W Hiszpanii powstanie największa farma fotowoltaiczna na świecie

30 listopada 2017, 12:45 Alert

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, władze hiszpańskiego regionu Aragonia poinformowały o nadaniu specjalnego statusu inwestycji polegającej na budowie ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy sięgającej 549 MW. Po uruchomieniu będzie to największy park fotowoltaiczny w Europie i jeden z największych na świecie.

Fot. BiznesAlert
Inwestycja zostanie zrealizowana w pobliżu miejscowości Escatrón i Chiprana w Aragonii, w północno-wschodnim regionie Hiszpanii, na terenie aż 2,369 tys. hektarów. Deweloperem jest hiszpańska firma Grupo Cobra, która jest częścią hiszpańskiej grupy przemysłowej ACS.

Władze autonomicznego regionu Aragonii zapowiedziały, że ograniczą do minimum niezbędne procedury konieczne do rozpoczęcia budowy, nadając tej inwestycji specjalny status.

W trakcie budowy zatrudnionych przy projekcie ma być około 500 pracowników, a na etapie operacyjnym ta inwestycja ma wygenerować od 40 do 100 miejsc pracy. Cała inwestycja ma kosztować około 330 mln euro.

Po rozpoczęciu produkcji energii będzie to największy park fotowoltaiczny, jaki dotąd powstał w Europie. Na razie to miano należy do farmy fotowoltaicznej o mocy 300 MW, która powstała koło Bordeaux i której realizacja była konsekwencją aukcji dla PV, którą przeprowadził rząd Francji.

Plany budowy gigantycznej farmy fotowoltaicznej w Aragonii to efekt aukcji, która odbyła się w Hiszpanii w lipcu br.

Grupo Cobra zabezpieczyła w tamtej aukcji prawa do sprzedaży energii z elektrowni fotowoltaicznych o mocy aż 1,55 GW.

W drugiej tegorocznej aukcji dla OZE w Hiszpanii przyznano gwarancje sprzedaży energii po zgłoszonej cenie dla projektów o łącznej mocy ok. 5 GW. W tym aż 3,909 GW mają zagospodarować inwestorzy planujący budowę farm fotowoltaicznych. Pozostały potencjał rzędu 1,128 GW ma przypaść energetyce wiatrowej.

Hiszpania stawia na OZE

Była to kolejna, ogromna aukcja dla OZE, którą w tym roku przeprowadził Madryt. W pierwszej, rozstrzygniętej zaledwie kilka tygodni wcześniej, wielkim zwycięzcą okazał się sektor wiatrowy – w dużej mierze ze względu na faworyzujące wiatr zasady tamtej aukcji. W wolumenu rzędu 3 GW aż 2,979 GW przypadło na projekty zakładające budowę nowych farm wiatrowych.

Osiągnięte w pierwszej tegorocznej aukcji stawki za energię, mimo że rekordowo niskie jak dla lądowej energetyki wiatrowej, dają szansę na realizację. Energia będzie sprzedawana po minimalnej, określonej przez hiszpański rząd cenie na poziomie 43 EUR/MWh.

Dzięki tegorocznym aukcjom Madryt chce zbliżyć się do realizacji krajowego celu OZE na 2020 r., który dla Hiszpanii wynosi 20 proc.

Mimo, że Hiszpanie zaspokajają ze źródeł odnawialnych już niemal połowę popytu w obszarze energii elektrycznej, z czego w 1/5 z elektrowni wiatrowych, mogą mieć problem z realizacją ogólnego celu OZE na 2020 r., do którego wliczany jest również udział OZE w energetyce cieplnej i transporcie.

Według Eurostatu, w 2015 r. udział OZE w krajowym zapotrzebowaniu na energię ogółem wyniósł w Hiszpanii 16,2 proc. Hiszpanom brakowało więc 3,8 pkt proc. do osiągnięcia celu OZE na 2020 r. Wszystkie projekty z tegorocznych aukcji w Hiszpanii powinny rozpocząć wytwarzanie energii do 2020 r.