Jutro ukaże się nowa encyklika Franciszka. Papież zachęca do troski o środowisko

2 października 2020, 15:30 Alert

Jutro ukaże się nowa encyklika papieża Franciszka “Fratelli Frutti”, w której ważną część będzie stanowić kwestia ochrony środowiska naturalnego. Publikacja będzie miała mocny polski akcent.

Papież Franciszek. Źródło Pixabay
Papież Franciszek. Źródło Pixabay

Przed podpisaniem dokumentu przewidziany są wystąpienia biskupa Asyżu, muzułmańskiej kobiety i młodego przedstawiciela społeczności żydowskiej. Obok nich głos zabierze prof. Maciej Nowicki, polski naukowiec i słynny minister ochrony środowiska, który na początku lat 90. odpowiadał za ekokonwersję polskiego zadłużenia (zamiast zwracać pieniądze wierzycielom, Polska mogła zainwestować je w walkę ze skażeniem środowiska i nowe technologie). Nowicki odszedł z rządu Donalda Tuska, bo nie mógł zaakceptować zbyt ostrożnego tempa zmian ekologicznych.

Do podjęcia pilnych działań w tej sprawie wezwał sam papież. – Rozgrabiamy dobra planety i wyciskamy je jak pomarańczę. Trzeba naprawić Ziemię. Przywrócenie równowagi klimatycznej jest niezwykle ważne, ponieważ znajdujemy się w sytuacji kryzysowej – wołał w orędziu otwierającym Czas dla Stworzenia. Podkreślał też, że kryzys ekologiczny najmocniej uderza właśnie w najuboższych.

Gazeta Wyborcza/Michał Perzyński