Fortum zainstalowało pierwszą ultraszybką stację ładowania EV w Finlandii

5 listopada 2018, 12:15 Alert

Spółka Fortum Charge & Drive otworzyła pierwszą w Finlandii, ultraszybką (HPC) stację ładowania samochodów elektrycznych. Nowy punkt wchodzi w skład powstającej sieci ładowania, którą Fortum buduje pomiędzy Helsinkami, Turku, Sztokholmem i Oslo. Pierwsza norweska stacja HPC została zainstalowana w kwietniu w regionie Oslo, zaś pierwszą stację tego typu w Szwecji zainstalowano w sierpniu, w Kristinehamn.

Samochód elektryczny elektromobilność
fot. CC/Geograph.ie

Jak informuje Fortum, urządzenia HPC pozwolą przejechać samochodem elektrycznym nowej generacji 300-kilometrową trasę z Helsinek do Oslo w takim samym czasie jak pojazdem spalinowym. Obecnie nowo zainstalowana stacja dysponuje mocą 150 kW, trzykrotnie wyższą niż „tradycyjne”, szybkie ładowarki DC. Uzyskanie zasięgu 125 km ma być możliwe już po 10 minutach od rozpoczęcia ładowania. Stacja jest kompatybilna ze wszystkimi modelami pojazdów elektrycznych przystosowanych do ładowania prądem stałym, również z mniejszą mocą. Docelowo, moc urządzenia zostanie podniesiona do 300 kW.

Jak powiedział Sami Saarilahti, przedstawiciel Fortum Charge & Drive: „Fortum Charge & Drive rozpoczęło działalność w 2010 r. z zadaniem zbudowania sieci ładowania wysokiej mocy pomiędzy nordyckimi stolicami (…), Oznacza to, że kierowcy pojazdów elektrycznych nowej generacji będą mogli w pełni korzystać z podróży długodystansowych”.

Fortum rozwija sieć szybkiego ładowania w Finlandii we współpracy z firmą ABC, która zainstaluje ładowarki na swoich 35 stacjach paliw. Pierwszy punkt szybkiego ładowania w Finlandii powstał w 2012 r., właśnie na stacji paliw należącej do ABC.

Sieć Fortum Charge & Drive składa się obecnie w krajach nordyckich z ponad 2 tys. stacji, w skład których wchodzi m.in. 700 szybkich ładowarek. Łączna liczba stacji ładowania EV w Finlandii wynosi ok. 600. Według danych ACEA, w I połowie 2018 r. w Finlandii zarejestrowano 3 228 samochodów całkowicie elektrycznych, wodorowych oraz hybryd typu plug-in – o 151,2% więcej niż w analogicznym okresie 2017 r.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych