Fortum: Nowa ciepłownia w Bytomiu do końca roku

7 marca 2016, 08:00 Energetyka
Elektrociepłownia Łagisza
Elektrociepłownia Łagisza

Warta około 50 milionów złotych budowa nowej ciepłowni Fortum w Bytomiu o mocy nominalnej 25 MW rozpoczęła się w 2015 roku. Jak zapowiada Fortum, inwestycja będzie gotowe z końcem 2016 roku.

W ramach dotychczasowych prac przy realizacji inwestycji w Butomiu wykonano fundamenty przyszłego zakładu. Ciepłownia będzie stanowiła rezerwę dla istniejącej infrastruktury ciepłowniczej w Bytomiu, a także posłuży jako podstawowe źródło ciepła dla bytomian w okresie letnim.

– Od momentu przejęcia bytomskich elektrociepłowni konsekwentnie realizujemy wielomilionowe inwestycje. Do końca 2016 roku suma naszych dotychczasowych nakładów w Bytomiu wyniesie łącznie około 70 milionów złotych – mówi Adam Kampa, manager ds. rozwoju Elektrociepłowni Fortum.

Fortum planuje również dalsze inwestycje. W 2018 roku zostanie oddana do użytku elektrociepłownia w Zabrzu, która będzie zaopatrywała w ciepło sieciowe blisko 70 tysięcy gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu. Aby ciepło dotarło do Bytomia konieczne jest wybudowanie dziesięciokilometrowego połączenia sieciowego między nowym zakładem a miejską siecią ciepłowniczą. Prace ziemne w ramach wartego kilkanaście milionów euro projektu budowy sieci, rozpoczną się jeszcze w tym roku i zakończą wraz z oddaniem nowej elektrociepłowni do użytku.

– Budowa nowej elektrociepłowni dla Zabrza i Bytomia jest projektem, dzięki któremu w miejsce dwóch wysłużonych elektrociepłowni docelowo powstanie jeden zakład wspierany przez źródła wspomagające – mówi Piotr Górnik, Dyrektor ds. produkcji Fortum Power and Heat Polska.

Źródło: CIRE.PL