Finansowanie Nord Stream 2 nadal niepewne. Gazprom zbiera sojuszników

4 października 2016, 18:30 Alert

W dniach 4-7 października w Petersburgu odbywa się Międzynarodowe Forum Gazowe. W jego trakcie rosyjski Gazprom zakomunikował szereg informacji. Wśród nich zabrakło najważniejszej, czyli rozstrzygnięcia w sprawie formuły finansowania kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2.

Razem skuteczniej

Gazprom doszedł do porozumienia z trzema największymi kontraktorami – Strojgazmontaż (właścicielem jest Arkady Rotenberg, oligarcha związany z prezydentem Władimirem Putinem), Strojtransnieftegaz zwany dawniej Strojtransgaz (w 31,5 procentach należący do objętego sankcjami oligarchy Giennadija Timczenki) oraz Strojgazconsulting (należący częściowo do Gazprombanku objętego sankcjami).

Nord Stream AG

Porozumienie w formie memorandum o porozumieniu dotyczyło stworzenia stowarzyszenia spółek budujących infrastrukturę w sektorze gazowym. Zadaniem stowarzyszenia ma być „koordynacja działań na rzecz rozwoju sprzętu i technologii, poprawa otoczenia regulacyjnego prac konstrukcyjnych w instalacjach sektora gazowego”.

Stowarzyszenie ma opracować wspólne zasady organizacji pracy, zharmonizować i wprowadzić nowe rozwiązania technologiczne. Ma także stworzyć narodowe i międzyrządowe standardy oraz regulacje konstrukcji.

Przedstawiciele Gazpromu spotkali się także e spółkami metalurgicznymi z Rosji – Severstal, TMK, CzTPZ i OMK. Omówili zasady dalszej współpracy i udziału w obiecujących przedsięwzięciach na rzecz transportu gazu. W oficjalnych dokumentach nie wspomniano, czy chodzi o kontrowersyjny projekt gazociągu Nord Stream 2. Wspomina o tym jednak branżowy portal rosyjski Neftegaz.ru.

Ponadto, Gazprom i CzTPZ podpisały mapę drogową prac nad stworzeniem nowej generacji rur dużej średnicy. Mają razem po raz pierwszy na świecie wykorzystać laser do łączenia poszczególnych rur, do których produkcji ma zostać wykorzystana stal najwyższej wytrzymałości: X80 i X120. Takie wykonanie ma wydłużyć żywotność rur i ich wytrzymałość na trudne warunki klimatyczne, na przykład na szelfach aktywnych sejsmicznie lub w Arktyce.

Gazprom chce, aby rosyjskie spółki zapewniły 60 procent rur na potrzeby projektu Nord Stream 2. Na jego potrzeby mają wyprodukować około 1300 on rur. Od września 2016 roku OMK i CzTPZ rozpoczęły dostawy swych produktów do Gazpromu. Do końca roku mają zostać podpisane kontrakty na rury o dużej średnicy i obetonowanie.

Europejscy partnerzy wspierają Gazprom

Rosyjski gigant spotkał się także z przedstawicielami europejskich spółek zaangażowanych w Nord Stream 2. Z austriackim OMV rozmawiał o dostawach gazu do Austrii i planowanej wymianie aktywów. Podpisał z nim także umowę o naukowej i technicznej współpracy przy udziale Uniwersytetu Górniczego w Leoben oraz Państwowego Uniwersytetu Ropy i Gazu. Współpraca ma dotyczyć zwiększenia jakości wydobycia, efektywności energetycznej i innowacji, a także kształcenia oraz wymiany kadr naukowych.

Z holenderskim Gasunie, które jest udziałowcem konsorcjum Nord Stream, które zarządza istniejącym gazociągiem przez Morze Bałtyckie, Rosjanie rozmawiali o wzroście zainteresowania gazem rosyjskim w Europie. Od 1 stycznia do 3 października tego roku przez Nord Stream przesłano 32 mld m3, czyli o 13 procent więcej gazu niż w analogicznym okresie 2015 roku. Strony podkreśliły, że spadające wydobycie w Europie będzie zwiększać atrakcyjność gazu z Rosji i potrzebna jest budowa nowych gazociągów dla realizacji tego zapotrzebowania.

Rosjanie kontynuują przygotowania do realizacji projektu Nord Stream 2, chociaż los jego finansowania pozostaje nieznany. Chociaż media komunikowały, że do rozstrzygnięć może dojść podczas Międzynarodowego Forum Gazowego w Petersburgu, nie pojawiły się oficjalne informacje na ten temat.

Gazociąg Nord Stream 2 powstanie, ale partnerzy przy realizacji tego projektu mogą podczas dzisiejszego spotkania (Forum – przyp. red.) nie podjąć ostatecznej decyzji w sprawie modelu finansowania – stwierdził w rozmowie z agencja RIA Novosti prezes zarządu francuskiej spółki Engie Gérard Mestrallet.

– Projekt zostanie zrealizowany – zastrzegł Mestrallet.

Brak formuły finansowania Nord Stream 2

Wcześniej prezes austriackiego OMV Rainer Seele poinformował, że Gazprom wraz z partnerami przy realizacji Nord Stream 2 mają spotkać się 4 października w kuluarach Międzynarodowego Forum Gazowego, gdzie mają rozmawiać o finansowaniu gazociągu. Pod koniec września rzecznik Gazpromu Sergiej Kuprianow mówił, że liczy na to, iż 4 października zostanie ogłoszony nowy model finansowania Nord Stream 2.

Partnerami rosyjskiego Gazpromu przy realizacji kontrowersyjnego projektu gazociągu Nord Stream 2 są francuskie Engie, rosyjski Gazprom, austriackie OMV, holenderski Shell, niemieckie Uniper i Wintershall. Złożyli oni wniosek do niemieckiego oraz polskiego organu antymonopolowego o zgodę na zarejestrowanie konsorcjum odpowiedzialnego za budowę magistrali.

W sierpniu 2016 roku wniosek został wycofany z polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Była to odpowiedź na działania UOKiK, który przedstawił zastrzeżenia do koncentracji w tej formie. Uznał, że powstanie konsorcjum wzmocniłoby i tak silną pozycję Gazpromu w Polsce. Takie stanowisko groziło zablokowaniem stworzenia podmiotu z udziałami spółki rosyjskiej i jej europejskich partnerów. Z tego względu poszukują oni nowego modelu finansowania projektu.

Gazprom/RIA Novosti/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński