgłoszony został w ubiegłym roku przez Polskę i Hiszpanię.
W liście do Komisji Europejskiej Hiszpanie zwracali uwagę na to, że nieopodatkowanie importu produktów energetycznych sprowadzanych spoza UE (np. z Maroka) negatywnie wpłynie na unijną politykę klimatyczną.

Z odpowiedzi udzielonej „Gazecie Prawnej” przez Annę-Kaisa Itkonen, rzeczniczkę prasową unijnego komisarza odpowiedzialnego za politykę energetyczną i klimatyczną wynika jednak, że wprowadzenie takiego podatku jest mało realne. Unijni urzędnicy argumentują, że podatek taki mógłby być niezgodny ze standardami Światowej Organizacji Handlu (WTO) i rozpocząć niepotrzebną wojnę handlową z zagranicznymi partnerami handlowymi.

Gazeta Prawna/CIRE.PL

Artykuł Gazeta Prawna: Wprowadzenie podatku od importu węgla z Rosji do UE jest mało prawdopodobne pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/podatek-wegiel-rosja-unia-europejska-energetyka/feed/ 0
Litwini zainwestują w 66 elektrowni słonecznych w Polsce http://biznesalert.pl/litwini-zainwestuja-w-66-elektrowni-slonecznych-w-polsce/ http://biznesalert.pl/litwini-zainwestuja-w-66-elektrowni-slonecznych-w-polsce/#respond Tue, 18 Jun 2019 04:00:15 +0000 http://biznesalert.pl/?p=166086 Fundusze Atsinaujinancios Energetikos Investicijos (AEI) z Litwy oraz francuski Eiffel Energy Transition porozumiały się w sprawie sprzedaży obligacji o wartości około 30 milionów euro. Pozyskane środki mają być przeznaczone na budowę elektrowni słonecznych w Polsce. AEI planuje zainwestować w 66 elektrowni słonecznych w Polsce o mocy 1 MW każda. Łączna moc planowanych paneli fotowoltaicznych będzie […]

Artykuł Litwini zainwestują w 66 elektrowni słonecznych w Polsce pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Fundusze Atsinaujinancios Energetikos Investicijos (AEI) z Litwy oraz francuski Eiffel Energy Transition porozumiały się w sprawie sprzedaży obligacji o wartości około 30 milionów euro. Pozyskane środki mają być przeznaczone na budowę elektrowni słonecznych w Polsce.

AEI planuje zainwestować w 66 elektrowni słonecznych w Polsce o mocy 1 MW każda. Łączna moc planowanych paneli fotowoltaicznych będzie wynosiła 65,6 MW. Projekty mają być realizowane w pobliżu Warszawy do połowy 2020 roku.

– Finansowanie budowy będzie zawsze kluczową częścią tego typu projekty. Przeprowadziliśmy już rozmowy z kilkoma potencjalnymi partnerami. Cieszymy się, ze podpisaliśmy umowę w sprawie obligacji z Eiffel Energy Transition Fund – powiedział Domas Kacinskas, manager w Infrastructure SME Fund.

Atsinaujinancios Energetikos Investicijos (Renewable Energy Investment) należy do inwestorów Lord LB Asset Management oraz Infrastructure SME Fund. Ten ostatni inwestuje głównie w energetykę odnawialną i infrastrukturę. Fundusz zarządza środkami o wartości około 70 miliardów euro.

Eiffel Energy Transition jest funduszem dla inwestorów instytucjonalnych, założonym przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), ADEME oraz innych inwestorów z Europy. Zarządzają oni portfelem o wartości 1,3 miliardów euro.

The Baltic Course/Patrycja Rapacka

Artykuł Litwini zainwestują w 66 elektrowni słonecznych w Polsce pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/litwini-zainwestuja-w-66-elektrowni-slonecznych-w-polsce/feed/ 0
Emilewicz: Polska jest zainteresowana w KE m.in. stanowiskiem związanym z energią i klimatem http://biznesalert.pl/polska-komisja-europejska-komisarz-energia-klimat-arcelormittal-ceny-energii/ http://biznesalert.pl/polska-komisja-europejska-komisarz-energia-klimat-arcelormittal-ceny-energii/#respond Mon, 17 Jun 2019 14:15:33 +0000 http://biznesalert.pl/?p=166375 Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała dziennikarzom w Brukseli, że w przyszłej KE Polska jest zainteresowana „istotnym i ważnym” stanowiskiem. Jednym z nich, dodała, jest stanowisko komisarza odpowiedzialnego za energię i klimat. Minister Emilewicz spotkała się w poniedziałek w Brukseli m.in. z komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager oraz komisarz ds. handlu Cecilią Malmstroem. Rozmowy […]

Artykuł Emilewicz: Polska jest zainteresowana w KE m.in. stanowiskiem związanym z energią i klimatem pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała dziennikarzom w Brukseli, że w przyszłej KE Polska jest zainteresowana „istotnym i ważnym” stanowiskiem. Jednym z nich, dodała, jest stanowisko komisarza odpowiedzialnego za energię i klimat.

Minister Emilewicz spotkała się w poniedziałek w Brukseli m.in. z komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager oraz komisarz ds. handlu Cecilią Malmstroem. Rozmowy dotyczyły m.in. przyszłości polityki przemysłowej UE.

Jak powiedziała dziennikarzom w Brukseli, rozmowy z Malmstroem dotyczyły przemysłu stalowego. „Nie jest tajemnicą, że ArcelorMittal zapowiedział czasowe wygaszenie produkcji w jednej z swoich (…) hut, hucie w Krakowie. Ostatnio wspomina także o dwóch innych w Europie. Jednym z powodów, które są wskazywane, jest brak wystarczających środków zapobiegawczych, które miałyby ograniczyć import wsadu do produkcji stali, nadmierny import. Wskazywane są dwa kierunki – Rosja i Turcja” – mówiła minister.

Dodała, że wcześniej wysłała w tej sprawie list do KE dotyczący środków zapobiegawczych. „Komisja wszczęła takie postępowanie. Ma się ono zakończyć do września, tak aby potencjalnie od października – jeśli potwierdzą się adresowane przez przemysł sygnały – nowe taryfy zostały wprowadzone” – zaznaczyła.

Jak powiedziała, spotkanie z Vestager dotyczyło nowej polityki przemysłowej. „To jest ważny dokument, który będzie miał ogromny wpływ na przyszły kształt Komisji Europejskiej” – wskazała. Wyjaśniła też, że chodzi o stworzenie warunków dla rozwoju przemysłu w Europie. „My kończymy prace nad naszą strategią polityki przemysłowej – mam nadzieję, że pojawi się wcześniej niż dokument europejski – w której wytyczamy pewne kierunki. Mówimy o nowych obszarach wsparcia, takich jak elektromobilność, rozwój sztucznej inteligencji, wymiana danych w Europie” – oznajmiła.

Emilewicz, dopytywana o obsadę najwyższych stanowisk w UE, co ma być tematem najbliższego szczytu unijnego, odpowiedziała, że dyskusja na ten temat trwa. Podkreśliła również, że obecny „dialog polityczny” musi połączyć „bardzo wiele elementów”. „To, co jest wyzwaniem dla przyszłej Komisji Europejskiej – co nie było dziś szczególnym tematem naszych obrad – to podniesienie konkurencyjności, wyzwania globalne, relacje Europy z Chinami i próba stawienia czoła tym globalnym wyzwaniom, jakie stwarzają Chiny. Z drugiej strony nowa polityka fiskalna Białego Domu to również ogromne wyzywanie” – zaznaczyła minister.

Powiedziała też, że komisarz Vestager zawsze broniła jednolitego rynku. „Tutaj wiele razy mówiliśmy jednym głosem” – zaznaczyła polska minister.

Dopytywana, czy widziałaby siebie w roli komisarza z ramienia Polski w przyszłej KE, odpowiedziała, że w tej kwestii pojawiało się „dużo plotek”. „Na pewno to, co jest istotne z polskiej perspektywy, to istotne i ważne portfolio w przyszłej Komisji Europejskiej. Na pewno jednym z nich jest takie portfolio, które wiąże się z energią i klimatem. (…) Plotkom dajmy spokój” – zaznaczyła.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Emilewicz: Polska jest zainteresowana w KE m.in. stanowiskiem związanym z energią i klimatem pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/polska-komisja-europejska-komisarz-energia-klimat-arcelormittal-ceny-energii/feed/ 0
Irańska Agencja Atomowa: Iran przekroczy limity zapasów uranu http://biznesalert.pl/iranska-agencja-atomowa-iran-przekroczy-limity-zapasow-uranu/ http://biznesalert.pl/iranska-agencja-atomowa-iran-przekroczy-limity-zapasow-uranu/#respond Mon, 17 Jun 2019 14:00:34 +0000 http://biznesalert.pl/?p=166320 W ciągu dziesięciu dni Iran przekroczy limity zapasów nisko wzbogaconego uranu, ustalone w porozumieniu nuklearnym ze światowymi mocarstwami z 2015 roku – poinformował w poniedziałek rzecznik irańskiej agencji energii atomowej Behruz Kamalwandi. „Już czterokrotnie zwiększyliśmy tempo wzbogacania, a nawet zwiększyliśmy je ostatnio, tak że w ciągu 10 dni przekroczymy limit 300 kg” – powiedział rzecznik […]

Artykuł Irańska Agencja Atomowa: Iran przekroczy limity zapasów uranu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
W ciągu dziesięciu dni Iran przekroczy limity zapasów nisko wzbogaconego uranu, ustalone w porozumieniu nuklearnym ze światowymi mocarstwami z 2015 roku – poinformował w poniedziałek rzecznik irańskiej agencji energii atomowej Behruz Kamalwandi.

„Już czterokrotnie zwiększyliśmy tempo wzbogacania, a nawet zwiększyliśmy je ostatnio, tak że w ciągu 10 dni przekroczymy limit 300 kg” – powiedział rzecznik na konferencji prasowej transmitowanej na żywo przez irańską telewizję państwową.

Zapowiedział, że Teheran zwiększy poziom wzbogacania uranu „w oparciu o potrzeby kraju”. Kamalwandi ostrzegł, że Iran potrzebuje uranu wzbogaconego do 20 proc., zaledwie o krok od poziomu, który może być wykorzystany w celach militarnych – pisze agencja Associated Press.

Jak wskazał rzecznik, wzrost może być do dowolnego poziomu, począwszy od 3,67 proc., co jest obecnym limitem ustalonym w umowie nuklearnej między Iranem i światowymi mocarstwami.

Poinformował również, że Iran może eksportować ciężką wodę i nie będzie to naruszało umowy nuklearnej. Konferencja prasowa odbyła się w ośrodku nuklearnym z reaktorem na ciężką wodę w Araku.

Kamalwandi dodał, że kraje europejskie wciąż mają czas, aby uratować umowę nuklearną. „Europejczycy wciąż mają czas (…) Ale Europejczycy pośrednio wyrazili swoją niezdolność do działania. Nie powinni myśleć, że po 60 dniach, będą mieć kolejne 60 dni” – oświadczył.

W maju Iran zawiesił przestrzeganie niektórych zobowiązań wynikających z zawartego w 2015 roku porozumienia z mocarstwami światowymi (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy), co było reakcją na wypowiedzenie umowy przez Stany Zjednoczone w maju 2018 roku i późniejsze przywrócenie przez nie sankcji gospodarczych. Iran zapowiedział w maju bieżącego roku, że jeśli pozostałe strony umowy nie podejmą kroków chroniących jego gospodarkę przed skutkami amerykańskich sankcji, to w ciągu 60 dni zacznie wzbogacanie uranu.

Zgodnie z postanowieniami umowy atomowej z 2015 roku irańskie zasoby wzbogaconego uranu miały być na 15 lat drastycznie zredukowane z prawie 12 ton do 300 kg. Liczba wirówek do wzbogacania uranu w Iranie na najbliższe 10 lat miała zostać ograniczona z 19 tysięcy do 6 tysięcy. Górną granicę wzbogacania uranu określono na 3,67 proc.; do produkcji bomby atomowej potrzebne jest 90 proc. Porozumienie przewiduje także przebudowę reaktora ciężkowodnego w Araku, akcentując, że nie będzie tam wytwarzany pluton w postaci umożliwiającej wykorzystanie do produkcji broni jądrowej.

W ciągu 15 lat w Iranie nie powstaną kolejne reaktory ciężkowodne i kraj ten nie będzie gromadził zapasów ciężkiej wody – wynika z postanowień umowy. Przez 15 lat Iran nie będzie przetwarzał zużytego paliwa jądrowego ani nie podejmie budowy obiektu umożliwiającego takie przetwarzanie. Porozumienie głosi, że Iran nie zamierza tego robić także po tym okresie. Energia jądrowa w Iranie ma być wykorzystywana tylko do realizacji celów cywilnych.

Polska Agencja Prasowa 

Artykuł Irańska Agencja Atomowa: Iran przekroczy limity zapasów uranu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/iranska-agencja-atomowa-iran-przekroczy-limity-zapasow-uranu/feed/ 0
Atak na tankowce na Bliskim Wschodzie może mieć trwały wpływ ceny ropy http://biznesalert.pl/atak-na-tankowce-na-bliskim-wschodzie-moze-miec-trwaly-wplyw-ceny-ropy/ http://biznesalert.pl/atak-na-tankowce-na-bliskim-wschodzie-moze-miec-trwaly-wplyw-ceny-ropy/#respond Mon, 17 Jun 2019 13:45:12 +0000 http://biznesalert.pl/?p=166355 Drugi atak na tankowce na Bliskim Wschodzie w ciągu miesiąca ponownie ożywił napięcia w regionie i sprawił, że rynek ropy zapomniał, przynajmniej na jeden dzień, o coraz bardziej ponurej perspektywie dla światowego popytu na surowiec. Jego ceny wzrosły w czwartek, gdy pojawiła się wiadomość o ataku, ponieważ wywołało to strach przed możliwymi zakłóceniami w dostawach. […]

Artykuł Atak na tankowce na Bliskim Wschodzie może mieć trwały wpływ ceny ropy pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Drugi atak na tankowce na Bliskim Wschodzie w ciągu miesiąca ponownie ożywił napięcia w regionie i sprawił, że rynek ropy zapomniał, przynajmniej na jeden dzień, o coraz bardziej ponurej perspektywie dla światowego popytu na surowiec. Jego ceny wzrosły w czwartek, gdy pojawiła się wiadomość o ataku, ponieważ wywołało to strach przed możliwymi zakłóceniami w dostawach.

Do zdarzenia doszło w pobliżu Cieśniny Ormuz. Amerykański prezydent Donald Trump oskarżył o atak Irańczyków, podobnie zresztą jak i Arabia Saudyjska. Zarówno Waszyngton jak i Rijad deklarują, że nie chcą wojny, jednak Stany Zjednoczone już postanowiły zwiększyć swoją obecność militarną w Zatoce Perskiej.

Saudyjski minister energii Khalid Al-Alih powiedział w sobotę, że ataki zagrażają dostawom ropy i mogą uderzyć w globalny rynek surowca. Przypomniał przy tym, że w środę, czyli dzień przed atakami na tankowce zostało zaatakowane saudyjskie lotnisko międzynarodowe Abha, dodając, że jego zdaniem autorzy obydwu aktów terroru są ci sami.

Ostatnie incydenty w pobliżu najważniejszego na świecie korytarza transportowego ropy, a więc Cieśniny Ormuz, mogą mieć trwały wpływ na cenę ropy, ponieważ armatorzy, maklerzy, ubezpieczyciele już znoszą premie przyznane wcześniej na ubezpieczanie tankowców, przepływających przez cieśninę i jej okolice i pobierają wyższe stawki za przewóz ropy z Bliskiego Wschodu. Dziennie przepływa przez nią około 30 procent całej transportowanej drogą morską ropy naftowej na świecie.

Eskalacja napięcia nastąpiła po incydentach z zeszłego miesiąca z udziałem czterech tankowców, w pobliżu Zjednoczonych Emiratów Arabskich (UAE) i ataku bezzałogowym na kluczowy lądowy rurociąg naftowy w Arabii Saudyjskiej. Po atakach w maju, Wspólny Komitet Wojenny Lloyd’s Market Association – który obejmuje przedstawicieli ubezpieczeniowych zarówno z Lloyd’s, jak i z International Underwriting Association (IUA) z Londynu – podniósł status zagrożenia bezpieczeństwa kilku obszarów w Zatoce Perskiej i okolicznych szlaków morskich.

Od majowych aktów terroru wzrosły także składki ubezpieczeniowe, średnio o 5-15 procent. Przełoży się to z pewnością na ceny ropy naftowej.

DNK, czyli towarzystwo ubezpieczeniowe ds. wzajemnych ryzyk wojennych dla norweskich armatorów, które ubezpieczało jeden z tankowców zaatakowanych w czwartek, podniesie stawkę swojego ubezpieczenia od ryzyka wojennego. Inny ubezpieczyciel, Hellenic War Risks, poinformował, że choć nie ma jeszcze dokładnych szczegółów incydentów to wydaje się, że istnieje znacznie większe zagrożenie dla statków handlujących w regionie niż wcześniej.

INTERTANKO, stowarzyszenie tankowców reprezentujące większość niezależnej ich floty na świecie, potępiło „w możliwie najsilniejszy sposób takie akty, które zagrażają nie tylko niewinnemu życiu ludzkiemu, ale delikatnemu środowisku regionu i globalnemu handlowi”.

Z kolei Cleopatra Doumbia-Henry, prezes szwedzkiego World Maritime University, ostrzegła, że ​​ostatnie ataki będą miały „znaczące konsekwencje” dla przemysłu żeglugowego, ponieważ wpływają na koszty eksploatacji i pojemność tankowców.

Szef irańskiego sztabu generalnego: jeśli postanowimy zablokować Ormuz, zrobimy to publicznie

Jeśli Iran postanowi zablokować eksport ropy przez cieśninę Ormuz, jest wystarczająco silny militarnie, by zrobić to w pełni i publicznie – oświadczył w poniedziałek szef sztabu generalnego irańskich sił zbrojnych generał Mohammad Bakeri cytowany przez agencję Fars.
Wojskowy zareagował w ten sposób na obciążanie Iranu przez USA odpowiedzialnością za zeszłotygodniowe ataki na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej. Stanowisko USA w sprawie tych ataków podziela Wielka Brytania i Arabia Saudyjska, natomiast – jak pisze agencja dpa – nie zarysowuje się poparcie ze strony Unii Europejskiej. Dpa zwraca uwagę, że szefowie dyplomacji Niemiec, Luksemburga, Austrii i Holandii dali w poniedziałek do zrozumienia, iż na obecnym etapie nie chcą rzucać oskarżeń w sprawie tego, co zaszło w Zatoce Omańskiej.

Do eksplozji na tankowcach doszło w czwartek. Dzień później prezydent USA Donald Trump oświadczył, że to Iran dokonał ataku na tankowce w Zatoce Omańskiej. Ostrzegł ten kraj przed zamknięciem ważnej dla transportu ropy naftowej cieśniny Ormuz oraz podkreślił, że chce powrotu Teheranu do rozmów. W rozmowie telefonicznej z telewizją Fox News amerykański prezydent wyraził opinię, że Stany Zjednoczone „zdemaskowały” Iran.

Również w piątek minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt oświadczył, że jest niemal pewne, iż czwartkowe ataki na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej zostały przeprowadzone przez siły irańskie. Cieśnina Ormuz to najważniejsza trasa transportu ropy naftowej z Zatoki Perskiej – transportowana jest przez nią jest około jedna piąta światowego zużycia tego surowca.

Oilprice.com/Polska Agencja Prasowa/Joanna Kędzierska

Artykuł Atak na tankowce na Bliskim Wschodzie może mieć trwały wpływ ceny ropy pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/atak-na-tankowce-na-bliskim-wschodzie-moze-miec-trwaly-wplyw-ceny-ropy/feed/ 0
W przyszły poniedziałek górnicy z JSW mają protestować w Warszawie http://biznesalert.pl/jsw-gornicy-warszawa-protest/ http://biznesalert.pl/jsw-gornicy-warszawa-protest/#respond Mon, 17 Jun 2019 13:30:29 +0000 http://biznesalert.pl/?p=166365 List zarządu JSW do załogi i zapowiedź wypłaty premii miały uspkoić napiętą sytuację w spółce po odwołaniu prezesa Daniela Ozona. Wygląda, że na niewiele się to zdało, bo w poniedziałek, 24 czerwca, ma się odbyć kolejna górnicza pikieta w Warszawie. W liście napisanym do załogi członkowie zarządu (w składzie Robert Małłek, p.o. prezesa zarządu JSW, […]

Artykuł W przyszły poniedziałek górnicy z JSW mają protestować w Warszawie pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
List zarządu JSW do załogi i zapowiedź wypłaty premii miały uspkoić napiętą sytuację w spółce po odwołaniu prezesa Daniela Ozona. Wygląda, że na niewiele się to zdało, bo w poniedziałek, 24 czerwca, ma się odbyć kolejna górnicza pikieta w Warszawie.

W liście napisanym do załogi członkowie zarządu (w składzie Robert Małłek, p.o. prezesa zarządu JSW, Tomasz Śledź, zastępca prezesa JSW ds. technicznych oraz Artur Wojtków, zastępca prezesa JSW ds. pracy i polityki społecznej) przekonują, że JSW będzie dalej efektywnie funkcjonować. „Pragniemy również poinformować, że Spółka jest w dobrej kondycji finansowej – potwierdzamy również, że planowane jest wypłacenie Załodze premii z zysków za 2018 rok. To dzięki Waszemu wysiłkowi i ciężkiej pracy Jastrzębska Spółka Węglowa tak dobrze się rozwija” – można przeczytać w liście.

Widać jednak, że ta deklaracja nie uspokoiła atmosfery. Związkowcy zapowiedzieli, że w poniedziałek, 24 czerwca, w Warszawie odbędzie się kolejna pikieta górników. Tym razem przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości ma demonstrować 1000 osób. Przypomnijmy, że poprzednia pikieta odbyła się 11 czerwca przed siedzibą Ministerstwa Energii. Wtedy górnicy bronili przed odwołaniem Daniel Ozona.

– Zapowiedź wypłaty premii odbieramy jako próbę kupienia spokoju wśród górników. To nie działa jednak w ten sposób. Przez cały czas domagamy się dymisji ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz zaprzestania ręcznego sterowania JSW przez Radę Nadzorczą. W dniu, w którym ma się odbyć pikieta rozpoczynają się rozmowy w konkursie na nowy zarząd JSW. Domagamy się, żeby konkurs był przeprowadzony w sposób uczciwy i transparentny. Powinni wygrać najlepsi kandydaci, a nie osoby z partyjnej nominacji – zaznaczył Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w JSW. Konflikt pomiędzy związkowcami, a Radą Nadzorczą i ministrem energii narastał od kilku miesięcy. Związkowcy sprzeciwiali się kolejnym próbom odwołania prezesa Daniela Ozona, który miał się przeciwstawiać „wyprowadzeniu” zysków JSW i przeznaczeniu ich na inne wydatki Skarbu Państwa.

Związkowcy z JSW zwrócili się w tej sprawie również do Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS. „Co będzie dalej? Czy uważa Pan, że kupi się naszą lojalność premią, po to aby po wyborach dokonać zamachu na fundusz stabilizacyjny JSW? Wierzymy, że partia Prawo i Sprawiedliwość ceni nadal sobie takie wartości jak zaufanie i wiarygodność. Wiemy też, że sytuacja w polskiej energetyce i przemyśle wydobywczym staje się trudna. Ale JSW jest elementem tej układanki. Nie chcemy być karani za to, że jesteśmy oszczędni i gromadzimy środki na czarną godzinę. Nie żądamy wiele. Tylko zdrowego rozsądku przy decyzjach związanych z Jastrzębską Spółką Węglową. Proszę pamiętać, że w drodze na szczyt, do którego prowadzi Pan partię Prawo i Sprawiedliwość, można potknąć się nie o górę lecz o kamień” – napisali w liście z 17 czerwca.

nettg.pl

Artykuł W przyszły poniedziałek górnicy z JSW mają protestować w Warszawie pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/jsw-gornicy-warszawa-protest/feed/ 0
URE: W kwietniu niemal 6,4 odbiorców zmieniło dostawcę energii elektrycznej http://biznesalert.pl/ure-zmiany-odbiorcow-energii-elektrycznej-kwiecien-2019/ http://biznesalert.pl/ure-zmiany-odbiorcow-energii-elektrycznej-kwiecien-2019/#respond Mon, 17 Jun 2019 13:15:08 +0000 http://biznesalert.pl/?p=166360 W kwietniu Urząd Regulacji Energetyki odnotował 6 363 zmiany sprzedawcy energii elektrycznej przez odbiorców. Od miesięcy liczba zmian oscyluje na podobnym poziomie. Jak wynika zdanych URE w kwietniu na zmianę sprzedawcy zdecydowało się 460 odbiorców z grupy taryfowej A,B,C. Miesiąc wcześniej w tej grupie taryfowej odnotowano 394 zmiany, a rok wcześniej 772. Wśród odbiorców indywidualnych […]

Artykuł URE: W kwietniu niemal 6,4 odbiorców zmieniło dostawcę energii elektrycznej pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
W kwietniu Urząd Regulacji Energetyki odnotował 6 363 zmiany sprzedawcy energii elektrycznej przez odbiorców. Od miesięcy liczba zmian oscyluje na podobnym poziomie.

Jak wynika zdanych URE w kwietniu na zmianę sprzedawcy zdecydowało się 460 odbiorców z grupy taryfowej A,B,C. Miesiąc wcześniej w tej grupie taryfowej odnotowano 394 zmiany, a rok wcześniej 772.

Wśród odbiorców indywidualnych w kwietniu doszło do 5 904 zmian, wobec 5 384 zmian w ubiegłym miesiącu i 5 257 w marcu 2018 r.

Według stanu na koniec kwietnia 2019 r. w grupie taryfowej G na zmianę sprzedawcy zdecydowało 625 206 odbiorców indywidualnych i liczba ta wzrosła od początku roku o 20 594, czyli o 3,4 proc. Natomiast liczba odbiorców TPA z grupy taryfowej A,B,C wg stanu na koniec marca 2019 r. wyniosła 208 025 i wzrosła od początku roku o 7 020, czyli o 3,5 proc.

Od 2007 roku, od kiedy to możliwa jest zmiana sprzedawcy energii elektrycznej, na taki krok zdecydował się tylko o około 4,8 proc. odbiorców. Zdecydowanie większy odsetek odbiorców TPA jest wśród odbiorców instytucjonalnych i biznesowych – bo 12,8 proc., natomiast jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, to tylko 4 proc. z nich zdecydowała się na zmianę sprzedawcy.

Jak wskazują dane URE, w marcu 2019 roku odbiorcy TPA zużyli 6,07 TWh energii elektrycznej, czyli ponad 45 proc. krajowego zużycia, które według danych PSE było w marcu na poziomie 13,426 TWh.

CIRE.pl

Artykuł URE: W kwietniu niemal 6,4 odbiorców zmieniło dostawcę energii elektrycznej pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/ure-zmiany-odbiorcow-energii-elektrycznej-kwiecien-2019/feed/ 0