Jutro ukaże się nowa encyklika Franciszka. Papież zachęca do troski o środowisko

2 października 2020, 15:30 Alert
Papież Franciszek. Źródło Pixabay
Papież Franciszek. Źródło Pixabay

Jutro ukaże się nowa encyklika papieża Franciszka „Fratelli Frutti”, w której ważną część będzie stanowić kwestia ochrony środowiska naturalnego. Publikacja będzie miała mocny polski akcent.

Przed podpisaniem dokumentu przewidziany są wystąpienia biskupa Asyżu, muzułmańskiej kobiety i młodego przedstawiciela społeczności żydowskiej. Obok nich głos zabierze prof. Maciej Nowicki, polski naukowiec i słynny minister ochrony środowiska, który na początku lat 90. odpowiadał za ekokonwersję polskiego zadłużenia (zamiast zwracać pieniądze wierzycielom, Polska mogła zainwestować je w walkę ze skażeniem środowiska i nowe technologie). Nowicki odszedł z rządu Donalda Tuska, bo nie mógł zaakceptować zbyt ostrożnego tempa zmian ekologicznych.

Do podjęcia pilnych działań w tej sprawie wezwał sam papież. – Rozgrabiamy dobra planety i wyciskamy je jak pomarańczę. Trzeba naprawić Ziemię. Przywrócenie równowagi klimatycznej jest niezwykle ważne, ponieważ znajdujemy się w sytuacji kryzysowej – wołał w orędziu otwierającym Czas dla Stworzenia. Podkreślał też, że kryzys ekologiczny najmocniej uderza właśnie w najuboższych.

Gazeta Wyborcza/Michał Perzyński