Foratom chwali polsko-amerykańską umowę o współpracy przy atomie

26 października 2020, 07:15 Alert
elektrownia atomowa

Podpisanie umowy między Polską a USA dotyczącej energetyki jądrowej, to ważny i pozytywny sygnał, potwierdzający wagę, jaką do tego źródła energii przywiązuje polski rząd – ocenia stowarzyszenie europejskiego przemysłu jądrowego Foratom.

Współpraca Polski i USA

Jak napisał Foratom w komentarzu dla PAP, z punktu widzenia międzynarodowego stowarzyszenia reprezentującego europejski przemysł jądrowy w dyskusjach z instytucjami unijnymi, każdy projekt budowy elektrowni jądrowej, a szczególnie w państwach, które dotychczas takich elektrowni nie posiadały, to pozytywny sygnał. Potwierdza to, że państwa członkowskie UE widzą w energetyce jądrowej rozwiązanie, które pozwoli im zrealizować wiele kluczowych celów jednocześnie, niezależnie od wybranej technologii. W ocenie stowarzyszenia, budowa i uruchomienie elektrowni jądrowej ułatwi Polsce nie tylko zrealizowanie unijnych celów klimatycznych dot. redukcji emisji CO2, ale również w znaczącym stopniu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez zmniejszenie uzależnienia od importu energii elektrycznej.

– Elektrownie jądrowe, w odróżnieniu do innych źródeł niskoemisyjnych takich jak farmy wiatrowe czy fotowoltaika, są niezawodnym i elastycznym źródłem energii mogącym pracować w podstawie, m.in. ze względu na najwyższy współczynnik wykorzystania mocy zainstalowanej rzędu 85-90 procent – wskazał Foratom. Stowarzyszenie przypomina także, że budowa elektrowni jądrowej przyczynia się również do rozwoju gospodarczego kraju i regionu, m.in. poprzez stworzenie tysięcy nowych miejsc pracy. Przytoczono badania firmy Deloitte, z których wynika, że budowa 1 GW w energetyce jądrowej oznacza 10 tys. miejsc pracy.

Dodatkowo – jak zauważyło stowarzyszenie – na takiej inwestycji korzysta krajowy łańcuch dostaw. Najbardziej aktualne dane dotyczące budowy elektrowni jądrowej Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii pokazują, że prawie dwie trzecie wartości kontraktów na realizację budowy realizowane są przez firmy krajowe, co potwierdza, że niezależnie od wyboru technologii, korzysta na tym przede wszystkim krajowy przemysł. Foratom ocenił również, że biorąc pod uwagę całkowite koszty, takie jak koszty sieciowe, utrzymania rezerw, środowiskowe – to energia jądrowa jest rozwiązaniem najbardziej efektywnym. Z tego punktu widzenia wypada korzystnie na na tle innych źródeł, takich jak energia wiatrowa czy słoneczna – oceniło stowarzyszenie.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński